Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Piata webdesignului

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
bubelinu

bubelinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.02.2008
Wow asta da impartasire de experiente , foarte tare . :wub:
La urmatoarea experienta de gen, o sa postez negresit . Acum ma ocup de propriul site ( eu si inca un prieten ) pentru promovare , servicii , cunostinte etc.

#38
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
Nu sunt eu inventatorul comparatiei
pagina de internet - toaleta de birou

Pentru cei care-au fost la Funky Business e mult mai usor de inteles.

Prietene, vorbim de o piata atipica.
Vorbim de o piata a parghiilor, vorbim de o piata a instrumentelor, si poti sa te dai peste cap, n-ai cum sa demonstrezi ca o pagina de internet este pentru clientii tai o "finalitate". Ei vor folosi aceasta pagina pentru un scop, vor investi o parte din timpul si banii lor, vor avea in aceasta pagina un aliat. Insa, fiind vorba de internet, piata este atat de larga incat nu mai e o problema sa vinzi ciorapi tailandezi unui suedez si sa cumperi diamante sud-africane de la un austriac. Deci nu mai exista granite! Nu mai exista monopol. NU mai exista "geniali" - si asta ti-o pot spune cei peste 300.000 de "uebdizainari" indieni. Fa o pagina care sparge norii si in urmatoarele 6 ore va fi copiata de indieni si va fi vanduta unor brazilieni care n-au apucat sa vada originalul.

Cum sa ai succes?!
Fii original si macar pentru clientul tau fii sincer!
Iubeste-ti productiile!
Nu-mi spune mie ca punand un template pe un Joomla ai ajuns la satisfactia maxima.
Si nici bani n-ai incasat suficient pentru a te acoperi de multumire, recunoaste!

Nu intelege gresit, nu despre luxul "toaletei" vorbim, ci despre cat de multumit esti tu si clientul de ea.
E multa teorie in ce spun eu, si nu de putine ori am fost fortat de imprejurari sa construiesc o pagina "pe un template" sau sa dau un "prefabricat", insa nu m-am impacat cu ideea asta niciodata.

N-ai sa vezi un "Joomla" la un sait de companie cu "staif".
Dupa cum n-ai sa incasezi bani frumosi de la unu' care-ti spune "am vazut un sait bengos la 2advanced; vreau sio lafel"

Ceea ce incerc sa fac este sa va atrag atentia asupra tipologiei de client.
Traim in zona in care orientul inca se simte in piata.
Inca vedem culorile jegoase ale bazar-ului turcesc.
Educati-va clientii! Oferiti-le marfa de calitate!
Ajunge atata jeg! Atata kitsch! Atatea "toalete publice"!

#39
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
^_^ :huh:  Tu chiar esti genial in gandire.
Dar nu suntem in film, si nu peste tot gasesti clienti care stiu ce-i php si ca o pagina care "face ceva" nu costa cat o pagina care afiseaza doar text ;)

...din fericire am scapat de asta, noile contracte si inclinatii ale firmei ne scot de pe piata de webdesign making si ne "tarasc" catre script selling....Doamna ajuta, si pe voi la fel!

Edited by lord_ice, 28 February 2008 - 17:07.


#40
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
Oh, da!
Ador clientii cupmaratori de aplicatii internet :)
Acolo intervine adevarata creativitate, la cerinta expresa a beneficiarului.
De-aia e bine sa ai clienti educati, nu clienti de mahala!

Pericolul consta in gandirea care te trimite ca prestator din cutia cu valori in vitrina.
Nu esti o c u r v a ieftina care se vinde!
Nu prestezi un b l o w j o b la cererea clientului.
Tu esti ZEU!
Esti creator!
Esti unul care imbogateste internetul!
Esti unul care-i da clientului o pagina gustoasa si ramane excitat dar satisfacut in urma ta!

Muah! Daca mai scriu mult in tonul asta ma pune nevasta-mea sa fac omleta :)

#41
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Freelancing pentru afara

Iti recomand cu caldfura GAF  si inca ceva nu te obosi sa lucrezi pt romani decat daca esta sado maso

#42
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postw3bmaster, on Mar 5 2008, 17:54, said:

Freelancing pentru afara

Iti recomand cu caldfura GAF  si inca ceva nu te obosi sa lucrezi pt romani decat daca esta sado maso
Sau ii cunosti destul de bine. Sau le spui dinainte sa te apuci de lucru: Uite nene, pentru ce ai spus ca vrei te costa x ron/eur/usd, pentru ORICE modificare ce nu tine de lista implicita de optiuni se plateste in plus (or x ron/eur/usd pe modificare ori pe ora de lucru).

#43
fallen

fallen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.09.2005
As vrea sa vorbesc putin despre mentalitatea "Are site tanti de peste strada hai sa-mi fac si eu", pentru ca de aici vin cei mai multi clienti nemultumiti. Ei trebuie invatati ca un site este o unealta, nu un obiect de expozitie. El trebuie sa aiba un scop si sa si-l atinga, daca nu, este apa de ploaie.

Din pacate multi clienti nu stiu ca nu poti avea asteptari de la o pagina, oricat de frumoasa ar fi ea, daca nu are un continut interesant si nu exista promovare. Si webdesignerii in goana lor dupa proiecte profita de lucrul acesta, iar clientul nu are nimic de castigat. O sa spuneti ca da, dar eu sunt designer ce treaba am eu cu continutul si cu promovarea? Aveti, pentru ca voi sunteti primul contact al clientului cu domeniul acesta si daca nu il informati de ce este nevoie pentru atingerea scopului sau, la voi in cap se vor sparge oalele.

Concluzia este ca daca ii prezentati omului toate fetele problemei, cu bune si cu rele, stie la ce sa se astepte si scadeti riscul de a avea nemultumiri de genul "nu-mi foloseste la nimic pagina si tu esti de vina ca tu mi-ai facut site-ul".

P.S. nu mi s-a intamplat mie dar cunosc cazuri :)

Edited by fallen, 07 March 2008 - 02:11.


#44
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
n-o sa-ti spuna tie ca e nemultumit, ci se va declara in mediile de afaceri ale sale ca e nemultumit; iar asta e mai grav; pentru ca - nu demult - am intalnit un client care spunea: "Nu ma chinui sa inteleg internetul asta cu nicio celula a fiintei mele pentru ca e foarte complicat si inutil, am auzit eu pe la prieteni, care-au dat o gramada de bani pe un sait si n-au facut nimic cu el";

Eh, asta e o alta latura a problemei, si asta se intampla cand avem de-a face cu clientii needucati.
E timpul sa explicam tuturor ce e aia o pagina pe internet si la ce foloseste, care sunt parghiile cu care iti poti ridica afacerea prin internet, sau beneficiile directe, nu texte de genul "noi facem totul pentru cresterea imaginii clientului"; Hai nu pe bune! Spune-i nene curat, in fata, care e diferenta dintre o carte de vizita si magazin, cat poate castiga si ce.

#45
BabyMaker

BabyMaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 11.12.2007
Din ce am citit in acest thread, se pune prea mult accent pe design decat pe partea de continut.Pana la urma continutul sitului reprezinta 90% dupa care design-ul site-ului 10 % .Evident este o parere personala bazata pe statisticile proprii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate