Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

TVA masina second Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
spb

spb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.02.2008
Buna ziua,

Va cer ajutorul in problema cumpararii unui autoturism second hand din Germania pe un SRL platitor de TVA. Problema mea sta in felul urmator: sunt admistrator (unul dintre administratori) la un SRL infiintat acum cativa ani care momentan nu desfasoara activitate. Un amic m-a auzit ca am in plan achizitionarea unui autoturism second din Germania si mi-a dat urmatoarea sugestie. Mi-a recomandat sa cumpar masina pe firma pt ca fiind platitoare de tva pot merge in germania impreuna cu certificatul care atesta ca este platitoare de tva si pot obtine factura de la autohouse cu tva 0 (zero), Romania fiind in EU "mai nou". Apoi masina se va amortiza intr-un anumit nr de ani, iar daca doresc vanzarea ei nu o voi putea face la o valoare sub valoarea ramasa de amortizat.

Va rog sa imi spuneti daca se poate face "trucul" acesta si daca merita bataia de cap (este vorba de o masina de 20.000 - 25.000 euro deci un tva de 4.000 - 5.000 euro). Daca se poate va rog sa imi detaliati pe cat posibil problema si cat mai pe intelesul poporului neavand cunostiinte contabilicesti.

Va multumesc anticipat. Astept raspunsurile voastre.

PS: Societatea la care sunt administrator in mometul de fata este constituita impreuna cu alti 3 amici, care sunt si ei deasemenea adminstratori. In eventualitatea obtinerii de raspunsuri care sa ma determine sa cumpar masina pe firma pt a scuti TVA-ul vreau sa evit orice complicatii si sa constitui o firma noua (platitoare de TVA) pe care sa achizitionez bunul. Asta ar fi a doua problema. Daca se poate constitui o firma platitoare de TVA in care sa aduc banii necesari cumpararii masinii ca si aport la capitalul social si sa o mentin activa dar fara sa rulez ceva doar pt a evita plata TVA ului.

#2
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
Daca esti inregistrat in scopuri de TVA, vei prezenta nr. tau de inregistrare societatii germane, si aceasta iti va face o factura fara TVA.
In Romania va trebui sa faci taxare inversa - sa autolichidezi taxa, adica sa o inscri atat ca deductibila ca si ca colectata.
Ai grija, insa ca masina trebuie folosita doar in scopuri taxabile, adica sa foloseasca scopurilor firmei. In cazul unui control de la fisc va trebui sa demonstrezi acest lucru prin foi de parcurs (cu drumuri la clienti, furnizori, sau alte scopuri corespunzatoare firmei). Altfel o sa ai surpriza ca fiscul o sa iti dea jos TVA-ul deductibil, si o sa te puna sa il platesti la finante.
Daca vrei sa folosesti masina in scopuri personale, e destul de riscant, finantele sunt destul de avide de bani si te ard pentru orice maruntis.
Bafta!

#3
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007
Bertino zice corect.
Banii nu trebuie neaparat sa-i bagi in firma ca aport la capitalul social, poti face creditare societate, cu acte si daca acopi firma produse, sa-ti iei banii inapoi.

#4
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Pun si eu o intrebare. Pe situl www.mobile.de majoritatea ofertelor de masini sunt de la autohouse-uri. Preturile afisate pe site sunt cu tva sau fara tva?

#5
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Pe firma nou infiintata nu prea vor nemtii sa iti vanda masini fara tva!

#6
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003

View Postkos_funny, on Feb 20 2008, 13:22, said:

Pe firma nou infiintata nu prea vor nemtii sa iti vanda masini fara tva!

kos_funny aberezi. Nu conteaza decat sa ai un cod valabil de inregistrare in scopuri de tva. Chiar si daca il ai obtinut si cu o zi inainte de efectuarea tranzactiei, furnizorul e obligat sa iti dea o factura fara TVA.
Problema este legata de obtinerea inregistrarii. Fiscul poate sa iti refuze inregistrarea daca nu demonstrzi ca firma o folosesti pentru derularea de activitati economice.

#7
n_teofil

n_teofil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.01.2006

View PostAvalanche, on Feb 20 2008, 13:21, said:

Pun si eu o intrebare. Pe situl www.mobile.de majoritatea ofertelor de masini sunt de la autohouse-uri. Preturile afisate pe site sunt cu tva sau fara tva?
depinde, de obicei se stipuleaza netto - atunci e fara tva.

#8
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Inca o observatie: fiind pe firma, vei plati taxe, asigurari, etc... la preturi "de firma".

#9
Beks

Beks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 14.02.2006

View PostAvalanche, on Feb 20 2008, 13:21, said:

Pun si eu o intrebare. Pe situl www.mobile.de majoritatea ofertelor de masini sunt de la autohouse-uri. Preturile afisate pe site sunt cu tva sau fara tva?
  Unde scrie si NETTO si BRUTTO , masina o iei pe NETO fara TVA , insa unde scrie doar BRUTTO , neamtul nu deduce din pret TVA-ul !

#10
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
si daca fiscul iti refuza inrgistrarea, ce faci apoi cu masina??? tot pe firma o treci sau trebuie trecute pe persoana fizica si cum ???
multumesc!

Edited by prise, 03 March 2008 - 16:45.


#11
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

View Postprise, on Mar 3 2008, 14:43, said:

si daca fiscul iti refuza inrgistrarea, ce faci apoi cu masina??? tot pe firma o treci sau trebuie trecute pe persoana fizica si cum ???
multumesc!
Cum sa-ti refuze fiscul inregistrarea? ca firma platitoare de TVA? pai el (statul) are doar de castigat din asta.
sau ce vrei sa intrebi de fapt?

#12
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006

View PostBertino, on Feb 20 2008, 15:18, said:

kos_funny aberezi. Nu conteaza decat sa ai un cod valabil de inregistrare in scopuri de tva. Chiar si daca il ai obtinut si cu o zi inainte de efectuarea tranzactiei, furnizorul e obligat sa iti dea o factura fara TVA.
Problema este legata de obtinerea inregistrarii. Fiscul poate sa iti refuze inregistrarea daca nu demonstrzi ca firma o folosesti pentru derularea de activitati economice.

ma refer la ce zice Bertino ... ca fiscul iti poate refuza inregistrarea ?? se poate intampla asa ceva??? se refera la inregistrarea tva-ului ca sa nu il platesti in tara??? sau nu inteleg eu bine??
mersi

#13
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007
dar cum sa demonstrezi la infiintare? asta e o aberatie

#14
mihaig46

mihaig46

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.03.2008

View PostJonica76, on Mar 6 2008, 20:47, said:

dar cum sa demonstrezi la infiintare? asta e o aberatie
aiurea ....

#15
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postprise, on Mar 3 2008, 17:43, said:

si daca fiscul iti refuza inrgistrarea, ce faci apoi cu masina??? tot pe firma o treci sau trebuie trecute pe persoana fizica si cum ???
multumesc!

Fiscul nu are treaba cu inregistrarea masinii pe firma, ci cu deductibilitatea cheltuielii respective pe firma.

#16
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

View Postmihaig46, on Mar 9 2008, 12:32, said:

aiurea ....
adica?

#17
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
hai sa punem altfel problema ca eu tot nedumerit sunt ...
deci am o firma platitoare de tva ... aduc masina de la o firma care imi da factura fara tva ... si apoi ce probleme pot intampina in tara?
multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate