Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Piata webdesignului

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Eu va inteleg cand cereti sute/mii de euro pentru cateva pagini si asta serios vorbind, munca trebuie platita, dar unii chiar exagerati. In plus degeaba ceri 1000 de euro unui client care habar n-are cu ce se manaca webdesign-ul ca gasete un indian care-i face cu 100 de euro, preturile trebuie sa fie neaprat dupa client. Sigur ca unii puteti spune ca dupa cat platesti atat si muncesc, partial adevarat, insa eu am vazut cazuri in care indianul ala atat de injurat de unii ca practica preturi mici, a facut treaba foarte buna, mult mai buna decat unul care a luat de 3,4 ori mai mult. Ca un exemplu era un topic la sectiunea Webdesign cu un concurs pentru un logo, premiul era de 150 euro. Pai, fara suparare, eu am vazut n exemple de logo-uri cu 10$ ce sunt mult peste logo-ul ala castigator.
In concluzie e bine ca cereti sa va fie platita munca corect, insa aveti grija sa oferiti si calitate ca altfel o sa va tot intrebati de ce nu se castiga din webdesign. In plus unii mi se pare ca va supraapreciati.

#20
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Se7en, valoarea muncii e apreciata diferit in fiecare tara asa ca scoate indienii din discutie. Unul din clientii mei din SUA, care acum isi face toate site-urile la firma mea, a ramas masca atunci cand a realizat ca un site banal (la care nu lucram mai mult de 8 ore), il face aici cu 150$ si la el il costa minim 1000$. Din pacate in India cu 150$ omul ala traieste bine o luna, asa ca isi permite sa dedice mult mai mult timp unui proiect.

Apropo, ce s-ar intampla daca cei care se ocupa la noi de grafica, de cod, seo, etc ar realiza ca multi dintre ei sunt excelent pregatiti (cel putin la nivelul celor de afara) si ar pleca pe urmele zidarilor, prin europa? Nu de alta dar pot castiga lejer 2000 de euro pe luna intr-o tara civilizata. La cat ar ajunge atunci pretul unui site la noi?

Iar legat de TM, cati dintre voi ati lucrat pe site-urile de acolo? Sunt facute doar ca se vanda si sa arate bine. In momentul in care trebuie sa-l modifici, iti smulgi parul din cap si in nici un caz nu ceri 50$ (decat poate pentru primul).

#21
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Da, sunt de acord. Parca sunt mai greu de editat decat de facut de la 0.

E adevarat insa ca multi cer f mult pe design, sa iei 450  de euro per un oscommerce cu skin free...parca e mult prea mult...stiu cazuri concrete...macar puteau sa faca seo urls profesionale si alte addonuri utile omului de banii aia...ceva grafica custom...dar 0!
Si te intrebi de ce in general suntem vazuti asa cum a descris Se7en, pentru ca unii chiar sunt hupiti dupa bani!

Dar asta este..trebuie sa intelegem ca si in design nu ai coada la usa firmei si nu se calca lumea in picioare ca la banca...e bine cand citesti omul, si ii ceri o suma acceptabila pentru buzunarul sau, sau al firmei sale.

#22
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

E adevarat insa ca multi cer f mult pe design, sa iei 450 de euro per un oscommerce cu skin free...parca e mult prea mult...stiu cazuri concrete...macar puteau sa faca seo urls profesionale si alte addonuri utile omului de banii aia...ceva grafica custom...dar 0!
Si te intrebi de ce in general suntem vazuti asa cum a descris Se7en, pentru ca unii chiar sunt hupiti dupa bani!
Cam asta am vrut sa zic si eu, unii exagereaza si atunci toti ceilalti sunt vazuti destul de prost. Eu ca simplu client (intamplator chiar lucrez cu cineva de pe forum ptr un site) ma cam descurajez cand vad ca o firma imi cere 5,600 de euro pentru cateva pagini cu un design nu foarte stralucit si atunci oricat i-as detesta eu pe indienii aia brusc devin foarte atractivi. In plus un template joomla bun costa vreo 50$ si vreo 50 sa-l modific, sa fim seriosi si cei care cer preturi mult mai mari trebuie sa vina cu ceva nou ca altfel degeaba.Sigur ca fiecare vrea sa castige cat mai mult dar din punctul meu de vedere preturile se fac dupa client, talent/experienta si piata.

#23
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View PostSE7EN, on Feb 26 2008, 17:42, said:

Cam asta am vrut sa zic si eu, unii exagereaza si atunci toti ceilalti sunt vazuti destul de prost. Eu ca simplu client (intamplator chiar lucrez cu cineva de pe forum ptr un site) ma cam descurajez cand vad ca o firma imi cere 5,600 de euro pentru cateva pagini cu un design nu foarte stralucit si atunci oricat i-as detesta eu pe indienii aia brusc devin foarte atractivi. In plus un template joomla bun costa vreo 50$ si vreo 50 sa-l modific, sa fim seriosi si cei care cer preturi mult mai mari trebuie sa vina cu ceva nou ca altfel degeaba.Sigur ca fiecare vrea sa castige cat mai mult dar din punctul meu de vedere preturile se fac dupa client, talent/experienta si piata.

In realitate un template joomla bun poate fi 10$ , ptr ca de ex la Gavick poti lua la 40$ 4 templaturi la alegere si la 250$ poti lua developer licence direct , deci 0 restrictii...pe mine ma amuza faza aceea cu mii de dolari, inca nu am vazut 1000 de $ per proiect, dar eu nu sunt din bucuresti/timisoara sau alte parti unde se plateste bine , cred ca maxim am luat 700 de euro per un singur proiect...la care s-a muncit, nu gluma.

Edited by lord_ice, 26 February 2008 - 20:54.


#24
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007

View Postlord_ice, on Feb 26 2008, 20:50, said:

In realitate un template joomla bun poate fi 10$ , ptr ca de ex la Gavick poti lua la 40$ 4 templaturi la alegere si la 250$ poti lua developer licence direct , deci 0 restrictii...pe mine ma amuza faza aceea cu mii de dolari, inca nu am vazut 1000 de $ per proiect, dar eu nu sunt din bucuresti/timisoara sau alte parti unde se plateste bine , cred ca maxim am luat 700 de euro per un singur proiect...la care s-a muncit, nu gluma.
Eu am refuzat anul trecut proiect de site in valoare de 14000 euro pentru ca nu ma puteam incadra in termenul de predare (30 zile site in flash) cu oamenii care ii aveam. Proiectul era un site pentru o firma de tuning auto din germania.
Ce sa-i faci... mai dai si cu piciorul la bani... :death:

#25
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
de 14000 de euro imi iau golf 5 =)) Da-l drq de site , si 3D si tot nu pot sa-mi imaginez cu sa coste atat. Poate 1400 si nu scrisesi bine florine.

#26
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007

View Postlord_ice, on Feb 26 2008, 22:34, said:

de 14000 de euro imi iau golf 5 =)) Da-l drq de site , si 3D si tot nu pot sa-mi imaginez cu sa coste atat. Poate 1400 si nu scrisesi bine florine.
da... 1400, mai scapa cate un "0" in plus... tastatura e de vina  ;)  si internetul prea rapid...

#27
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
In Romania daca nu lucrezi cu contract, ESTI TERMINAT. Asta unu la mana. TER-MI-NAT.

Doi la mana, o chestie pe care o veti invata cu timpul, si anume ce oferiti cu adevarat: multi se uita la firme mai maricele si zic "i-ote bah pe aia, cer 7000 de euro, io fac treaba aia cu 500!" Si din nefericire clientul alege sa lucreze pe 500 de E si credeti-ma ca singurii care pierd aici sunt clientul si prestatorul, nu firma care a cerut initial 7000.

Pentru ca un site, oricat de mic, nu inseamna ca te pui la computer, harsh/marsh, voala saitu, da banii. De multe ori e vorba de o munca pentru care pun osul la bataie un programator, un designer, un tip de la vanzari etc. Toti acestia costa bani. Daca tu faci munca a 3 oameni pe 500 de E nu se cheama ca esti ieftin, ci ca esti prost. Rau de tot. Inseamna ca undeva gresesti, fie faci programare gratis, fie faci consiliere gratis, fie faci design gratis, fie project management gratis... sigur faci o gramada de chestii gratis. Dar de obicei nu esti constient de chestiile astea in primii ani de activitate. Multi freelanceri isi inchipuie ca realizarea unui site nu are decat o componenta (cea tehnica), ori normal ar fi sa ia in considerare si latura conceptuala (project management, 99,99% din clienti habar nu au ce vor si trebuie sa le faci tu munca de definire si conceptualizare, iar daca nu o faci bine te trezesti ca zic da nu-mi place, da nu s-ar putea?...), cea comerciala (vanzarea) etc.

Mai aud si argumente de genul "domne pai astia au luat un OSCommerce..." Taticu', ia-l tu si fa-ti-l singur. Asa vei intelege pentru ce iti cere cate un tip d-asta 4-5-600 de euro si de ce e cazul sa ii dai omului banii.

Dupa 6 ani de piata, as avea un roman intreg de povestit dar ma abtin. Un singur sfat am, cu clientii romani lucrati numai cu contract si faceti contractele cat mai clare cu putinta, nicio virgula sa nu fie ambigua.

#28
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Ai cam cat mine pe piata, doar ca eu nu am fost niciodata web designer de meserie .
Oricum, eu v-am povestit o chestie intima la persoana I pentru ca stiu ca puterea exemplului este cea mai buna, acum, sincer nu inseamna ca am 14 ani si sunt freelancer :)) , era vb de o echipa in spatele acelui singular. Pot vb liber deoarece ptr mine si firma pe care o reprezint softpedia nu e un loc de agatzat clienti, clientii vin, ptr ca in segmentul nostru de piata (undeva paralel cu piata de web design) sunt cam singurei cuc momentan pe ro :)
Problema este ca avand resursele fizice ne mai avantam si pe piata de design cateodata...anyway, cred ca cei ce citesc pe aici au ceva de invatat.
Daca mai are cineva ceva intamplari/sfaturi/opinii/etc de adaugat...chiar va rugam!...si kevinro , pari ok, doar ca as fi evitat cuvantul "prost" e un cuvant prea brut pentru un " Professional Zone" ...

Multa bafta tuturor!!!

#29
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004

View Postlord_ice, on Feb 27 2008, 01:15, said:

Daca mai are cineva ceva intamplari/sfaturi/opinii/etc de adaugat...chiar va rugam!...si kevinro , pari ok, doar ca as fi evitat cuvantul "prost" e un cuvant prea brut pentru un " Professional Zone" ...

Multa bafta tuturor!!!

Din pacate pe mine nu a avut cine sa ma invete o gramada de chestii si de-asta am tras targa pe uscat vreo 3 ani de zile, asa ca nu mi-e rusine sa recunosc ca am fost "prost". E o realitate. Din pacate practica, adica pielea proprie, m-a invatat cu adevarat ce inseamna sa faci un site. Si anume, cand am inceput sa am cate zece clienti pe luna si toti veneau cu cerinte de genul "vreau si io un site"... si eu trebuia sa muncesc dublu ca sa-i inteleg fiecaruia cerintele, sa i le formulez, sa il ajut sa si le defineasca si eventual sa si suport la final reprosuri de genul "pai nu vroiam asa". Toata munca asta nefiind inclusa in pret, fireste. Nici eu nu o tarifam, ca nu eram constient ca o fac, nici clientul nu imi dadea bani pe asa ceva, ca nu era constient ca eu prestez o munca. La final trageam linie si in ciuda faptului ca aveam o gramada de clienti, ceva nu mergea. Nu mi-a fost greu sa analizez si sa elimin ceea ce e gresit.

Dar stiti cum se spune, prostul invata din greselile lui si desteptul din ale altuia ...  :rolleyes:

#30
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Da, stiu situatia...mai spune, incepi sa-mi trezesti amintiri placute si neplacute...:)

#31
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005

View Postlord_ice, on Feb 26 2008, 20:50, said:

In realitate un template joomla bun poate fi 10$ , ptr ca de ex la Gavick poti lua la 40$ 4 templaturi la alegere si la 250$ poti lua developer licence direct , deci 0 restrictii...pe mine ma amuza faza aceea cu mii de dolari, inca nu am vazut 1000 de $ per proiect, dar eu nu sunt din bucuresti/timisoara sau alte parti unde se plateste bine , cred ca maxim am luat 700 de euro per un singur proiect...la care s-a muncit, nu gluma.


acele templateuri sunt revandute de sute, poate chiar mii de ori.
eu iti garantez ca NIMENI nu o sa iti faca tie un design unic pt 10-400$ - ma refer la un design care sa se ridice macar la standardele celor de la Gavick.

#32
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Personal consider ca nevoia de unic este acuta doar la idei de business...;)

O idee buna, cu cel mai folosit script si template face mai mult decat un custom work de cateva mii de euro bune ;)

Asta privind din perspectiva clientului.

Stiu, ma injurati multi, dar e parerea mea, respectati-o!

Edited by lord_ice, 27 February 2008 - 16:42.


#33
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
care client?
pentru ca asta e marea problema...
care client? ala care se grabeste? ala care vrea un "ueb peigi pa internet"?

nu nene! eu refuz sa lucrez cu clientii astia... pentru clientii astia eu intotdeauna, cu amabilitatea si calmul care ma caracterizeaza, am cel mai elegant sfat: "da o fuga in Regie! Sunt afise peste tot!"

clientul meu preferat este clientul educat, clientul pretentios si deschis la minte, clientul exigent si curat, clientul cu simtul frumosului, clientul care cere inainte de toate un manual de identitate, sau daca-l are, ti-l prezinta si incepi strategia...

oameni buni, un sait este ca o toaleta in capatul biroului: ai nevoie de ea, dar daca nu are toate utilitatile "te-ai c a c a t pe tine"...
m-am saturat de toaleta in fundul gradinii, m-am saturat de stersul la fund cu brusture...
faceti lucruri de calitate, fiti creatori, ori, daca nu, pierdeti-va in multimea de "uebdizainari" indieni, taivanezi, australieni, etc...

internetul, pagina pe internet nu mai este un PLUS, este o necesitate importanta dar NEEFECTIVA daca este tratata ca pe un addon al companiei...

#34
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
:coolspeak:, dar in viata nu primesti numai ceea ce vrei si ceea ce iti doresti...iar clientii de care vb tu (sper ca nu deranjeaza per tu-ul) sunt rari din nefericire...pentru ca traim intr-o tara cu politicieni ce dorm la sedinte si cu Gigi Berbecali drept wannabe pentru mai toti patronii.

Imi place cum gandesti, te salut cu respect, dar esti un ultim mohican pentru ca din pacate multi nu stiu ce inseamna "high level business" ci "get payd to have money for school tax , cigarettes & babes + something extra" ...dar pentru fiecare tip de client exista un tip de prestator..altfel site-urile ar fi un lux, altfel nu ar exista site-uri proste, site-uri reusite, site-uri cool si site-uri grozave...si atunci, unde e farmecul?

Un tip intr-o zi in Buc la metro zice : "Ador sa vad oameni mai prosti ca mine" ...si e univeral valabil, daca toti am fi la acelasi nivel cum ar alege clientii?

Cu respect,

#35
BabyMaker

BabyMaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 11.12.2007

View Postsoul4blade, on Feb 27 2008, 23:01, said:

care client?
pentru ca asta e marea problema...
care client? ala care se grabeste? ala care vrea un "ueb peigi pa internet"?

nu nene! eu refuz sa lucrez cu clientii astia... pentru clientii astia eu intotdeauna, cu amabilitatea si calmul care ma caracterizeaza, am cel mai elegant sfat: "da o fuga in Regie! Sunt afise peste tot!"

clientul meu preferat este clientul educat, clientul pretentios si deschis la minte, clientul exigent si curat, clientul cu simtul frumosului, clientul care cere inainte de toate un manual de identitate, sau daca-l are, ti-l prezinta si incepi strategia...

oameni buni, un sait este ca o toaleta in capatul biroului: ai nevoie de ea, dar daca nu are toate utilitatile "te-ai c a c a t pe tine"...
m-am saturat de toaleta in fundul gradinii, m-am saturat de stersul la fund cu brusture...
faceti lucruri de calitate, fiti creatori, ori, daca nu, pierdeti-va in multimea de "uebdizainari" indieni, taivanezi, australieni, etc...

internetul, pagina pe internet nu mai este un PLUS, este o necesitate importanta dar NEEFECTIVA daca este tratata ca pe un addon al companiei...

Pe de alta parte ,se poate intampla ca nu toaleta sa fie problema majora, ci hartia igienica! Ea se poate rupe la o miscare mai brusca si neindemanatica afectand astfel, grav procesul de curatire! Ba mai mult se poate intampla ca cireasa dupa tort sa fie chiar coaja de rosie! lol.

Ca sa fiu sincer, de multa vreme caut o echipa profesionista pentru cateva dintre proiectele mele pe diferite nise:facial abuse,extreme bukkake,triple penetration si altele,dar numai cu conditia ca toaleta sa aibe toate utilitatile, sa fie aproape de birou,hartia sa fie calitativa , iar apa sa curga la robinet!

#36
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004

View PostBabyMaker, on Feb 28 2008, 09:31, said:

Pe de alta parte ,se poate intampla ca nu toaleta sa fie problema majora, ci hartia igienica! Ea se poate rupe la o miscare mai brusca si neindemanatica afectand astfel, grav procesul de curatire! Ba mai mult se poate intampla ca cireasa dupa tort sa fie chiar coaja de rosie! lol.

Ca sa fiu sincer, de multa vreme caut o echipa profesionista pentru cateva dintre proiectele mele pe diferite nise:facial abuse,extreme bukkake,triple penetration si altele,dar numai cu conditia ca toaleta sa aibe toate utilitatile, sa fie aproape de birou,hartia sa fie calitativa , iar apa sa curga la robinet!

Wow... BabyMaker, pentru domeniul in care activezi tu ma tem ca "o echipa profesionista" te va costa nu dublu, ci triplul pretului unui site similar din orice alt domeniu. Si stii de ce? Iti dau un hint:

- Sa zicem ca baietii iti lucreaza site-urile, iau banii, toate bune si frumoase, ok. Intrucat echipa e "profesionista" are nevoie de bani sa se intretina, deci trebuie sa lucreze pentru clienti subtiri, nu orice srl care abia e dispus sa dea, cu chiu cu vai, 200 de euro pe site. Deci sa zicem ca sunt contactati de o banca, sau un dealer de masini, sau pur si simplu un client ok care ii invita la licitatie. Si sunt intrebati, eventual de o tipa peste 40 de ani, "ok, baieti, care e ultimul vostru proiect?" La care ei prezinta cu mandrie ceea ce au lucrat pentru BabyMaker...  :)

Well? Ce impresie crezi ca vor face?  :) Si daca vor incerca sa ascunda proiectul lucrat cu tine, sa arate, sa zicem, un proiect lucrat in urma cu 2 luni cum crezi ca vor justifica raspunsul la intrebarea "da' voi in ultimele 2 luni nu ati mai lucrat nimic?!"   :rolleyes:

In State, de exemplu, exista firme de web design specializate pe nisa adult. N-o sa-i vezi niciodata pe aia ca lucreaza altceva, nu vor fi niciodata invitati sa bideze la un proiect non-adult, dar acolo cererea e foarte mare pe nisa asta si nu risti nimic daca te specializezi in asa ceva. E o piata ca oricare alta. In Romania insa risti sa iti inchizi businessul.

De ce nu incerci sa gasesti niste indieni pe Rentacoder?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate