Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cazane atmosferice pe combustibili solizi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
5980 replies to this topic

#4987
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006
Ah , boilerul l-am luat deja (oferta black friday) dar cred ca e folositor vara cand nu fac foc. Nu prea inteleg ceva , exista puffer cu serpentina separata pentru calorifere ? Este mai scump decat cel fara ? Astea ce durata de viata au ? Instalatie pregatita pentru puffer inseamna ca trebuie sa-i las doua T-uri la tur si retur pentru conectare ulterioara ? Calculul l-am facut eu si mi-a dat 14 kw fara boiler si m-am gandit ca un Atmos de 18 e suficient , cred....

Edited by johnnydanut, 30 June 2017 - 10:07.


#4988
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Exista pufere si cu 3 serpentine...
Puferul simplu e cel mai ieftin. Orice serpentina ii "adaugi",  creste pretul.

Este preferabil sa incalzesti agentul termic direct si sa il racesti direct fara dispozitive de transfer termic care adauga pierderi si intarzieri.

Se folosesc schimbatoare de caldura cand agentii termici sunt diferiti si nu se pot amesteca:
-apa/ antigel
-apa/ apa potabila
-gaz/apa
-ulei/ apa

Pai imagineaza-ti instalatia cu pufer si vezi daca functioneaza cu el izolat cu robineti inchisi.
Cand pui pufer trebuie oricum sa adaugi pompa pentru radiatoare. Deci o sa fie ceva modificari.

Puferele au durata de viata pana ruginesc sau ingheata apa in ele. De aceea e important sa fie pline (fara aer) si utilizate.

In momentul acesta nu sunt sigur/nu m-am documentat care parte a instalatiei ar trebui sa fie cu antigel, cea cu cazanul sau radiatoarele? (Tinem cont ca avem un pufer in instalatie)
E clar ca serpentina puferului va avea antigel.

Probabil ca se pune antigel pe partea de instalatie care e mai scumpa (cazanul?) sau mai predispusa la inghet (radiatoarele?).

Serpentina trebuie sa fie suficient de mare (capabila de 18kw).
Daca serpentina preia caldura din pufer si duce la radiatoare, ar trebui sa fie plasata sus.
Daca e folosita pentru incalzirea puferului, trebui sa fie plasata jos.

Edited by radurus, 30 June 2017 - 12:18.


#4989
buznelu78

buznelu78

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.02.2015
ma poate ajuta si pe mine cineva cu o schema de montaj?am asa:un cazan unical fokolus 30 kw puffer cu serpentina de 1000l,boiler acm cu doua serpentine plus rezistenta electrica de 200l (voi instala
si panouri solare care sa aduca aport si la incalzire).casa parter 100mp cu incalzire in pardoseala si o camera la mansarda de 35mp unde am doua calorifere.gazele vor veni si ele in doi trei ani maxim deci instalarea as vrea sa o fac de asa natura incat atunci cand nu se face focul in centrala pe lemne sa functioneze pe gaz la fel si pt acm.va multumesc.

#4990
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Va recomand sa apelati la un proiectant de instalatii de incalzire.
Sunt multe elemente care trebuie combinate si dimensionate.
Complexitatea instalatiei e destul de mare tinand cont ca sunt 3 sisteme care trebuie interconectate si trebuie automatizari daca nu doriti sa actionati manual robinetii cu 2/3 cai.

Furnizorii de echipamente solare va pot oferi schema pentru partea solara si boiler.
Cei de aici va pot sugera diferite scheme cu cazan+pufer+boiler.
Trebuie sa le combinati.

Pentru acm nu e nevoie sa cuplati la ct pe gaz. Instalatia solara va produce suficienta acm.

#4991
buznelu78

buznelu78

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.02.2015
va multumesc de raspuns.asa am facut am mers la romstal unde mi s-a facut o schema cu necesar etc.sper sa iasa bine si functionala.

#4992
ardelean73

ardelean73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 03.01.2013

View Postbuznelu78, on 07 iulie 2017 - 22:22, said:

va multumesc de raspuns.asa am facut am mers la romstal unde mi s-a facut o schema cu necesar etc.sper sa iasa bine si functionala.
Spune-mi te rog cat a costat cazanul si de unde l-ai cumparat?

#4993
buznelu78

buznelu78

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.02.2015
5100 de la unical alba iulia.

#4994
mold000

mold000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.02.2011
Mai are cineva defro kdr3 plus? Intenționez eu să-mi cumpăr, dar vreau și părerile celor care au avut de a face sau au idee despre ea. O sa ii pun și puffer.  Mulțumesc

#4995
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Saptamana trecuta am ajuns acasa si am vazut cum arata cazanul Viadrus de 30kW, de fapt elementii de fonta din interior, pentru ca nu era nimic asamblat inca .
Mie mi-a lasat o impresie foarte buna, pare foarte solid ca si constructie si bine gandit, as zice mult mai bine decat un cazan din tabla .
Sa vedem acum si in functionare cum o sa se comporte .

#4996
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Am si eu o mare nelamurire. Am incercat un search special in acest topic inainte sa verific, si nu am gasit informatii lamuritoare.
Pot sa ard NUMAI brichete / bricheti in cazanele de fonta cu tiraj natural? Gen fara ventilator, cum sunt modelele de la viadrus
M-ar interesa deasemenea si diferenta de cenusa intre brichetele de paie si cele de fag/rumegus, gen cat de mult sa ma astept? Am sanse sa o scot odata la 2 zile?
Am vreun risc sa crape cazanul daca ard NUMAI brichete?
Exista riscuri sa apara arderi incomplete in asemenea cazane fara ventilator? Merita investitia intr-un cazan cu ventilator care sa mearga NUMAI pe brichete?
Va multumesc din inima anticipat pentru viitoarele raspunsuri.

#4997
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvictor29cr, on 17 august 2017 - 16:41, said:

Am si eu o mare nelamurire. Am incercat un search special in acest topic inainte sa verific, si nu am gasit informatii lamuritoare.
Pot sa ard NUMAI brichete / bricheti in cazanele de fonta cu tiraj natural? Gen fara ventilator, cum sunt modelele de la viadrus
M-ar interesa deasemenea si diferenta de cenusa intre brichetele de paie si cele de fag/rumegus, gen cat de mult sa ma astept? Am sanse sa o scot odata la 2 zile?
Am vreun risc sa crape cazanul daca ard NUMAI brichete?
Exista riscuri sa apara arderi incomplete in asemenea cazane fara ventilator? Merita investitia intr-un cazan cu ventilator care sa mearga NUMAI pe brichete?
Va multumesc din inima anticipat pentru viitoarele raspunsuri.

Poti arde numai brichete dar sunt mai scumpe decit lemnele. Daca vei arde brichete agricole vei scoate cenusa foarte multa. Dupa ce ard, ramin in aceeasi forma. La cele de rumegus, cenusa putina. Referitor la crapatul cazanului, daca bagi ca nebunul si trece apa de 120, ai sanse dar n-am auzit pe nimeni. Oricum, cind cumperi brichetele scrie destul de clar in fisa: cazanul NU se umple. La mine n-am gasit arderi incomplete, adevarat, am ars in amestec cu lemn (si agricole, si de rumegus). Nu stiu nimic de cazane cu ventilator (am Viadrus).

#4998
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Domnilor, indiferent ce cazan aveti, niciunul nu merge singur.
Calitatea arderii e data nu doar de cazan ci si de " fochist", utilizarea unui cazan, cu cat e mai simplu, implica si faptul ca trebuie sa inveti sa faci focul.

Cat despre brichetii de paie...porcarii.

#4999
ciprian_celebrul

ciprian_celebrul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 23.07.2007
Se poate pune în horn această pălărie ? https://www.dedeman....-d125/p/2007986

#5000
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postvictor29cr, on 17 august 2017 - 16:41, said:

Am si eu o mare nelamurire. Am incercat un search special in acest topic inainte sa verific, si nu am gasit informatii lamuritoare.
Pot sa ard NUMAI brichete / bricheti in cazanele de fonta cu tiraj natural? Gen fara ventilator, cum sunt modelele de la viadrus
Am folosit o iarnă brichete de paie. Excepționale, mai puțin la partea de cenușă. După fiecare foc, obligatoriu scoasă cenușă.
O singură chestiune, centrul centralei se pun lemne (cam cat aprinzi un grătar) si de jur împrejur se pun brichete de paie. Se aprinde focul din partea de sus, zona lemnelor.

#5001
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007

View Postciprian_celebrul, on 30 august 2017 - 09:41, said:

Se poate pune în horn această pălărie ? https://www.dedeman....-d125/p/2007986

NU!
Palaria aia este pentru ventilatie, nu pentru cosuri de fum!

#5002
Amoro

Amoro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.04.2017
Va salut!
Am un cazan Bosch solide 2000 b clasic cu puffer de 1000 l si vreau sa va intreb ce temperatura este normal sa am pe cos?
Deasemenea ce variante de recuperator de caldura sunt si daca este bine sa punem asa ceva?
La terminarea focului in centrala cum facem ca sa nu mai circule apa  intre cazan si puffer si sa o raceasca?(varianta cu termostat de temperatura fum o stiu)
Multumesc!

#5003
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
pentru cei cu puffer vreau sa va intreb cat va creste presiunea pe instalatie la 85 grade incarcare puffer, mi-am montat acum unul de 1500 l si la prima incarcare la 85 de grade a urcat presiunea pe instalatie la 2,7 atmosfere si nu stiu daca e normal sa urce atata, inainte mai mult de 1,5 atmosfere nu mia urcat presiunea pe instalatie indiferent de temperatura din cazan, am un vas de expansiune de 150 l pt puffer 1500 l + cazan 95 litri +instalatie cu 12 calorifere,

#5004
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Vasul vechi l-ai dat jos ?
Nu ajunge un vas de 150 litri pentru toata instalatia. Vasul de 150 litri ajunge doar pentru puffer. Pentru centrala si cele 12 calorifere mai trebuia inca un vas.

Vasul de 150 litri, nu cumva este princarcat de fabrica cu aer la 2,5bar ?
Toate vasele pe care le ai legate in instalatia de incalzire, trebuie izolate, golite de apa si dupaia sa scoti din aer pina ce ajungi pe la 1,2bar. Dupaia le legi la loc in instalatie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate