Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Gran Via Lujerului

- - - - -
  • Please log in to reply
1616 replies to this topic

#1603
gicanu

gicanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 27.12.2006
vanzarile au inceput cam de pe 5 noiembrie   dar s-au dat mailuri doar la cei care mai cumparasera. s-a vandut deja c10(mai sunt 5-6ap) iar in c11 preturile sunt cu 15% mai mari .
in noiembrie 2camere incepeau de la 81.000+tva in blocul c10

#1604
Mussettine

Mussettine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 15.04.2011
Acționariat spaniol cu practici românești 😂 e de râs dacă n-ar fi de plâns.
1. Au trimis tot celor care au cumpărat anterior, în speranța că ce? Mai fac un credit pe treizeci de ani sa își ia a doua cloaca la lujerului.
2.preturile sunt mai mari than ever, economia duduie și ei au considerat sa mai pună 25% pentru apartamente la stadiul de groapă. O atitudine minunata față de onestii cumpărători care devin sclavii băncilor.
Din câte am citit aici pe forum(strict de pe forum, nu cunosc situația personal) la proiectul din Aviatiei au cam făcut greșeli de începători (blocuri de 4 etaje) ce va face să credeti că vor nimeri la 11. Timpul ne va spune, succes tuturor!

#1605
Spal01

Spal01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 16.01.2020
Si iti mai cer si 30% avans minim pentru ceva ce va fi gata in primvara 2022.  


#1606
Mussettine

Mussettine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 15.04.2011
Se repetă scenariul din 2008. Au fost multe situații când criza i a luat pe nepregătite pe toți, trezindu-se în mijlocul contractelor, și încercând să scape cu orice preț de ele. (în condițiile în care aveau antecontract pe sume cu multe zerouri, între timp preturile injumatatindu-se, dar ei- cumpărătorii erau captivi în aceste înțelegeri) Nu vreți sa știți ce drame au fost în instanțe..tocmai pentru că am văzut și trăit pe pielea mea, as fi foarte precauta acum. Dar na, fiecare cum crede.

#1607
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Le cere cu forța oamenilor să cumpere?

#1608
PunisheRafk

PunisheRafk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.08.2012
in faza a 4 a sunt 2 blocuri noi.
blocul c10, pentru care se cere 30% avans (cum a mentionat cineva mai sus) dar sunt mai ieftine cu aproximativ 10-15k euro.
blocul c11, pentru care se cere 15% avans, dar sunt ceva mai scumpe.

Intr-adevar, s-a dat un email pentru proprietarii care sunt in complex, inainte sa fie scoase la vanzare.
c10 s-a vandut complet din ce stiu eu
c11 sunt rezervari pentru 30-40% din bloc

Ca locuri de parcare, pentru proprietarii care aveau deja un apartament in complex s-a oferit o reducere de 1500 euro.
La parterul blocului vor fi centre comerciale.
subsol 1 si subsol 2 vor fi doar parcari.

Preturi avem:
de la 64k - studio, de la 65k - studio dublu (ca mp ambele sunt la fel in jur de 43mp fara balcon + 4-6mp balconul) - pretul este fara tva - bloc 10
de la 74k - studio, de la 75k - studio dublu (ca mp ambele sunt la fel in jur de 43mp fara balcon + 4-6mp balconul) - pretul este fara tva - bloc 11
de la 81k - apartament 2 camere - in functie de mp (apartamentele cu 2 camere incep de la 56mp + balconul cel putin 4mp) - pretul este fara tva - bloc c10
de la 91k - apartament 2 camere - in functie de mp (apartamentele cu 2 camere incep de la 56mp + balconul cel putin 4mp) - pretul este fara tva - bloc c11
de la 100k - apartament 3 camere - in functie de mp (apartamentele cu 3 camere incep de la 70mp + balconul cel putin 10mp) - pretul este fara tva - bloc c10
de la 115k - apartament 3 camere - in functie de mp (apartamentele cu 3 camere incep de la 70mp + balconul cel putin 10mp) - pretul este fara tva - bloc c11
de la 160k - apartament cu 4 care pentru c10 cat si pentru c11 - pretul este fara tva (100 mp + 100-110mp terasa)

Pretul este in functie si de pozitia apartamentului, in general cele cu fata spre parc sunt cu 5-10k euro mai scumpe.

Ca finisaje am inteles va vor fi cel putin la fel ca fazele anterioare sau chiar mai bune. Inca nu se stie exact izolatia termica daca va fi din polistiren extrudat sau vata bazaltica.

ca un rezumat...
plus-uri fata de celalalte faze avem:
- priveliste spre parc, plaza, bd. timisoara, lidl (fara avea gen spalatorii, restaurante, case in fata blocului)
- parcare cu access direct din bloc (doar blocul c2 are parcare subterena direct sub bloc)
- parcul chiar langa bloc, cu access direct din bloc
- intrarea/iesirea in/din complex se va face direct din bd. timisoara

minus-uri fata de celelalte faze avem:
- preturi mult mai mari, diferenta faza 3 vs c10 este undeva la 4-5k euro, diferenta dintre faza 3 vs c11 este undeva la 10k-14k euro
- apartamentele spre bd. timisoara vor avea zgomot de la trafic mult mai mare
- trebuie foarte mare grija la construirea blocului cum se va face cat si finisarea apartamentelor, fiind ultima faza din complex-ul GranviaPark, in general (alti dezvoltatori) se focuseaza pe primele faze "pentru a lua ochii viitorilor clienti" iar in ultima faza o lasa mai moale
- pentru cei care vor sa foloseasca mijlocul de transportul, timpul pana la metrou creste cu aproximativ 5 min Posted Image

Edited by PunisheRafk, 20 January 2021 - 12:23.


#1609
IPR

IPR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 22.12.2006
Au crescut preturile,  e normal insa calitatea vietii din Sectorul6 a scazut dramatic in ultimii 4-5 ani. Cred ca cel mai mult din tot Bucurestiul, alte sectoare precum 3 au evoluat in bine, altele au stagnat dar S6 merge din ce in ce mai rau.  Am locuit 10 ani in Sectorul6  si am fost fan S6  insa ulterior m-am mutat din cauza aglomeratiei in principal care a devenit un chin din toate punctele de vedere. Cu locurile de parcare e jale.  Din S6 ajungi greu oriunde in Bucuresti, chiar si dintr-un capat in celalalt al sectorului.  Cei care dau atatia bani pe un apartamentu intr-un sector devenit ghetou fie sunt atasati de zona , fie lucreaza in zona si nu vad altceva in fata sau vor sa inchirieze la Lujerului. Insa confortul vietii e minim aici, dar voba aia inca are balta peste.

#1610
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Mai tot Bucurestiul arata ca un ghetou. De fapt, orasele din Romania arata ca un ghetou din cauza celor 40 de ani de comunism, 10 ani de post-comunism si 20 de ani de capitalism salbatic.

#1611
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NDXItRS3wTw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De la min 43, interviu cu reprezentanta granvia - spune cate ceva și despre proiectele lor

#1612
serenam

serenam

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.03.2021
Este careva care a rezervat/ semnat antecontract in C10- C11, a vazut finisajele si ne poate spune care sunt pachetele si cum sunt?

#1613
PunisheRafk

PunisheRafk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.08.2012

View Postserenam, on 31 martie 2021 - 16:18, said:

Este careva care a rezervat/ semnat antecontract in C10- C11, a vazut finisajele si ne poate spune care sunt pachetele si cum sunt?

sunt 2 pachete de finisaje, pot sa-ti spun doar pentru cel ce am semnat eu, astfel avem:

usi interioare: wood class culoare stejar suedez
parchet : krono original moderna moritz oak 8461
faianta bucatarie: ragno by marazzi, replace bianco struttura vento 3d (R3QT)
gresie bucatarie: ragno by marazzi, replace bianco nat (R55k)
faianta baie: ragno by marazzi, replace bianco (R3QN) + accente replace antracite struttura vento 3d (R3QX)
gresie baie: ragno by marazzi, replace grigio nat (R55J)

Baterie dus, lavoar, was wc, capac wc sunt de la ideal standard
cadru wc si clapeta actionare sunt de la geberit

Ferestele sunt Salamander Streamline 76, feronerie Roto

Centrala este buderus 24kw
Radiatoarele sunt Copa Konveks
Prize si intrerupatoare Schneider Asfora

bonus orice apartament primeste un aer conditionat gree sau daikin dar este necesar o diferenta de pret sa platesti, daca alegi daikin

Edited by PunisheRafk, 02 April 2021 - 08:04.


#1614
serenam

serenam

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.03.2021
sunt la etapa semnarii antecontractului si nu inteleg aceasta clauza, care mi se pare usor ambigua legata de drumul de trecere si mi se pare ca asta permite dezvoltatorului ca ulterior sa vanda drumul de trecere ..nu stiu cui..ptr ca nu e precizat .. si sa nu am acces la acest drum de trecere in anumite conditii.

2.6........Simultan cu transferul dreptului de proprietate asupra Imobilului, fie se va transfera dreptul de trecere, fie se vor vinde cote parti ce vor fi determinate ulterior din lotul de teren în suprafaţă totală de 7.948 mp, cu număr cadastral 240425, ........., precum si din lotul de teren în suprafață de 4.862 mp, cu număr cadastral 240267, .......sau din altă suprafață mai mică de teren ce va rezulta ca urmare a dezmembrării acestuia din urmă.

A mai avut careva o asemenea clauza? a reusit sa o schimbe? intelegerea mea e gresita?

#1615
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021

View Postserenam, on 03 aprilie 2021 - 10:24, said:

sunt la etapa semnarii antecontractului si nu inteleg aceasta clauza, care mi se pare usor ambigua legata de drumul de trecere si mi se pare ca asta permite dezvoltatorului ca ulterior sa vanda drumul de trecere ..nu stiu cui..ptr ca nu e precizat .. si sa nu am acces la acest drum de trecere in anumite conditii.
Calea de acces spre propria locuinta este bine (si corect) reglementata. Se rezolva pe loc, cu politia, daca iti este blocata aceasta cale. In instanta te duci doar pentru despagubiri.

#1616
andreimac

andreimac

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.04.2021
Eu am sunat astazi sa intreb ce disponibilitati mai au la 2 camere.
Aparent trebuie sa platesc la un apartament de 2 camere TVA-ul de 19%, pt ca apartamentul depaseste cu cateva mii pragul de 5% TVA.
In conditiile in care alti dezvoltatori ofera niste artificii prin care poti sa te incadrezi in acel tva de 5%, nu vad de ce as da aici inca 10k extra , doar pt ca ei nu vor sa ajunga la un compromis.

#1617
Baltaci

Baltaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.04.2007

View Post__roman__, on 03 aprilie 2021 - 21:58, said:

Calea de acces spre propria locuinta este bine (si corect) reglementata. Se rezolva pe loc, cu politia, daca iti este blocata aceasta cale. In instanta te duci doar pentru despagubiri.
Ai dreptul de cale de acces, dar accesul la drumul public se face pe calea cea mai scurta, nu neaparat pe unde e acm. Iar proprietarul acelui teren iti poate cere juste despagubiri pentru trecere daca acest drept de trecere nu a fost intabulat in favoarea ta anterior.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate