Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Comunitate wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
868 replies to this topic

#37
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Mai am 16 din 20 dar mai vreau să dau și la prieteni.. Nu știu câte sigur mai pot da.
Poți da net și la vecina, mai poți adăuga 5 useri fiecare cu parola lui la "friends & family"

#38
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

Quote

Your friend Cxxxxxxx Bxxxxxxxxx has accepted your invitation to join the FON Community. You’ve helped a new Fonero get a La Fonera WiFi router for just $/€5.99 (Aren’t you nice?)

You still have 17 let to invite other friends to join the FON Community. As soon as Cxxxxxxx Bxxxxxxxxx has connected the Router and registered it with FON, your Invitations will be up by 1 again.
Cu alte cunvinte invitații se pot da oricâte cu condiția ca respectivii să și folosească scula.

#39
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
Dupa ce  primesc echipamentul si il inregistrez,probabil ca o sa pot da si eu invitatii.Deci cine vrea invitatie sa ma contacteze pe PM.
@jafpefata   La tine in cat timp a ajuns jucaria?!

#40
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
1 săptămână și un pic.

#41
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Nu vă supărați, dar ați fi atunci niște promotori!
Dacă într-un sfârșit doresc și eu așa ceva, sper că pot apela la serviciile voastre, în calitate de membrii.

Stați! Am o problemă. (Se rezolvă ușor.. cred.) Eu am încă MODEM de la RDS (viteza de 2Mb/s, poate că măresc.. în fine, e o conexiune PPPoE și deci.. o combinație Fiber-Cable) și am un singur cablu și port care se potrivește cu calculatorul. Iar la modem mai am unul USB și încă unul pentru telefon (îs 2 și doar unul e bun).

Atunci, cum pot folosi FON?

#42
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
@jafpefata

Pt un hotspot free chiar era nevoie de FON?  E misto ca are doua AP-uri ina celasi box ce arata ca unul singur, dar merita diferenta de bani?

Daca ai un hotspot open acasa oricum tot numai tu iti poti vedea traficul. Am vazut ca in Bucuresti sunt foarte multe hotspoturi open. Uneori prinzi si cate 3-4 la o singura scanare.

Acasa am un Linksys WRT54GL cu OpenWRT pe el pe care l-am lasat open pt ca si eu cand sunt plecat aiurea, costa ora pe hotspot in hotel 5 euro pe care nu-i pot deconta, ma bucur sa dau peste un hotspot deschis sa pot citi un mail, o stire, o chestie.

Ce-am observat pe hotspotul meu e ca oamenii inteleg prin chestii puse gratuit la dispozitie sa abuzeze de ele. Adica trag de pe DC++ si torente la greu ceea ce deja mi se pare deplasat (mai ales cand o fac ore si zile in sir). Asa ca pe acei oameni (pt ca sunt lipsiti de bun simt) ii blochez de tot dupa MAC-ul placii wireless.

Cam asta e cu hotspoturile de genul asta. Unii te cred tampit ca 'uite-l si pe asta ca nu si-a parolat wireless-ul asa ca sa abuzam' si altii care se rezuma la navigare, chestii pe youtube si programe de IM.

Reguli restrictive nu vreau sa pun pt ca internet was meant to be free.

#43
mailman

mailman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 04.11.2005

View Postcmidp, on Feb 19 2008, 17:21, said:

Ce-am observat pe hotspotul meu e ca oamenii inteleg prin chestii puse gratuit la dispozitie sa abuzeze de ele. Adica trag de pe DC++ si torente la greu ceea ce deja mi se pare deplasat (mai ales cand o fac ore si zile in sir). Asa ca pe acei oameni (pt ca sunt lipsiti de bun simt) ii blochez de tot dupa MAC-ul placii wireless.
Cam asta e cu hotspoturile de genul asta. Unii te cred tampit ca 'uite-l si pe asta ca nu si-a parolat wireless-ul asa ca sa abuzam' si altii care se rezuma la navigare, chestii pe youtube si programe de IM.
Daca hotspotul tau ar fi lasat free cateva sute de km mai spre vest (destule sute) alta ar fi treaba. Calitatea accesului e data de calitatea utilizatorilor. In rest sper ca stii ca blocarea dupa MAC nu este infailibila, ba chiar foarte usor de ocolit.

#44
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

View Postcmidp, on Feb 19 2008, 17:21, said:

@jafpefata

Pt un hotspot free chiar era nevoie de FON?  E misto ca are doua AP-uri ina celasi box ce arata ca unul singur, dar merita diferenta de bani?
:huh: Deci tu te plângi că e prea ieftin? :o
Cum vine asta?

Ok, deci recapitulez avantaje FON:
-securitate: Nu se leagă la tine persoane neidentificate
-predictibilitate: Ai harta cu Fon-uri și știi de la bun început unde poți avea internet.
-isp friendly: Majoritatea providerilor chiar promovează FON deoarece pentru a avea acces gratuit trebuie și tu să partajezi conexiunea. Deci ai nevoie de o conexiune fixă la net.
-preț redus: achiziționezi wireless și antenă mult sub prețul pieței.
-comunitate: acces la o mare comunitate de oameni.

Acestea sunt, în opinia mea avantajele, în linii mari.

Edited by jafpefata, 20 February 2008 - 10:46.


#45
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007

View Postalalaltu, on Feb 16 2008, 11:52, said:

Azi am primit si eu routerul.  :thumbup:  Va tin la curent daca aflu ceva util, ce inca n-a fost publicat aici.

@mmgro: In curand va fi pe Gh. Lazar! :D
unde pe gh lazar?

#46
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Eh, las' că omul ne ține în suspans pănă apare pe hartă așa cum am apărut eu. Oricum, acuma apare și la mine al 2-lea care probabil va fi legat pe un yaghi. Interesant va fi în ce direcție va fi orientat :P

#47
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Nu vreau sa fac spam pe PM asa ca mai bine postez aici  :D
Dupa ce m-am gandit bine m-am hotarat ca vreau sa fac si eu parte din aceasta comunitate. Daca ma ajutati si pe mine cu un invite dau o bere cand veniti prin Berceni  :cheers: Asta pe langa wifi gratis pt prietenii fon-isti
De asemenea astept sfaturi pt amplasarea antenei La Fontenna.
Multumesc anticipat

#48
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Blackhawk, ți-am pus invite. Antena e bine să o pui undeva la geam, ideal ar fi însă să pui o antenă omni pe casă undeva. Oricum, semnalul depinde și de cât bruiaj ai în zonă. Dar poate dacă ne spui cum arată locuința ta, te putem ajuta mai mult.

#49
pivo

pivo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.01.2008
Cu o invitatie cat costa echipamentele? Mai are cineva invitatii (inafara de crissty caruia i-am dat PM, dar nu are inca disponibile)
1) Cam ce raza de actiune au intr-un cartier "dormitor", cu blocuri de 4 etaje (eu stau la 2)?
2) Jaluzele de aluminiu influenteaza cu mult semnalul, daca lipesc antena de geam?

#50
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Eu mai am invitații. Cu taxă, antenă și transport costă 12 euro.
Raza de acțiune depinde de zgomotul din bandă
Eu zic să scoți antena afară într-o cutie de plastic izolată. Ar trebui să acoperi lejer un parc sau o parcare.

#51
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postjafpefata, on Feb 25 2008, 09:35, said:

Blackhawk, ți-am pus invite. Antena e bine să o pui undeva la geam, ideal ar fi însă să pui o antenă omni pe casă undeva. Oricum, semnalul depinde și de cât bruiaj ai în zonă. Dar poate dacă ne spui cum arată locuința ta, te putem ajuta mai mult.
THANKS!  :D O sa ma gandesc la posibile locatii pt antena si router si o sa atasez poze cu locatia si peisajul urbanistic aferent  B)
Cu ocazia asta mai scap si de niste fire din casa  :)

:cheers: ;)

Edited by Blackhawk, 25 February 2008 - 17:36.


#52
npala

npala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.09.2006
Salutare,

ma bag si eu in seama cu o alta "posibilitate" de a te conecta la net WiFi gratis: ati auzit de AnacapaHolding din Irlanda?
Ei dau echipamentul gratis, dar de obicei il dau numai la firme pe unde se "plimba" multi clienti sau in locatii publice (parcuri, aeroport..), ca sa le vada reclamele odata pe ora.

Pentru ca nu avem toti firme, dar totusi vrem net ;) eu am pus in practica o "metoda romaneasca", daca tot au inceput sa instaleze si in Romania (vezi www.free-hotspots.ro): te duci la vecinii de peste drum care au o firma (in cazul meu un restaurant care ma seaca cand sunt nunti) si le spui sa-si puna net de la astia. Deoarece echipamentele bat destul de mult, si sunt obligati sa-l tina free non-stop, mege si la mine langa geam fara alte antene speciale. Binenteles ca nu intru pe DC si nici jocuri nu joc, dar de navigat e super - depinde de banda de net a celui care tine routerul.

Disclaimer: nu sfatuiesc pe nimeni sa faca asa ceva, dar daca aveti vreunul pe aproape e destul sa scrieti la SSID: free-hotspot.com (daca nu-l gaseste laptopul automat)

#53
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Am căutat pe net AnacapaHolding dar nu am găsit nimic.
edit: a. păi cu spațiu, așa mai da..

http://www.free-hotspots.ro/ e o idee bună, într-adevăr dar dezavantajul pentru cine intră e reclama și reclama cam enervează. Anyway, poate încerc și eu pe firmă să văd ce zic.

Edited by jafpefata, 25 February 2008 - 18:29.


#54
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Poate ar trebui postate si experiente de compatibilitate La Fonera cu diverse adaptoare wireless(integrate sau nu). Nici teste de viteza n-ar strica "before and after"
Pe mine m-ar interesa mai ales un Edimax EW-7128G.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate