Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 

Enigma Otiliei

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ice187

ice187

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 14.07.2006
Nu am citit foarte multe carti la viata. Recent am terminat Enigma Otiliei , care mi-a placut foarte mult.
As fi interesat sa citesc ceva oarecum asemanator, de preferat tot de un autor roman. Asemanator este putin cam impropriu zis ... M-ar interesa ceva care sa aiba o poveste asemanatoare.

#2
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

 ice187, on Feb 6 2008, 15:31, said:

Nu am citit foarte multe carti la viata. Recent am terminat Enigma Otiliei , care mi-a placut foarte mult.
As fi interesat sa citesc ceva oarecum asemanator, de preferat tot de un autor roman. Asemanator este putin cam impropriu zis ... M-ar interesa ceva care sa aiba o poveste asemanatoare.

Adica te intereseaza o poveste de dragoste nefericita ? Sau stilul in care e scrisa cartea ?
Eu ti-as recomanda sa citesti si celelalte romane ale lui Calinescu - incepand cu "Cartea nuntii", ceva mai usurel, si apoi "Bietul Ioanide" si "Scrinul negru".
Ai putea sa incerci si Camil Petrescu - "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" si "Patul lui Procust".

#3
ice187

ice187

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 14.07.2006

 Moaca, on Feb 6 2008, 16:35, said:

Adica te intereseaza o poveste de dragoste nefericita ? Sau stilul in care e scrisa cartea ?
Eu ti-as recomanda sa citesti si celelalte romane ale lui Calinescu - incepand cu "Cartea nuntii", ceva mai usurel, si apoi "Bietul Ioanide" si "Scrinul negru".
Ai putea sa incerci si Camil Petrescu - "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" si "Patul lui Procust".


Ar merge si o poveste de dragoste fericita. Mi-a placut mult sa zic felul asta oarecum "enigmatic"... si daca s-ar putea ca actiunea sa aiba loc intr-o perioada apropiata cu cea din Enigma Otiliei (inceputul anilor 1900).
Merci pentru recomandari. Am citit "Ultima noapte de dragoste , intaia noapte de razboi" , care mi-a placut foarte mult de asemenea.

Edited by ice187, 06 February 2008 - 18:04.


#4
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007
Ar mai fi Maitreyi de Mircea Eliade, Lorelei de Ionel Teodoreanu si La Medeleni tot de Teodoreanu - ultima e recomandata in scoala generala si nu e ce ai cerut tu, dar mie mi-a placut foarte mult.

ps: Patul lui Procust mi-a placut mai mult decat Ultima noapte...

#5
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
Aceeasi intrebare ca ice187 am si eu, numai ca imi era teama sa nu se arunce cu rosii in mine, ca fiind prea incult in cap. Pana prin facultate am citit intens, dar de atunci aproape nimic beletristica. De curand insa, din pricina platitudinii inevitabile dar placute a vietii de familist, m-a apucat mania romanelor; nu adorm inainte de 4 dimineata, cu ochii in lacrimi, la propriu. De usturime, desigur :) .  Am recitit dintr-o suflare in ultimele zile: Enigma Otiliei, Ultima noapte..., Ciuleandra, Padurea spanzuratilor, Bruta, Crima si pedeapsa; ba chiar si cateva pagini din Histoire de Juliette (Sade) care, de altfel, m-au dezgustat. Primele patru mi-au placut insa enorm. Si acum e noaptea tarziu, dar ma apuc sa recitesc Mara lui Slavici si am sa sa fac asta pana cad lat. Mai tin minte ca mi-au placut la vremea lor, pentru povestile de dragoste, si "Invitatia la vals", "Orasul cu salcami", "Accidentul".

Reamintesc intrebarea lui ice187 pentru ca sunt convins ca raspunsurile nu se termina la cele cateva romane enuntate de voi, pentru care multumesc mult. Am intrerupt fortat acum cateva luni, de exemplu, "Aniela" lui Sienkiewicz; dar am s-o reiau caci am facut in sfarsit rost de ea. Trecand peste asemuirea cu o gospodina insetata de telenovele (caci in fond asta sunt, doar ca la alt nivel :) ) , poate mai gasim totusi niscaiva romane de dragoste care merita. M? Ce ziceti?

#6
devona

devona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.06.2008

 ice187, on Feb 6 2008, 16:31, said:

Nu am citit foarte multe carti la viata. Recent am terminat Enigma Otiliei , care mi-a placut foarte mult.
As fi interesat sa citesc ceva oarecum asemanator, de preferat tot de un autor roman. Asemanator este putin cam impropriu zis ... M-ar interesa ceva care sa aiba o poveste asemanatoare.

Cand am citit Enigma Otiliei ,aveam impresia ca citesc in romaneste Le Pere Goriot (Mos Goriot) de Honore de Balzac.Calinescu a fost inspirat de aceasta carte cand a scris Enigma Otiliei.Deci celor care le-a placut Enigma Otiliei,le va placea cu siguranta si Le Pere Goriot,care este mai frumoasa,dupa parerea mea.

Edited by devona, 16 August 2008 - 12:10.


#7
DIE1

DIE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 30.07.2008
Sunt mai multe romanele pe care le-aș recomanda. Prezint mai jos o listă, iar dumneata ești liber să o validezi. Sau nu.

Jocul de-a vacanța - Mihail Sebastian

Patul lui Procust - Camil Petrescu

Vara ultimei iubiri - Pavel Coruț

Conjurația apocaliptică - Ileana Stan

#8
ramse18

ramse18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.02.2009
Eu as mai adauga si:
       Viata la tara de Duiliu Zamfirescu. :) (personajul feminin e la fel de enigmatic)

#9
Alexandra-_-

Alexandra-_-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.10.2008
Enigma Otiliei este una din cartile care mi`au placut cel mai mult, impreuna cu urmatoarele care nu stiu daca au vreo legatura directa, nici poveste chiar asemanatoare, dar sunt foarte frumoase si am remarcat ca numeroase persoane au ca romane preferate impreuna numele : Panza de paianjen de Cella Serghi, Arta Conversatiei de Ileana Vulpescu, si subscriu si la Lorelei de Ionel Teodoreanu si Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi.
      
   Repet, nu sunt foarte asemanatoare, dar daca ti`a placut mult Enigma Otiliei, poti sa incerci sa le citesti. Sunt f frumoase, parerea mea :)

#10
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007
Recomand "Ion" de Liviu Rebreanu.Roman realist.

#11
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Adela-G. Ibraileanu
Desi are tenta pedofilica,diferenta de varsta dintre personajul feminin si autor (persoana intai) e destul de mare.
In rest,aceleasi clisee; tipa desteapta,canta la pian,feminista,puternica si independenta,care stimuleaza imaginatia autorului,dandu-i mari batai de cap si dileme existentiale,nestiind nici el ce vrea de la ea ,consolandu-se ca o iubeste platonic,ca himera nu poate fi atinsa,ca floarea nu poate "fi deschisa" pentru ca ii rapeste puritatea.
El,"mare macho",ajuns la o varsta inaintata,experimentat din punct de vedere sexual,retraieste (sau vrea sa retraieasca) tineretea,fiind imbatat de iluzia si parfumul ei.Anyway,incepe sa faca pe romanticul,facand alalogii intre stele,natura si ea.
Totul pe un fundal pshihologic de deznadejde a tineretii pierdute si a deziluziei de a fi una cu ea.

Destul de interesant,desi sarac in continut.Oricum,o copie fidela a "Enigmei Otiliei".

Edited by tyrael, 17 July 2009 - 19:38.


#12
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009
citite si "adela" si "enigma otiliei"
mi-au placut f mult
la fel si ecranizarle

#13
deesiree

deesiree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.10.2008

 ice187, on 6th February 2008, 15:31, said:

Nu am citit foarte multe carti la viata. Recent am terminat Enigma Otiliei , care mi-a placut foarte mult.
As fi interesat sa citesc ceva oarecum asemanator, de preferat tot de un autor roman. Asemanator este putin cam impropriu zis ... M-ar interesa ceva care sa aiba o poveste asemanatoare.


Dat fiind faptul că 'Enigma Otiliei' ar fi, prin definiție, un roman de natură 'balzaciană' (prezentări realiste ale burgheziei, parvenitismului, setei de îmbogățire, dar și a iubirii care în final nu poate fi împlinită), poți citi câteva cărți daparținând lui Honore de Balzac: 'Eugenie Grandet', 'Moș Goriot' etc.

#14
moltean

moltean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.12.2009

 ice187, on 6th February 2008, 15:31, said:

Nu am citit foarte multe carti la viata. Recent am terminat Enigma Otiliei , care mi-a placut foarte mult.
As fi interesat sa citesc ceva oarecum asemanator, de preferat tot de un autor roman. Asemanator este putin cam impropriu zis ... M-ar interesa ceva care sa aiba o poveste asemanatoare.

Am citit si eu Enigma Otiliei si mi-a lasat un gust amar cu scarba de viatza. Din pacate autorul s-ar putea sa aiba dreptate ...

O carte care oarecum se aseamana (prin prisma neimplinirii) este Martin Eden a lui Jack London. O recomand la toti cei care ma intreaba despre romane de dragoste (nu superficiale).

spor,
mihai

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate