Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 

LG -aer conditionat, climatizare

- - - - -
  • Please log in to reply
646 replies to this topic

#595
anutzu21us

anutzu21us

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.08.2012
Ma poate ajuta cineva cu cateva raspunsuri/?
Care model de LG dintre k09ah si S09ahp este mai nou ca an, care se merita si cel mai important, la ce temperaturi minime si maxime poate lucra, asta cu temperaturile nu am gasit nicaieri.
Am de ales intre k09ah cu telecomanda si s09ahp fara telecomanda. Pretul la amandoua fiind de 1300 ron cu montaj inclus.
Niste sfaturi va rog??
multumesc frumos

#596
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

View Postanutzu21us, on 16th August 2012, 19:12, said:

Ma poate ajuta cineva cu cateva raspunsuri/?
Care model de LG dintre k09ah si S09ahp este mai nou ca an, care se merita si cel mai important, la ce temperaturi minime si maxime poate lucra, asta cu temperaturile nu am gasit nicaieri.
Am de ales intre k09ah cu telecomanda si s09ahp fara telecomanda. Pretul la amandoua fiind de 1300 ron cu montaj inclus.
Niste sfaturi va rog??
multumesc frumos

K09AH e mai vechi, plus ca S09AHP are "plasma" din cate stiu. In mod normal magazinul nu are voie sa vanda un produs incomplet, deci trebuie sa-ti dea telecomanda, chiar daca-ti face reducere de pret pentru ca a fost expus.

#597
anutzu21us

anutzu21us

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.08.2012

View PostLukmar, on 17th August 2012, 22:26, said:

K09AH e mai vechi, plus ca S09AHP are "plasma" din cate stiu. In mod normal magazinul nu are voie sa vanda un produs incomplet, deci trebuie sa-ti dea telecomanda, chiar daca-ti face reducere de pret pentru ca a fost expus.
Cred ca amandoua sunt la fel de vechi, chiar de as alege varianta k09ah, problema sta in temperatura, nicaieri nu scrie temperaturile de functionare la nici unul, ma refer la temp minime si maxime, cei de la LG spun doar ca l-au testat la +7 grade celsius si a functionat k, atat, pe mine ma interesa sa poata lucra si la -5..+5 grade.
Inca ma chinui ca nu stiu ce aparat sa iau mai ales ca am alocat 1500 lei maxim cu tot cu montaj, nu tin neaparat cu LG.

#598
anutzu21us

anutzu21us

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.08.2012
Chiar nu stie nimeni la ce temperaturi exterioare functioneaza aceste modele.

#599
Dor

Dor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 15.12.2005

View Postanutzu21us, on 19th August 2012, 20:19, said:

Chiar nu stie nimeni la ce temperaturi exterioare functioneaza aceste modele.

Cu siguranta va functiona si la -5 grade, dar eficienta va fi doar nesemnificativ mai buna decat a unui radiator electric la aceeasi putere absorbita. Din ce am observat, indiferent de brand sau tehnologie, de la +1/+2 grade in jos eficienta este afectata mult mai serios de umiditatea din aer decat de temperatura.
Toti producatorii mentioneaza ca astfel de aparate nu se folosesc ca sursa principala de incalzire, asa ca din experienta iti recomand dotarea suplimentara cu un radiator  "halogen" ca sa mai simti si senzatia caldurii din cand in cand.

#600
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View PostDor, on 21st August 2012, 01:08, said:

Cu siguranta va functiona si la -5 grade, dar eficienta va fi doar nesemnificativ mai buna decat a unui radiator electric la aceeasi putere absorbita. Din ce am observat, indiferent de brand sau tehnologie, de la +1/+2 grade in jos eficienta este afectata mult mai serios de umiditatea din aer decat de temperatura.
Toti producatorii mentioneaza ca astfel de aparate nu se folosesc ca sursa principala de incalzire, asa ca din experienta iti recomand dotarea suplimentara cu un radiator  "halogen" ca sa mai simti si senzatia caldurii din cand in cand.
Depinde,sunt invertere care functioneaza extraordinar si la -25 de grade,daca vorbim de ON-off-uri sunt perfect de acord

#601
bogdan_mm

bogdan_mm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.09.2007

View Postdode, on 9th June 2011, 09:40, said:

Despre firma Riana Concept Impex ce parere aveti? Sunt ok ca si instalatori?
Sa va spun eu ce probleme am avut cu aceasta companie,
am cumparta un aparat de aer conditionat cu inverter in luna iunie (i-am ales pe acestia deoarece puteau sa faca instalarea a doua zi)

aparatul s-a stricat dupa 3 zile, iar cand i-am sunat sa le spun sa trimita o echipa mi-au spus ca acum sunt ocupati si ca, conform contractului o sa trimita pe cineva in ... 15 ZILE (cinsprezece) tinand cont ca au fost calduri de  +35 grade

cam dupa 10 zile de insistenta a venit o echipa care s-a reintors cu o componenta noua dupa alte 10 zile...

in luna iulie aparatul s-a stricat iar, am tot vorbit cu ei la telefon, aceeasi poveste cu 15 zile... au inceput cu presupuneri ca poate sistemul meu electric nu e bun, (tinand cont ca e o casa noua cu un sistemul electric nou) Dupa alte 10 zile a venit o echipa de la importator, care a verificat sistemul electric (bineinteles ca nu era nici o problema) si nici pana azi nu s-au intors cu componenta defecta. . .

DACA cumparati de la aceasta firma va recomand sa trimiteti mailuri cu fiecare discutie, acum ei nu mai recunosc ca am vborbit la telefon de cand s-a stricat aparatul, noroc ca am un mail ...

DE EVITAT - slabi, neprofesionisti, nepregatiti

#602
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postgall71, on 22nd August 2012, 21:46, said:

Depinde,sunt invertere care functioneaza extraordinar si la -25 de grade,daca vorbim de ON-off-uri sunt perfect de acord
Alea sunt numai Mitsubishi care lucreaza cu R410

View Postanutzu21us, on 19th August 2012, 20:19, said:

Chiar nu stie nimeni la ce temperaturi exterioare functioneaza aceste modele.
Ce marca de aparat aveti?
Daca e LDK astea merg de la -5 la +35.
Daca e Mitsubishi ON/OFF merg de la -15 la +35
Daca e Mitsubishi inverter merg de la -25 la +40

#603
anutzu21us

anutzu21us

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.08.2012

View PostGeorgeTrisina, on 23rd August 2012, 22:24, said:

Alea sunt numai Mitsubishi care lucreaza cu R410


Ce marca de aparat aveti?
Daca e LDK astea merg de la -5 la +35.
Daca e Mitsubishi ON/OFF merg de la -15 la +35
Daca e Mitsubishi inverter merg de la -25 la +40
Multumesc oricum, ma interesa un k12ah, defapt asta am si achizitionat, am sa revin cu in mic review zilele astea.

#604
seduktoru_2007

seduktoru_2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.09.2012

View Postobosit_de_probleme, on 24 iulie 2012 - 10:35, said:

Am vorbit cu cei de la LG si mi-au dat niste numere de telefon de la firme de service autorizate LG. Din ce am inteles ar putea sa fie mai multe cauze dar am atasat o poza cu tevile din UI. Arata groaznic zona, presupun ca de acolo se trag toate problemele. Impresia mea neavizata este ca trebuie inlocuita toata sectiunea respectiva. Persoana de la firma la care am sunat mi-a dat un pret ridicat doar pentru deplasare + umplere + depistare fisura + eventual bercluire nu si pentru inlocuire tevi.
Salut
Eu in jumatate de an am avut 4 umpleri de freon datorate faptului ca cei de la montaj au pus tevi de aluminiu in loc de tevi de cupru pana cand au venit si au schimbat tevile de aluminiu cu unele de cupru. Mai mult se si contraziceau mesterii cu cei de la Lg ca tevile nu au nici o vina desi Lg-ul nu agreaza tevile de aluminiu pentru aer conditionat. La ultima vizita a mesterilor s-au convins ca aerul merge pe caldura pana la 35-40 bari si chiar si-au si dat manometrul peste cap desi cei de la Lg le-au spus anterior parametrii de functionare ai aerului mai bunii mesteri se contraziceau ca o asemenea presiune nu este posibila pentru un refrigerant tip R410A. In fine ce vroiam sa zic era adresat unui om satul de probleme si anume faptul ca teava respectiva se corodeaza asa datorita condensului iar arcul acela are un rol doar la montare pentru a nu se obtura teava cand mesteru o fixeaza pe pozitie. Deci nu iti face grija nu este nici o problema daca ti-a corodat acel arc pentru ca si la mine este aceasi situatie dupa 6 luni iar cei de la Lg au spus ca este normal daca se formeaza condens si in plus mai ai si scapari de freon ce duc in final la oxidarea acelui arc pentru ca aparatul functioneaza fara freon suficient si pe teava se depune gheata ce se topeste cand aparatul este oprit. Apa respectiva se aduna in acel manson si impreuna cu uleiul din freon oxideaza arcul acela. Problema ta cred ca este mai degraba undeva la imbinarea tevilor pe unde se pierde freon si nu acea sectiune de teava. Si eu ma speriasem initial dar in urma service-ului Lg si dupa multe cautari pe net m-am linistit deoarece arcul respectiv nu are nici o importanta la functionarea aparatului ci doar la montaj iar sectiunea de teava nu poate fi deteriorata prin oxidarea acelui arc deoarece este de cupru.
Cam atat am avut de spus si te astept cu eventuale intrebari in caz de neclaritate. O zi placuta in continuare

#605
edmond1815

edmond1815

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.02.2008
Salutare,

Achizitionez modelul LG ARTCOOL Gallery A12AW1 zilele acestea.
S-ar putea in curand sa ajunga si reabilitarea. Doresc sa montez AC acum, sa termin cu reparatiile si zugravit. Cum pot lasa UE cand vine reabilitarea?
Imi este teama sa o demonteze ei, nu stiu cat dureaza pana o monteaza la loc si daca va mai functiona corect.
Pot cere sa fie montata la +10, +11 cm in afara fata de montajul normal, sa poata rebilita in spatele ei, fara a fi demontata?
A mai facut cineva asa ceva? Poate face asta echipa de montaj?

Si mai am o intrebare:

Am vazut ca aerul il da in camera in 3 directii. Stanga, dreapta si jos. El o sa fie montat deasupra unei biblioteci. O sa las un spatiu intre perete si biblioteca de 3-5 cm.
Este suficient pentru a circula aerul? Practic nu il pot pune pe un perete aproape gol, cum ar trebui.

Multumesc anticipat

#606
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

View Postedmond1815, on 29 octombrie 2012 - 14:07, said:

Salutare,

Achizitionez modelul LG ARTCOOL Gallery A12AW1 zilele acestea.
S-ar putea in curand sa ajunga si reabilitarea. Doresc sa montez AC acum, sa termin cu reparatiile si zugravit. Cum pot lasa UE cand vine reabilitarea?
Imi este teama sa o demonteze ei, nu stiu cat dureaza pana o monteaza la loc si daca va mai functiona corect.
Pot cere sa fie montata la +10, +11 cm in afara fata de montajul normal, sa poata rebilita in spatele ei, fara a fi demontata?
A mai facut cineva asa ceva? Poate face asta echipa de montaj?

Si mai am o intrebare:

Am vazut ca aerul il da in camera in 3 directii. Stanga, dreapta si jos. El o sa fie montat deasupra unei biblioteci. O sa las un spatiu intre perete si biblioteca de 3-5 cm.
Este suficient pentru a circula aerul? Practic nu il pot pune pe un perete aproape gol, cum ar trebui.

Multumesc anticipat

Recomand sa-ti montezi intai unitatea interioara si traseul frigorific, iar dupa izolare sa montezi unitatea exterioara. Platesti un pic mai mult dar esti sigur de reusita.
Daca lasi loc mai mare in spatele UE, o sa ai surpriza sa o gasesti la sfarsit plina de mortar pe condesator.
Cat despre montajul UI, daca o motezi cum ai spus o sa-si faca un micro-climat in acea zona, o sa faca pauza mai repede indiferent de modul de functionare.

#607
LG_voice

LG_voice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 01.04.2008
http://www.filedropper.com/eu1101low

#608
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
am downloadat de 2 ori, si mi-a aparut ca file is damaged. Fisierul era de 31,2 Mb, cred ca complet. Eu am un sistem linux.. La voi a mers downloadul

#609
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

View Postscheleton, on 13 martie 2013 - 20:25, said:

am dowloadat de 2 ori, si mi-a aparut ca file is damaged. Fisierul era de 31,2 Mb, cred ca complet. Eu am un sistem linux.. La voi a mers downloadul ?

View Postscheleton, on 13 martie 2013 - 20:25, said:

am dowloadat de 2 ori, si mi-a aparut ca file is damaged. Fisierul era de 31,2 Mb, cred ca complet. Eu am un sistem linux.. La voi a mers downloadul ?

A mers din prima, Windows 7.
E interesant la prima vedere,...

#610
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Care este cel mai silentios model de unitate interioara de la LG (split sau dublu-split), la 9000 BTU?
Ma puteti indruma si catre niste date tehnice mai detaliate? M-ar interesa, de exemplu, turatia ventilatorului UI pe modul Silentios.

#611
LG_voice

LG_voice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 01.04.2008
Buna ziua,

Cred ca deja ati achizitionat un echipament de la un alt brand si va doresc sa va bucurati de el; cred ca mi-am propus sa va raspund la vremea la care ati intrebat dar am uitat.

Toate bune.

Cred ca putem sa ne si amuzam: http://www.click.ro/...1598240190.html

Toate bune.

#612
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
"..în cădere s-a agăţat cu piciorul de un aparat de aer condiţionat.."

LG -life's good.

Daca era samsung, nu cred ca supravietuia. Posted Image  Ca au COP si EER mai mici.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate