Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Venetia

- - - - -
  • Please log in to reply
2409 replies to this topic

#2215
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postzerillos, on 27 septembrie 2018 - 13:31, said:

Totusi, voi plati sa vizitez cateva care intradevar merita.
Asta depinde de preferintele fiecaruia...
Din punctul meu de vedere:Palatul Dogilor,Basilica San Marco,Campanile di San Marco(nu pentru interior ci pentru privelistea oferita),Basilica Santa Maria Gloriosa dei Frari(sunt o multime de alte biserici frumoase in Veneția...),Scuola Grande di San Rocco,Torre dell'Orologio,etc.

#2216
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
Pentru ca stau in Mestre si merg zilnic spre laguna cu transportul in comun, am decis sa imi iau o cartela pe 7 zile de 60 Euro ca sa am confort si sa ma pot duce cand vreau spre insule, spre Lido, pe Canal Grande sau sa ma mut cand vreau de colo colo. Cine stie daca ma apuca si ma duc de 2 ori spre Murano/Burano? Posted Image)) . Stiu ca include vaporetto full fara liniile speciale dar si auobuz/tramvai. Cred ca e cea mai buna optiune decat 3 zile/40 euro. Sunt alte posibilitati sau aveti sugestii mai bune/ieftine?

Avionul e la Treviso si intentionez sa ma duc cu autobuz+tren la Mestre. Varianta directa e prea scumpa si nu cred ca poti castiga cine stie ce timp. In plus am cazarea oarecum langa gara din Mestre, deci .... . Economisesc sa am de abonament in Venetia Posted Image))

Edited by zerillos, 28 September 2018 - 13:41.


#2217
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 VM777, pe 07 noiembrie 2018 - 09:44, a scris:

As prefera ceva cu ghid fiindcă stau puțin și nu am timp sa ma documentez dinainte pe net despre ce și cum.
Vizite ghidate...

 VM777, pe 07 noiembrie 2018 - 09:44, a scris:

Are rost sa îmi iau abonament pe 2 zile?
Eu zic ca nu.De farmecul Veneției te bucuri luând orașul la pas.De altfel,daca nu intenționezi sa ajungi pe insulele adiacente,nici nu e necesar transportul pe apa,cu exceptia unei plimbari cu vaporetto pe Canal Grande.

#2218
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Depinde de preferintele personale. Eu as zice sa faci o plimbare cu vaporetto in prima zi si daca-ti place mult, sa-ti faci apoi abonament. Pentru mine, care am petrecut pana acum vreo 30 de zile in Venetia, cea mai mare placere acolo e plimbarea cu vaporetti pe Canal Grande, cred ca l-am parcurs deja de sute de ori si nu m-am saturat, imi place la nebunie defilarea prin fata ochilor a  minunatiilor de cladiri de pe maluri. Dar dimineata devreme, cand inca turistii sunt in pat sau la micul dejun. Si de regula pe locurile alea de afara, din spatele vaporetto-ului sau din fata. Daca-ti place sa faci poze, e perfect de acolo. Cu gondola nu m-am dat niciodata, nu neaparat din cauza costului; nu ma tenteaza, merge prea incet pentru mine, asta cred ca e argumentul principal.
E grozav ca ai cazare langa Piata San Marco, asa am avut si eu prima oara si a fost minunat. Sa te bucuri si de orele mici prin piata si stradutele adiacente. Bazilica San Marco si Palatul Dogilor -macar ele ar trebui vizitate si in interior, mai ales ca stai atat de aproape de ele. In rest, depinde ce o sa-ti placa mai mult: sa te pierzi pe stradute, pe canale, sa vizitezi muzee, biserici sau sa te plimbi cu vaporetti. Doua zile trec acolo atat de repede...

#2219
dcn

dcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.10.2007
Pentru ca acum stiu cu ce se mananca Venetia, daca as ajunge vineri si as pleca duminica, eu as face asa:
-vineri, cazat plus plimbare la pas prin piata si imprejurimi. Daca ajungi devreme e timp si de Basilica sau Palatul Dogilor
-sambata plecat de dimineata spre vapoare, luat abonament de o zi, mers la Murano, plimbare pe Canal Grande, coborat pe unde sunt locatii interesante, Podul Rialto, diverse biserici, de muzee nu cred ca e timp prea mult. Neaparat seara incheiata cu o plimbare pe Canal Grande.
-duminica as vizita ce mai gasesc, plus drumul spre transport.
Planurile pot depinde foarte mult de cat aveti la dispozitie vineri si duminica. Smabata se pot inghesui si vizite la obiective. Totusi, dpmdv nu sunt de ratat Palatul Dogilor, Basilica San Marco si celelelate muzee din Piata San Marco.
Asa as face eu.

#2220
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Autobuz din Piazzale Roma

#2221
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 VM777, pe 11 noiembrie 2018 - 10:10, a scris:

E mai ok cu autobuz?
Autobuzul e direct.Deci...

#2222
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
se poate si cu tren, dar din cate stiu va trebui sa continui cu bus pana la aeroport.
autobuzul e direct, doar ca mai scump.
trebuie sa iei in calcul 3 elemente: timp, bani si ''deranj''.

#2223
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016
Buna! La jumatatea lui martie o sa plec si eu la Venetia si o sa stau in Mestre (gasisem un apartament chiar pe insula, aproape de San Marco, venea 125 de euro/pers. 4 nopti, insa eram 4 persoane... acum am mai ramas doar 2 si nu ne-am mai permis).
Cazarea din Mestre este pe via Miranese, pe langa Biserica San Giorgio. Am inteles ca este o statie de autobuz aproape pentru a ajunge pe insula. Ce ponturi aveti? Cam cat facem pana pe insula si ce autobuze ar fi? De la Treviso cu ce ajungem la cazare?


#2224
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
vad ca ai bus-uri 6 (trece prin marghera) si 7 (trece prin mestre. durata o dau ei de cca 30'.  intreaba si gazda!
aici ai liniile cu orare si harti .   http://actv.avmspa.i...t/urban-lines-0
de la aeroport ai varianta ATVO http://www.atvo.it/i... sau bus 6 pana la gara, apoi trenul pana in mestre. ambele variante te lasa la gara din mestre, de unde iei autobuzul pana la cazare.
poate e tardiv, insa ceva mai aproape de gara din mestre nu ai gasit?  si in marghera e ok, mai ales daca e in apropierea garii!

Edited by dariuscha, 20 January 2019 - 15:58.


#2225
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016
Merci mult pentru lamuriri! Din pacate, nu.
Ori au note prea mici, ori nu se incadreaza in buget.
Asta e, o sa ne trezim mai devreme ca sa nu mai fie handicapul de o jumatate de ora pierduta pe drum.
Parca am citit ca sunt ceva abonamente cumulate bus+vaporetto?

#2226
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View PostMarmoreAl, on 20 ianuarie 2019 - 18:02, said:

Parca am citit ca sunt ceva abonamente cumulate bus+vaporetto?
https://www.veneziau...mmerce/services
Click pe "Public Transport" si ai acolo variante....

#2227
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016
Hello! M-am lamurit cu cardurile si am ales ce mi se potriveste mai bine: Rolling Venice card cu reducere la abonamentul la transport pt. 72h, plus reducere la Palatul Dogilor.
Intrebarea mea e: pot sa iau acest card si la fata locului din Mestre? Am vazut ca aici sunt doua puncte Venezia Unica, dar nu mi-e clar daca sunt doar de ridicare dupa achizitionarea online sau si de emitere? La Piazzale Roma am vazut sigur ca este si agentie, dar n-as mai bate drumul pana acolo.

Edited by MarmoreAl, 16 March 2019 - 14:28.


#2228
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
sunt 99,9% convinsa ca poti cumpara si din mestre. daca te hotarai cu o vreo luna mai devreme, intrebam si iti spuneam 100%.Posted image

#2229
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostMarmoreAl, on 16 martie 2019 - 14:28, said:

... La Piazzale Roma am vazut sigur ca este si agentie, dar n-as mai bate drumul pana acolo.

Păi din Mestre oricum ajungi în Piazzale Roma dacă vrei să mergi în Veneţia. Că doar nu foloseşti trenul, nu ? Trenul e peste mână şi nu circulă atât de des ca autobuzele. Plus că Piazzale Roma e principalul "nod" pentru liniile de vaporetto.
Un drum cu autobuzul până-n Piazzale Roma nu te costă cât un tractor. Şi după aceea gata, ai cardul, nu mai cheltui alţi bani pe transport.

Ce observ este deteriorarea situaţiei în ce priveşte transportul. Adică în 2008 puteai cumpăra biletul pe mai multe zile direct de la orice tutungerie din Mestre, pe când în ziua de azi ne-am şmecherit, cumpărăm card on-line dar nu avem de unde-l ridica. Sau mă înşel ?


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 25 March 2019 - 21:32.


#2230
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Cat mai costa busul si trenul din Mestre -Venetia? Care loc de parcare e recomandat? stiti care e regimul animaleleor de companie pe mijloacele lor de transport?

#2231
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postanonima1, on 19 aprilie 2019 - 20:56, said:

Cat mai costa busul si trenul din Mestre -Venetia?
http://actv.avmspa.it/en/node/775

View Postanonima1, on 19 aprilie 2019 - 20:56, said:

stiti care e regimul animaleleor de companie pe mijloacele lor de transport?
Vezi pct 6.

#2232
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 28.04.2003
Salut

Merg si eu weekendul acesta, ajung sambata si plec luni.
Avionul aterizeaza in Treviso, cazarea este in Mestre chiar langa gara.
Ce abonament sau varianta este cel mai ok ca pret.
Am observat ca ies mai scump cu Venezia Unica autobuz din Treviso pana in mestre decat daca merg cu autobuzul pana in Treviso si iau trenul de acolo. Aproape dublu. in general e mai scump autobuzul decat trenul.
O sa am parte de o zi cu soare si una cu ploaie, ce e recomandat de facut pe ploaie? sa merg cu vaporeto sau sa merg prin muzee?

Edited by unpuisor, 01 October 2019 - 11:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate