Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#3817
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View Postaissa, on 07 martie 2019 - 08:53, said:

Incerc sa caut o cazare dar...sincer ma sperie cum arata (pe street view) strazile din zona sultanahmet, despre care intelesesem ca este recomandata.... Sunt mici, murdare, in constructie, ruine, parcarea vai mama ei....
Ce optiuni ati gasit in zone mai curate dar sa ajungi totusi usor la obiective? Nu vreau sa imi fie frica seara pe strada :(. Ar fi prima vizita in Istanbul. In ce alte zone sa caut?
Nu stiu cat de mult din zona istorica e pentru tine Sultanahmet. Eu am stat de mai multe ori pe langa Suleymaniye si pe langa marele bazar, o data chiar la doi pasi de Hagia Sofia. Poti sa ajungi pe jos lejer peste tot. Cat despre parcare, eu am luat hotelul cu parcare cand am fost cu masina. Si am lasat masina acolo, turcii in trafic sunt ceva mai speciali in opinia mea, mai ales in Istanbul. Posted Image
Frica pe strada? Sincer mie mi s-a parut intotdeauna foarte sigur in Istanbul, atat pe strada cat si in tramvai/metrou.

Edited by JJOne, 07 March 2019 - 22:43.


#3818
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Recomand sa verificati harta :

http://ispark.istanbul/otoparklarimiz/

sincer  eu  cand  ajung la istanbul las  masina  la  parcare de la ISPARK   si  dorm linistit.  ori  unde  mergi pot folosi metro / tramway / uber etc

#3819
XicomX

XicomX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.05.2014
Salutare,
Un sfat privind cumparaturi de imbracaminte in Istanbul?
M-ar interesa din perspectiva preturilor, comparativ cu Romania, dar si locatia.
Am mai fost la Istanbul o data, insa atunci n-am avut nici macar curiozitatea de a intra prin magazine.
De data asta am zis ca poate iesim si la un shopping de o zi.
Multam fain!

#3820
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 02.02.2009

View PostXicomX, on 11 martie 2019 - 01:23, said:

Salutare,
Un sfat privind cumparaturi de imbracaminte in Istanbul?
M-ar interesa din perspectiva preturilor, comparativ cu Romania, dar si locatia.
Am mai fost la Istanbul o data, insa atunci n-am avut nici macar curiozitatea de a intra prin magazine.
De data asta am zis ca poate iesim si la un shopping de o zi.
Multam fain!

BLUGI :

LEVI STRAUSS  120 lei
Tommy Hilfiger de la 120 lei
US POLO   de la 70 lei

Tricouri(US POLO, TOMMY, LEVI...) de la 30 lei în funcție de model

Camasi de la 40 lei

Încălțăminte de la 110 lei.

Locuri de shopping recomandate:

VIAPORT OUTLET CENTER in partea asiatica
ISTANBUL 212 OUTLET in partea europeana.

#3821
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View PostXicomX, on 11 martie 2019 - 01:23, said:

Salutare,
Un sfat privind cumparaturi de imbracaminte in Istanbul?
M-ar interesa din perspectiva preturilor, comparativ cu Romania, dar si locatia.
Am mai fost la Istanbul o data, insa atunci n-am avut nici macar curiozitatea de a intra prin magazine.
De data asta am zis ca poate iesim si la un shopping de o zi.
Multam fain!

Recomand la OLIVIUM OUTLET  / Zeytinburnu

#3822
XicomX

XicomX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.05.2014
Am observat ca l-ai recomandat si cu alte ocazii...
Ce ar fi atat de deosebit la acest centru comercial?
Multumesc!

#3823
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View PostXicomX, on 12 martie 2019 - 00:31, said:

Am observat ca l-ai recomandat si cu alte ocazii...
Ce ar fi atat de deosebit la acest centru comercial?
Multumesc!
pentru ca merg  ani de  zile acolo si stiu ca este  mai ok !

#3824
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 02.02.2009

View Postoztan, on 13 martie 2019 - 18:47, said:


pentru ca merg  ani de  zile acolo si stiu ca este  mai ok !

Daca nu ești cu mașina și locuiești în Sultanahmet, Olivium e ok deoarece e relativ ușor de ajuns.
Însă dacă ești cu mașina, cea mai buna varianta este, în opinia mea, Viaport.
Acolo am găsit cele mai bune preturi.

Edited by eumorocanosul, 15 March 2019 - 09:12.


#3825
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
La ce ar trebui sa ma astept de 1 mai in Istanbul? Am inteles ca este bataie traditionala in Piata Taksim asa ca ma gandeam la ceva gen Rumeli Hisari, Istanbul Aquarium, Miniaturk. Daca om avea timp de toate. Mallul cu acvariul ma astept sa fie deschis. Dar muzeele?  Este zi libera ptr localnici sau va fi traficul unei zile normale de lucru?

#3826
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View PostDeborah77, on 16 martie 2019 - 14:33, said:

La ce ar trebui sa ma astept de 1 mai in Istanbul? Am inteles ca este bataie traditionala in Piata Taksim asa ca ma gandeam la ceva gen Rumeli Hisari, Istanbul Aquarium, Miniaturk. Daca om avea timp de toate. Mallul cu acvariul ma astept sa fie deschis. Dar muzeele?  Este zi libera ptr localnici sau va fi traficul unei zile normale de lucru?
nu recomand la TAKSIM / BEYOGLU   data de  1 Mai ,   mai bine  mergi la insula  atunci ,  asa am facut  cand  am fost,  1  mai  este  zi ilber, dar despre  trafic nu  poate sa stie nimeni  :)

#3827
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Ce bataie??
O sa fim in Istanbul intre 27 aprilie si 4 mai ce se intampla pe 1 mai?

#3828
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Am citit ca anual de 1 MAi se bat manifestantii cu ceva politisti sau  jandarmi in Piata Taksim si nu e de mers prin zona

#3829
moreli

moreli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 09.03.2011
Bună seara
Aş vrea să merg cu familia la Istanbul, pentru a doua oară. Am mai fost în 2012 prima dată. Atunci am vizitat obiectivele principale : Moscheea Albastră, HagiSofia, Insula Prinţului, Topkapi, Turnul Galata, Piaţa Taksim, Forum Mall , Marele Bazar, Bazilica Cisternă şi ... multe moschei. Îmi poate spune cineva ce aş putea să mai vizitez în două zile pline? (Stăm 3 nopţi)
Mă gândeam la Kiz Kulesi (se poate ajunge uşor acolo? Noi avem cazare lângă gara Sirkeci), Gondola lift Eyup (este ceva de capul ei?), aş vrea să facem şi o plimbare pe faleză, dar nu ştim unde începe şi unde se termină faleza.
Mulţumesc

#3830
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postmoreli, on 28 martie 2019 - 21:53, said:

Îmi poate spune cineva ce aş putea să mai vizitez în două zile pline?
Yeni Cami (Moscheea Noua), Suleymaniye Cami (sus pe deal), Palatul Dolmabahce, Turquazoo (acvariul din Mall-ul Forum).

#3831
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View Postmoreli, on 28 martie 2019 - 21:53, said:

Îmi poate spune cineva ce aş putea să mai vizitez în două zile pline? (Stăm 3 nopţi)
Vezi mai jos (am facut o lista cu 26 de obiective, separat de marile obiective turistice; astazi sau maine voi pune si partea a doua):
https://www.turismcu...uristice-1.html

#3832
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postflorinbad, on 29 martie 2019 - 08:09, said:

Vezi mai jos (am facut o lista cu 26 de obiective, separat de marile obiective turistice; astazi sau maine voi pune si partea a doua):
https://www.turismcu...uristice-1.html
list este perfecta.
as mai adauga Bosforul, pe ambele laturi. cel mai bine mergi cu vaporasul, sunt curse, mult mai rare ca inainte, dar sunt. mergeti pana la capat, acolo mancati niste peshte. zonele de langa cele 2 cetati de pe bosfor sunt foarte placute, mai mult cea asiatica. si aveti posibilitatea sa va cumparati o casuta pe Bosfor, era una la 105 milioane euro; data viitoare nu veti avea probleme cu cazarea.
as mai adauga zona chiar langa picioarele primului pod (Ortakoy). Plimbati-va in Nisantasi, Cihangir. Mergeti la Asitane (langa Chora) si veti manca ce nu ati sau veti mai manca niciodata. Treceti cu vaporasul si mergeti in Kadikoy prin Moda. Ati fost pe zidul Constantinopolelui ? Ocazia o aveti cand mergeti la Chora (Kariye).
distractie placuta.
Google e sfant.

Edited by avenirv, 29 March 2019 - 13:21.


#3833
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Gata si partea a 2-a (inca 13 obiective turistice). Acum sunt sigur ca aveti cu ce sa umpleti cele doua-trei zile.Posted Image
https://www.turismcu...uristice-2.html

Edited by florinbad, 29 March 2019 - 20:58.


#3834
moreli

moreli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 09.03.2011
Mulţumesc mult florinbad, avenirv şi judas.
Cred că mai îmi trebuie încă vreo 2-3 vizite la Istanbul să pot vizita tot ce mi-aţi trimis.
Am să-mi fac un plan să văd ce pot vizita mai întâi.
Şi, avenir, dacă respectiva casă era sub 100 milioane poate o luam. Posted Image
O seară bună!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate