Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Gran Via Lujerului

- - - - -
  • Please log in to reply
1616 replies to this topic

#1405
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFastless, on 28 februarie 2018 - 15:44, said:

Ca si idee dupa o cautare de aproximativ un an, am cumparat chiar in zona intr-un proiect gata ...
Cate camere are apartamentul pe care l-ai cumparat si cam la ce pret a fost pe mp util ?

#1406
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View PostMembruAnonim, on 06 martie 2018 - 21:45, said:

Cate camere are apartamentul pe care l-ai cumparat si cam la ce pret a fost pe mp util ?
2 apartamente de 2 camere (unul dintre ele poate fi considerat studiou, pt ca e foarte mic) cel de la etajul 13 are 53 mp (cu balcon) el de la etjul 11 are 46 mp (fara balcon), vorbesc de metri utili.
Am dat fix 860 de euro pe mp util, pret in care nu aveau inclus TVA-ul, dar pt ca am cumparat pe firma (am beneficiat de taxare inversa), nu ma interesat TVA-ul.
Nu am primit nici o reducere, drept pt care nu am cumparat si al treilea apartament rezervat, inca sunt in discutii cu ei.
Daca vrei detalii, in privat, pt ca vorbim de alt complex si aici e altul.

Edited by Fastless, 07 March 2018 - 11:06.


#1407
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View Postmannyx92, on 06 martie 2018 - 07:38, said:

Da dar pânã la urmã, de ce sã disparã spãlãtoria? Este acolo cu mult înaintea celor de la Gran Via. Nu este normal ca proprietarul acesteia sa iasã în pierdere doar pentru cã s-au gândit ei sã facã blocuri acolo, serios acum.

E sigurã treaba cu hotelul de 14 etaje în locul spãlãtoriei ?

#1408
cricovserv

cricovserv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.07.2008

View Postsnach, on 14 octombrie 2017 - 20:55, said:

am dat 1k la virtutii 22
Daca te referi la cel de langa STS, eu unu ma simt pacalit dupa aproape un an de rezervare in care tot nu au reusit sa-si obtina autorizatiile. Sigur au probleme grave, si dupa cum am aflat ca nu fac nici subsol tehnic pt 10 etaje... e clar. mai nou mi-am rezervat in C8, Granvia pare un proiect mai matur

#1409
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View Postcricovserv, on 22 martie 2018 - 23:26, said:

Daca te referi la cel de langa STS, eu unu ma simt pacalit dupa aproape un an de rezervare in care tot nu au reusit sa-si obtina autorizatiile. Sigur au probleme grave, si dupa cum am aflat ca nu fac nici subsol tehnic pt 10 etaje... e clar. mai nou mi-am rezervat in C8, Granvia pare un proiect mai matur
sa inteleg ca ai renuntat si la rezervarea de la Moghioros P.R. ?

exista vreun proprietar care a primit la semnarea contractului Cartea constructiei sau alt document tehnic care sa cuprinda planul complet al apartamentului (cu instalatii/ materiale....) cu care sa se poate verifica executia conform proiectului ??

#1410
snach

snach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 12.06.2017
Se poate oferta direct dezvoltatorul fara intermediarii de la imoteca ( pipitzele de la vanzari m-au enervat maxim ) ?

#1411
cricovserv

cricovserv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.07.2008

View Postsearchman, on 26 martie 2018 - 11:06, said:

sa inteleg ca ai renuntat si la rezervarea de la Moghioros P.R. ?

exista vreun proprietar care a primit la semnarea contractului Cartea constructiei sau alt document tehnic care sa cuprinda planul complet al apartamentului (cu instalatii/ materiale....) cu care sa se poate verifica executia conform proiectului ??
La Moghioros a fost o rezervare doar pe vorbe, m-au trecut pe lista dar fara sa le scap avansul caci nu-l mai vedeam. Dar eu ma refeream la Virtutii 22 (visavis de STS) acolo am visat eu dar lucrarile stau in loc, nu au autorizatie si tare mi-e ca au probleme mai grave, structura de rezistenta imi pare inceputa cam din calicie, fara parcare subterana, nici macar un subsol tehnic. Doar niste pilomi de asteapta de multe luni in ploaie, deci pas. imi  voi lua inapoi banii de rezervare, 300E si voi incerca sa merg cu Granvia.
In acest sens incerc sa aflu cat mai multe despre C8 in care am achitat taxa de rezervare pt moment urmand sa iau decizia finala pana pe 12 aprilie.
Exista grup fb pt C8 ?

View Postsearchman, on 26 martie 2018 - 11:06, said:

sa inteleg ca ai renuntat si la rezervarea de la Moghioros P.R. ?

exista vreun proprietar care a primit la semnarea contractului Cartea constructiei sau alt document tehnic care sa cuprinda planul complet al apartamentului (cu instalatii/ materiale....) cu care sa se poate verifica executia conform proiectului ??

Iar legat de specificatiile apartamentului, structura rezitenta, grosimi pereti, tip beton, etc am intrebat si eu si cica pe portal dar n-as crede sa gasesc ceva.

#1412
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View Postcricovserv, on 28 martie 2018 - 21:15, said:

La Moghioros a fost o rezervare doar pe vorbe, m-au trecut pe lista dar fara sa le scap avansul caci nu-l mai vedeam. Dar eu ma refeream la Virtutii 22 (visavis de STS) acolo am visat eu dar lucrarile stau in loc, nu au autorizatie si tare mi-e ca au probleme mai grave, structura de rezistenta imi pare inceputa cam din calicie, fara parcare subterana, nici macar un subsol tehnic. Doar niste pilomi de asteapta de multe luni in ploaie, deci pas. imi  voi lua inapoi banii de rezervare, 300E si voi incerca sa merg cu Granvia.
In acest sens incerc sa aflu cat mai multe despre C8 in care am achitat taxa de rezervare pt moment urmand sa iau decizia finala pana pe 12 aprilie.
Exista grup fb pt C8 ?



Iar legat de specificatiile apartamentului, structura rezitenta, grosimi pereti, tip beton, etc am intrebat si eu si cica pe portal dar n-as crede sa gasesc ceva.
crezi ca undeva unde platesti un avans in fata notarului , daca te razgandesti, mai primesti banii inapoi ? vino cu exemple concrete (copia art din promisiunea de vanzare unde precizeaza asta ) nu povesti spuse de vanzatori cand faci o rezervare. si nu face confuzie intre rezervare si avans.

intrebarea mea privea transmiterea unui set de documente originale (pt apart achizitionat) catre cumparator ca parte a listei din cadrul tranzactie de vanzare/cumparare. sa arunci un ochi pe un plan/proiect tehnic cred ca este posibil in cazul majoritatii constructorilor, insa ceva oficial nu.

#1413
cricovserv

cricovserv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.07.2008

View Postsearchman, on 29 martie 2018 - 10:29, said:

crezi ca undeva unde platesti un avans in fata notarului , daca te razgandesti, mai primesti banii inapoi ? vino cu exemple concrete (copia art din promisiunea de vanzare unde precizeaza asta ) nu povesti spuse de vanzatori cand faci o rezervare. si nu face confuzie intre rezervare si avans.

intrebarea mea privea transmiterea unui set de documente originale (pt apart achizitionat) catre cumparator ca parte a listei din cadrul tranzactie de vanzare/cumparare. sa arunci un ochi pe un plan/proiect tehnic cred ca este posibil in cazul majoritatii constructorilor, insa ceva oficial nu.
Perfect adevarat, banii dati cu acte notariale s-au dus, dar nici la Virtuii22, nici in Granvia rezervarea nu e cu notar si vreau sa ma documentez maxim inainte de virare avans prin notar. Cand am venit ieri cu un set de intrebari incomode in baza ce-am gasit pe forum, ciuciu raspuns de la fetele Imoteca.
Ce ma ingrijoreaza maxim, ideea de parc, am platit suplimentar pt orientare,  cu care au marsat ei de la inceputul proiectului, vezi doamne cel mai mare parc dintr-un complex dar sa-mi certifice printr-un pud ceva anexa la precontract ca nu vor construi altceva in locul lui, sa vad si eu o estimare de dimensiuni.
Pt parametri tehnici imobil, ti-am zis, m-au directionat catre portal unde gasesc toate info :)

#1414
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
din punctul de vedere al abordarii asa zisei rezervari cred ca Moghioros Park au fost cei mai corecti si echidistanti fata de clienti. iti dau timp de gandire rezonabil (probabil 2-3 sapt) sa mai aprofundezi decizia FARA nicio pretentie financiara iar apoi semnezi la notar promisiunea de cumparare.  nu trebuie nici ei sa tina blocat luni de zile un apart pt 300 euro cand poate vine un alt cumparator hotarat sa platesca avansul iar tu sa te razgandesti si ei sa rateze acea tranzactie. in plus nu te a oprit nimeni sa nu faci cerecetari inainte de a te prezenta la biroul de vanzari.
pe de alta parte nu cred ca ai semnat vreun angajament in baza platii celor 300 euro care sa ii oblige juridic real pe dezvoltatori sa iti vanda apart pt ca acel document se numeste promisiune si este facuta in fata notarului. legal este o prostie aceasta rezervare si eu nu as avea incredere 100% in cuvantul reprez de vanzari cum ca daca vine un alt cumparator cu banii de avans pregatiti nu semneaza cu acela.

Edited by searchman, 30 March 2018 - 08:39.


#1415
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
auzi, nu ne intereseaza opiniile tale off-topic, subiective si prost informate.
habar nu ai despre acest proiect dar vorbesti sa te afli in treaba

#1416
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View PostEagle Raider, on 30 martie 2018 - 10:53, said:

auzi, nu ne intereseaza opiniile tale off-topic, subiective si prost informate.
habar nu ai despre acest proiect dar vorbesti sa te afli in treaba
daca nu te intereseaza muta privirea spre lacunele din mintea ta.
o comparatie privind ansamblul GVL presupune detalii si despre un altul, pt comparatie .... deci daca o comparatie este subiect offtopic sunt de acuzat. sau numai cele pozitive sunt bune ?
subiectul era rezervarea care se practica si in cazul GVL.
sau esti vreun vanzator ce se crede versat si care vinde gogosi la colt de pasaj ?

PS. opinia unei persoane este prin definitie subiectiva ! e drept si ca logica nu e pt toata lumea.

Edited by searchman, 30 March 2018 - 14:25.


#1417
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
in primul rand ca orice utilizator al acestui forum este obligatia ta sa citesti regulamentul, se pare ca nu l-ai citit, iar ceea ce faci tu contravine acestui regulament, nu am sa iti explic ce reguli incalci pentru ca ar trebui sa depui si tu un efort sa il citesti.

eu ti-am spus ca esti prost informat, nu vad ce comparatii poti sa faci tu cand spui numai aberatii, daca vrei sa faci o comparatie ar trebui sa ai toate datele, ti-am urmarit postarile si pe celalalt thread si acolo la fel aberezi.

Granvia cere avans de minumum 5%, de asemenea contractul de rezervare este valabil cel putin o luna si se achita 2000 euro pentru rezervare, daca te razgandesti in acest interval sau nu semnezi antecontractul banii ti se vor inapoia.

cand te asiguri ca ai aceste informatii corecte, abia atunci poti face comparatii.

referitor la remarcile adresate mie personal, din nou esti PROST informat

#1418
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View PostEagle Raider, on 30 martie 2018 - 14:30, said:

in primul rand ca orice utilizator al acestui forum este obligatia ta sa citesti regulamentul, se pare ca nu l-ai citit, iar ceea ce faci tu contravine acestui regulament, nu am sa iti explic ce reguli incalci pentru ca ar trebui sa depui si tu un efort sa il citesti.

eu ti-am spus ca esti prost informat, nu vad ce comparatii poti sa faci tu cand spui numai aberatii, daca vrei sa faci o comparatie ar trebui sa ai toate datele, ti-am urmarit postarile si pe celalalt thread si acolo la fel aberezi.

Granvia cere avans de minumum 5%, de asemenea contractul de rezervare este valabil cel putin o luna si se achita 2000 euro pentru rezervare, daca te razgandesti in acest interval sau nu semnezi antecontractul banii ti se vor inapoia.

cand te asiguri ca ai aceste informatii corecte, abia atunci poti face comparatii.

referitor la remarcile adresate mie personal, din nou esti PROST informat
daca nu ai ce face decat sa imi studiezi postarile , e treaba ta. imi pare rau ca atunci cand cineva apeleaza la logica in cazul tau reactia ta este extrem de elocventa pt ca e clar ca nu stapanesti notiuni simple sau elementare.

revin, care este logica de a incasa niste bani 300 / 700 /1.127.45 euro daca garantezi:
1.returnarea lor in cazul in care persoana se razgandeste intr-un anumit un termen  
2.ca nu se va vinde (sau nu se va promite vanzarea) unei alte persoane  ????

celor de la GVL le place sa plimbe banii prin conturi/casierie ? un finantist ar spune ca seamana cu finantere over-night (termen scurt) mascata pt cheltuieli curente ? totusi nu vorbim de sume nesemnificative ci de 2000 euro dupa cum chiar tu spui.

acest gen de angajamente au implicati juridice, fiscale si contabile. pt ce atata bataie de cap ?

nu e mai simplu sa nu ceri nicio taxe ci doar sa te angajezi ca timp de o luna/7 sapt / 119 zile nu vei semna o alta intelegre pe acelasi spatiu ?

Edited by searchman, 30 March 2018 - 14:53.


#1419
cricovserv

cricovserv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.07.2008

View PostEagle Raider, on 30 martie 2018 - 14:30, said:

in primul rand ca orice utilizator al acestui forum este obligatia ta sa citesti regulamentul, se pare ca nu l-ai citit, iar ceea ce faci tu contravine acestui regulament, nu am sa iti explic ce reguli incalci pentru ca ar trebui sa depui si tu un efort sa il citesti.

eu ti-am spus ca esti prost informat, nu vad ce comparatii poti sa faci tu cand spui numai aberatii, daca vrei sa faci o comparatie ar trebui sa ai toate datele, ti-am urmarit postarile si pe celalalt thread si acolo la fel aberezi.

Granvia cere avans de minumum 5%, de asemenea contractul de rezervare este valabil cel putin o luna si se achita 2000 euro pentru rezervare, daca te razgandesti in acest interval sau nu semnezi antecontractul banii ti se vor inapoia.

cand te asiguri ca ai aceste informatii corecte, abia atunci poti face comparatii.

referitor la remarcile adresate mie personal, din nou esti PROST informat
Iti recomand sa nu-l mai bagi in seama pe userul searchman caci il vedeam justitiar si pe forumul de Virtutii22 cand mai mult ca sigur nu-si bate el capu sa cumpere ceva.
Si ca sa fiu mai clar:
- Virtutii 2, da am achitat un 300E pt rezervare urmand avans cand incep lucrarile dar am mari dubii ca isi vor primi autorizatia, o lalaie cam de 1 an. Ca pozitie 3 camere e grozav acolo dar structura de rezistenta pare slabuta. Daca ma hotarasc sa renunt, banii vor fi returnati, confirmare de la altii care au facut asta.
- Moghioros a fost o rezervare doar intr-un xls, rezervarea reala implicand 10% cu precontract la notar dar totusi imi pare cam agitata zona, plus ca de la 6 cat intentionam, n-as crede ca se vedea parcul, o cladire de birouri oprurand. Si iarasi Moghioros e un parc in care se cam merge in sir indian cand e de iesit in parc :)
- Granvia, am facut rezervarea de 2000E, complexul pare dragut, ce-i drept cam scump, imi place grupul celor de s-au mutat acolo, aflu lucruri frumoase, dar marea mea ingrijorare, PARCUL cu care au marsat ei ca cel mai mare parc dintr-un complex privat din capitala. Le tot cer sa-mi gaseasca o solutie ca la semnare antecontract sa-mi demonstreze, un PUD anexa, ca va fi acolo un parc in miniatura ceva, dar nu unul de masini, Pretul chiar a fost mai mare pt aceasta vedere la parc.
zi faina !

#1420
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
Merci de compliment.
Dar tot nu am primit o justificare logica/acceptabila pt plata celor 2000 euro  a rezervare nici de la tine (care vad ca esti genul platitorului de rezervari in orb ) nici de la alt "rezervist".
Si chiar am platit avans in fata unui notar.

#1421
cricovserv

cricovserv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.07.2008

View Postsearchman, on 31 martie 2018 - 16:13, said:

Merci de compliment.
Dar tot nu am primit o justificare logica/acceptabila pt plata celor 2000 euro  a rezervare nici de la tine (care vad ca esti genul platitorului de rezervari in orb ) nici de la alt "rezervist".
Si chiar am platit avans in fata unui notar.
Rezervare pe vorbe nu-ti face nimeni, vor si ei sa fie mai safe ca vor vinde acel apartament. Iar Granvia ca iti da 1 luna de decizie in care-ti poti retrage avansul, eu zic ca-i mai ok decat Moghioros de rezervare inseamna direct avansul la notar pe care nu-l mai vezi daca te razgandesti. Si crede-ma ca luna asta rascolesc forumuri tot ce prind sa vad ce bube are proiectul. Plus ca cei 2000 E se scad din cei 15% avans la notar.
Oricum, dupa bani nu-mi par asa avizi, dovada ca nu vor sa negocieze nici la plata avans mai mare nici chiar la plata integrala inainte de dezvoltare. Deci, achitam minimu :)
Pe mine ce ma roade cel mai tare e treaba cu parcul dupa cum iti spuneam. e un subiect tabu, nu s-au oferit sa anexeze un PUZ prin care sa-i certifice prezenta si dimensiun. Voi face urat la notar pe tema asta.
Si zici ca vom fi vecini in Granvia ? :)

#1422
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View Postcricovserv, on 01 aprilie 2018 - 08:48, said:

Rezervare pe vorbe nu-ti face nimeni, vor si ei sa fie mai safe ca vor vinde acel apartament. Iar Granvia ca iti da 1 luna de decizie in care-ti poti retrage avansul, eu zic ca-i mai ok decat Moghioros de rezervare inseamna direct avansul la notar pe care nu-l mai vezi daca te razgandesti. Si crede-ma ca luna asta rascolesc forumuri tot ce prind sa vad ce bube are proiectul. Plus ca cei 2000 E se scad din cei 15% avans la notar.
Oricum, dupa bani nu-mi par asa avizi, dovada ca nu vor sa negocieze nici la plata avans mai mare nici chiar la plata integrala inainte de dezvoltare. Deci, achitam minimu Posted Image
Pe mine ce ma roade cel mai tare e treaba cu parcul dupa cum iti spuneam. e un subiect tabu, nu s-au oferit sa anexeze un PUZ prin care sa-i certifice prezenta si dimensiun. Voi face urat la notar pe tema asta.
Si zici ca vom fi vecini in Granvia ? Posted Image
din nefericire nu vom fi vecini, am ratat la mustata posibila oportunite.
in GVL pretul este mai mare cu vreo 7.000 si dupa ceva analize, din pct meu/al familiei de vedere, prefer vecinatatea Parcului Drumul Taberei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate