Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

calea spirituala in zilele noastre

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
451 replies to this topic

#37
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Pericolul idolatriei? Păi asta este de Abecedar! Posted Image Iată aici două dublete interesante care te vor arunca pe culmile înțelegerii aprofundate:

BVA
Luca 9:44 „Fiți foarte atenți la ce vă spun acum: Fiul Omului va fi trădat și va ajunge la discreția oamenilor!” 45 Dar discipolii nu știau ce înseamnă aceste cuvinte, pentru că semnificația lor le era ascunsă, ca să nu le înțeleagă. Și le era teamă să Îi solicite lui Isus o explicație


BVA
Matei 13:19 Când omul aude mesajul despre Regatul ceresc și nu îl înțelege, vine diavolul și răpește ce a fost «semănat» în inima lui. Acestea sunt semințele căzute lângă drum.[adică apostolii]

----------------------------------------------------

Luca 9:44. "Voi ascultati bine ce va spun: Fiul omului va fi dat in mainile oamenilor!"
45. Dar ucenicii nu intelegeau cuvintele acestea, caci erau acoperite pentru ei, ca sa nu le priceapa; si se temeau sa-L intrebe in privinta aceasta.


NTR
2 Cor.4:3 Iar, dacă Evanghelia noastră este acoperită, este acoperită printre cei ce pier [adică apostolii]

Edited by dark, 29 August 2022 - 12:05.


#38
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 29 august 2022 - 12:04, said:

Pericolul idolatriei? Păi asta este de Abecedar! Posted Image Iată aici două dublete interesante care te vor arunca pe culmile înțelegerii aprofundate:

BVA
Luca 9:44 „Fiți foarte atenți la ce vă spun acum: Fiul Omului va fi trădat și va ajunge la discreția oamenilor!” 45 Dar discipolii nu știau ce înseamnă aceste cuvinte, pentru că semnificația lor le era ascunsă, ca să nu le înțeleagă. Și le era teamă să Îi solicite lui Isus o explicație


BVA
Matei 13:19 Când omul aude mesajul despre Regatul ceresc și nu îl înțelege, vine diavolul și răpește ce a fost «semănat» în inima lui. Acestea sunt semințele căzute lângă drum.[adică apostolii]

----------------------------------------------------

Luca 9:44. "Voi ascultati bine ce va spun: Fiul omului va fi dat in mainile oamenilor!"
45. Dar ucenicii nu intelegeau cuvintele acestea, caci erau acoperite pentru ei, ca sa nu le priceapa; si se temeau sa-L intrebe in privinta aceasta.


NTR
2 Cor.4:3 Iar, dacă Evanghelia noastră este acoperită, este acoperită printre cei ce pier [adică apostolii]
Eu am o explicatie, si anume acea "acoperire" era produsa de Tatal din cer, findca acele detalii nu le erau necesare, ei trebuia sa cunoasca doar despre imparatia cerurilor dar nu si despre suferinta si moartea lui, nu in acele momente. Insa isus a crezut ca e de trebuinta ca ucenicii lui sa fie in tema cu ce se va intampla. Bineinteles ca isus a fost avertizat de Tatal ceresc de suferinta si moarte , insa nu trebuia sa spuna si altora, ca sa nu se intristeze, Dumnezeu le "acopera " intelegerea.
Zic eu ca e o explicatie plauzibila.

#39
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

 Paco_ste1, on 29 august 2022 - 13:12, said:

Eu am o explicatie, si anume acea "acoperire" era produsa de Tatal din cer, findca acele detalii nu le erau necesare

Bah, ești culmea, adică Isus se chinuia să le bage în cap Evanghelia, dar Tatăl din Ceruri decidea să le-o acopere, nefiindu-le necesară? Posted Image

Luca 9:44. "Voi ascultati bine ce va spun: Fiul omului va fi dat in mainile oamenilor!"
45. Dar ucenicii nu intelegeau cuvintele acestea, caci erau acoperite pentru ei, ca sa nu le priceapa; si se temeau sa-L intrebe in privinta aceasta.

Dacă eu îți zic ție: Pacco, ascultă bine ce-ți spun! ce înseamnă asta? că este foarte important ce urmează să-ți spun și fă bine și deschide urechile!
Iar tu vii și spui că Tatăl din Ceruri.... le acoperea apostolilor Evanghelia, ca să nu o priceapă fiindcă...nu era ceva important!...Posted Image

#40
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 29 august 2022 - 13:27, said:

Bah, ești culmea, adică Isus se chinuia să le bage în cap Evanghelia, dar Tatăl din Ceruri decidea să le-o acopere, nefiindu-le necesară? Posted Image

Una e evanghelia si alta e ca isus le spunea "fiul omului va fi dat pe mainile celor rai ".

Dragule, ce ai patit ?  Parca esti unul din ucenicii lui isus ce nu intelege nimic din ce citeste . . .
Chiar in halul asta te-au "tradus" inselatorii ? Posted Image

#41
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Le spunea Evanghelia, ia textul celălalt tot din Luca:

Luca 18
31. Isus a luat cu Sine pe cei doisprezece si le-a zis: "Iata ca ne suim la Ierusalim, si tot ce a fost scris prin proroci despre Fiul omului se va implini.
32. Caci va fi dat in mana Neamurilor; Il vor batjocori, Il vor ocari, Il vor scuipa;
33. si, dupa ce-L vor bate cu nuiele, Il vor omori, dar a treia zi va invia."
34. Ei n-au inteles nimic din aceste lucruri: caci vorbirea aceasta era ascunsa pentru ei si nu pricepeau ce le spunea Isus.

🙄

v. 34 : ei nu au înțeles nimic

Acum compară cu 1 Corinteni 15:

1. Va fac cunoscut, fratilor, Evanghelia pe care v-am propovaduit-o, pe care ati primit-o, in care ati ramas
2. si prin care sunteti mantuiti, daca o tineti asa dupa cum v-am propovaduit-o; altfel, degeaba ati crezut.
3. V-am invatat inainte de toate, asa cum am primit si eu: ca Hristos a murit pentru pacatele noastre, dupa Scripturi;
4. ca a fost ingropat, si a inviat a treia zi, dupa Scripturi;


#42
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022
Da, dar nici tu nu intelegi despre jertfa de ispasire .
Deci isus e mielul lui Dumnezeu care ridica pacatul lumii prin jertfa de ispasire.
Deci ucenicii nu au inteles.
Sper ca ai inteles pentru care motiv isus e jertfa de ispasire . . .  ca sa ridice pacatul nostru . . .  adica cel ce se uita catre jertfa de ispasire, catre isus rastignit, va fi mantuit, la fel cum in vechime privind catre sarpele de bronz scapai de veninul serpilor, adica prin credinta  esti mantuit. Prin credinta ca isus sufera si moare pentru tine, ca sa te scape cu viata.
Paradigma aceasta iti ofera tie sansa sa descoperi in Hristos isus neprihanirea lui Dumnezeu.

#43
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

 Paco_ste1, on 29 august 2022 - 16:11, said:

Deci ucenicii nu au inteles.

"Iata ca ne suim la Ierusalim, si tot ce a fost scris prin proroci despre Fiul omului se va implini.
32. Caci va fi dat in mana Neamurilor; Il vor batjocori, Il vor ocari, Il vor scuipa;
33. si, dupa ce-L vor bate cu nuiele, Il vor omori, dar a treia zi va invia."


Ce era greu de înțeles? Erau probleme de matematică?
- va fi dat in mana Neamurilor
- Il vor batjocori
- Il vor ocari
- Il vor scuipa
- îl vor bate cu nuiele
- Il vor omori
- a treia zi va invia

Ce nu s-a înțeles? Posted Image
Le erau toate acestea, acoperite? Cum? De către cine?
Posted Image

Acest text nu este credibil. Cineva l-a inventat. Sau, poate că apostolii erau chiar imbecili și nu înțelegeau niște noțiuni firești, inclusiv învierea, la care asistaseră de atâtea ori!

#44
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.ibb.co/TYHPKgd/Animation49.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 07 septembrie 2022 - 07:54, said:

Credeam că eu sunt! Posted Image

Tu m-ai părăsit la pagina 175. Practic, un sfert din carte, până la pagina 209, nu ai mai citit, deci ai fost penalizat. Nu ești nici măcar pe locul 2, pe care a urcat colegul Daniel. Nu ești nici pe 3 și nici pe 4. Acele locuri pot fi ocupate de Robert, Silică. Mda. Nu înțeleg de ce nu scrie nimic, Robert. Era un băiat extraordinar, de foarte mare potențial! Doar intră, se uită puțin și apoi iese.Posted Image  La fel și Silică.

#46
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,219
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 08 septembrie 2022 - 13:21, said:

Nu înțeleg de ce nu scrie nimic, Robert.
Doar intră, se uită puțin și apoi iese.Posted Image
La fel și Silică.
Poate le este și lor silă? :habarnam:

#47
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 09 septembrie 2022 - 11:05, said:

Poate le este și lor silă? Posted Image

Sunt ocupați, au servicii laice care le ocupă 95% din timp.Posted Image

#48
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://www.themoviedb.org/t/p/w600_and_h900_bestv2/nY4f2OFVb5zGPLKKJsuyf9KBSsp.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai sus este omul lui Dumnezeu. Vezi, Grateful? Are o biblie, vorbește tot timpul din ea. Bine, la timpul trecut, că a murit. Împușcat.Posted Image

Referințe:
- era anihilaționist, nu credea în răsplata imediat după moarte, nu credea într-un Iad veșnic literal
- ținea Sabatul
- nu era trinitarian, dar... nici unitarian, mai degrabă modalist.

#49
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

 GRATEFUL, on 10 septembrie 2022 - 15:18, said:

Deci, asta este adevarul gol -golut....? Dialogam cu clonele lui dark? Cum poti numi demersul unui asemenea user care cu buna stiinta inseala buna credinta ai altor simpli useri?
Da, stiu...pentru el totul este un simplu joc de ping-pong.

Eu nu joc ping-pong aici. Dacă doream discuții ”ușurele”, sunt destule secțiuni care tratează subiecte de acest gen, pe Poiana, unde poți scrie despre lucruri neimportante (eu nu postez acolo!). Dimpotrivă, consider că sunt printre puținii useri din istoria acestui forum care chiar tratează cu maximă seriozitate Biblia și Creștinismul.
Și oricum, nu văd în cel fel ”asigurările” colegului Xlander asupra existenței clonelor mele, te-ar putea convinge! Posted Image De unde să știe Xlander sau Sfantul Jakob, cine ce clone are?Posted Image Este doar răutatea lor gratuită, că fac astfel de acuzații, fără nici cea mai mică dovadă! De fapt, chestia cu clonajul, este treaba Administrației! Țin minte, mai demult, că ai întrebat-o pe ThinkAbout, dacă ”Dude” este cumva, clona mea. ThinkAbout, la mișto, a răspuns că da! M-am amuzat și eu, în egală măsură! Dar se pare că tu chiar ai crezut caterinca asta...
Nu am clone, la ce mi-ar folosi..., tot ce vreau să spun, pot să decartez de pe acest cont...Posted Image

Edited by dark, 10 September 2022 - 16:18.


#50
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Uite Grateful:

 Xlander, on 10 septembrie 2022 - 16:20, said:

Acum, in acest moment, nu.

Deci nu sunt clone.
De fapt, tu chiar crezi că Administrația, nu poate depista fenomenul ăsta? Păi un forum respectabil precum Softpedia, te asigur că deține cele mai performante programe și cei mai buni specialiști! Nimeni nu se poate clona! Never.
De fapt, ți-ai primit răspunsul, de la colegul Xlander: ”Acum, în acest moment, nu”.

case closed

#51
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014
Da,"acum, in acest moment"...

Edited by GRATEFUL, 10 September 2022 - 18:17.


#52
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Ai văzut, Grateful? Deci cum să fie colegul Daniel, clona mea, din moment ce acum, în acest moment, nu sunt clone pe forum?Posted Image Ți-am spus, și știe toată lumea, singura clonă nenorocită care a fost depistată și adusă în stare vegetativă (nu poate decât da like-uri) este ”penticostalul”. Administrația l-a prins și l-a executat! Sunt 3 sau 4 Admini, cel principal este o doamnă, Admin, o știi și tu, dar mai e și psdgt, și morogan și alții...care toți sunt experți în informatică. Nu ai cum să treci de așa specialiști!Posted Image

#53
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 12 septembrie 2022 - 10:37, said:

Tu ai impresia că ești la un Congres organizat de The Governing Body! Posted Image
Da' te înșeli, îți zic io!

BTW, sunt singurul spectator la Marea Premieră! Posted Image

[ https://i.ibb.co/jkvhqyg/Captura-de-ecran-din-2022-09-12-la-11-35-35.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Puteam să fac mai multe premiere, când aveam material baban, dar nu mi-a venit ideea. Posted Image Nu au fost decât 4 premiere, era interesant, ar fi fost suspans! Puteau fi mai multe... acuma, ți-o spun sincer, mai am doar câteva firfirele...luna asta vom mai discuta discrepanțe, după aia, gata! Că nu mai am, s-a epuizat. Știu că am mai zis de două ori asta, dar atunci am vrut să vă surprind, revenind în scenă la bis, dar de data asta, chiar nu mai am...Posted Image

#54
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

 Xlander, on 13 septembrie 2022 - 10:14, said:

Mai mult de atat, as vrea eu sa am dragostea si rabdarea lui, cu care s-a tot chinuit pe aria asta anti-religie si anti-spirituala, cu toate clonele (desi stia prea bine ca sunt clone) flameri, pagani, eretici, trolli si alti barzauni, utilizand argumente rationale si din Scriptura sa va faca niscai ordine in mintea voastra bezmetica. Da ! As vrea sa am calitatile lui.


De fapt, lui Jake asta-i place, asta i-a plăcut dintotdeauna. Să mă explic. În anii 2004-2012 a existat un forum crestin, forumcrestin. Noi de acolo ne cunoaștem. Tu nu știi, că ești student, pe vremea respectivă învățai să scrii cu creionul, bastonașe, deci cineva avizat trebuie să te informeze ce s-a întâmplat atunci. Revin. Suntem un grup de forumiști care ne știm din acea perioadă, de pe acel forum. Mă refer la: Eu, Logic, Daniel, Grateful. A avut și Jake cont, exact așa, Jake, dar nu a scris decât 2 mesaje. Mai era și un alt forum, aveam cont și acolo, forum ortodox. Ei, ce crezi, acolo Jake activa! Cu nick-name ”penticostalul”, ai ghicit! Avea sute de mesaje scrise și zeci de conturi banate: penticostalul, penticostalul mântuibil, pendicostalul, penticostarul, toate ... formele, etc. Am întrebat atunci o soră de credință, pe nume Doriana: doamnă Doriana, de ce colegul dumitale penticostal, nu scrie mai mult pe forumul nostru? răspunsul?Posted Image Asta-i place lui, să se lupte cu unii cât mai diferiți, atei, ortodocși și nu se regăsește într-un mediu evanghelic, fiind prea plictisit să discute ”între frați”. Înțelegi? Deci asta dorește Jake. Asta-i place. Despre asta este vorba. Ei bine, din moment ce noi suntem forumiști vechi, este ca și cum am fi venit din Vietnam, veterani de război. Cum să zici ceva contra unui atât de vechi coleg? Mi-ar fi rușine, având în vedere cât am postat împreună! Nu i-am întrebat niciodată pe Logic sau pe Daniel, ce vârstă au, de unde sunt sau ce profesie. Niciodată. Dar am petrecut atâtea clipe frumoase împreună și am discutat atât de mult, s-au creat legături, în timp. Cu Jake, mai puțin. Jake a intrat în grupul nostru prin 2013, 2014, când celălalt forum s-a desființat și noi, adică eu, Logic, Daniel, Grateful, am venit aici, că nu mai aveam unde scrie...Posted Image Mai era un forum, al unui călugăr din Ucraina, dar acolo ni s-au pus interdicții. De fapt, dacă stau bine să mă gândesc, doar eu m-am înscris acolo, și Doriana.
În viața reală nu poți aborda persoane să discuți subiecte biblice. Nu discută cu tine, pur și simplu. Greu găsești pe cineva... dispus să-și ”piardă vremea” dezbătând despre nemurirea sufletului, sabat, înviere, sau alte teme biblice. Majoritatea sunt înregimentați în câte un cult și nu se deschid decât dacă ești ”de-al lor”. Așa, vai... ce m-am lungit! Posted Image Deci, stai liniștit, Jake este în elementul lui dacă-l vezi că conversează în condițiile amintite de tine. Asta caută, genul ăsta de discuții, nefiind vorba de vreun ”chin”, cum zici tu. Posted Image Mulțumesc pentru răbdare. Hai, servus, și... baftă la examene! :lol:

Edited by dark, 13 September 2022 - 17:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate