Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Orasele Romaniei

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#19
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
Propun sa schimbam subiectul: cel mai tare sat al tarii  <_<

#20
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 klaxx, on Feb 3 2008, 22:51, said:

Asa pot sa zik si io Craiova RULLZ ca e orasul meu.Nu cred ca Bacaul e vreun mare oras european :rolleyes: :D


 irinuca8082, on Feb 4 2008, 03:22, said:

de acord cu tine, ardeleanule. :coolspeak:
si da, mi-s bacauanca. :rolleyes:

Eu eram sarcastic  :rolleyes:

#21
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006

 subiect, on Feb 4 2008, 19:54, said:

Propun sa schimbam subiectul: cel mai tare sat al tarii  <_<
Esti cumva din Satu Mare? :lol:

On: pe partea economica, asa cum zicea un cunoscut pitecantrop politic, Bucurestiul sta cel mai bine, urmat de Cluj, Ploiesti si probabil orasele de la Dunare unde sunt zone libere (Giurgiu, Galati etc).

Ca si civilizatie e clar ca Ardealul si Banatul stau mult mai bine decat fostul Regat, dar aici deja intram in chestii subiective. Eu m-am plimbat mai mult prin Cluj, Timisoara si Deva (oras mic dar pitoresc) si pot sa spun ca se vede diferenta de la Brasov incolo )Brasovul e de tranzit, nici ca in Ardeal nici ca in Regat).

#22
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008

 pufonel, on Feb 5 2008, 03:17, said:

Esti cumva din Satu Mare? :lol:

On: pe partea economica, asa cum zicea un cunoscut pitecantrop politic, Bucurestiul sta cel mai bine, urmat de Cluj, Ploiesti si probabil orasele de la Dunare unde sunt zone libere (Giurgiu, Galati etc).

Ca si civilizatie e clar ca Ardealul si Banatul stau mult mai bine decat fostul Regat, dar aici deja intram in chestii subiective. Eu m-am plimbat mai mult prin Cluj, Timisoara si Deva (oras mic dar pitoresc) si pot sa spun ca se vede diferenta de la Brasov incolo )Brasovul e de tranzit, nici ca in Ardeal nici ca in Regat).

Nu, nu sunt din Satu Mare.

#23
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

 adryyan, on Feb 4 2008, 13:45, said:

economic : Bucuresti , Timisoara
civilizatie : Sibiu , Brasov
cultura :  Sibiu ??? , Iasi
Turism : Sibiu , Constanta , Brasov
Siguranta: singuranta mai buna poate
:peacefingers: :peacefingers:

Edited by ReVaNgEr, 05 February 2008 - 12:12.


#24
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
 Din toate orasele care am fost, cel mai mult mi-a placut Piatra Neamt;  Cateva argumente:
- are unul dintre cele mai mari complexe turistice din tara;
- cel mai frumos oras ornat de sarbatori (cracun, paste..);
- unul dintre cele mai moderne stadioane de fotbal;
- partie de ski, cu nocturna, teleski si tot ce trebuie;
- panorama (de unde e facuta poze de mai jos);
- strazile sunt ca in palma; multe strazi cu sens unic -> se circula lejer; multe parcari; trotuare noi aproape in tot orasul;
- multe obiective turistice (in apropierea orasului);
- telegondola deasupra orasului;
- pozitionare (intre munti) - aer curat;
- multe locuri pentru distractie (cluburi, restaurante);

ar mai fi dar nu-mi aduc aminte acum..

PS. Nu stau in Piatra Neamt, desi mi-ar placea :)

Attached Files



#25
iulia89

iulia89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 22.04.2007
Hmm...aleg Brasovul  ;)

#26
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

 Fr3ak, on Feb 4 2008, 23:43, said:

Eu eram sarcastic  :rolleyes:

uite ca nu te cred.:P

#27
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
Cluju rullz  :first: tot ce imi doresc ii sa ramana BOC inca vreo 10 ani primaru Clujului si ne-am scos :) de cand ii el primar Cluju are alta fata ca sa zic asa :) Funar vopsea bancile , stalpii si alte minuni el baga tot banii in vopsele :) cred ca avea ceva fabrica de vopsele si avea el combinatile lui :) in fine de cand ii BOC primar majoritatea strazilor or fost facute asa ca la carte , acuma se fac centurile ocolitoare , parcari supra etajate , avem 2 mall-uri , o gramada de parcuri noi , Nokia si Mercedes la Cluj etc etc :) nu am fost de ani buni de zile prin Timisoara , Iasi  sau Constanta asa ca nu pot face o comparatie intre ele da io unu is multumit de drumu pe care o luat-o Cluju

#28
YoYo69ErS

YoYo69ErS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 02.05.2005

 klaxx, on Feb 3 2008, 22:30, said:

Care credeti ca e cl mai dezvoltat oras al Romaniei....Atat din punct de vedere economic București, cat si din punct de vedere al civilizatiei orice oraș ardelean, culturii greu de spus, foarte subiectiv,turismului capitala și orașele "hub" pentru stațiuni precum Constanța sau Brașov,sigurantei iarăși, greu de spus, dar probabil că acolo unde-s mai puțini țigani....etc. :D  :D  :D


#29
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Zalăul e încă un oraș plin de oameni inteligenți. Și de Baia Mare nici nu vorbesc. Dar toți acești oameni inteligenți vin la Marele Centru Universitar din Oradea, care bate Cluju, Timișoara și Iașiul la un loc.

#30
alien_zapp

alien_zapp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.12.2007
ca si civilizatie, cultura, curatenie.. drumuri bune.. Tg. Mures
ca si economie clar Bucurestiul, Ploiestiul, ... si poate Timisoara si Constanta....
cu clujul .. hmm.. intr-adevar a facut progrese remarcabile dar fata de cele enumerate mai sus mai are inca de recuperat.
ce sa mai zic??? sunt curios de exemlu de galati?? candva stiam ca e dezvoltat....
referitor la bacau.. am fost pe akolo.. e un orash curatel.. dragut shi cam atata... cand a fost seche bacaul s-a ridicat dar de at .. sunt multe alte orase care s-au dezvoltat mult mai mult.
piatra neamt??? am fost pe akolo dar sincer.... poate ca e dezvoltat si dragut in comparatie cu Suceava.. dar in comparatie cu oricare orash enumerat anterior... Se ascunde :D

Edited by alien_zapp, 21 February 2008 - 16:37.


#31
c26

c26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 20.10.2007
Frate, sunteti dusi complet cu pluta cu orasele voastre. Toti vorbiti de Iasi, Cluj, Brasov, Timisoara DAR Constanta le bate pe toate la un loc dpdv al dezvoltarii economice, al populatiei, al civilizatiei (600.000) .

Constanta ca oras nu mai exista, practic s-a unit cu oraselele si comunele din jur ceea ce a facut sa aparaprima zona metropolitana din Romania, inregistrata legal: Constanta. Tinanad cont ca orice mare metropola a lumii s-a dezvoltat in jurul unui port, ii dau Constantei 10 ani sa ajunga Bucurestiul ! In rest, in multe privinte, gen standing life, economie etc suntem peste toti:

1. in constrcutii: de 3 ori mai mult decat bucurestiul. Pe urmatorii ani sunt proiecte care adunate fac vreo 8 miliarde de euro, cam cat toata provincia la un loc:http://www.standard.ro/articol_15527...nstructii.html

2. banii se fac din energie (electricitate, petrol, rafinarii): rompetrol, centrala nucleara, oil terminal etc

3. constanta e orasul cu cei mai multi turisti ; Constanta are 45% din locurile de cazare ale tarii !

4. Constanta are celel mai mari investitii pe cap de locuitor si cea mai tare infrastruictura de transport din Romani. In Constanta gasesti taoate felruiel de transport.

5. CONSTANTA aduce aport la buget cat TIMISOARA (dublu fata de ei), CLUJ (triplu fata de ei) si IASI la un loc: http://www.cotidianu...;/big_tabel.jpg

6. sunt mii de straini care vin sa caute un loc de munca la noi: http://www.evz.ro/ar...hp?artid=335707

7. Constanta e 10 clase peste toata tzara ca nightlife, clubbing si distractie : www.citynights.ro

8. Constanta da clasa la evenimente sportive de talie internationala: vezi formulele de formula 1 pe apa si in aer, adica  Class 1  si Aero GP etc.

9. Zona metroplitana Constanta e singura din tara reala si ingregistarta oficial. mai sunt 2 glume proastea (Iasi si Oradea) dar care le considera mteropole. http://en.wikipedia....reas_in_Romania

10. Ca suprfata, zona metropolitana Constnata e de 10 ori cat Bucurestiul. Orasele so cumonuele din jurul Constantei sunt cunsocute oricui ca orase cu obicetive economice de importanta nationala. Vezi wikimpapia: http://wikimapia.org...o...amp;m=a&v=2

11. In Constanta sunt companii care invarta bani cat judete intregi din alte aprti. Vezi Daewoo care are contracte de 4 miliarde de dolari, vezi rompetrol care are cifra de afaceri vreo 7-8 miliarde si vrea sa ajung la 40 de cand cu cazacii etc.

12. n-are rost sa spun mai mult. cand vorbiti de orase mari scoateti Bucurestiul si Constanta de pe lista ! Nu continuii fiindca 13 e numar cu ghinion si fiindca mi-ar trebui o viata sa sciu ce e in Constanta si nu e in Timisoara, Cluj, Iasi etc.

etc etc.

mai multe informatii despre dezvoltarea spectaculoasa a Zonei Metroplitane Constanta le gasiti aici

http://forum.softped...howtopic=305000

sau pe site-ul international "skyscrapercity":

Constanta - orasul : http://www.skyscrape...ad.php?t=474889

Constanta - mamaia : http://www.skyscrape...ad.php?t=426728

Constanta - constructii : http://www.skyscrape...p...536&page=17

Constanta - portul : http://www.skyscrape...ad.php?t=541613

Concluzia: ca esti din Bucuresti, Cluj, Timisoara, Iasi, Brasov sau de unde ai fi, ciocul mic ca suntem 10 clase peste voi. Si e doar inceputul. E zona cu cel mai ridcat standard de viata asa ca un pic de respect cand fabulati cu alte orase inaintea Constantei. Veniti cu dovezi nu cu fantezii sau parerei subiective fiindca sunteti nascuti acolo. Cum e cazul cu Bucurestiul care mereu "evident e primul" dupa cum zice presa dar daca faci calculele pe cap de locuitor, la multe aspecte o ia in freza de la Constanta !

Hai pa, ca m-am saturat de ignoranti !

Edited by c26, 10 March 2008 - 11:08.


#32
c26

c26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 20.10.2007

 proxxxy, on Feb 7 2008, 13:30, said:

 Din toate orasele care am fost, cel mai mult mi-a placut Piatra Neamt;  Cateva argumente:
- are unul dintre cele mai mari complexe turistice din tara;
- cel mai frumos oras ornat de sarbatori (cracun, paste..);
- unul dintre cele mai moderne stadioane de fotbal;
- partie de ski, cu nocturna, teleski si tot ce trebuie;
- panorama (de unde e facuta poze de mai jos);
- strazile sunt ca in palma; multe strazi cu sens unic -> se circula lejer; multe parcari; trotuare noi aproape in tot orasul;
- multe obiective turistice (in apropierea orasului);
- telegondola deasupra orasului;
- pozitionare (intre munti) - aer curat;
- multe locuri pentru distractie (cluburi, restaurante);

ar mai fi dar nu-mi aduc aminte acum..

PS. Nu stau in Piatra Neamt, desi mi-ar placea :)

Piatra-Neamt e cel mai klumea oras din Moldova. Cine nu crede, sa traga un ochi aici:

http://www.skyscrape...ad.php?t=425300

Edited by c26, 10 March 2008 - 11:22.


#33
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 c26, on Mar 10 2008, 11:03, said:

Frate, sunteti dusi complet cu pluta cu orasele voastre. Toti vorbiti de Iasi, Cluj, Brasov, Timisoara DAR Constanta le bate pe toate la un loc dpdv al dezvoltarii economice, al populatiei, al civilizatiei (600.000) .
ce mai sufera unii din patriotism local...
m-ai amuzat terbil... si eu sunt constantean... nascut crescut in constanta.... dar nu-ti dau dreptate....

am vazut majotitatea oraselor mari ale tarii...si nu suntem nici macar la jumatea listei...

nu neg investitiile, dezvolatarea...etc... dar ca si oras...e un oras urat. n-are nici o forma...nici o arhitectura... "o rusine" de centru istoric cu case darapanate pline de tigani... blocuri de cacat... parcuri de cacat... (in singurul parc mai acatarii...s-au facut mall, centru expozitional...etc...si n-a mai ramas mai nimic din el),
oameni de cacat (ca si in bucuresti s-au adunat o gramada de scursuri din alte zone ale tarii), spitale de cacat (toti cu boli grave se duc la bucuresti, timisoara, iasi, cluj, etc...ca aici ai toate sansele sa mori cu zile)...echipa de fotbal de cacat (echiap fara nici o ambitie....sau obiective)... ce vrei sa-ti mai zic?

#34
Flowrinel

Flowrinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 10.02.2007
Oradea rullzz-big city live '

#35
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Budapesta.

#36
maritim

maritim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 22.12.2007
Exista in Romania vreun oras in care mai exista siguranta, cultura si civiizatie ? :huh:
Din cate am inteles Clujul si Sibiul ... in comparatie si cu celelalte  -_- .

Edited by maritim, 05 June 2008 - 21:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate