Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Venetia

- - - - -
  • Please log in to reply
2410 replies to this topic

#2233
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Muzee.
În categoria "muzeu" poţi include şi orice biserică, din moment ce vei găsi în fiecare tot felul de tablouri de mari maeştri. Şi la intrarea în biserici este câte o tăbliţă cu artiştii ce au produs obiectele de artă dinăuntru.


Sănătate şi toate cele bune !

#2234
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
dar este vreo varianta ok de la venezia unica sau ceva alternativa pt transport din mestre si dat cu vaporeto de cateva ori?
ca si timp cred ca am 2 zile cap coada.

#2235
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Vezi cardul pe 1,2,3 şi 7 zile. Pe 2 zile e 30 de euro pt. un nr. nelimitat de călătorii.


Sănătate şi tcb !

#2236
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
am luat de la aeroport Treviso pana in Mestre dus intors 20 euro de pers, plus cardul pe 2 zile peste tot de 30 euro. A fost relativ ok. mai ales ca te poti plimba cu vaporul cat vrei.

#2237
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
caut si io unde se mananca mai ieftin, zona san polo, si am dat peste o recenzie misto la o pizzerie, bar da sandro:

Had an awful time. Asked for a beer and when I asked to pay for it, they brought the bill and said they didn't accept cards for less than 20 euros. So we kept drink two more 7 euro beers to make it 21 and asked for the check they said that the first one would not count for that bill that it is in another bill so we would have to drink another one and at that moment we decided that was enough and went to the atm to get cash to get out of that awful place
(Tradus de Google)
Am avut o perioadă îngrozitoare. Au cerut o bere și când am cerut să o plătesc, au adus nota de plată și au spus că nu acceptă carduri cu mai puțin de 20 de euro. Așa că am băut încă două beri de 7 euro pentru a ajunge la 21 și am cerut cecul, au spus că primul nu va conta pentru acea factură că este într-o altă factură, așa că va trebui să bem alta și în acel moment am decis asta a fost suficient și s-a dus la bancomat pentru a primi bani pentru a ieși din acel loc îngrozitor


si on-topic, o harta unde puteti gasi adresa si dupa numarul casei: https://venicexplore....43680/12.34270

#2238
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.01.2013
Buna,

am inceput sa fac munca de research pentru un city trip de vreo 3 zile in Venetia.  As vrea sa merg pe la mijlocul lui octombrie, spre un sfarsit \ inceput de saptamana.  Sper ca vremea sa permita plimbarile si poate si statul la vreo terasa. Din primele verificari, vad ca exista o singura varianta de zbor direct, cu wizzair. Asa este ? Pe site-ul wizz, esti indus in eroare , crezand ca aterizeaza pe Marco Polo ( aeroportul mai apropiat de Venetia)...dar undeva mic scrie ca aterizeaza pe Treviso. La plecare, este la o ora, 5:55,  care iti permite sa te bucuri de toata ziua ( lasand la o parte obosela si trezitul de dimineata ) , dar la intoarcere este la ora, 7:35, care iti distruge toata ziua. Pentru ca sunt inca la inceput cu research-ul, va rog sa ma ajutati cu cateva informatii:

1) Inteleg ca de la aeroportul Treviso, pot ajunge cu autobuzul in Piazzale Roma cu ATVO si ca este singura companie autorizata sa ofere transport direct pana pe insula ( conform https://www.atvo.it/...so-airport.html ) . Transport direct, inseamna de fapt, din ce inteleg eu, ca mai are doua opriri in Maestre. Asta inseamna non stop ? ca de fapt mai are doua opriri in Maestre ? sau mai exista o alta varianta din aeroportul Treviso direct in Piazzale Roma ? Cursa cu autobuzul este de 1 h 10 min ... ( asta e si motivul pt care mi-ar fi placut aeroportul Marco Polo..nu mai pierdeam atata timp cu transportul ).

2) Confom programului celor de la ATVO, prima cursa din aeroportul Treviso este la ora 7:30. Avionul ar trebui sa aterizeze la ora 7:00. Tinand cont ca nu o sa avem bagaje, in afara de rucsace, e fezabil sa cred ca o sa pot prinde cursa de 7:30 ( o sa si cumpar bilete online pt ATVO ) ?

3) Ma poate ghida , va rog, cineva mai exact cum ajung de la aeroport la autobuzul celor de la ATVO ? Daca e fezabil ce am zis la pct. 2, o sa am teoretic doar 30 min sa ajung de la avion la autobuz ( cine stie ce verificare o sa mai fie si cu covidul.. deci mai pierd si aici ceva timp ).

4)  Doar informativ, daca nu iau ATVO, cat ar costa un UBER \ BOLT ( exista asa ceva acolo ? ) sau un taxi pana in Piazzale Roma de la aeroportul Treviso ?

5) La intoarcere, unde este partea cea mai dureroasa, avionul decoleaza la 7:35 .  Este ok, sa plec cu ATVO , Piazzale Roma => aeroportul Treviso, cu cursa de 5:30, care ajunge la 6:30 la aeroport . Imi mai ramane 1 h. Este riscant ?

6) Pentru ca vreau sa fac insula la picior, ma gandeam sa iau cazare la NH Venezia Rio Novo ( https://g.page/NHVeneziaRioNovo?share ) . Pare ca din Piazzale Roma ( de unde ma lasa ATVO) , fac cam 10 min de mers pe jos pana la hotel. Considerati ca este ok cazarea in aceasta locatie ? Pot face insula la picior de aici ?

Multumesc pentru suport

#2239
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Pai depinde din ce oraș pleci. Io plec vineri din Suceava cu ryanair, 7.99 euro biletul. În principiu o sa fie o călătorie de buget, asa ca am ales varianta autobuz pana la gara venezia și apoi tren pana în Veneția. Ca ma costa sub 5 euro.
Cazare cred ca aproape oricare e ok, Veneția nu e asa mare. Io stau în campo san polo, e drept, cazarea ta pe o zi costa cât a mea pe 3.

#2240
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Ma pricep sa iti raspund doar la 2, 5 si 6:

2) Nu te baza ca veti prinde autobuzul de 7:30. Exista posibilitatea sa intarzie avionul. Dupa aterizare aveti de facut control de pasapoarte/CI si control de acte covid. Se pot forma cozi.

5) in niciun caz nu mi-as face socotelile sa ajung cu un autobuz la aeroport cu exact o ora inainte de plecarea avionului. Se poate intampla orice, blocaj pe drum din cauza unui accident, pana, vreme rea, intarzieri din orice motive. In mod normal, teoretic, imbarcarea se termj a cu 40 min inainte de plecarea avionului. Pot foarte bine sa inchida poarta si sa nu te mai primeasca daca nu ai bagaj de cala. Mai pune la socoteala si posibile cozi la controlul de securitate si pasapoarte. Fa un plan ca sa ajungi cu minim 2h la aeroport ca sa ai si o mica rezerva in caz de ceva.

6) Orice pozitionare a cazarii e buna in Venezia, te poti deplasa oriunde penjos sau cu vaporetto. (Cand nu va mai tin picioarele apelati la el)

Edited by mdt, 19 September 2021 - 17:08.


#2241
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postmparvu, on 19 septembrie 2021 - 13:48, said:

3) Ma poate ghida , va rog, cineva mai exact cum ajung de la aeroport la autobuzul celor de la ATVO ?
E chiar in fata iesirii din terminal, n-ai cum sa-l ratezi. Aeroportul e foarte mic, nu sunt zeci de peroane. Arunca un ochi pe GoogleMaps.

View Postmparvu, on 19 septembrie 2021 - 13:48, said:

Tinand cont ca nu o sa avem bagaje, in afara de rucsace, e fezabil sa cred ca o sa pot prinde cursa de 7:30 ( o sa si cumpar bilete online pt ATVO ) ?
Foarte putin probabil.

View Postmparvu, on 19 septembrie 2021 - 13:48, said:

5) La intoarcere, unde este partea cea mai dureroasa, avionul decoleaza la 7:35 .  Este ok, sa plec cu ATVO , Piazzale Roma => aeroportul Treviso, cu cursa de 5:30, care ajunge la 6:30 la aeroport . Imi mai ramane 1 h. Este riscant ?
Eu n-as risca.

View Postmparvu, on 19 septembrie 2021 - 13:48, said:

Pot face insula la picior de aici ?
Insula se poate face la picior de oriunde, nu e foarte mare.

View Postmparvu, on 19 septembrie 2021 - 13:48, said:

sau mai exista o alta varianta din aeroportul Treviso direct in Piazzale Roma ?
Nu.

#2242
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.01.2013
Multumesc pentru raspunsuri.

O intrebare pentru cine a fost  de curand sau are in plan sa mearga: pe langa certificatul de vaccinat este obligatoriu si test PCR ? Din ce inteleg de pe https://www.mae.ro/t...itions/3711#820 nu e nevoie, dar ce citesc pe https://edition.cnn....d-19/index.html spune ca e nevoie si de una si de alta. Tind sa cred ce scrie pe site-ul mae , dar m-ar ajuta si un sfat de la voi.

Multumesc

#2243
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Noi intentionam sa mergem in Italia de 1 decembrie. In principiu toate tarile din Europa te primesc pe baza certificatului verde. Ca sa confirm m-am uitat pe site-ul sursa al mae, asta: https://infocovid.vi...ingtoitaly.html
Cnn-ul s-au exprimat ei prost, trebuia sa zica and those who have a PCR test blabla.

Atentie ca in Italia certificatul verde este necesar si pe la obiectivele turistice inclusiv cele in aer liber pentru toti cei peste 12 ani. Nu am studiat despre restaurante dar cum suntem toata familia ori vaccinati ori sub 12 ani ne e indiferent.

Edited by mdt, 27 September 2021 - 20:38.


#2244
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Doar certificatul verde de vaccinare.
https://certificat-covid.gov.ro/
Și trebuie completata înainte declarația aia de localizare.
https://app.euplf.eu/#/

#2245
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007

View Postmdt, on 27 septembrie 2021 - 20:37, said:

...
Atentie ca in Italia certificatul verde este necesar si pe la obiectivele turistice inclusiv cele in aer liber pentru toti cei peste 12 ani. Nu am studiat despre restaurante dar cum suntem toata familia ori vaccinati ori sub 12 ani ne e indiferent.
In urma cu o luna, pentru intrarea in restaurant au vrut sa vada certificatul verde. Nu si la terase.

#2246
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.01.2013
Multumesc pentru raspunsuri.

E destul de clar mentionat si pe site-ul https://www.salute.g...irus&menu=vuoto

Sa speram , la cum decurge situatia in Romania, ca nu o sa inaspreasca conditiile de intrare.

#2247
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Vrusei si io o iesire low-cost la venetia, ca ryanair are bilete cu 8 euro din suceava.
Neseriosi italienii. Rezervare la Woodhouse Venice San Marco https://www.booking....n-marco.ro.html anulata in dimineata zborului. Si mesaj de la booking ca imi recomanda Alloggi alla Scala del Bovolo https://www.booking....-bovolo.ro.html . Rezerv la astia, ajung la usa lor, inchis, sun la telefon, un italian tupeist si galagios, ca e full, nu sunt locuri. Un italian deja se certa cu cei de la booking, ca si lui ii daduse eject tupeitul.
Pe booking cam full, semnal gps prost in oras, am luat cazare unde nu am vrut, in murano. Ca' Antica Cristalleria https://www.booking....alleria.ro.html . Aici proprietara de nota 10, cazare de nota 10. O casa de ~100mp, recent renovata, recent intrata in circuitul turistic. Partea proasta ca am platit cazarea, partea buna e ca booking imi da toti banii inapoi. Deci tot raul spre bine, am platit cazare de 150 euro, am stat la cazare de 400. Maine-i sun, ca poate reusesc sa scot de la ei si banii de vaporetto.

#2248
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Varianta low-cost de deplasare de la aeroportul Treviso la Venetia. E din doua parti, autobuz aeroport - gara Treviso, de acolo tren in Venetia.
Aeroportul Treviso e mic. La parter, in dreapta, sunt 3 ghisee, cel putin la 2 e afisata firma atvo, dar la ala din mijloc se vand biletele de autobuz pentru transportul local. Cumparati bilet MOM. Costa 1.5 euro. Se mai pot cumpara si din aplicatia android, sau la sofer, dar costa 2,5 euro.
Iesiti din aeroport, e o strada, in partea dreapta la cativa metri, e o statie de autobuz. Are si afisaj digital, sa stiti cand si ce autobuze vin. Asteptati autobuzul 6, pe care il luati pana la capat, in fata garii Treviso. Biletul se valideaza in autobuz, il apropiati de cititor.
Imediat langa statie e un pasaj pietonal. Mergeti prin el, la un moment dat se bifurca, spre oras, spre casele de bilete si spre peroane. Urcati la casele de bilete. Luati bilet spre venetia. 3,65 euro. La urcare din pasaj spre fiecare peron este afisaj cu destinatia, si timpul de plecare, plus aparat de validat. Cautati primul tren spre Venezia S.L. (venezia santa lucia), validati biletul, urcati pe peron, asteptati trenul. Sunt extrem de dese, la cateva minute, maxim 15, e unul.
Si asa cu 5 euro ati ajuns, distractie placuta in Venetia.

Din pacate vacanta s-a terminat, asa ca va duceti la gara Venetia, pe stanga sunt casele de bilete, luati bilet la tren spre Treviso Centrale. Iesiti pe peron, e o taraba de informatii, va spune care e peronul la care sa mergeti sa luati primul tren care pleaca. Nu aveti cum rata destinatia, in trenuri sunt si displayuri care afiseaza urmatoarea oprire, se anunta si audio. Parcurgeti in sens invers pasajul pietonal, cand iesiti e un magazin mic alimentar, are si bilele MOM. (daca aveti tren noaptea, luati din timp bilete din Venetia) Luati bilet, asteptati in aceeasi statie de autobuz unde ati coborat, luati autobuzul 6, va lasa in fata aeroportului.

Edited by slai, 30 September 2021 - 17:46.


#2249
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Cred ca cel mai bine e sa iei bilet pt autobuzul din Treviso din aeroport inclusiv pt intoarcere. Oricum, utila si informatia cu magazinul alimentar!

#2250
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postslai, on 30 septembrie 2021 - 17:37, said:

Din pacate vacanta s-a terminat...
Asadar, ce mai e prin Venetia?
Aglomerat, pe strada, la obiective, in restaurante?
Scoruri la mancare tot maricele?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate