Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Comunitate wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
868 replies to this topic

#1
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
fon.com este cea mai mare comunitate de hot spot-uri de internet unde fiacare "dăruiește" internet membrilor. Hot spot-uri fon există în toate orașele mari. Ce părere aveți de această inițiativă? Eu aștept wireless routerul de la ei pentru a putea beneficia și eu de net moka atunci când plec din lume :coolspeak:

#2
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Cred ca o sa apelez la tine sa imi creezi tu contul. Nu reusesc de fel.

Oricum astept sa iti vina minunea si apoi ma bag si eu.

#3
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Le-ai dat mail?
Deci dai click pe help, apoi contact us.

Edited by jafpefata, 05 February 2008 - 19:24.


#4
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Marturisesc ca nu. Asta ptr. ca am mai incercat si pe alte site-uri si in afara de yahoo nu am prea primit raspuns.

#5
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Sigur vei primi răspuns, în acest proiect sunt implicate firme serioase.

#6
mmgro

mmgro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.09.2007

 jafpefata, on Feb 5 2008, 17:42, said:

fon.com este cea mai mare comunitate de hot spot-uri de internet unde fiacare "dăruiește" internet membrilor. Hot spot-uri fon există în toate orașele mari. Ce părere aveți de această inițiativă? Eu aștept wireless routerul de la ei pentru a putea beneficia și eu de net moka atunci când plec din lume :coolspeak:

Asteptam amanunte dupa ce reusesti sa te conectezi. "wireless routerul " care-l primesti unde-l conectezi ? La satelit ?! Altfel un hotspot bate 300m in cimp deschis.Si alte detalii Ce tip de wireless ? 802.11b/g criptat-necriptat Ce tip de criptare?Ma intereseaza pt ca mi-am luat un telefon WLAN dar care nu-l pot conecta pe ATLAS de exemplu.

Edited by mmgro, 06 February 2008 - 14:39.


#7
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Păi Eu îl voi conecta la modemul meu de net. E wireless clasic, compatibil cu orice, și normal, ei doar vor să aibe clienți care să se poată conecta ușor. Oricum, revin cu detalii cum îl primesc.
PS: Poți testa 15 min gratuit. Trebuie doar să te înscrii.

#8
mmgro

mmgro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.09.2007
dar n-am gasit Wireless FON cu laptopul Pe harta lor am vazut ca au 3 spoturi in Timisoara dar care sunt departe de mine

Edited by mmgro, 06 February 2008 - 14:56.


#9
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
http://maps.fon.com/#

#10
mmgro

mmgro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.09.2007
Nu cumva chestia cu adaptorul lor wireless este de fapt un indemn sa conectezi adaptorul pe care-l cumperi de la ei cu 2 SSID-uri la providerul tau de internet,iar in schimb ai si tu cind pleci de acasa semnal de la alti utilizatori FON semnal ?cu SSID-ul  FON_AP

#11
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

 mmgro, on Feb 6 2008, 20:15, said:

Nu cumva chestia cu adaptorul lor wireless este de fapt un indemn sa conectezi adaptorul pe care-l cumperi de la ei cu 2 SSID-uri la providerul tau de internet,iar in schimb ai si tu cind pleci de acasa semnal de la alti utilizatori FON semnal ?cu SSID-ul  FON_AP
Exact!
Asa fiecare utilizator poate beneficia de internet oriunde in lume fara sa mai dea bani pe roaming la mobil ;)

#12
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Nu numai că merg telefoanele cu wlan dar și există aplicații beton pentrui ele. http://blog.fon.com/...handywi-10.html

#13
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005
Interesanta initiativa, dar cam incalca orice contract pentru furnizarea serviciului de internet prin distribuirea la terte persoane a serviciului. In plus, traind in Romania, alti in loc sa se bucure ca au internet sa-si citeasca mailul sau sa stea la taclale pe mess, probabil au downloada in prostie tot ce vor.
Ma mai gandesc la un aspect cand vine vorba de sharuit netul de acasa, daca vre-un destept se trezeste ca e mare hacker, normal ca va lasa ip-ul meu peste tot, nu?

Sper a nu am inteles gresit in ce consta acest serviciu...

#14
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Nu poate folosi ip-ul tău, deoarece oricum apare în log la ei cine de unde a intrat.
Într-adevăr a fost la un moment dat un scandal legat de partajarea conexiunii la internet dar între timp au apărul ISP care iau partea fon, deoarece pentru a avea acces gratuit la internet, trebuie să ai deja internet acasă. Așadar, providerii de net nu au de ce să fie împotrivă.

#15
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005
Din cate stiu eu (si nu cred ca ma insel), la un router (fie el clasic, fie wireless) toti utilizatorii conectati in spatele lui, vor avea pe internet acelasi ip.

#16
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

 cyberDJ, on Feb 11 2008, 17:06, said:

Din cate stiu eu (si nu cred ca ma insel), la un router (fie el clasic, fie wireless) toti utilizatorii conectati in spatele lui, vor avea pe internet acelasi ip.
Aici stă altfel treaba, tu când te conectezi, te autentifici pe serverul FON. Da, vei avea IP-ul userului la care te conectezi dar vei fi înregistrat în log-ul FON. Deasemenea, cel la care te conextezi va ști când te-ai conectat. Iar dacă nu partajezi coneziunea, va trebui să plătești, iar atunci tot ți se iau datele.
Cam ca în Germania la computerclub, acolo e o firmă cu mai multe sedii și  oriunde ai plăti, dacă rămân bani rest, tu poți intra de oriunde mai au ei sediu, tu având un username și un password.

Edited by jafpefata, 11 February 2008 - 18:37.


#17
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Eh, a și ajuns scula, sper că am timp să o testez în curând și să revin cu impresii :P

#18
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Ok! E de asteptat un review. Eu tot nu ma pot inregistra, am trimis mail si ioc raspuns.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate