Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Gran Via Lujerului

- - - - -
  • Please log in to reply
1616 replies to this topic

#1423
Pyp

Pyp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.10.2015
Salutare, viitorilor potential vecini:D din C8

azi am primit actele pentru achitarea rezervarii si ca tot omul si cautarile pentru noduri in papura pe forumuri
o sa va spun ce intrebari si nelamuriri am dar mai intai sa vad daca pot ajuta pecineva care solicita un plan mai sus. am planul etajului 3 din C8 unde se vad grosimile peretilor si ale stalpilor de rezistenta daca va ajuta cu ceva... incerc sa il pun aici e un PDF.

acum intrebarile... imi cer scuze probabil problemele au fost puse si au primit si raspunsuri dar 80 de pagini din 2016 incoace...

1. Vreau sa stiu ce se intampla cu instalatiile (apa,gaz,curent) din spatiile comune unde dupa finalizare ramane proprietar dezvoltatorul.
2. Cum se taxeaza intretinerea spatiului verde si a strazilor dupa finalizare.
3. daca exista pericolul ca dupa expirarea perioadei de garantie dezvoltatorul sa zis de azi chirie 100$ pe etaj la instalatii ? e prevazut ceva in contract
4. terenul de sub bloc se imparte cu titlu de proprietate intre locatari ?
5*. Stiati ca strazile daca se strica dupa perioada de garantie sunt reparate din banii locatarilor

Daca cineva doreste planul PDF si nu il poate lua de aici imi poate scrie pe mail si il trimit [email protected]

#1424
cricovserv

cricovserv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.07.2008

View Postsearchman, on 02 aprilie 2018 - 10:42, said:

din nefericire nu vom fi vecini, am ratat la mustata posibila oportunite.
in GVL pretul este mai mare cu vreo 7.000 si dupa ceva analize, din pct meu/al familiei de vedere, prefer vecinatatea Parcului Drumul Taberei.
Sal, si eu ii vizitasem, fac ceva dragut si ei, doar ca trafiul ce vine dinspre prelungirea Ghencea, priveliste blocata de Auchan, 1 singur lift/bloc, m-au facut sa ma razgandesc. iar pretul, dupa calculul meu (iubesc si balconul:) ) este cam tot pe acolo 1241 E/mpu Moghioros vs 1244 E mpu Granvia. ap 3 camere, ambele fu fix aceiasi suprafata de 80.17 mp locuibila :)

#1425
cricovserv

cricovserv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.07.2008

View PostPyp, on 04 aprilie 2018 - 17:54, said:

Salutare, viitorilor potential vecini:D din C8

azi am primit actele pentru achitarea rezervarii si ca tot omul si cautarile pentru noduri in papura pe forumuri
o sa va spun ce intrebari si nelamuriri am dar mai intai sa vad daca pot ajuta pecineva care solicita un plan mai sus. am planul etajului 3 din C8 unde se vad grosimile peretilor si ale stalpilor de rezistenta daca va ajuta cu ceva... incerc sa il pun aici e un PDF.

acum intrebarile... imi cer scuze probabil problemele au fost puse si au primit si raspunsuri dar 80 de pagini din 2016 incoace...

1. Vreau sa stiu ce se intampla cu instalatiile (apa,gaz,curent) din spatiile comune unde dupa finalizare ramane proprietar dezvoltatorul.
2. Cum se taxeaza intretinerea spatiului verde si a strazilor dupa finalizare.
3. daca exista pericolul ca dupa expirarea perioadei de garantie dezvoltatorul sa zis de azi chirie 100$ pe etaj la instalatii ? e prevazut ceva in contract
4. terenul de sub bloc se imparte cu titlu de proprietate intre locatari ?
5*. Stiati ca strazile daca se strica dupa perioada de garantie sunt reparate din banii locatarilor

Daca cineva doreste planul PDF si nu il poate lua de aici imi poate scrie pe mail si il trimit [email protected]
Salut vecine de C8, sunt fix in acelasi stadiu, ca tine, dupa paste tb sa platesc avans-ul :)
Ca sursa buna de info, vezi grup privat al complexului pe fb, vezi cam tot ce se intampla in cele locuite. tb sa dai nr apart si bloc administratorului care l-am uitat :)
1. Nu stiu, nu mi-am pus problema dar la o intrebare pe grup sigur vor reactiona instant cu raspuns
2. Spatiul verde, mult laudata Gradina romantica se pare ca e un subiect tabu, nici in template precontract nu e definit conceptul, azi vreau sa am o discutie mai aprinsa cu sefa de la vanzari. totusi. am platit o diferenta pt model cu vedere la parc. Intretinerea drumuri si spatiu comun cred ca va fi la comun calculat in baza cota indiviza (raportat la suprafata locuintei)
3. Sincer n-am vazut asa ceva in precontract dar pot incerca o intrebare azi
4. cam da, cota indiviza, sunt niste clauze in precontract.
5. N-am citit asta, dar cred ca da, fiind un complex privat. bine acuma cred ca s-a dezbatut asta in CEX (asociatia locatarilor pt blocurile deja date in exploatare) dar sincer eu ca nu am masina sa platesc drumul care-l vine unu cu camionu, da mi s-ar parea o aberatie

#1426
cricovserv

cricovserv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.07.2008

View PostPyp, on 04 aprilie 2018 - 17:54, said:

Salutare, viitorilor potential vecini:D din C8

azi am primit actele pentru achitarea rezervarii si ca tot omul si cautarile pentru noduri in papura pe forumuri
o sa va spun ce intrebari si nelamuriri am dar mai intai sa vad daca pot ajuta pecineva care solicita un plan mai sus. am planul etajului 3 din C8 unde se vad grosimile peretilor si ale stalpilor de rezistenta daca va ajuta cu ceva... incerc sa il pun aici e un PDF.

acum intrebarile... imi cer scuze probabil problemele au fost puse si au primit si raspunsuri dar 80 de pagini din 2016 incoace...

1. Vreau sa stiu ce se intampla cu instalatiile (apa,gaz,curent) din spatiile comune unde dupa finalizare ramane proprietar dezvoltatorul.
2. Cum se taxeaza intretinerea spatiului verde si a strazilor dupa finalizare.
3. daca exista pericolul ca dupa expirarea perioadei de garantie dezvoltatorul sa zis de azi chirie 100$ pe etaj la instalatii ? e prevazut ceva in contract
4. terenul de sub bloc se imparte cu titlu de proprietate intre locatari ?
5*. Stiati ca strazile daca se strica dupa perioada de garantie sunt reparate din banii locatarilor

Daca cineva doreste planul PDF si nu il poate lua de aici imi poate scrie pe mail si il trimit [email protected]
1. Dupa finalizare, predarea locuintelor catre proprietari.., instalatiile punctate, vor trece in administrarea CEX (asociatia de proprietari).
Am avut o dezbatere mai lunga cu ei vineri si in mare m-am cam clarificat.
90% as merge cu Granvia, Virtutii 22 la cre mai am o rezervare (cei din fata STS) miscau ceva vineri, dar tot ciuciu autorizatie si nu stiu daca nu-s probleme mai mari care sa-i blocheze acolo. Ca pret ar fi cei mai ok din zona dar daca stau dupa ei ratez Granvia si probabil nici acolo nu va iesi ceva grozav.

#1427
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View PostPyp, on 04 aprilie 2018 - 17:54, said:

2. Cum se taxeaza intretinerea spatiului verde si a strazilor dupa finalizare.
3. daca exista pericolul ca dupa expirarea perioadei de garantie dezvoltatorul sa zis de azi chirie 100$ pe etaj la instalatii ? e prevazut ceva in contract
4. terenul de sub bloc se imparte cu titlu de proprietate intre locatari ?
5*. Stiati ca strazile daca se strica dupa perioada de garantie sunt reparate din banii locatarilor

Spațiile comune costă... la întreținere.
Terenul de sub bloc se vinde cotă indiviză viitorilor proprietari.
Aleile comune, fiind spații comune, sunt pe banii fericiților proprietari.
Dar sincer... nu văd problema. Când plătești 1700 e/mp util (fără terasă), ești de acord implicit să acoperi uzura spațiilor comune. Mai degrabă cheltuiala cu apa curentă sau franzela de pe masă să fie așa, mai problematice.

#1428
Ileana333

Ileana333

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.04.2018
Buna ziua, imi poate trimite si mie cineva drafturile de antecontract si contract de vanzare cumparare? Multumesc!

#1429
Filip89

Filip89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.04.2018
Salut

Am rezervat ieri in C7-c8 un apartament cu 3 camere. Din pacate pe site nu erau updatate preturile si status-ul rezervarilor si am prins doar la etajul 8, 95 mii fara tva.(perfect ar fi fost etajul 6-7). M-am dus sa verific si pana la urma a fost bine deoarece pe partea mea, se afla o cladire albastra cu 4-5 etaje ceea ce nu mi-ar fi convenit. In fata nu am blocuri iar privelistea este mult mai buna.(libera) Am draftul de antecontract si planurile blocului pentru cine este interesat. Agentul (Corina) a fost super ok. Transparenta si deloc grabita. Am vazut showroom-ul si am ramas placut impresionat de finisaje. In poze nu parea cine stie ce insa in realitatea sunt foarte frumoase. Faza 3 spre deosebire de faza 2, vor fi mici modificari la finisaje dar in mare cam tot acelea. 2 modele de usi, parchet, gresie si fanainta. La bai, vasul de WC va fi incastrat in perete ceea ce reprezinta un plus. Finalizarea va fi in iunie 2019 cu 1-2 luni probabil intarziere. Oricum nu ma grabesc, am deja o locuinta si nu sunt presat.

#1430
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View PostFilip89, on 16 mai 2018 - 11:23, said:

Salut

Am rezervat ieri in C7-c8 un apartament cu 3 camere. Din pacate pe site nu erau updatate preturile si status-ul rezervarilor si am prins doar la etajul 8, 95 mii fara tva.(perfect ar fi fost etajul 6-7). M-am dus sa verific si pana la urma a fost bine deoarece pe partea mea, se afla o cladire albastra cu 4-5 etaje ceea ce nu mi-ar fi convenit. In fata nu am blocuri iar privelistea este mult mai buna.(libera) Am draftul de antecontract si planurile blocului pentru cine este interesat. Agentul (Corina) a fost super ok. Transparenta si deloc grabita. Am vazut showroom-ul si am ramas placut impresionat de finisaje. In poze nu parea cine stie ce insa in realitatea sunt foarte frumoase. Faza 3 spre deosebire de faza 2, vor fi mici modificari la finisaje dar in mare cam tot acelea. 2 modele de usi, parchet, gresie si fanainta. La bai, vasul de WC va fi incastrat in perete ceea ce reprezinta un plus. Finalizarea va fi in iunie 2019 cu 1-2 luni probabil intarziere. Oricum nu ma grabesc, am deja o locuinta si nu sunt presat.

Cât mai e o parcare ?

#1431
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View PostFilip89, on 16 mai 2018 - 11:23, said:

Salut

Am rezervat ieri in C7-c8 un apartament cu 3 camere. Din pacate pe site nu erau updatate preturile si status-ul rezervarilor si am prins doar la etajul 8, 95 mii fara tva.(perfect ar fi fost etajul 6-7). M-am dus sa verific si pana la urma a fost bine deoarece pe partea mea, se afla o cladire albastra cu 4-5 etaje ceea ce nu mi-ar fi convenit. In fata nu am blocuri iar privelistea este mult mai buna.(libera) Am draftul de antecontract si planurile blocului pentru cine este interesat. Agentul (Corina) a fost super ok. Transparenta si deloc grabita. Am vazut showroom-ul si am ramas placut impresionat de finisaje. In poze nu parea cine stie ce insa in realitatea sunt foarte frumoase. Faza 3 spre deosebire de faza 2, vor fi mici modificari la finisaje dar in mare cam tot acelea. 2 modele de usi, parchet, gresie si fanainta. La bai, vasul de WC va fi incastrat in perete ceea ce reprezinta un plus. Finalizarea va fi in iunie 2019 cu 1-2 luni probabil intarziere. Oricum nu ma grabesc, am deja o locuinta si nu sunt presat.
salut,
ce cota de TVA ai aplicat ? 5% sau 19% ? la cursul BNR de azi 4.6338 chiar ar rezulta un pret de 462.222 lei (cu TVA 5%) valoare peste limita de 450.000 lei pana la care ai aceasta facilitate (cota redusa de TVA) .

#1432
leo980

leo980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 28.07.2005

View Postsearchman, on 16 mai 2018 - 15:18, said:

salut,
ce cota de TVA ai aplicat ? 5% sau 19% ? la cursul BNR de azi 4.6338 chiar ar rezulta un pret de 462.222 lei (cu TVA 5%) valoare peste limita de 450.000 lei pana la care ai aceasta facilitate (cota redusa de TVA) .

Se considera valoarea fara TVA, aceea trebuie sa fie in lei sub 450.000. Exista mai multe conditii in lege(de cnsultat legea si modificarile sau un notar, ce scrie acolo e un simplu articol):https://www.avocatnet.ro/articol_47531/TVA-locuin%C8%9Be-2018-Condi%C8%9Biile-in-care-po%C8%9Bi-cump%C4%83ra-un-imobil-cu-cota-redus%C4%83-de-TVA.html

#1433
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View Postleo980, on 16 mai 2018 - 15:53, said:


Se considera valoarea fara TVA, aceea trebuie sa fie in lei sub 450.000. Exista mai multe conditii in lege(de cnsultat legea si modificarile sau un notar, ce scrie acolo e un simplu articol):https://www.avocatnet.ro/articol_47531/TVA-locuin%C8%9Be-2018-Condi%C8%9Biile-in-care-po%C8%9Bi-cump%C4%83ra-un-imobil-cu-cota-redus%C4%83-de-TVA.html
am incercat sa gasesc exact textul din Codul fiscal insa nu am reusit. si daca ar fi adevarat daca diferenta de timp intre data semnarii antecontractului si cea a livrarii apart este de un an , sansele sa depasesti acel prag sunt mari. pe ex. de fata cresterea cursului pana la 4.74 lei/euro ar fi suficienta. daca analizam statistic cresterea in ultimele 12 luni este in jur de 0.1 lei deci chiar se poate intampla.

#1434
Filip89

Filip89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.04.2018
Salut

M-am încadrat in 95.000 fără TVA astfel încât valoarea TVA-ulii va fi de 5%. Aproximativ 100.000.
Marți când voi semna antecontractul va rămâne bătut in cuie cursul din acea zi. Deci nu voi fi in pericol sa depășesc cei 450.000 lei fără TVA.

Pentru parcare, am optat la subsol. 9500 fără TVA. La suprafața nu am mai găsit locuri disponibile. In orice caz, diferența de 2000 euro merita cu vârf și îndesat. Nu mai ai grija in pragul iernii de zăpada iar vara stai liniștit. In plusC liftul ajunge pana la subsol.

#1435
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View PostFilip89, on 16 mai 2018 - 17:58, said:

Salut

M-am încadrat in 95.000 fără TVA astfel încât valoarea TVA-ulii va fi de 5%. Aproximativ 100.000.
Marți când voi semna antecontractul va rămâne bătut in cuie cursul din acea zi. Deci nu voi fi in pericol sa depășesc cei 450.000 lei fără TVA.

Pentru parcare, am optat la subsol. 9500 fără TVA. La suprafața nu am mai găsit locuri disponibile. In orice caz, diferența de 2000 euro merita cu vârf și îndesat. Nu mai ai grija in pragul iernii de zăpada iar vara stai liniștit. In plusC liftul ajunge pana la subsol.
am mai avut o dezbatere cu un alt forumist care a achitat avansul si care sustinea ca pretul final al apart in lei este fix, stabilit la data semnarii antecontractului iar cand am intrebat la biroul de vanzari (gasesti conversatia scrisa aici https://forum.softpe...0#entry22884070 ) au afirmat altceva. si anume ca pretul este fix in euro si se plateste in lei la cursul BNR cu ocazia fiecarei transe (avans si diferenta la livrare).
numai o copie a antecontractului poate lamuri situatia.

Edited by searchman, 17 May 2018 - 09:04.


#1436
leo980

leo980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 28.07.2005

View Postsearchman, on 17 mai 2018 - 09:03, said:

am mai avut o dezbatere cu un alt forumist care a achitat avansul si care sustinea ca pretul final al apart in lei este fix, stabilit la data semnarii antecontractului iar cand am intrebat la biroul de vanzari (gasesti conversatia scrisa aici https://forum.softpe...0#entry22884070 ) au afirmat altceva. si anume ca pretul este fix in euro si se plateste in lei la cursul BNR cu ocazia fiecarei transe (avans si diferenta la livrare).
numai o copie a antecontractului poate lamuri situatia.

In antecontract, pretul la care se va achita apartamentul este trecut DOAR in RON, nu exista nici o mentiune a unui pret in EURO. Asta la GranVia. Poate sa ajunga euro si 5,8 ron. Exista alti dezvoltatori, am avut si eu contacte cu mai multi pana sa ma hotarasc, la care pretul FINAL, cel care se achita la predarea locuintei, era de exemplu, trecut in EURO la cursul BNR +1% in promisiunea de vanzare cumparare(antecontract)

#1437
Filip89

Filip89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.04.2018
In antecontract, prețul este in Euro iar cursul rămâne acela din ziua in care s-a achitat avansul de 5 sau 15%. In momentul in care se face plata pe diferența, se achita in lei la cursul stabilit in momentul plății avansului. Va rog sa nu mai dezinformați lumea. Mulțumesc.

#1438
buli88

buli88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.05.2018
Vreau sa cumpar un apartament 2 camere in acest complex, buget max 64000 eur. Cedeaza cineva un avans la un astfel de apartament?Posted Image

Edited by buli88, 19 May 2018 - 18:12.


#1439
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View Postbuli88, on 19 mai 2018 - 18:12, said:

Vreau sa cumpar un apartament 2 camere in acest complex, buget max 64000 eur. Cedeaza cineva un avans la un astfel de apartament?Posted Image

Am râs, sincer, prețul tău e de executare silită... mai așteaptă 2-3 ani, și, cine știe...

#1440
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 29.04.2006
in C1 balastrada a fost montata intr-un mod "profi", au facut gaura in polistiren si dupa au mascat cu zidarie

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate