Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri
 Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 

Artefactele - cum scap de ele?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
18 răspunsuri în acest subiect

#1
mihai_ursan

mihai_ursan

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 05.02.2008
Salut. Am o mare problema cu o placa video ati radeon 9600. Pana acum cateva saptamani mi-a mers excelent. Ba am jucat chiar si crysis cu ea. Apoi, am achizitionat o placa video ASUS GeForce7600GS Silent, care mi-a facut anumite probleme. Am dus placa aceea la service, si am pus din nou radeonul. Cum am instalat windowsul, au inceput problemele cu artefactele. Dungulitze peste dungulitze, filmele se vad cu dungi si buline rosii, cat despre jocuri, nici nu poate sa fie vorba. Nici macar counter 1.6 nu merge. Am un P4 la 2,8 GHz, 1,5 GB RAM, sursa Gembird 550W. Ma poate lamuri si pe mine daca pot scapa de artefactele astea si cum? A, am instalat ati toolul, si am dat un scan pt artefacte. Imi bipaia din secunda in secunda, asa de multe gasea.
O sa atasez niste imagini, sa va faceti o idee cam cum sta treaba.
Fișier atașat  bscap001.jpg   51,73K   510 download-uri
Fișier atașat  bscap002.jpg   42,6K   458 download-uri
Fișier atașat  ScreenShot001.jpg   825,06K   405 download-uri

#2
AsterX

AsterX

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 888
  • Înscris: 03.01.2007

View Postmihai_ursan, on Feb 27 2008, 18:35, said:

Salut. Am o mare problema cu o placa video ati radeon 9600. Pana acum cateva saptamani mi-a mers excelent. Ba am jucat chiar si crysis cu ea. Apoi, am achizitionat o placa video ASUS GeForce7600GS Silent, care mi-a facut anumite probleme. Am dus placa aceea la service, si am pus din nou radeonul. Cum am instalat windowsul, au inceput problemele cu artefactele. Dungulitze peste dungulitze, filmele se vad cu dungi si buline rosii, cat despre jocuri, nici nu poate sa fie vorba. Nici macar counter 1.6 nu merge. Am un P4 la 2,8 GHz, 1,5 GB RAM, sursa Gembird 550W. Ma poate lamuri si pe mine daca pot scapa de artefactele astea si cum? A, am instalat ati toolul, si am dat un scan pt artefacte. Imi bipaia din secunda in secunda, asa de multe gasea.
O sa atasez niste imagini, sa va faceti o idee cam cum sta treaba.
Attachment bscap001.jpg
Attachment bscap002.jpg
Attachment ScreenShot001.jpg

Ar trebui sa reduci frecventele placii video,poate o sa mearga asa, dar nu pentru multa vreme. Placa s-a cam dus, eu zic ca de vina sunt memoriile de pe PV.

Editat de AsterX, 27 februarie 2008 - 19:23.


#3
Pisboy

Pisboy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 741
  • Înscris: 06.02.2007
de ce nu ai continuat topicurile care le-ai mai deschis pe tema asta ?vezi ca nu prea e buna chestia asta,sa deschizi mai multe topicuri.

#4
Gozmin

Gozmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.206
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmihai_ursan, on Feb 27 2008, 18:35, said:

Salut. Am o mare problema cu o placa video ati radeon 9600. Pana acum cateva saptamani mi-a mers excelent. Ba am jucat chiar si crysis cu ea. Apoi, am achizitionat o placa video ASUS GeForce7600GS Silent, care mi-a facut anumite probleme. Am dus placa aceea la service, si am pus din nou radeonul. Cum am instalat windowsul, au inceput problemele cu artefactele. Dungulitze peste dungulitze, filmele se vad cu dungi si buline rosii, cat despre jocuri, nici nu poate sa fie vorba. Nici macar counter 1.6 nu merge. Am un P4 la 2,8 GHz, 1,5 GB RAM, sursa Gembird 550W. Ma poate lamuri si pe mine daca pot scapa de artefactele astea si cum? A, am instalat ati toolul, si am dat un scan pt artefacte. Imi bipaia din secunda in secunda, asa de multe gasea.
O sa atasez niste imagini, sa va faceti o idee cam cum sta treaba.
Attachment bscap001.jpg
Attachment bscap002.jpg
Attachment ScreenShot001.jpg

Ai făcut overclock ? Dacă da pune pe default înapoi. Dacă nu du-te la service.
;)

#5
mihai_ursan

mihai_ursan

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 05.02.2008
Nu, nu am facut nici un overclock. Nu is genul care sa tortureze placile si procesoarele. dar, e adevarat ca-i cam veche placa. Poate s-au terminat zilele ei. M-am dus cu ea la service...mi-au inlocuit-o acolo cu alta de-a lor, si problemele au disparut. deci, sigur e de la placa. deci, nu exista programe de inlaturat artefactele astea?

#6
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.175
  • Înscris: 03.01.2007
3 posibilitati

artefacte din cauza driverelor si se pot remedia cu alt driver
artefacte din cauza OC si se pot remedia prin subtactarea frecventelor
artefacte din cauza defectiunilor si nu se mai poate face nimica

la tine nu mai sunt artefacte sunt dungi deja parerea mea ca este "busita"

poti imprumuta un VGA sa vezi daca nu cumva slotul AGP este de vina , nu ne-ai spus ce s-a intamplat cu vechiul VGA ! cum s-a stricat ?

este doar o parere

Editat de HelllBoy, 27 februarie 2008 - 23:35.


#7
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.406
  • Înscris: 23.04.2007
Curata slotul agp cu o pensula si cu o radiera conectorul agp de la placa video.Reintroduce-o si dezinstaleaza driverul,ruleaza in safe mode programul driver cleaner (selectezi la filtre ATI) si apoi din xp reinstalezi un driver gen 5.11 sau 5.12(pentru placa aia video e excelent).SA ai netframework 2.0 instalat.
Solutia 2 in caz ca prima nu merge:instalezi atitool 0.26.cobori freceventele la gpu la 250-300 mhz si la memorii la 300-350mhz si reincerci jocurile si filmele.

Editat de AdrianHH, 28 februarie 2008 - 12:11.


#8
florinnitu

florinnitu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 338
  • Înscris: 25.03.2007
Incearca placa pe un alt calculator. S-ar putea ca contactul cu lamelele slotului AGP sa fie slab. Eu de la asta aveam artefacte pe vechea placa video pe AGP.

#9
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.309
  • Înscris: 18.08.2007

View Postmihai_ursan, on Feb 27 2008, 23:14, said:

Nu, nu am facut nici un overclock. Nu is genul care sa tortureze placile si procesoarele. dar, e adevarat ca-i cam veche placa. Poate s-au terminat zilele ei. M-am dus cu ea la service...mi-au inlocuit-o acolo cu alta de-a lor, si problemele au disparut. deci, sigur e de la placa. deci, nu exista programe de inlaturat artefactele astea?
vedeti mai, ca a rezolvat problema. Artefactele arata ca placa de defecta, nu pot fi reparate din software.

#10
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.068
  • Înscris: 19.07.2005
Mi-a aparut si mie acest model de artefacte, placa video e un 8600GT 512MB Silent
http://dump.ninjapirat.org/files/h.PNG

Sunt vizibilie doar in filme si jocuri..
Am reinstalat codecurile si driverul de la placa video dar imi apare la fel
Placa video nu a fost overclockata, temperatura placii nedepasind 50 grade

Editat de vj_Heaven, 16 martie 2008 - 18:27.


#11
Pisboy

Pisboy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 741
  • Înscris: 06.02.2007
e dusa placa ,uite aici

http://forum.softped...t...467&hl=8600

#12
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Florinnitu adat cel mai bun sfat:

View Postflorinnitu, on Feb 28 2008, 13:15, said:

Incearca placa pe un alt calculator.
Atentie: asigurati-va ca atat la voi cat si la celalalt sistem placa video sa nu fie overclockata si sa aveti ultimele versiuni de drivere instalate. Daca si pe alt calculator face la fel, placa este defecta. Daca mai este in garatie, scapati numai cu 2-3 saptamani de asteptare.

#13
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.068
  • Înscris: 19.07.2005
Ati Tool scanand dupa artefacte:

[ http://img394.imageshack.us/img394/594/noartefactstu5.th.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu a gasit nimic :unsure:

Editat de vj_Heaven, 17 martie 2008 - 22:24.


#14
KratosGOW

KratosGOW

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 05.01.2011
Stiu ca e vechi articolul, dar si eu cam o problema asemanatoare cu un HD3850 dar mie imi apar artefactele si inainte de a intra in windows.
Asta este la boot
Asa se vede pe desktop si in jocuri.
E vreo sansa de remediere sau trebuie aruncata?

#15
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.800
  • Înscris: 28.05.2006
Pai asta-i semn ca placa e pe duca. Ca sa-i lungesti viata in primul rand nu mai joci nimic, in al 2-lea rand scazi fracventa GPU si mai ales a memoriilor si asiguri o racire mai buna.

#16
KratosGOW

KratosGOW

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 05.01.2011

View PostFlorinbv, on 5th January 2011, 18:17, said:

Pai asta-i semn ca placa e pe duca. Ca sa-i lungesti viata in primul rand nu mai joci nimic, in al 2-lea rand scazi fracventa GPU si mai ales a memoriilor si asiguri o racire mai buna.
Ii dau memoriile, gpu aproape de minim si fan 100% tot nu dispar artefactele, am sursa din 2007 de 350w.
E vreo posibilitate sa fi obosit? ca am placa cu care am luat PC-ul un HD3650 si se comporta bine. Dar din cate am citit prin alta parte ca HD3650 are un consum mult mai mic decat HD3850.
Recomandari de sursa ceva?
Sau scrie deces pe placa video  :notangel:

Editat de KratosGOW, 06 ianuarie 2011 - 22:00.


#17
razvan_hades

razvan_hades

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 05.01.2007
un asus 8600 GT cu artefacte si care functioneaza doar pe anumite calculatoare?

#18
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.267
  • Înscris: 19.08.2006
Verifica sursa... desfaci sursa daca nu e in garantie si uitete dupa condensatoare curse sau umflate ... care trebuiesc schimbate ... si o sa ramai surprins de rezultat :)
daca nu ... cip defect din cauza supraincalzirii...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate