Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Cazane atmosferice pe combustibili solizi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
5980 replies to this topic

#4375
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Acest cazan nu este cu ardere inferioara ? Vad ca are alimentare pe sus .

#4376
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postgi0, on 24 noiembrie 2015 - 21:19, said:

Acest cazan nu este cu ardere inferioara ? Vad ca are alimentare pe sus ..
Posted Image ..

"'Fraierii astea de producatori au facut si risipa de material, prevazand racordurile cu flanse atat de mari..'"..Posted Image

#4377
octavi

octavi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.11.2008
eu nu stiu ce ardere are(este un cazan normal) dar stiu ca fac focul normal pe jos si merge perfect, desi probabil nu ar strica un horn mai mare dar e ok si asa

Edited by octavi, 24 November 2015 - 21:29.


#4378
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postoctavi, on 24 noiembrie 2015 - 21:28, said:

eu nu stiu ce ardere are dar stiu ca fac focul normal pe jos si merge perfect, desi probabil nu ar strica un horn mai mare dar e ok si asa..
Octaviane-e-e-e-e-e.. ne faci de ras, colegule.. Posted Image  

Vezi ca se ridica si motoarele pompelor in sus de mandrie ce cazan deservesc.. Cea chiar de langa cazan deja e cu axul motorului vertical... Posted Image

Dragilor, dar cei ce va instaleaza cazanele nu incearca sa inteleaga ce fel de agregat monteaza? Posted Image
Ma opresc aici..Posted Image

#4379
octavi

octavi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.11.2008
oricum nu ma supar la comentarii, ma gandesc ca daca am reusit sa fac toata instalatia singur casa si atelier si chiar merge super, imi pot da seama ca este un cazan cu ardere nomala si nimic in plus un simplu si eficient cazan, dupa cm se vede turul are 75 grade pentru ca focul este pe terminate in plin foc arde la 80-85 grade ceea ce pe mine ma incanta este ca cu o incarcare de lemne cu aprox jumate galeata carbune imi incalzeste pufferul de 2000l ceea ce zic ca nu este mult, evident ca in paralel merge si in casa

a si oricum pe departe studiile terminate de mine nici nu se aproprie de instalator
si o intrebare normal care este pozitia corecta de montare a pompelor? da cunoasteti vorba romanului las-o ca merge si asa

Edited by octavi, 24 November 2015 - 21:49.


#4380
boci76

boci76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.06.2013
Chiar nu trebuie sa te superi probabil era mai simplu sa i-ti spuna , ca pompele se monteaza numai cu axul orizontal
Pentru cazan nota 10 GUNTAMATIC=the best

#4381
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Poate domnul @octavi nu se pricepe . In spatele centralei aveti un agregat electric asezat pe verticala . Daca este pompa de amestec trebuie sa o asezati cu axul pe orizontala . Asa cum este acum reduceti mult din perioada maxima de functionare .Nu trebuie decat sa slabiti piulitele si sa o rotiti cu 90 de grade . Domnul Andrei se referea si la iesirea din spate , unde este flansa , ati redus mult din diametrul tevii ..
Nu a avut si ventilator cazanul ? Este o scula buna , careia ”nu-i prieste aprinderea de sus deloc ”. Un astfel de cazan , chiar si la mana a doua costa ... 4000 ron , cred .
Nu aveti o documentatie tehnica ?

Edited by gi0, 24 November 2015 - 21:58.


#4382
boci76

boci76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.06.2013
modelul asta e mai simplu e fara ventilator si diametrul mare la iesire e pt. circuit atmosferic

#4383
octavi

octavi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.11.2008
care sa o intorc? cea mai de langa cazan? aceasta este pentru bypass, toate tevile de la cazan la puffer sunt de Cu 35, pai nu este suficient?

#4384
boci76

boci76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.06.2013
exact aia de by-pass deci motorul sa fie orizontal
e bine sa pui si cumpana sa le verifici pe toate

tevile sunt arhisuficiente

Edited by boci76, 24 November 2015 - 22:11.


#4385
octavi

octavi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.11.2008
inca o poza de acum din interiorul cazanului  pentru curiosi , doar un praf fin se cenusa pe pereti fara depuneri de gudron, mare lucru face acea pompa de care vorbimPosted Image

Attached Files


Edited by octavi, 24 November 2015 - 22:30.


#4386
boci76

boci76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.06.2013
pai atunci protejeazo si cei in focar arata ca sunt arderi normale cu aer cat trebuie
deci cred ca nu-ti trebuie un cos mai mare.

#4387
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Am o rugaminte , faceti 3-4 focuri fara carbuni si pe urma faceti poze si postati-le sa le vedem .
Cu stima .

#4388
DANIELBUZDUGAN

DANIELBUZDUGAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 28.01.2008
Am executat și eu cele 4 sicane pentru viadrus , sa vedem rezultatele. ..Attached File  20151126_113045.jpg   164.19K   35 downloadsAttached File  20151126_113032.jpg   162.95K   36 downloads

#4389
Mariusr13

Mariusr13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.08.2013
Iata si modificarea facuta de mine la un Gobe cu 5 elementi. Dintr-o tabla otel perforata am taiat o bucata pentru catalizator, iar cu restul ce mi-a ramas, in loc de sicane, am blocat cele 6 fumuri. Diferenta a fost imensa!!! Multumesc mult domnule Gi0 pentru sfaturi!

Attached Files



#4390
DANIELBUZDUGAN

DANIELBUZDUGAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 28.01.2008
A mai incercat cineva sicane de inox? Oare cum se comporta? Se deformeaza la temperatura mari, tabla din care le-am facut e 1.5 grosime.

#4391
nenea67

nenea67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 24.02.2015
Salutare ! sicane pentru fumuri am vazut , teava pentru aer suplimentar am vazut dar catalizator nu , ce e asta si unde se monteaza ?

#4392
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Pai este ... asa pe intelesul nostru , o piesa rezistenta la foc  metalica (o sita , un grilaj )  sau chiar samota subtire care se pune deasupra buncarului . Acest catalizator se incalzeste foarte tare si aprinde gazele de lemn facand astfel arderea mai buna . Ideal ar fi ca in dreptul acestui catalizator sa putem introduce si putin aer pentru a sprijini arderea acestor gaze . Inoxul este cel mai rezistent , nu se arde dar daca este prea subtire se  deformeaza .
Cu stima .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate