Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Comunitate wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
868 replies to this topic

#19
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.07.2006
sa ne zici si cum a fost configurarea ...si poate iti facem o vizita sa fim primii clienti

#20
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Cea mai tare fază este că și acest model simplu are incorporate 2 wireless-uri, unul pentru FON, unul pentru acasă, cu alte cuvinte pot spune că am achiziționat 2 wireless AP-uri la un preț de 1!
Din păcate la mine e șantier și nu pot să testez mai mult. Antena lor are câștig 7db cu tot cu cablu, ceea ce e bine, mai ales la 2 eur :P
Nu am apucat să văd ce semnal am per ansamblu, vreau să fac o comparație cu ce am deja acasă. Fiind 2 wirelessuri incorporate se pot face lucruri interesante, cum ar fi bridge-uri și să faci cu mai mulți prieteni un intranet. Abia aștept să mă joc mai mult cu el.

#21
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.07.2006
cat a costat? cu ce a venit? cand te ai inregistrat?

#22
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Păi m-am înregistrat acum o săpt. și un pic. A costat cu toate taxele (tva, transport) 36 eur.
Nu știu cu ce firmă a venit că nu am ridicat eu pachetul. A venit acasă.

Instalarea este extrem de ușoară, mult mai ușoară decât m-am așteptat: Doar intri pe rețeaua fon_ap și orice pagină cauți, te va redirecționa către pagina fon unde poți să îți înregistrezi hot-spot-ul introducând username și parolă. Alt user fon va putea navviga gratuit, iar unui alien (deci care nu e în comunitatea FON) i se vor oferi 15 minute de acces.
Eu oricum intenționez să leg scula pe o sectorială și cu un booster să bat tot cartierul :P
Deocamdată, cum e șantier la mine, va sta în cameră undeva :(
A, am uitat: La paypal ai acces oricum :D

Edited by jafpefata, 13 February 2008 - 19:15.


#23
pivo

pivo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.01.2008

 jafpefata, on Feb 11 2008, 14:05, said:

Așadar, providerii de net nu au de ce să fie împotrivă.
Din ce am inteles eu: daca nu X nu partajeaza conexiunea, atunci X trebuie sa-i plateasca pe cei de la Fon.com ca sa foloseasca wirelessul oferit de tine (tot membru in comnunitatea fon). Deci, practic tu revinzi serviciul tau catre terti ceea ce e interzis de majoritatea ISP-urilor (ba chiar majoritatea celor care ofera servicii) din Ro.
De ex, la RDS e specificat in contract ca e interzisa revanzarea catre terti. Si nerecomandata partajarea. Deci poti da net la 1000 de oameni cat timp nu vinzi.

Hmmm... mai bine fac un hotspot complet gratuit. Astfel respect contractul si ajut si pe careva care vrea sa-si citeasca mailul sau stirile.
Nu vad niciun avantaj la Fon. (sau poate n-am inteles eu cum functioneaza).

#24
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Păi dacă faci un hot spot gratuit e frumos.. Dar e numai unul, versus 700,000 ale FON une poți avea acces gratuit!
FON are majoritatea membrilor neplătitori oricum. Acest sistem de taxare motivează utilizatorii însă să plaseze antena FON undeva unde poate acoperi o arie mai mare, astfel ca acoperire FON să crească și mai mult :coolspeak:

Am testat FON în locul bătrânului Planet pe o antenă omni și are semnal mai bun! Acolo unde aveam 11% am acum 50% semnal. :P

#25
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
jafpefata (ai gandit mult pana ai ales acest nick ?), acum inteleg dc ti-a fost sters acest topic de mai multe ori.
E o utopie din mai multe motive:

1. Esti in Romania
2. Raza de actiune a hotspoturilor respective este cel putin limitata.
3. Sa vezi ce furt de banda va fi si vei scoate primul din priza AP-ul wireless cand vei vedea ca un user s-a prins ca e la liber fratie...
4. Se chinuiesc unii in Bucuresti cu hotspoturi de mare capacitate sa dea net contra reclamei (parca pe la Universitate) si nu prea au reusit..
5. In general eu nu m-as simti confortabil sa ma loghez la o retea nesecurizata, unde cineva cu un sniffer banal poate vedea tot ceea ce fac.

P.S. Cand nu esti in tara, trebuie sa fi masochist sa folosesti roaming-ul extensiv. Da banii pe un telefon cu client de e-mai si fa un cont IMAP.
Descarci headerele, stergi spamul si raspunzi doar daca e urgent.
Desigur, in locurile civilizate exista si acces la net (free sau contra-cost)

#26
alexandranyd

alexandranyd

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 682
  • Înscris: 27.07.2007
Ai uitat de aia care "fura de pe net" si mai nou stau in masini cu laptopul si cauta wireless incat sa "lucreze" de pe alt IP...

#27
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

 Courage, on Feb 14 2008, 02:54, said:

jafpefata (ai gandit mult pana ai ales acest nick ?), acum inteleg dc ti-a fost sters acest topic de mai multe ori.
E o utopie din mai multe motive:

1. Esti in Romania
2. Raza de actiune a hotspoturilor respective este cel putin limitata.
3. Sa vezi ce furt de banda va fi si vei scoate primul din priza AP-ul wireless cand vei vedea ca un user s-a prins ca e la liber fratie...
4. Se chinuiesc unii in Bucuresti cu hotspoturi de mare capacitate sa dea net contra reclamei (parca pe la Universitate) si nu prea au reusit..
5. In general eu nu m-as simti confortabil sa ma loghez la o retea nesecurizata, unde cineva cu un sniffer banal poate vedea tot ceea ce fac.

P.S. Cand nu esti in tara, trebuie sa fi masochist sa folosesti roaming-ul extensiv. Da banii pe un telefon cu client de e-mai si fa un cont IMAP.
Descarci headerele, stergi spamul si raspunzi doar daca e urgent.
Desigur, in locurile civilizate exista si acces la net (free sau contra-cost)
Mda, deci softpedia consideră utopie chestia asta și trebuie șters threadul. Despre libertatea aia de exprimare vorbeai?
1. Bine că nu în Afganistan. Serios.
2. Tocmai de aceea ai hartă cu ele.
3. Se poate limita banda. E liber oricum doar pentru userii fon. Fără autentificare pe server, ai acces 0 la rețea.
4. Pentru că acolo în București e o obsesie cu reclama.. Care e o utopie. Aici e vorba de 700,000 de hotspoturi, nu de o reclamă bleagă în cartier.
5. Noaptea băieții de la ISP își fac oricum de cap.. Sau poți folosi VPN securizat.

Hmm, holbatul la telefon nu îmi surâde. Sincer. Iar netul sau e free și merge prost sau e cu bani exagerat de mulți.

alexandranyd, ai dreptate dar aici ai autentificare direct pe serverul lor, nu ai cheie de spart care e banal de simplu de spart. Iar pe wep dacă nu faci trafic, nu se poate sparge :P
PS: Vezi că nu e "mai nou", e veche treaba, de prin 2000..

Edited by jafpefata, 14 February 2008 - 08:58.


#28
alexandranyd

alexandranyd

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 682
  • Înscris: 27.07.2007
Deh...acum am aflat si eu, nu m-a ocupat cu furturile.

#29
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Nu e vorba de furt, ci de securitate în general. Tipul care chiar a făcut un soft automat de spart a făcut-o ca să demonstreze imensa gaură de securitate a cheilor wireless. De aceea, FON nici nu folosește așa ceva.

#30
pivo

pivo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.01.2008

 alexandranyd, on Feb 14 2008, 02:59, said:

Ai uitat de aia care "fura de pe net" si mai nou stau in masini cu laptopul si cauta wireless incat sa "lucreze" de pe alt IP...
Daca blochezi accesul spre anumite IP-uri/domenii (de ex, spre ebay, paypal) ai rezolvat cu "afaceristii" de ocazie. Insa ma indoiesc de faptul ca solutia de la fon permite astfel de filtre (insa daca-ti faci un hotspot gratuit propriu ai putea implementa aceast lucru)

Quote

5. In general eu nu m-as simti confortabil sa ma loghez la o retea nesecurizata, unde cineva cu un sniffer banal poate vedea tot ceea ce fac.
Eu nu vad nicio problema de securitate in a ma conecta si a lasa RSS Readerul sa downloadeze, de ex, stirile de pe hotnews. Desigur, cred ca nimeni normal la cap nu se apuca sa faca shopping online folosind un hotspot despre care nu stie nimic.

#31
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Azi am primit si eu routerul.  :thumbup:  Va tin la curent daca aflu ceva util, ce inca n-a fost publicat aici.

@mmgro: In curand va fi pe Gh. Lazar! :D

Edited by alalaltu, 16 February 2008 - 11:56.


#32
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
Pana la urma e valabila faza aia,daca tu care ai cumparat un router de la ei,si recomanzi unui prieten sa isi cumpere si el un router de la ei.il cumpara pe undeva pe la 12 euro?Poate confirma cineva asta?

#33
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Așa am auzit și eu dar nu știu cum se poate "recomanda" la ei pe site. La ei pe site nu mai spune nimic, poate nu mai e valabilă oferta.

Edited by jafpefata, 16 February 2008 - 13:55.


#34
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
Gata,astazi mi-am comandat si eu echipamentul de la FON.La voi in cat timp a ajuns?
Mersi jafpefata  pentru invitatie,raman dator!!

#35
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Ce fel de invitatie?

#36
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Stai că nu înțeleg.

Cumperi "La Fonera+" și dai acces altor utilizatori în prezența strictă doar a serviciului FONERA. NU?
Adică alții nu au acces la internetul meu, fiindcă le trebuie FONERA. Deci eu nu aș putea să folosesc chestia asta și să dau și la încă vreo vecină internet (are doar laptop), fără ca ea să aibă alte implicații de cumpărat cu FON?

Sau mai bine explicați-ne vă rog ce putem face și ce nu cu dispozitivele astea.

Câte invitați mai ai ai? (Pe bune dacă nu sunt interesat de asta!)

Edited by lk1, 18 February 2008 - 19:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate