Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#3781
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Multumesc. Simplu inseamna ca este facila procedura de achizitie? Adica intri in magazinul lor branduit, zici ce vrei, platesti si gata? Sau trebuie "contracte", dureaza mult, etc...

#3782
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
Platesti si gata!

#3783
rollandcar

rollandcar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 23.12.2007

View PostHazard, on 01 octombrie 2018 - 00:20, said:

Buna ziua. As fi interesat sa stiu cat de usor este si daca merita efortul sa cumperi o cartela reincarcabila in Turcia pentru a avea internet. Mi-ar fi de ajutor pt convorbiri voip si whatsapp in Ro, avand in vedere tarifele f mari ale operatorilor pe voce.
Cartelele pre pay sunt la liber? Ce retea artrebui sa aleg si cam ce pachet pt sa zicem aprox 5 GB.
Multumesc.

Salutare!
Cand mergi la Istanbul? Sa ne ti la curent cu cartela prepaid de internet caci sunt si eu interesat in special de VoIP. Eu vreau sa iau o astfel de cartela de la ei sa o bag intr-un telefon si sa fac acel telefon hotspot mobil pentru a putea efectua convorbiri via internet gratie VoWiFi (am abonament de la Digi).

Edited by rollandcar, 11 October 2018 - 20:14.


#3784
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009

View PostHazard, on 01 octombrie 2018 - 00:20, said:

Buna ziua. As fi interesat sa stiu cat de usor este si daca merita efortul sa cumperi o cartela reincarcabila in Turcia pentru a avea internet. Mi-ar fi de ajutor pt convorbiri voip si whatsapp in Ro, avand in vedere tarifele f mari ale operatorilor pe voce.
Cartelele pre pay sunt la liber? Ce retea artrebui sa aleg si cam ce pachet pt sa zicem aprox 5 GB.
Multumesc.

Dacă mergi in aeroport e relativ simplu.

In oraș însă e mai complicata treaba și fără o taxa plătită la guvern (pentru importul de telefon străin) s-ar putea sa nu îți vândă. Trebuie negociat cu ei și dacă nu vorbești turca... ghinion.

Cartela costa 50TL la Turk Telekom și vine cu credit 0.

5GB de internet costa 28TL


View PostRR_SK, on 01 octombrie 2018 - 11:05, said:

Platesti si gata!

De când?
Ca pana nu de mult trebuia sa te înregistreze (copie pașaport, timp, etc)
Și tot pana nu de mult multe magazine nu îți dădeau dacă nu aveai terminalul “decodat” pentru Turcia (adică plătești o taxa de 100-150TL la guvern ca sa poți folosi acel IMEI)

#3785
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Da, ciudate proceduri, pe care nu as vrea sa le comentez. M-am intors din TR dar nu am folosit cartele locale, asa cum intentionam. Am folosit o optiune de 500 MB de la Orange Ro, care mi-a fost suficienta pt 5 zile, mai ales ca wifi la hotel a fost f bun si am putut folosi optim whatsapp voice si voip de Romania.
Erau multe magazine Vodafone, Turk Telekom, mai ales in mall.

#3786
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
In bagajul de cala pot sa am cativa litri de alcool? (voi zbura cu Turkish)

#3787
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postnicu131, on 30 noiembrie 2018 - 14:38, said:

In bagajul de cala pot sa am cativa litri de alcool? (voi zbura cu Turkish)
Poti,de ce n-ai putea?

#3788
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Daca in Dubai te verifica sa nu ai produse de porc sau alcool, ma gandeam ca si turcii procedeaza la fel.

#3789
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postnicu131, on 30 noiembrie 2018 - 22:51, said:

Daca in Dubai te verifica sa nu ai produse de porc sau alcool, ma gandeam ca si turcii procedeaza la fel.
In Istanbul se vinde alcool in magazine,deci nu vad ce problema ar fi.

#3790
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
De pe mae.ro

Este permisă intrarea în Turcia, fără plata de taxe vamale, cu până la 200 de ţigarete, 50 de trabucuri, 200 g de tutun de pipă,  o sticlă (100 cl) băutură alcoolică spirtoasă sau 2 sticle (75 cl) de vin , 1 kg ciocolată, 1,5 kg cafea, 500 g de ceai, 120 ml de parfum sau apă de colonie.

#3791
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Ce parere aveti depre   hotelul  THE QUEEN HOTEL -  Istanbul ? Pe Booking  apare cu recenzii bune . Curios ca adresa hotelului de pe site-ul Booking nu corespunde cu cea reala . Am ajuns la acesta concluzie verificand locatia pe google maps.


#3792
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Am verificat hotelul,asa este, pozitia lui difera fata de booking.El este asezat undeva pe strada din  spatele moscheii printului,in apropierea apeductului lui Valens,o zona nu foarte atractiva pentru a fi cazat,dpmdv.
Depinde ce gusturi aveti si cum anume vreti sa va petreceti timpul in Istanbul.De acolo este relativ usor de ajuns pe jos in bazarul egiptean,cam 10 -15 minute mers lejer.Eu prefer in Istanbul hoteluri care sa fie aproape de linia de tramvai ,dar sa fie si aproape de ajuns pe jos din bazar,Eminonu. Imi place sa ma pot plimba si seara in siguranta,deci caut zone mai aglomerate.
Eu nu as alege acest hotel,mi se pare o zona austera si greu de ajuns.

Edited by belisima, 04 January 2019 - 10:09.


#3793
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Sunt proaspat intors din Istanbul, si vin cu urmatoarele "noutati":
-Am putut sa fac poze cu sabia lui Stefan cel Mare cat am vrut
-Muzeul Kariye sau Chora, la exterior este in renovare, dar la interior in mare parte este vizitabil(si chiar merita)
- la Sf. Sofia sunt si in aceasta perioada cozi, asa ca nu vreau sa imi imaginez ce este vara
- am schimbat la 6 lire/euro
-Balik 12 lire +3 lire paharul cu varza murata si castraveti, kumpir 20 lire, castane 10 lire 100 grame, kokorec 20 lire, platoul cu hamsii 15 lire

#3794
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007
Ce parere aveti de hotelul "New House" ? Am rezervat pe Booking pt la vara, pt doua zile. Dupa poze ... pare bun...

#3795
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostHazard, on 04 noiembrie 2018 - 13:22, said:

Da, ciudate proceduri, pe care nu as vrea sa le comentez. M-am intors din TR dar nu am folosit cartele locale, asa cum intentionam. Am folosit o optiune de 500 MB de la Orange Ro, care mi-a fost suficienta pt 5 zile, mai ales ca wifi la hotel a fost f bun si am putut folosi optim whatsapp voice si voip de Romania.
Erau multe magazine Vodafone, Turk Telekom, mai ales in mall.
si India are la fel.
trasatura comuna a cestor 2 tari este ca mai sunt oameni prin ele carora le place sa faca buuuuuum.

#3796
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008

View Postbelisima, on 04 ianuarie 2019 - 10:05, said:

Eu nu as alege acest hotel,mi se pare o zona austera si greu de ajuns.
Suntem un grup de 7 persoane, iar   statia de metrou este la 350 m de hotel, nu mi se pare departe.Ce zona ati recomanda ? Multumesc ! Mentionez ca nu am mai fost in Istanbul .

#3797
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007

View Postmarian.bazavan, on 06 ianuarie 2019 - 10:33, said:

Ce parere aveti de hotelul "New House" ? Am rezervat pe Booking pt la vara, pt doua zile. Dupa poze ... pare bun...
Este asezat foarte bine,ceea ce iti garanteaza 50 % din reusita unei excursii la Istanbul.

#3798
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007

View PostSDN, on 06 ianuarie 2019 - 17:54, said:

Suntem un grup de 7 persoane, iar   statia de metrou este la 350 m de hotel, nu mi se pare departe.Ce zona ati recomanda ? Multumesc ! Mentionez ca nu am mai fost in Istanbul .
Eu as alege un hotel in zona Sirkeci sau oriune pe linia tramvaiului T1 pentru a avea acces usor spre orice obiectiv dorit.
As vrea sa va dau doua sfaturi valabile pentru orice hotel veti alege:
   - atentie la locul de parcare,majoritatea hotelurilor nu asigura parcare si va indruma spre parcari private pentru care cer  sa platiti in euro.In Istanbul sunt multe parcari private supraetajate la care tariful  este de cca 20 lire/zi  platibili cand luati masina.Dupa ce va hotarati la un hotelul,cautati pe google "otopark" in zona respectiva.
   -  dupa ce alegeti hotelul,inainte de a rezerva pe booking ,puteti trimite un mail  catre hotel pentru a vedea cat v-ar costa o rezervare directa,mentionand ca veti plati cash la receptie.Eu am reusit in acest fel sa obtin cu 10 euro/zi/camera dubla mai putin decat pe booking.Eventual puteti incerca la mai multe hoteluri si alegeti cea mai buna oferta.

Edited by belisima, 06 January 2019 - 19:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate