Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Cazane atmosferice pe combustibili solizi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
5980 replies to this topic

#4357
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009

View Postsorinmircea, on 23 noiembrie 2015 - 01:06, said:

ceva de genul vezi foto... pompa din dreapta trage din puffer .. cea din stanga este din GPA..  asa ca se poateconcepe o astfel de instalatie si fara mii de injuraturi..   fiinca avem alt agent  termic acolo s-a mai pus un vas de expansiune pentru agentul IPAT
Aici mai am de invatat Posted Image , si nu numai .
Am o nedumerire . Ipat lucreaza cu fluid la temperatura ...sa zicem la jumatate decat ar fi in puffer . Instalatia de incalzire are un tanc de expansiune mare la care este legat si pufferul si radiatoarele si IPAT ... deci este o lagatura libera pentru sistem .
Acum va rog sa imi explicati de ce imi trebuie un alt vas de expansiune pentru IPAT daca acolo temperatura nu dilata apa ci o contracta  , si indiferent de modulul de amestec , returul este in legatura libera cu pufferul sau ce aveti d-voastra acolo .
Considerati ca pompele pot crea o presiune atat de mare incat este nevoie de ult tanc de expansiune , desi nu mi se pare normal sa am presiuni diferite in sistem cand am si puffer si butelie de egalizare iar pompa de pe GPA este doar pentru amestec ?
Multumesc .
Cu stima .

#4358
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011

View Postgi0, on 23 noiembrie 2015 - 14:24, said:

Aici mai am de invatat Posted Image , si nu numai .
Am o nedumerire . Ipat lucreaza cu fluid la temperatura ...sa zicem la jumatate decat ar fi in puffer . Instalatia de incalzire are un tanc de expansiune mare la care este legat si pufferul si radiatoarele si IPAT ... deci este o lagatura libera pentru sistem .
Acum va rog sa imi explicati de ce imi trebuie un alt vas de expansiune pentru IPAT daca acolo temperatura nu dilata apa ci o contracta  , si indiferent de modulul de amestec , returul este in legatura libera cu pufferul sau ce aveti d-voastra acolo .
Considerati ca pompele pot crea o presiune atat de mare incat este nevoie de ult tanc de expansiune , desi nu mi se pare normal sa am presiuni diferite in sistem cand am si puffer si butelie de egalizare iar pompa de pe GPA este doar pentru amestec ?
Multumesc .
Cu stima .
Se pare ca nu ai inteles ideea..   si faci confuzie  intre scheme..  ti le mai pun odata..  si le vom nota 1   si 2
la schema 1 avem acelasi agent  temic in IPAT ca si in puffer  deci nu ne trebuie alt vas de expansiune, pompa de amestec a GPA  trage diect din puufer  deci nu mai este nevoie de alta pompa
in schema 2   acolo intervine un schimbator de caldura... citeste te rrog ce fac schimbatoaele de caldura :  au 2 intrari si doua iesiri..  mai clar... o intrare si o iesire pentru un agent termic si apoi o intrare si o iesire pentru alt agent termic schimbul de caldura realizandu-se intre placi...agentul 1 fiind diferit de agentul 2...  uita-te in FOTO 3 si vei intelege.... ffind alt agnet termic a carui incalzire incepe de la 5 - 6 grade cat poate fi in IPAT inital si poate merge pana la 40..  este nomal ca va avea loc o dilatatie... mica dar va fi.. tocmai de aceea se pune un vas mic...pentru acel agent temic si acea dilatatie..

Attached Files



#4359
octavi

octavi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.11.2008
revin ca sa raspund la intrebare cazanul este guntamatic, ardere normala, si sunt mai mult decat multumit de acesta care dealtfel este al treilea cazan pe care il am, este mult si departe peste ce am avut cumparat din tara

#4360
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Care din Astea este?

View Postgi0, on 22 noiembrie 2015 - 18:04, said:

Daca are cazan cu gazeificare , aprinderea de sus nu-i foloseste domnului  , ba mai mult , scurteaza arderea .
Cu stima .

Daca avea cu gazeificare, sigur nu era pe topicul asta.

View Postmaryo_instal, on 22 noiembrie 2015 - 21:12, said:

...subscriu....

Si eu...:D

Am ramas dator cu impresii despre modificarile facute la tractor U650 viadrus... Dupa ce am facut "imbunatatirile" sugerate de @vrancea (caruia ii multumesc pe aceasta cale) schimbat teava de la aport aer ca era prea subtire cu rectangulara de 30/40, ard 8 bucati lemne diametru 8-10cm, lungime 50cm +4 bucati brichete de paie(lungime 40cm) in 6 ore. Adevarat, a fost si cald afara (18-20 grade). Racordul flexibil este rece, adica poti tine mina pe el cit vrei fara sa te arda. Fumul pare a fi mai degraba un abur care abia iese pe cos. Sunt curios cum va fi cind o da nametele...

#4361
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Oare ce fac schimbatoarele de caldura ????!!!! Desi mi-au mancat sufletul pe vapoare , cine naviga stie ce spun , inca nu am aflat care este rostul lor !!!
Da , in schema cu schimbatorul in placi este nevoie de vas de expansiune , dar tot nu vad de ce trebuie complicata atat de mult instalatia ... Daca asta inseamna o instalatie adevarata ... nu mai fac nici un comentariu , inseamna ca instalatia mea este ”praf ”.
Eu in nestiinta mea ma gandeam ca pot face instalatia la doua case cu ce aveti acolo si inca un puffer .
Cu stima .

#4362
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009

View Postoctavi, on 23 noiembrie 2015 - 20:04, said:

revin ca sa raspund la intrebare cazanul este guntamatic, ardere normala, si sunt mai mult decat multumit de acesta care dealtfel este al treilea cazan pe care il am, este mult si departe peste ce am avut cumparat din tara
Ce model de guntamatic aveti , daca nu este cu suparare ?
Cu stima .

#4363
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011

View Post_R_A_D_U, on 23 noiembrie 2015 - 20:20, said:

Care din Astea este?



Daca avea cu gazeificare, sigur nu era pe topicul asta.



Si eu...Posted Image

Am ramas dator cu impresii despre modificarile facute la tractor U650 viadrus... Dupa ce am facut "imbunatatirile" sugerate de @vrancea (caruia ii multumesc pe aceasta cale) schimbat teava de la aport aer ca era prea subtire cu rectangulara de 30/40, ard 8 bucati lemne diametru 8-10cm, lungime 50cm +4 bucati brichete de paie(lungime 40cm) in 6 ore. Adevarat, a fost si cald afara (18-20 grade). Racordul flexibil este rece, adica poti tine mina pe el cit vrei fara sa te arda. Fumul pare a fi mai degraba un abur care abia iese pe cos. Sunt curios cum va fi cind o da nametele...
FA-ne si noua un desen  cu teava si dispuneea ei in cazan... sau ceva poze

View Postgi0, on 23 noiembrie 2015 - 20:36, said:

Oare ce fac schimbatoarele de caldura ????!!!! Desi mi-au mancat sufletul pe vapoare , cine naviga stie ce spun , inca nu am aflat care este rostul lor !!!
Da , in schema cu schimbatorul in placi este nevoie de vas de expansiune , dar tot nu vad de ce trebuie complicata atat de mult instalatia ... Daca asta inseamna o instalatie adevarata ... nu mai fac nici un comentariu , inseamna ca instalatia mea este ”praf ”.
Eu in nestiinta mea ma gandeam ca pot face instalatia la doua case cu ce aveti acolo si inca un puffer .
Cu stima .
zicica ai panouri solare  .. asa citisem mai inainte pe postuile tale?  de care.. cu bazinul pe casa sau cu coletor pe casa si tuburi vidate........PS  o sepentia agata int-un boiler este tot un schimbator de caldura  . prin serpentina circula un agent termic.. ia prin boiler alt agent , fluid,...

#4364
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Cred ca glumiti , ca sa nu spun altfel . Stiti cum lucreaza un pasterizator ? Dar un sterilizator ? Dar un tunel de racire ? Dar un radiator de masina ?
Dar faptul ca am construit personal schimbator tubular din inox si ca lucrez cu toate acestea si  a caror intretinere este responsabilitatea mea?
Da , am panou solar cu tuburi vidate , si da , am puffer cu doua serpentine si boiler incorporat care este tot un schimbator .
Si mai am si IPAT  , si am si radiatoare  si pentru toate am 4 pompe cu tot cu cea de la cazan , fara butelie de egalizare , in functionare foarte foarte ok .
Cred ca nu mai este cazul sa o lungim doar pentru faptul ca am afirmat ca aveti pompe pentru doua case .
Cu stima .

Edited by gi0, 23 November 2015 - 23:14.


#4365
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011

View Postgi0, on 23 noiembrie 2015 - 23:07, said:

Cred ca glumiti , ca sa nu spun altfel . Stiti cum lucreaza un pasterizator ? Dar un sterilizator ? Dar un tunel de racire ? Dar un radiator de masina ?
Dar faptul ca am construit personal schimbator tubular din inox si ca lucrez cu toate acestea si  a caror intretinere este responsabilitatea mea?
Da , am panou solar cu tuburi vidate , si da , am puffer cu doua serpentine si boiler incorporat care este tot un schimbator .
Si mai am si IPAT  , si am si radiatoare  si pentru toate am 4 pompe cu tot cu cea de la cazan , fara butelie de egalizare , in functionare foarte foarte ok .
Cred ca nu mai este cazul sa o lungim doar pentru faptul ca am afirmat ca aveti pompe pentru doua case .
Cu stima .
nu trebuie sa te superi.... nu eu am scris asta:''Oare ce fac schimbatoarele de caldura""" ci tu..... da-mi si mie pe pm schema ta hidraulica

#4366
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011

View Postgi0, on 23 noiembrie 2015 - 20:36, said:

Oare ce fac schimbatoarele de caldura ????!!!! Desi mi-au mancat sufletul pe vapoare , cine naviga stie ce spun , inca nu am aflat care este rostul lor !!!
Da , in schema cu schimbatorul in placi este nevoie de vas de expansiune , dar tot nu vad de ce trebuie complicata atat de mult instalatia ... Daca asta inseamna o instalatie adevarata ... nu mai fac nici un comentariu , inseamna ca instalatia mea este ”praf ”.
Eu in nestiinta mea ma gandeam ca pot face instalatia la doua case cu ce aveti acolo si inca un puffer .
Cu stima .
o sa te fac sa intelegi de ce este intalatia ''asa complicata...""'' cu toate ca nu este....
1.. din considerente de confort. explicatie...: sunt plecat o saptamana vin si stau pe acasa 3 sau 4zile . Dupa o saptamana de ger nu vreau sa stau pana mi se incalzeste puferul ci vrea caldura instantaneu..  deci in prima faza trebuie ocolit puferul , Aici a explicat FLORIN DE CE SI CUM functioneaza.. Pentru asta am pus pompa directa zona1 din schema...   apoi casa capata repede regim termic si de aici incolo iese acesta pompa din functiune pana plec de acasa cam peste 4sau 5 zile.ramanand in functiune 1pompa = bypass 2 =pompa ce incarca puferul si 3 =pompa puffer-calorifere ..Deci pana aici lamurit..  acum sa te lamuesc de ce doua zone..... Intr-o zona  Z1 stau eu.ZONA a doua o mai inchiriez... pentru diverse ocazii..la diverse persoane .deci casa impartita in doua..sau 2 case int-una singura, ia-o cum vrei.. Daca sunt plecat de acasa  las TA 1 din zona 1 in care stau pe10 grade iar in zona inchiriata cei ce stau acolo isi fac cam 23 grade am observat de obicei ... aceasta zona 2 fiind comandata de alt TA. TA2..  deci este nevoie de alta pompa directa caci si ei vor instantaneu....   daca vizitatoriii stau mai mult de 2 . 3 zile se va incazii si puuferul si nu mai sunt sclavii focului.....  daca intre timp sosesc eu acasa  atunci mut TA1pe 24  gade si pormeste pompa puffer calorifere zona 1....... si uite asa ti-am dat explicatiile...  si da sunt pompe pentru doua case..  ceace este si normal daca ele deservesc doua case..
exista situatia cand sunt plecat si nu sunt nici vizitatori  ..in 4 zile nu este foc in centrala..ZONELE FOARTE RECI.. IPATul poate ingheta .ca sa nu inghete trebuie antigel....deci trebuie separat cicuitul IPAT de restul  cu un schimator de caldura..
ufff  ..... mimic nu este facut fara rost cum crezi tu... totul are o explicatie........toata investitia duce in final la un consum rationat si eficient de lemne. CU STIMA.... si nu uita .. fa niste poze la aerul secundar..... daca vrei iti pot expiica cum poti avea ACM SOLAR si iarna cu panouile tale..

Edited by sorinmircea, 24 November 2015 - 00:16.


#4367
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsorinmircea, on 23 noiembrie 2015 - 22:10, said:

FA-ne si noua un desen  cu teava si dispuneea ei in cazan... sau ceva poze
Pozele n-au iesit prea bine...am incercat sa pun un bec in cazan sa se vada cit de cit. "Teava" am scos-o in ploaie, cred ca intelegi cum e facuta. La postul #4149 de la 231 se vede mai bine. E cam la fel.


Cazanul nu l-am curatat, special sa se vada depunerile...In interior sunt 8 lemne + 4 brichete de paie, suficient pentru vreo 6 ore.

Edited by _R_A_D_U, 24 November 2015 - 16:33.


#4368
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011

View Post_R_A_D_U, on 24 noiembrie 2015 - 16:29, said:

Pozele n-au iesit prea bine...am incercat sa pun un bec in cazan sa se vada cit de cit. "Teava" am scos-o in ploaie, cred ca intelegi cum e facuta. La postul #4149 de la 231 se vede mai bine. E cam la fel.
Attachment 2015-11-24 15.49.50.jpgAttachment 2015-11-24 16.00.04.jpgAttachment 2015-11-24 16.00.40.jpgAttachment 2015-11-24 16.00.51.jpgAttachment 2015-11-24 16.00.18.jpg

Cazanul nu l-am curatat, special sa se vada depunerile...In interior sunt 8 lemne + 4 brichete de paie, suficient pentru vreo 6 ore.
multumesc dar tot nu vad detaliile cu gaurile in teava.., te rog explica ce si cum cu realizarea tevii

#4369
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015


Prin aceasta fieratanie se capteaza aer cald din cenusar, aer ce va aprinde gazele nearse. La pagina 231 este prezentat de @vrancea mai clar.

Uite si aia a lui vrancea...

Si desenul...

#4370
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Pai ce!  am si eu bre fieratanie, trage aer secundar din afara si sta pe stiva de lemne.

Attached Files



#4371
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce ozeneu mai e si ala bre? Parca ar fi tanc :D

#4372
octavi

octavi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.11.2008
guntamatic GA 36S

#4373
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009

View Postoctavi, on 24 noiembrie 2015 - 19:10, said:

guntamatic GA 36S
Multumesc .
Am incercat sa dau de acest cazan pe net , dar pentru moment am gasit un 25S.
Cu stima .

Attached Files


Edited by gi0, 24 November 2015 - 20:28.


#4374
octavi

octavi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.11.2008

View Postgi0, on 24 noiembrie 2015 - 20:21, said:

Multumesc .
Am incercat sa dau de acest cazan pe net , dar pentru moment am gasit un 25S.
Cu stima .

acesta este al meu chiar acum in prezent , se vede si temperatura de tur - retur la cazan si respectiv tur - retur casa, dar si pufferul meu

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate