Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 

Cat de sigure mai sunt bancile in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
stefrnd

stefrnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.10.2006
De cateva luni incoace o multime de institute financiare tot anunta gauri de miliarde. Cat de sigure credeti ca mai sunt bancile din romania avand in vedere urmatoarele:
- investitiile obligatiuni s-au devalorizat masiv. nu mai vorbim de actiuni.
- creditele acordate aiurea, e o problema de timp pana cand vor aparea masiv "rau-platnici" sau persoane care nu vor mai vrea/putea sa-si plateasca banii imprumutanti. pentru ca la noi 90% din credit seamana a subprime.

In plus, este o totala lipsa de transparenta ref. la situatia financiara a unei banci, asa ca gaurile vor fi facute publice cat mai tarziu cu putinta. care ar fi semnalele ca o banca intra in dificultate (marirea substantiala a dobanzii, noi "comisioane", etc.)?

Poate ca a revenit timpul cand banii pastrati la saltea sunt mai siguri...   :naughty:

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ce intelegi prin sigur, crezi ca o sa dea vreuna faliment?
Mai degraba iti ia foc salteaua.

Sau vorbesti de rentabilitate? Hotaraste-te.

Edited by don_dannielo, 09 February 2008 - 20:47.


#3
stefrnd

stefrnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.10.2006

View Postdon_dannielo, on Feb 9 2008, 21:46, said:

Ce intelegi prin sigur, crezi ca o sa dea vreuna faliment?
Mai degraba iti ia foc salteaua.

Sau vorbesti de rentabilitate? Hotaraste-te.

faliment. daca ne uitam la pierderile inregistrate de citibank, meryllinch, gsg, ubs, etc, nu putem sa nu ne intreb ce este si la noi. o parte din bancile anterior aminte sunt deschise pentru preluare, adica se cauta cumparator. interesant este ce se intampla daca nu se gaseste. cele cateva sute de miliarde pierdute de aceste banci (cumulat) nu au fost ale nimanui!

referitor la bancile din ro, nu cred ca trebuie prea multa imaginatie sa ne dam seama ca exista un anumit risc. risc ce rezultata din plasamentul banilor (credite, hartii de valoare). in plus, in romania au existat falimente in perioada in care nu erau probleme economice majore (tepe bancorex, dacia felix, etc).

asa ca salteaua mai in gluma, mai in serios devine o optiune viabila.
o seara buna

#4
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005
Pe o piata in crestere puternica nici cei mai tampiti bancheri nu pot da gres. Daca e vorba de siguranta cred ca toate se incadreaza cu succes in aceasta categorie. Nu uitati ca toate primesc anumite note, acordate de cele mai importante institutii din aceasta lume. Din ce am vazut eu nimeni nu are nota 4.

#5
toxicvibes

toxicvibes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2006
cat despre Citi va garantez eu...nu da faliment.

#6
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
nu prea se mai da faliment astazi, la primele semne de slabiciune se preia de catre bibanul mai mare...

#7
Biankita

Biankita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 23.06.2008
Buna,

si eu sunt interesata de acest aspect, ce banci ofera o siguranta mai mare astfel incat sa nu mut depozitele la fiecare 3 luni la alta banca si eventual sa dau si gres.

Azi am vazut ca a aparut un nou studiu: http://www.wall-stre...in-Romania.html

de unde reiese ca ar fi ok o banca f cunoscuta si 2 mult mai putin cunoscute.

Avem insa peste 40 banci in Romania, dupa ce le ierarhizam? la rentabilitate egala sa spunem, cele din zona 14%, in conditiile in care majoritatea costurilor pentru depozitele pe 2-3 luni sunt zero.

Bianca

#8
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

View Poststefrnd, on Feb 9 2008, 20:02, said:

De cateva luni incoace o multime de institute financiare tot anunta gauri de miliarde. Cat de sigure credeti ca mai sunt bancile din romania avand in vedere urmatoarele:
- investitiile obligatiuni s-au devalorizat masiv. nu mai vorbim de actiuni.
- creditele acordate aiurea, e o problema de timp pana cand vor aparea masiv "rau-platnici" sau persoane care nu vor mai vrea/putea sa-si plateasca banii imprumutanti. pentru ca la noi 90% din credit seamana a subprime.

In plus, este o totala lipsa de transparenta ref. la situatia financiara a unei banci, asa ca gaurile vor fi facute publice cat mai tarziu cu putinta. care ar fi semnalele ca o banca intra in dificultate (marirea substantiala a dobanzii, noi "comisioane", etc.)?

Poate ca a revenit timpul cand banii pastrati la saltea sunt mai siguri...   :naughty:

voi chiar credeti ca tot ce zboara se mananca?...

pai n-ati vazut ce profituri au raportat bancile in Romania?

la asemenea profituri si asemenea dobanzi la credite nu o sa aiba nici o problema, mai ales ca bancile de la noi transfera tot riscul celui care ia credit...

Edited by madmax80, 05 March 2009 - 18:22.


#9
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005

View Postmadmax80, on Mar 5 2009, 18:10, said:

voi chiar credeti ca tot ce zboara se mananca?...

pai n-ati vazut ce profituri au raportat bancile in Romania?

la asemenea profituri si asemenea dobanzi la credite nu o sa aiba nici o problema, mai ales ca bancile de la noi transfera tot riscul celui care ia credit...

foarte corect...

#10
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Ce tare e sa recitesti posturi de acum un an...

Asta cel putin e beton:

Quote

cat despre Citi va garantez eu...nu da faliment.

Dar si asta e superb:

Quote

Pe o piata in crestere puternica nici cei mai tampiti bancheri nu pot da gres. Daca e vorba de siguranta cred ca toate se incadreaza cu succes in aceasta categorie. Nu uitati ca toate primesc anumite note, acordate de cele mai importante institutii din aceasta lume. Din ce am vazut eu nimeni nu are nota 4.

hehe, cum se schimba vremurile si parerile... :)

#11
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View Postmadmax80, on Mar 5 2009, 18:10, said:

voi chiar credeti ca tot ce zboara se mananca?...

pai n-ati vazut ce profituri au raportat bancile in Romania?

la asemenea profituri si asemenea dobanzi la credite nu o sa aiba nici o problema, mai ales ca bancile de la noi transfera tot riscul celui care ia credit...
Profiturile bancilor nu raman in rezervele din Romania. Banii pleaca spre bancile mama din afara tarii, iar apoi o parte din aceea suma de bani se intoarce in Romania.

Bancile pot da faliment oricand daca ofera prea multe credite. Bancile se joaca cu banii deponentilor. Asa ca mare branza nu fac. Nu vin bancile cu proprii bani si ofera credite.

#12
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Evident ca pot da faliment. Si ca au si dat. Chiar si colosi.

De aceea e cu atat mai haios sa recitesti opinii de acum un an:

View Postdon_dannielo, on Feb 9 2008, 20:46, said:

Ce intelegi prin sigur, crezi ca o sa dea vreuna faliment?
Mai degraba iti ia foc salteaua.

Emise de aceleasi personaje care acum afirma la fel de convins: "n-are cum sa pice dom'le dolarul si economia americana, mai degraba... etc."  :D

Si se mai asteapta sa-i mai si bage cineva in seama... :)

Edited by flaviand, 06 March 2009 - 12:59.


#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cine a dat faliment?  :)

Din Feb 9 2008, ora 20:02 si pana acum?

Quote

Si se mai asteapta sa-i mai si bage cineva in seama...

Nu ma astept sa ma bage cineva in seama, pentru ca eu nu afirm decat sa munciti si sa va construiti afaceri, stii chestii complicate, de lunga durata etc. Si cu valoare adaugata, care din pacate nu se regaseste in niste aur dezgropat suplimentar, deci "neviabile".

Total neinteresant, nu ca invartirea aurului si depozitelor de colo colo, cum vad ca se cer si se dau sfaturi mai nou.

Edited by don_dannielo, 07 March 2009 - 15:44.


#14
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View Postdon_dannielo, on Mar 7 2009, 15:33, said:

Cine a dat faliment?  :)

Din Feb 9 2008, ora 20:02 si pana acum?


Nu ma astept sa ma bage cineva in seama, pentru ca eu nu afirm decat sa munciti si sa va construiti afaceri, stii chestii complicate, de lunga durata etc. Si cu valoare adaugata, care din pacate nu se regaseste in niste aur dezgropat suplimentar, deci "neviabile".

Total neinteresant, nu ca invartirea aurului si depozitelor de colo colo, cum vad ca se cer si se dau sfaturi mai nou.
Ce afrimi tu, in mare parte, este adevarat. Numai ca, ca sa construiesti o afacere iti trebuie bani multi si timp suficient. Nu este asa de usor precum pare.

Cetatenii obisnuti nu cred ca invart asa multi bani prin conturi. Nu cred ca un ceatean cu maxim 3000E, economiile stranse de unii oameni, pot construi o afacere. Aurul, depozitele si valuta sunt doar chestii pe moment, in care banul nu se devalorizeaza intr-o perioada scurta.

#15
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

View PostGabysh, on Mar 8 2009, 20:41, said:

Ce afrimi tu, in mare parte, este adevarat. Numai ca, ca sa construiesti o afacere iti trebuie bani multi si timp suficient. Nu este asa de usor precum pare.

Cetatenii obisnuti nu cred ca invart asa multi bani prin conturi. Nu cred ca un ceatean cu maxim 3000E, economiile stranse de unii oameni, pot construi o afacere. Aurul, depozitele si valuta sunt doar chestii pe moment, in care banul nu se devalorizeaza intr-o perioada scurta.

din pacate e destul de complicat sa investesti in aur conform zf...

http://www.zf.ro/dup...ti-aur-4021581/

nu vad pe multi sa investeasca in asa ceva cat de curand....si sa zicem ca vrei sa cumperi aur si chiar cumperi, ce faci? il depui intr-un caseta de valori sau il tii la saltea?

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 09.01.2007
Pericolele pentru bancile romanesti sunt:
- pe termen lung - pierderile din credite neperformante, astea se acumuleaza mai incet dar constant
- pe termen mediu - posibilitatea de reinnoire a liniilor de credit de la alte banci - dar e greu de crezut ca o alta banca va incepe macelul
- pe termen scurt - panica si isteria populatiei care ar dori sa-si retraga depozitele - asta loveste rapid si necrutator

#17
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Bancile, in general, nu au fost niciodata sigure, oriunde in lume. Nici in anii '90, atunci cand, nu se luau credite pe banda rulanta, bancile nu erau sigure. Este a doua criza financiara si bancile tot nu au invatat sa se protejeze impotriva falimentelor.

Eu nu inteleg oamenii care spun ca au incredere in banci. Se gandesc ca peste 2 ani banii lor, vor fi tot in accelasi loc.

#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 09.01.2007
Era o faza reala cu un cioban bogat, care-si depusese banii la banca. Mergea anual sa-i arate functionarul de la ghiseu daca mai are cash-ul lui in safe sau nu...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate