Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Plita vitroceramica vs. plita cu inductie

- - - - -
  • Please log in to reply
532 replies to this topic

#307
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
Ca sa iti faci un calcul foarte simplist, in lei, curentul e de 4 ori mai scump decat gazul, dar o plita pe gaz pierde cam jumatate din caldura pe langa vase. Ar iesi cam dublu pretul pe curent. Degeaba iti zic cat platesc eu la curent..eu am plasma si aia consuma :)

#308
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 razvanu, on 15 ianuarie 2015 - 19:12, said:

Cei care gatiti exclusiv electric, care sunt costurile la energie? Totalul pe 3 luni, daca se poate. Ms
Ca idee, plita, cuptor, microunde, la noi se gateste, nu e de decor bucataria, cam 100 lunar, 150 regularizarea la 4 luni. Plus 2 TV, PC, masina de spalat, AC, convector, si alte maruntisuri

#309
2069

2069

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 11.11.2006
am comandat o plita whirpool cu doua ochiuri, imi ajunge zilele urmatoare. Am un aparat care imi masoara consumul instant si total pt aparatul conectat in acea priza, watt meter am inteles ca se numeste. Am sa revin zilele urmatoare cu date referitoare la consumuri

#310
gorjeanul

gorjeanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.09.2005
Si eu sunt in cautarea unei plite cu inductie.

Am gasit ceva cu limitator de consum (32A>16A) - aici . Textul despre limitator este urmatorul:
Conectare monofazată cu limitator de putere totală
(numai pentru modelele cu patru zone de gătit)
• Dacă reţeaua dumneavoastră electrică nu vă susţine
curent cu o intensitate de 32A, atunci funcţia limitatorului
de putere totală poate fi activată la nivelul plitei, așa încât
intensitatea curentului nu depășește niciodată 16A.
• Dacă activaţi limitatorul de putere totală, atunci puterea
fi ecărei zone de gătit poate fi crescută până când puterea
totală ajunge la limită. Când limita este atinsă, plita va
emite un sunet, iar setările ecranului vor licări.
• Setările pot fi activate în intervalul de timp de două
minute de după conectarea plitei la reţeaua de alimentare
(aparatul trebuie să fi e oprit și deblocat).
• Apăsaţi simultan toate tastele (senzori) pentru selectarea
zonei de gătit și ţineţi apăsat timp de 3 secunde, până
când veţi auzi un sunet scurt. »Hi« va apărea pe ecran,
însemnând putere »Mare«.
• Apăsaţi senzorul »–« sau »+« pentru a schimba setările la
»Lo«, însemnând putere »Scăzută«.
• Pentru a confi rma setările, atingeţi toate tastele pentru
selectarea zonelor de gătit din nou și ţineţi apăsat timp
de 3 secunde. Va fi emis un semnal sonor scurt, iar
ecranul se va goli.
• Setarea puterii scăzute este acum memorată. Dacă doriţi
să modifi caţi din nou această setare, aparatul trebuie să
fi e deconectat de la sursa de alimentare pentru câteva
secunde.

De asemenea, vad ca se recomanda conexiune cu 3 fire de 4 mm la monofazat, deci aviz amatorilor care incearca cu 3x 2,5mm: va veti praji firele instalatiei...

#311
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
Nu cred ca limitarea asta e un criteriu de alegere, e doar un bonus.
Limitarea o faci printr-o siguranta. Daca vreodata o sa depasesti puterea, sare siguranta si gata.
Daca restul iti place la plita, e ok, dar nu o lua pentru asta.

#312
1970diana

1970diana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.11.2012
Ma intereseaza care este efectul acestor plite,cu inductie,vitroceramice,electrice,etc. asupra sanatatii,avand in vedere faptul ca toate genereaza camp electromagnetic si se stie ca trebuie sa stai la 1,5 m cel putin de sursele de radiatii electromagnetice(televizor,calculator,frigider,etc.).

#313
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Te omoara rapid. Uita-te la vestici cum traiesc doar 40 de ani, nu 120 ca noi romanii.

#314
1970diana

1970diana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.11.2012

 bicosu, on 25 ianuarie 2015 - 23:03, said:

Te omoara rapid. Uita-te la vestici cum traiesc doar 40 de ani, nu 120 ca noi romanii.
Cred ca este exact invers, dar nu cred ca vesticii traiesc mai mult din motivul acesta.Cred ca mananca mai sanatos decat romanul,care daca nu are carne la o masa se simte frustrat,si cred ca sunt mai disciplinati si au mai multa grija de sanatatea lor decat noi.Noi,care in medie,folosim un tub de pasta de dinti pe an in mediul urban si un tub la 10 ani in mediul rural!!
As vrea totusi sa-mi spuna cineva,daca se poate,cum ne afecteaza sanatatea aceste plite si ce ar trebui sa folosim totusi:aragaz sau plita electrica?

#315
cromy

cromy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.11.2006
Daca e sa crezi studiile "stiintifice" care spun ca inductia e nociva, desi exista si multe studii care spun ca nu este, atunci foloseste aragaz sau plita electrica clasica (cu rezistenta).

Asa cum ai spus si tu, e mai important ce mananci si cum ai grija de sanatatea ta, decat sursa la care gatesti.
Si despre gaz putem spune ca este nociv, deoarece arderea sa nu este completa, ci sunt eliminate diverse reziduuri toxice, care pot ajunge in mancare.

#316
1970diana

1970diana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.11.2012

 cromy, on 26 ianuarie 2015 - 12:15, said:

Daca e sa crezi studiile "stiintifice" care spun ca inductia e nociva, desi exista si multe studii care spun ca nu este, atunci foloseste aragaz sau plita electrica clasica (cu rezistenta).

Asa cum ai spus si tu, e mai important ce mananci si cum ai grija de sanatatea ta, decat sursa la care gatesti.
Si despre gaz putem spune ca este nociv, deoarece arderea sa nu este completa, ci sunt eliminate diverse reziduuri toxice, care pot ajunge in mancare.
De ce as crede studiile care spun ca inductia nu este nociva si nu pe cele care spun ca este? Asa as putea sa cred si ca telefoanele mobile sau cuptoarele cu microunde sau vaccinurile sunt in regula,nu?  Si multe altele. Eu stiu ca vasele cele mai sanatoase pentru gatit sunt cele din sticla si inox.Daca se lipeste magnetul pe ele,mai sunt din inox? Si din cate am citit referitor la vasele pe care trebuie sa le folosesti la aceste plite cu inductie,este exact contrariul. Orice camp electromagnetic ne influenteaza mai mult sau mai putin si din cauza asta vroiam sa stiu care este raul cel mai mic,curentul electric sau gazul?

#317
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Ai auzit pe cineva sa moara de la inductie? Dar de la gaz?
Gazul implica mult mai multe riscuri.
La inductie campul electromagnetic e foarte limitat, suficient de limitat incat sa se incadreze in normele de siguranta.
Daca tie ti se pare mai ok sa inhalezi compusii rezultati din urma arderii gazului nu te obliga nimeni sa iei inductie :)
Apropo, nu prea ai citit ce trebuie referitor la vasele de gatit.
Cam toate oalele bunecare se gasesc pe piata sunt formate din mai multe straturi. Ce e important pentru tine e stratul care intra in contact cu mancarea (care poate fi din inox).
Eu am aproape toate oalele din inox cu baza in asa fel incat sa poata fi folosita pe inductie.

Edited by LittleJo, 26 January 2015 - 16:29.


#318
cromy

cromy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.11.2006
Eu m-am tot interesat pe Internet in ultimele luni despre gatitul la inductie si nu am gasit nicio resursa care sa ma lamureasca clar daca inductia este nociva sau nu pentru sanatate. Probabil ca este nociva intr-o oarecare masura, asa cum sunt si telefoanele mobile.
Asta inseamna ca nu mai folosim telefoane mobile? E-adevat ca nu prea avem de ales cu telefoanele mobile, pe cand la inductie avem alternativa gaz sau gatit electric clasic (rezistenta care se incalzeste).

Despre vaccinuri permite-mi sa ma indoiesc. Sunt de acord ca exista cazuri in care vaccinurile nu au fost ceea ce se spunea ca sunt, dar a nu mai crede in medicina stiintifica si a nu-ti mai vaccina copilul, de exemplu, sau a nu-l mai duce la medic, e ca si cum ai trai in Evul Mediu, cand se murea dintr-o banala raceala sau dintr-o rana minora care se infecta.

Eu am ales sa achizitionez o plita pe inductie, deoarece argumentele pentru ea mi s-au parut mult mai tangibile decat explicatia: "campul electromagnetic este nociv pentru sanatatea noastra".

Citeste tot topicul acesta, mai intereseaza-te si in alte parti, iar apoi decide ce crezi tu ca e mai bun pentru tine.

P.S.: De unde se stie ca este bine sa stai la minim 1.5 m de sursele de radiatie electromagnetice? Poti sta la minim 1.5 m de un telefon mobil sau de un monitor/TV? Intensitatea campului electromagnetic nu se ia in calcul? Despre plita pe inductie, eu am citit in unele locuri ca "ar fi bine" sa nu te apropii la mai mult de 30 de cm perpendicular pe sursa de radiatie, iar in alte locuri am citit ca vasul de gatit preia tot campul electromagnetic. Adevarul? Probabil undeva la mijloc. :)

#319
1970diana

1970diana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.11.2012

 cromy, on 26 ianuarie 2015 - 16:38, said:

Eu m-am tot interesat pe Internet in ultimele luni despre gatitul la inductie si nu am gasit nicio resursa care sa ma lamureasca clar daca inductia este nociva sau nu pentru sanatate. Probabil ca este nociva intr-o oarecare masura, asa cum sunt si telefoanele mobile.
Asta inseamna ca nu mai folosim telefoane mobile? E-adevat ca nu prea avem de ales cu telefoanele mobile, pe cand la inductie avem alternativa gaz sau gatit electric clasic (rezistenta care se incalzeste).

Despre vaccinuri permite-mi sa ma indoiesc. Sunt de acord ca exista cazuri in care vaccinurile nu au fost ceea ce se spunea ca sunt, dar a nu mai crede in medicina stiintifica si a nu-ti mai vaccina copilul, de exemplu, sau a nu-l mai duce la medic, e ca si cum ai trai in Evul Mediu, cand se murea dintr-o banala raceala sau dintr-o rana minora care se infecta.

Eu am ales sa achizitionez o plita pe inductie, deoarece argumentele pentru ea mi s-au parut mult mai tangibile decat explicatia: "campul electromagnetic este nociv pentru sanatatea noastra".

Citeste tot topicul acesta, mai intereseaza-te si in alte parti, iar apoi decide ce crezi tu ca e mai bun pentru tine.

P.S.: De unde se stie ca este bine sa stai la minim 1.5 m de sursele de radiatie electromagnetice? Poti sta la minim 1.5 m de un telefon mobil sau de un monitor/TV? Intensitatea campului electromagnetic nu se ia in calcul? Despre plita pe inductie, eu am citit in unele locuri ca "ar fi bine" sa nu te apropii la mai mult de 30 de cm perpendicular pe sursa de radiatie, iar in alte locuri am citit ca vasul de gatit preia tot campul electromagnetic. Adevarul? Probabil undeva la mijloc. Posted Image
Da,asa e, fiecare hotaraste ce este mai bine pentru el si parerile sunt impartite referitor la orice subiect se posteaza pe forumuri.Daca ar fi toata lumea de acord,ce ar mai fi? Plictiseala,nu? Dar apropos de vaccinuri,de ce as introduce voit in copilul meu mercur sau formaldehida?Aceste substante sunt specificate in prospectul unor vaccinuri. Si de ce mi-as duce copilul sau pe mine la un medic care,invariabil,la orice simpla raceala,prescrie antibiotic? Nu generalizez,dar mie mi se pare ca suntem niste cobai.Nu te-am nimerit cu  tratamentul asta?Incercam altul.Si altul,si altul.In trei ani de cand s-a nascut copilul meu, am fost de cinci ori la medic. Nici un tratament nu "i-a mers".In plus,dupa vaccinul Rotarix,a facut o enterocolita de toata frumusetea. Acum ne tratam babeste.Si merge.Mult mai bine.
Si referitor la distanta la care trebuie sa stai de o sursa de radiatii electromagnetice. Poate fi 1,5 m,dupa cum spun unii sau 50 de cm,cum spun altii.Am putea sa stam chiar cu ochii lipiti de ecran sau sa dormim cu telefonul mobil sub perna.Unii spun ca nu trebuie sa vorbesti mai mult de 5 minute pe zi la telefonul mobil!!!!Ce ziceti de asta?Pe cine credem?
Nu ma pricep prea mult la tehnica,dar cand vorbeam mai mult timp la telefon simteam ca-mi ia foc urechea si apoi ma durea capul ingrozitor.
Deci,pana la urma,ce e mai bun? Gazul sau elecricitatea?
Sa aveti o seara minunata

 LittleJo, on 26 ianuarie 2015 - 16:26, said:

Ai auzit pe cineva sa moara de la inductie? Dar de la gaz?
Gazul implica mult mai multe riscuri.
La inductie campul electromagnetic e foarte limitat, suficient de limitat incat sa se incadreze in normele de siguranta.
Daca tie ti se pare mai ok sa inhalezi compusii rezultati din urma arderii gazului nu te obliga nimeni sa iei inductie Posted Image
Apropo, nu prea ai citit ce trebuie referitor la vasele de gatit.
Cam toate oalele bunecare se gasesc pe piata sunt formate din mai multe straturi. Ce e important pentru tine e stratul care intra in contact cu mancarea (care poate fi din inox).
Eu am aproape toate oalele din inox cu baza in asa fel incat sa poata fi folosita pe inductie.
Nu,n-am auzit sa moara cineva de la inductie,pentru ca nu poate nimeni sa-ti scrie la cauza decesului "mort de la inductie".Cum nu poate nimeni sa-ti spuna din ce cauza ai facut cancer.Cauzele sunt nenumarate.Probabil ca si inductia si gazul si multe altele se numara printre ele.
Si referitor la vasele pentru gatit,eu stiu ca sunt bune cele din inox,pe care nu se lipeste magnetul.

#320
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Diana, fara suparare - da le amesteci. .. pt vaccinuri sigur exista forum separat (sau poti incerca niste articole de pe insulaindoielii daca nu te ia cu ameteala). Cat despre inductie, daca vei citi orice manual de utilizare al unei plite cu inductie, te poti lamuri asupra riscurilor de utilizare (cui si de ce nu se recomanda). Personal, cred ca opinia o ai deja formata...

#321
1970diana

1970diana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.11.2012

 plimbaretul, on 26 ianuarie 2015 - 22:31, said:

Diana, fara suparare - da le amesteci. .. pt vaccinuri sigur exista forum separat (sau poti incerca niste articole de pe insulaindoielii daca nu te ia cu ameteala). Cat despre inductie, daca vei citi orice manual de utilizare al unei plite cu inductie, te poti lamuri asupra riscurilor de utilizare (cui si de ce nu se recomanda). Personal, cred ca opinia o ai deja formata...
"Plimbaretule",fara suparare,nu le amestec deloc.Am vorbit despre vaccinuri pentru ca subiectul a fost abordat de catre"cromy".
Si nu,nu am nici-o opinie formata. Daca aveam o opinie formata, nu mai postam pe acest forum.Speram ca ma poate lamuri cineva care se pricepe mai bine la principiul de functionare al acestor plite.La sugestia ta, o sa citesc si manualul de utilizare.

#322
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In manualul de utilizare nu se intra in detalii despre principii sau fizica avansata, ci doar depsre aspectul practic al folosirii acestor electrocasnice. Si fii sigura, daca era un pericol real, in marele US of A se gaseau hoarde de avocati care sa dea in judecata firmele pentru otravire, omucidere si alte bazaconii. Asa ca as recomanda sa iei ce iti place tie, fie ca e gaz fie ca e electrica clasica sau cu inductie, daca era nociva, nu se putea punea in vanzare. Singura restrictie reala a inductiei este pentru cei care poarta pacemaker, pentru ca aparatul este foarte sensibil si la apropierea de campurile electromagnetice generate de plita poate aparea interferenta cu functia de baza a pacemakerului.

#323
gorjeanul

gorjeanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.09.2005
De murit tot vom muri - dar, ca sa traim mai mult, io zic sa purtam costume metalice (ceva la moda, din zale), pe post de cusca Faraday (+ niste camasi si izmene de plumb). Cu siguranta vom fi ecranati de efectele unor radiatii considerate acum nocive.

#324
1970diana

1970diana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.11.2012

 gorjeanul, on 27 ianuarie 2015 - 21:08, said:

De murit tot vom muri - dar, ca sa traim mai mult, io zic sa purtam costume metalice (ceva la moda, din zale), pe post de cusca Faraday (+ niste camasi si izmene de plumb). Cu siguranta vom fi ecranati de efectele unor radiatii considerate acum nocive.
Da,ai dreptate,unii dintre noi ar trebui sa poarte astfel de costume.Mai ales cele de plumb sunt recomandate pentru smecheri.Dau bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate