Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

calea spirituala in zilele noastre

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
451 replies to this topic

#55
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,616
  • Înscris: 16.03.2004
Cel mai bine pregătit teologic este Robert M. Price, apoi urmează Bart Ehrman și... pe ultimul loc, Muierușca, recent am audiat un clip cu ea, în care încurcă pe Archelaos cu Irod Antipa. Și mai are și doctorat! Luat cu pile probabil...Posted Image

[ https://i.ibb.co/X87mppm/Clipboard01.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#56
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,259
  • Înscris: 26.01.2007
Înseamnă că ăștia pe care-i tot lăudai tu p'aci sunt un fel de Ponta și Prostănacu', Darkule! :lol:

#57
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,616
  • Înscris: 16.03.2004
Ca și pe la noi... te poți aștepta la unul foarte bine pregătit, într-o funcție mai mică decât altul, mai slab pregătit.Posted Image Posted Image

#58
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,616
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 24 septembrie 2022 - 11:08, said:

Aici sursele tale


Doar ei, miticiștii, se ocupă de aspectele acestea, căci dacă citești/audiezi pe Mike Licona, Mike Kruger, Lane Craig, Daniel Wallace sau alți ”scholars” care sunt totodată și creștini, nu vei da peste subiectele acestea, never ever!Posted Image Singura situație în care acceptă să discute aceste subiecte, este în cazul în care ei sunt în dezbatere cu miticiștii, și atunci sunt nevoiți să dezbată și aceste aspecte, fiindcă sunt nevoiți, din moment ce miticiștii îi provoacă în acest sens!

Miticiștii de astăzi se bazează pe monștrii sacri ai ”înaltului criticism”: HS Reimarus și DF Strauss.

Uite, ai 762 pagini ale cărții:

[ https://imgv2-1-f.scribdassets.com/img/word_document/545277557/original/216x287/a7a4be0231/1638911616?v=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ăștia știe meserie, restul sunt mai mult sau mai puțin, niște bufoni!

Uite ce notează un comentator, care a citit toate cele 762 pagini ale cărții lui Strauss:


The Gospels were written by humans who were not eyewitnesses of the life of Jesus. There are too many contradictions to think otherwise. Strauss' book makes this obvious. Stories told differently with contradictory information - page after page of this. He showed how those with fundamentalists' views have tried to harmonize and justify the problems but they fail utterly. I liked the book, though the English translation is very dated and wordy. A convincing book!

#59
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,616
  • Înscris: 16.03.2004
Cu premiera de mâine ce fac? :huh: :confused: O mai pun sau nu? O amân pentru altă dată?Posted Image  Nu a solicitat-o nimeni. E savuroasă, râdeți frate! Da, e din Biblie! Din evanghelie... Din Matei.Posted Image
Nărozenia de astăzi nu a mers la public, nu am avut nicio reacție, decât din partea colegului Logic, care oricum vine de fiecare dată, el recunoaște valoarea unui mesaj postat pe forum, și comentează. Alții, mai puțin inteligenți, și care nu cunosc Biblia, nu realizează cât de important este subiectul discutat și nu participă, deși ar putea să scrie ceva comentarii. Mă refer aici la... în fine!

#60
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,492
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 24 septembrie 2022 - 13:34, said:

Ăștia știe meserie, restul sunt mai mult sau mai puțin, niște bufoni!
Inselatorii sunt foarte abili in vorbire .
Un exemplu bun e chiar Vladimi Pustan care exclus fiind de biserica penticostala si-a facut propria biserica , bineinteles ca cei care l-au urmat habar nu au ca sunt pe o cale straina de cea crestina.
Mai e unul pe youtube cu multe postari, ii zice Ray Comfort, evreu de origine, asta tuna si fulgera cu chinuirea in iad a pacatosilor.
La fel si acel adventist Coman, suspendat din calitatea de pastor, tuna si fulgera impotriva celor care l-au suspendat.

#61
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,616
  • Înscris: 16.03.2004
Paco, ce să zic, religioșii se împart în 3 categorii:
- oamenii proști, care cred ce scrie în Biblie
- oamenii inteligenți, care își dau seama că Biblia este o carte de proastă factură, autorii nu au fost în stare să scrie ceva coerent, însă, dacă fac bani din asta, continuă prostirea altora!
- oamenii inteligenți care folosesc Biblia pentru a exprima o recenzie asupra textului, din perspectivă intelectuală și scot cărți, care...nu se vând atât de bine, dar totuși un venit există, și ei își fac un nume.

p.s.: acuma nu știu cât de sincer este, dar Robert M Price, după ce că a scris peste 30 de cărți, zice că e bătrân, că nu-i ajunge pensia și dacă cineva poate să-l ajute cu ceva donații...el va oferi cărți, cărți cât dorește donatorul, că altceva... nu are, frate! Bani nu are. Dar a scris multe cărți, care stau... pe Amazon. Doar 4 pisici, avuția sa! Pe astea le are. S-a certat (nu din vina lui!) cu băiatul acela, Derek, care-l ajuta la computer. Hai că vă pun și un clip, făcut de altcineva despre toată tărășenia asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CimIH0928DY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GJF0TN17Daw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 29 September 2022 - 15:41.


#62
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View Postdark, on 29 septembrie 2022 - 15:31, said:

Paco, ce să zic, religioșii se împart în 3 categorii:
- oamenii proști, care cred ce scrie în Biblie
- oamenii inteligenți, care își dau seama că Biblia este o carte de proastă factură, autorii nu au fost în stare să scrie ceva coerent, însă, dacă fac bani din asta, continuă prostirea altora!
- oamenii inteligenți care folosesc Biblia pentru a exprima o recenzie asupra textului, din perspectivă intelectuală și scot cărți, care...nu se vând atât de bine, dar totuși un venit există, și ei își fac un nume.
Atat?
Darkule, si pe mine in ce categorie ai bunavointa sa ma incadrezi?

#63
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,616
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 29 septembrie 2022 - 15:36, said:

Atat?
Darkule, si pe mine in ce categorie ai bunavointa sa ma incadrezi?

Momentan ești în echipa mea.

#64
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014
Ha-ha-ha! In echipa ta nu am cum sa fiu, fiindca tu esti anticrestinism.

Baiatul asta care a scris atat de multe carti contra lui Isus Hristos, Robert M. Price se declara  cumva un "crestin ateu" si asta cam spune multe despre el....Nu-i de mirare ca a ajuns, unde a ajuns... Satana si-a batut joc si de el....

Edited by GRATEFUL, 29 September 2022 - 15:57.


#65
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,616
  • Înscris: 16.03.2004
Și tu ești ”anti-creștinism” din perspectiva majorității, care consideră că dacă nu crezi în dogma Trinității, a Iadului veșnic, a ținerii Duminicii și a altor sărbători, nu ai cum să fii creștină, ești considerată o ”outsider/ă”, prin urmare, zic eu, locul pe care-l ai deja în echipa mea, nu-i de lepădat așa ușor...Posted Image

View PostGRATEFUL, on 29 septembrie 2022 - 15:50, said:

Baiatul asta care a scris atat de multe carti contra lui Isus Hristos, Robert M. Price se declara  cumva un "crestin ateu" si asta cam spune multe despre el....Nu-i de mirare ca a ajuns, unde a ajuns... Satana si-a batut joc si de el....

”Creștin ateu” este Dale Martin, care a crescut într-o biserică fundamentalistă în Texas, dar a devenit, după ce a studiat mult, un erudit destul de cunoscut, profesor, care în prezent aparține de Biserica Episcopală, unde participă la slujbe, considerându-se ”ateu creștin”. Posted Image
Robert M Price este vârful de lance al celor care consideră că Isus este un mit, practic, Robert Price este mai radical decât Bart Ehrman.

Robert Price este cel mai radical.:)

#66
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014
Eu ma raportez la Dumnezeu si Cuvantul Sau, Biblia. Asta conteaza pentru mine mai mult decat parerea majoritatii...
Tu la cine/ ce te raportezi din moment ce Il renegi pe Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Mantuitorul?

Acum intelegi, de ce nu putem face echipa?!

Edited by GRATEFUL, 29 September 2022 - 16:05.


#67
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,616
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 29 septembrie 2022 - 16:03, said:

Tu la cine/ ce te raportezi

Eu citesc cu plăcere operele acestor erudiți remarcabili. :) Consider că autorii mei preferați, fie că vorbim de Robert M Price, de Bart Ehrman sau... mulți alții, am avut deja ocazia să-i popularizez aici, sunt cei care au înțeles Biblia și o explică așa cum trebuie.Posted Image

View PostGRATEFUL, on 29 septembrie 2022 - 16:03, said:

Acum intelegi, de ce nu putem face echipa?!

Acum nu, fiindcă mai trebuie să te catehizez, însă pe viitor da. :) În echipa noastră vor intra și colegii: Logic, Jake. Daniel este deja!

Sper, am zis sper... să-l putem aduce și pe colegul Xlander.

:lol:

#68
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View Postdark, on 29 septembrie 2022 - 16:18, said:


Acum nu, fiindcă mai trebuie să te catehizez, însă pe viitor da. Posted Image În echipa noastră vor intra și colegii: Logic, Jake. Daniel este deja!

Sper, am zis sper... să-l putem aduce și pe colegul Xlander.

Posted Image
In mod sigur iti alimentezi false sperante in legatura cu mine. Deci, cu atitudinea ta eretica precis nu va exista "echipa noastra".Posted Image

#69
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,616
  • Înscris: 16.03.2004
Asta încerc să-ți explic, :), noțiunea de ”erezie” îmbracă multe forme, mulți vor spune despre tine, Grateful, exact ceea ce zici tu despre mine, adică tu îmi aduci acuzația de ”erezie”, dar pe care o vei încasa și tu, la fel ca și mine, din partea tuturor celorlalți (să nu crezi că pastorul Jake gândește altfel, el fiind cleric penticostal, ori baptistul Xlander, ei fiind înregimentați în cult) ori asta ne aduce în aceeași echipă, a ”ereticilor”, nu mai contează ce fel de erezie este, suntem eretici, asta ne apropie, adică eticheta de ”eretic” ne aduce într-o situație în care nu mai este cazul să ținem cont de diferențe, dacă suntem ”eretici” în ochii majorității, atunci suntem în aceeași echipă! Valabil și pentru Logic și Daniel. :)

#70
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014
Numai ca din punctul de vedere al lui Dumnezeu eu nu sunt eretica, ceea ce nu se poate spune despre tine....cel putin pana in prezent de asta dai dovada.

Edited by GRATEFUL, 29 September 2022 - 17:18.


#71
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,616
  • Înscris: 16.03.2004
Dimpotrivă, eu consider că, de fapt, eu sunt copilul lui Dumnezeu care caută ”adevărul”...:)

#72
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014
Un adevarat cautator al adevarului nu are tendinte sa minta sau sa batjocoreasca....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate