Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ghid pentru realizarea filmelor de Playstation Portable cu Subtitrare

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Daca programul pentru playerul tau nu stie sa lipeasca subtitrarea ar trebui sa lucrezi folosesti ffdshow.
Filmul sa aiba numele identic cu subtitrarea.
In Start > Programs mergi la "ffdshow decoder configuration":
- Codecs > selectezi XviD
- Mai jos bifezi Subtitles si pe langa setarile default va trebui sa faci niste modificari. Pentru playerele portabile recomand o subtitrare mai mare cu urmatoarele setari:
- vertical position 99%
Attached File  ff16_9.jpg   107.46K   114 downloads
- in cazul in care playerul tau are ecranul 4:3 vei avea nevoie de benzi negre sus si jos si atunci subtitrarea o vei pune pe banda neagra. Pentru asta bifezi Letterbox 4:3
- line spacing 90%
Restul de setari sunt aici:
Attached File  ff_text.jpg   106.44K   125 downloads

Dupa ce ai facut toate setarile astea si vei deschide filmul in orice player de pe PC vei vedea subtitrarea mare cu setarile date de mine. In cazul in care iti apar 2 subtitrari, click dreapta pe fereastra playerului si dezactiveaza subtitrarea pe care ti-o afiseaza playerul ca sa ramai cu cea afisata de ffdshow. In timp ce vizionezi filmul, langa ceas iti va apare iconul de ffdshow din care poti face diferite setari in cazul in care chiar nu iti convine ceva la setarile mele.

Instalezi virtualdubmod si File > open > bifezi "Use avisynth template - DirectShowSource". Iti va apare filmul cu tot cu subtitrare facand scroll pe film. Poti sa inchizi virtualdubmod. Langa fisierele avi si subtitrare vei gasi un fisier cu extensia .avs. In Start > Programs mergi la "make avis":
Attached File  ff_avis.jpg   65.9K   68 downloads
Eu am bifat Store uncompressed audio deoarece este posibil sa apara desincronizari daca nu bifezi asta. Dupa ce apesi convert, in cateva minute iti va crea un "fake avi" pe care il vei putea deschide cu orice player pe PC sau folosi in programul tau. Nu se face reconversie, este doar o salvare de date!
Vezi totusi daca programul tau accepta fisiere .avs ca sa nu mai fie nevoie si de pasul cu "make avis".

Nu fiti lenesi si faceti setarile in ffdshow pana suntet total multumiti de aspectul subtitrarii. Poate dura 15-30 de minute, dar odata facute setarile raman pentru totdeauna. La urmatorul film pregatirea va dura doar 2-3 minute!

enjoy,
Mtz

Attached Files


Edited by Mtz, 21 September 2008 - 12:00.


#20
XLNC

XLNC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 01.06.2007
WOW aveau dreptate bătrânii când spuneau: "câte bordeie atâtea ...." :)
Spun asta pentru că am încercat o grămadă de combinații și programe, am încercat și "calea Queensoft" care fie vorba între noi merită laude.
Nu mi-a reușit asta decât cu xvid4psp plus softul playerului.
(După ce am postat am încărcat fișierul rezultat din convertirea cu softul playerului și am dat"media info" din xvid4psp, care nu se poate copia-pasta.
Poate descifrai ce trebuie făcut în "xvid4psp" ca să nu mai folosesc softul playerului.)
Am făcut și ce mi-ai spus în replica la postul meu, dar ... m-am "împiedicat" la MakeAvis.
Eu nu am așa ceva în start-all programs.
O fi oare din cauză că nu am mai instalat virtualdubmod pentru că îl are xvid4psp, și l-am folosit de acolo??

În altă ordine de idei, după ce că ecranul playerului meu e destul de mic (5 X 3,8cm) mai vreau și dungi negre deasupra și dedesubt???
Am văzut undeva setat ca fiecare literă să aibă un fundal negru, asta cum se poate face?

Ce calitate are fișierul tău video!!! De unde le iei .... sau cu ce le convertești de ies așa oglindă?
Dacă nu se poate ---PM te rog!
Mulțumesc!

#21
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Este un rip de al meu de pe DVD original. Se vad bine pentru ca am scultat de sfaturile altora si am mai studiat. ;)
Revenind la playerul tau care are ecran 4:3: daca softul lui stie sa trateze corect 16:9 iti va pune el acele benzi negre, dar daca tu ai facut adaugarea subtitrarii cu un soft care ti-o pune la baza imaginii 16:9 el va pune benzile negre sub imaginea cu subtitrae si vei avea subtitrarea aproape de mijlocul ecranului. Daca softul tau nu stie sa trateze corect 16:9, atunci va imprastia imaginea pe tot ecranul, vei avea subtitrare la baza ecranului dar toate imaginile for fi deformate in sensul ca vor fi alungite.
In legatura cu makeavis: la primul post se spune sa se foloseasca ultima versiune de ffdshow. Aceasta are make avis.
Attached File  ff_makeavis.jpg   31.08K   64 downloads
Folosind ffdshow vei avea outline negru la subtitrare.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 21 September 2008 - 16:52.


#22
ctcbalan

ctcbalan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.09.2008
nu pot sa imi dau seama de ce nu m ai merge sa fac ( zice corupt data , sau ceva de genu) asta dupa ce la inceput am mers ,  am facut vro 3 filme , dar dureaza mult , la mine a durat  3h 20min.   , am facut toate setarile  :huh:
o sa incerc o alta versiune :-?? , apropo corleone85 , pe ce versiune a xvid4psp ai facut tutorialul , asta daca l ai facut tu .
astept raspuns , ms anticipat

Edited by ctcbalan, 26 September 2008 - 14:42.


#23
corleone85

corleone85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.12.2006
E facut pe "Se instaleaza ffdshow, avisynth si xvid4psp 5.028 cu toate optiunile bifate." Cred ca daca citeai primele cateva randuri observai. Acum a ajuns la versiunea 5.035. Cat despre eroarea ta, dezinstaleaza-l, sterge si din registrii si instaleaza-l din nou. Timpii de conversie sunt influentati de pc-ul fiecaruia. Cat despre "daca l-ai facut tu", nici nu ma mai obosesc sa iti raspund.

Edited by corleone85, 01 October 2008 - 18:07.


#24
XLNC

XLNC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 01.06.2007
[quote name='Mtz' date='Sep 21 2008, 17:50' post='5255263']
Se vad bine pentru ca am scultat de sfaturile altora si am mai studiat. ;)


Aș vrea și eu să "scult" de voi "cei mai cei" din păcate se pare că nu vă mai obosiți nici să răspundeți la întrebările postate!!!
Ce să mai zic de faptul că ți-am cerut ceva sfaturi și mi-ai dat peste nas cu "scultatul"
Să fie ăsta oare un site-forum doar pentru avansați-plăcuți vouă?!?!
Dacă greșesc, îmi cer scuze dar am postat 2 întrebări acum 2 zile și nimeni nu a catadicsit să răspundă ceva. nici măcar: "nu știu", sau "cercetăm", sau ...ceva!!!
Sau oare "nu știu" este de mare rușine!!
Mulțumesc

#25
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ai primit raspuns la ultimul tau post, ba chiar mai intainte am pus si screenshoturi. Asa cum altii au reusit, tot asa trebuie sa reusesti si tu.

enjoy,
Mtz

#26
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Am o problema si nu gasesc rezolvarea.
Cum se procedeaza daca am un dvd (desene animate) care are si coloana sonora in limba romana.
Vreau sa il vad pe PSP, dar numai cu audio in romana, nu stiu cum sa fac.
Filme avi/mkv am facut este simplu deoarece este un singur fisier, dar la dvd cum se face?
Am cautat pe aici dar nu gasesc raspunsul.
Oricum mai caut, dar poate a mai facut cineva si ma scuteste de chin.

Multumesc

#27
corleone85

corleone85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.12.2006
[ http://i41.tinypic.com/okom0o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ai aici instructiuni cum sa faci ca sa alegi pista audio dorita. Versiunea de xvid4psp este 5.036.

Edited by corleone85, 14 January 2009 - 21:35.


#28
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Corleone, multumesc, am citi cu atentie ce ai scris la inceput si a mers.
Am facut exact cum ai aratat acum, a trecut de 50% sa vad cum iese.
Foarte bun ghidul tau.

#29
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
2 intrebari:
- se pierde din calitatea imaginii?
- ce marime are fisierul final comparativ cu cel initial?

#30
cristi_mic

cristi_mic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 14.06.2007
@Wittmann2: Pai depinde de ce setari video aplici tu.La pasul cand alegi encodarea video trebuie sa pui birate.De birate-ul ala depinde calitatea si marimea.
Un film de 700mb (avi) avea calitate 197 (asa imi aratea in program) l-am facut MP4, tot pe calitate 197 si l-a facut de ~450mb, calitatea fiind aceeasi.L-a encodat in 7 minute.
Cu cat cresti birate-ul, cu atat creste calitatea dar creste si spatiul ocupat de film.

Acum incerc sa fac mp4-uri de 300mb (am card mic).Daca se vad bine asa o sa prodecez mereu.

#31
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postcristi_mic, on Jan 30 2009, 12:15, said:

@Wittmann2: Pai depinde de ce setari video aplici tu.La pasul cand alegi encodarea video trebuie sa pui birate.De birate-ul ala depinde calitatea si marimea.
Un film de 700mb (avi) avea calitate 197 (asa imi aratea in program) l-am facut MP4, tot pe calitate 197 si l-a facut de ~450mb, calitatea fiind aceeasi.L-a encodat in 7 minute.
Cu cat cresti birate-ul, cu atat creste calitatea dar creste si spatiul ocupat de film.

Acum incerc sa fac mp4-uri de 300mb (am card mic).Daca se vad bine asa o sa prodecez mereu.

Adică BITRATE=rată de biți, nu birate. Sau nr de biți procesați într-o secundă. :P

Edited by vgabi, 30 January 2009 - 21:17.


#32
cristi_mic

cristi_mic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 14.06.2007
Nu stiu de ce imi parea mie mai frumos birate :P

#33
sherbby

sherbby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.03.2008
salut am un psp v4.01 si vreau sa bag pe el filmul the marine ... si nu stiu cum.am luat un program si am pus cu subtitrare filmul dar se bloca imi puteti da un program bun va rog?

#34
emyl28

emyl28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.04.2009
salut
am facut toti pasii cum scrie in acest ghid si cand bag filmul in psp imi spune:this video cannot be played
nu stiu unde am gresit...daca ma poate lumina si pe mine cineva i-as fi recunoscator.
super bun acest ghid...bv

#35
wertys_poi

wertys_poi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.10.2006
Encoding video to: D:\Temp\0101.264
x264 Q21.0 480x272 25.000fps (62863 frames)
x264 [error]: could not open input file 'D:\Temp\0101.avs'

am facut multe filme cu progr. asta! dar de cateva zile imi da mesajul de mai sus.stie cineva ceva? a mai patit cineva? multumesc

#36
EmpeRoRTM

EmpeRoRTM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.09.2009
Salut Am Si Eu O Problema Si Nu Stiu Cum So Rezolv"

Am Urmarit Fiecare Pas In Totalitate Totul Facut Ca La Carte Iar DUpa Ce Dau Encode Se Incarca Pana la 2.08% Si Ramane Asa Am Incercat Mai Multe Tipuri De Filme Si Acelasi Lucru 2.07%-2.08% Ramane Asa, Dar Nu Se Blocheaza Si Nici Nu-mi Da Vreo Eroare Sau Alte Chestii.
Va Multumesc Anticipat.
Astept Raspuns!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate