Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri
 Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 

Road Energy System

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
tot navigand pe net am gasit ceva care mi se pare foarte interesant: obtinerea agentului termic necesar incalzirii locuintelor cu ajutorul asfaltului si a unei retele ingenioase de colectare - stocare - pompare.

detalii am gasit aici: http://www.invisible...gy-system-g.asp

un rezumat al acestui sistem ar fi aici: http://www.invisible..... Brochure.pdf

de remarcat ca se poate folosi non-stop, vara asigurand racirea locuintelor.
devine extrem de eficient in combinatie cu utilizarea incalzirii prin pardoseala si a pompelor de caldura. aplicatiile acestui sistem  sunt nenumarate, se poate folosi pt a nu permite producerea poleiului iarna, topirea asfaltului pe canicula, incalzirea piscinelor, a salilior de sport, halelor de depozitare si productie...

credeti ca acest sistem va gasi adepti si la noi in romania? sincer, as fi tentat sa utilizez asa ceva.

daca v-am captat cat de cat atentia, sa intoarcem acest sistem pe toate partile!

#2
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postsisifjunior, on Jan 31 2008, 14:57, said:

tot navigand pe net am gasit ceva care mi se pare foarte interesant: obtinerea agentului termic necesar incalzirii locuintelor cu ajutorul asfaltului si a unei retele ingenioase de colectare - stocare - pompare.

detalii am gasit aici: http://www.invisible...gy-system-g.asp

un rezumat al acestui sistem ar fi aici: http://www.invisible..... Brochure.pdf

de remarcat ca se poate folosi non-stop, vara asigurand racirea locuintelor.
devine extrem de eficient in combinatie cu utilizarea incalzirii prin pardoseala si a pompelor de caldura. aplicatiile acestui sistem  sunt nenumarate, se poate folosi pt a nu permite producerea poleiului iarna, topirea asfaltului pe canicula, incalzirea piscinelor, a salilior de sport, halelor de depozitare si productie...

credeti ca acest sistem va gasi adepti si la noi in romania? sincer, as fi tentat sa utilizez asa ceva.

daca v-am captat cat de cat atentia, sa intoarcem acest sistem pe toate partile!

probabil,dar foarte tirziu.
eu iti propun sa faci sapaturi in timpul liber,cautind detalii despre pompa de caldura aer-apa Daikin Altherma,o solutie de incalzire din ce in ce mai adoptata,
in special in Scandinavia,pretul cam marisor deocamdata,vreo 4500-5000 euro,varianta de putere 12-13 kw,atit racire cit si incalzire.

#3
nemax

nemax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 15.04.2006
cunosc acest sistem.....e folosit intr-un complex de locuinte care face parte dintr-un proiect mai mai mare
........riolul este despartit in 2........apa ploaie care se refoloseste pt wc........si  riolul de la wc
..........panouri solare
............izolatie cat mai buna
.............dar la toate astea statul a trebuit sa vina-n ajutor cu bani

#4
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
ei spun ca 33 mp asfalt cu tevi sub el asigura incalzirea / racirea unei suprafete de 100 mp, iar 400 mp asfalt asigura 108 MW pe an, adica incalzirea necesara pt 7-8 luni?

dar nu inteleg treaba cu stocatul apei in pamant. sapa ei puturi sau folosesc lacuri  subterane formate de mama natura?
oare n-ar putea incalzi macar apa calda pe timp de vara fara a mai fi necesar sa ai acele rezervoare subterane? si oare n-ar iesi mai ieftin decat panourile solare pt ACM?

#5
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
folosesc straturi de apa subterana!din cite imi dau eu seama cred ca este vorba de ape subterane cu viteza mica de curgere ,deci nu au nimic a face cu omul!in principiu inmagazineaza caldura prin modificarea locala a temperaturii tinind cont de proprietatile echilibrului termodinamic((adica vara se pompeaza caldura care radiaza la adincimea acea formind o sfera cu temperaturi asezare in straturi concentrice pina se realizeaza ehilibrul termodinamic cu mediul inconjurator)!apa are rolul de a inmagazina o cantitate mai mare de energie  si a  o propaga mai rapid!toata instalatia in mod cert implica o pompa de cadura  !

#6
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
aha, inteleg. dar daca am scoate pompa de caldura din ecuatie si am folosi acest sistem vara, dar in varianta mai simplificata, adica tevile din asfalt sa incalzeasca apa dintr-un boiler de 200 l folosit pt ACM?
nu ar fi mai eficient decat panourile solare, vizavi de costuri achizitie - amortizare?
eventual in loc de asfalt sa se utilizeze beton acoperit cu ceva carton negru, sau eventual pus ceva negru de fum in beton la turnare?

#7
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
bineinteles ca ar functiona fara probleme,dar nu este mai simplu sa cumperi niste teava de polietilena,sau chiar furtun ordinarde o lungime suficienta care sa-l incolacesti in spirala sau cum iti convine tie mai bine si care cu ajutorul unei pompe de centrala setata pe turatia minima(pt consum minim) si dotata cu un termostat(chiar si unul de centrala) care sa-ti incalzeasca apa din boiler!daca ai un pic de imaginatie si indeminare tehnica sint convins ca partea de incalzire o construiesti in 2 zile max!mai trebuie un boiler cu serpentina dar si asta se poate construi daca vrei!tine cont ca pe timpul verii pe mine apa calda ma costa(2 adulti +copil)~30 ron /luna, deci nu stiu daca merita deranjul!

#8
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
in privinta costului ai drepatate, banuiesc ca utilizezi instant pe gaz, asta e si cazul meu pt moment, dar peste 3-4 luni ma voi muta intr-o noua locuinta unde nu am decat electricitate, gazul e la 5 km distanta si nici nu vine degraba. iar ca o alternativa la boilerul electric ar fi cea despre care am zis, mai adaptata dpdv economic.
cat depre indemanare si idei nu duc lipsa, dar am zis ca e mai util sa discut aici - poate mai sunt si altii interesati sau poate au solutii mai bune!
asa se poate naste ceva util si eficient - chiar si numai la stadiu de proiect !

#9
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
corect!sint fel de fel de proiecte pt a construi un captator solar daca crezi ca iesi mai ieftin decit cu unul cumparat!poti sa construiesti unul pe mai multe nivele  paralele daca vrei sa utilizezi toata suprafata,folosind spatiul pierdut datorita schimbarii de sens!automatizari se pot construi destul de usor daca te pricepi un pic la electronica(sau ai o cunostinta care sa se priceapa si sa te ajute) iar pompe de mica putere se gasesc!deci sa-ti construiesti un captator solar pe care sa-l folosesti pe timp de vara este destul de usor si ieftin!

#10
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
pe acelasi principiu poti face  racoare vara in casa,tot cu niste costuri destul de mici,care combinate cu o buna izolare si umbrire fac din conditionament un bun care nu e necesar!

#11
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
mai stie cineva si alte detalii despre sistemul asta? poate a vazut, a folosit, a instalat. daca stiam de el anul trecut ma interesam direct la sursa in uk, dar asa... cam greu vin detaliile.

sistemul asta ar putea scuti miliarde de lei prin imbunatatirea duratei de viata a drumurilor, poate fi un ajutor de nadejde in folosirea cat mai in siguranta a podurilor șamd.
daca e pe aici un arhitect-proiectant drumuri/poduri, ne poate da o idee despre viabilitatea acestui sistem , se merita investitia in asa ceva?

#12
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postsisifjunior, on Feb 4 2008, 19:28, said:

mai stie cineva si alte detalii despre sistemul asta? poate a vazut, a folosit, a instalat. daca stiam de el anul trecut ma interesam direct la sursa in uk, dar asa... cam greu vin detaliile.

sistemul asta ar putea scuti miliarde de lei prin imbunatatirea duratei de viata a drumurilor, poate fi un ajutor de nadejde in folosirea cat mai in siguranta a podurilor șamd.
daca e pe aici un arhitect-proiectant drumuri/poduri, ne poate da o idee despre viabilitatea acestui sistem , se merita investitia in asa ceva?

nu l-ar imbunatati cu nimic.poate ceea ce vezi tu acolo are aplicatii in cazul aleilor pietonale din zone rezidentiale,strazi de acces la locuinte cu trafic f. redus.
in principiu imbracamintile asfaltice se folosesc f. mult la drumuri de mare viteza,(autostrazi,drumuri europene,expres,nationale,etc).
singurul avantaj ar putea fi micsorarea ciclurilor de inghet-dezghet,unul din marile pericole care grabesc degradarea straturilor rutiere.energia absorbita de straturile rutiere ar face ineficient acest sistem,plus ca lucrarile de reparatii ale drumurilor,in special cele cu caracter de reparatii capitale,chiar si curente ar fi mult obstructionate.un tratament bituminos,sau un covor asfaltic nou nu se poate compacta cum trebuie decit cu un asa zis "atelier de compactare",adica o succesiune de utilaje de compactare,cu greutati diferite folosite in ordine crescatoare a tonajului.n-am vazut in detaliu ac. fotografii,si nici o sectiune care sa arate o alcatuire a straturilor rutiere respective(solutia de sistem rutier ales),dar de regula se folosesc oriunde in lume straturi de grosimi mici,cea totala,fiind de 9-15 cm,fiecare strat avind la asternere max. 5 cm.cum urc eu un cilindru compactor de 12-16 to pe asa ceva ?poate ca acest sistem de incalzire se mai foloseste in curti interioare ale unor firme,platforme de deservire a halelor,etc.chiar si in tarile superdezvoltate sistemul este destul de limitat datorita costurilor.ar fi multe de spus,mai bine astept intrebari de specialitate,ptr. ca domeniul este destul de vast, as vorbi pina dimineata.

#13
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Nu stiu daca e mult mai eficient decat o pompa de caldura clasica. Iarna actioneaza ca o pompa clasica, mai putin ca incalzeste si strada, iar vara mai consumi curent in pompa pt. incalzirea stratului acvifer. Mai apare si o problema in plus - daca temperatura exterioara e suficient de scazuta, sunt sanse sa apara dopuri de gheata in serpentinele de sub strada (care trebuie sa fie atat neizolate, cat si aproape de suprafata, nu?). Drept urmare trebuie sa existe si o cale alternativa de eliberare a apei folosite, ca doar nu or sa sparga strada.

#14
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
interesant, asta e un risc major. totusi, in scotia se foloseste cu succes, dar inca nu stim beneficiile/ problemele.
caldut, o parere vis-a-vis de acest aspect? vad ca stii destul de multe, iar eu sunt flamand dupa orice fel de informatie.
ms

#15
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postsisifjunior, on Feb 5 2008, 09:23, said:

interesant, asta e un risc major. totusi, in scotia se foloseste cu succes, dar inca nu stim beneficiile/ problemele.
caldut, o parere vis-a-vis de acest aspect? vad ca stii destul de multe, iar eu sunt flamand dupa orice fel de informatie.
ms

ce intelegi prin folosit cu succes ?chiar crezi ca se foloseste la scara larga ?
mai degraba as incerca sa folosesc asa ceva,vara la incalzirea apei calde menajere,ptr. ca asfaltul vara absoarbe radiatia solara,dar tot exista ptr. asa ceva solutii mai ieftine si mai eficiente.si ptr. ca ...iarna nu-i ca vara,se intimpla alt fenomen,anume racirea suprafetei caii ,mai repede decit aerul,adica la o temp. de 0 gr. sau chiar mai mult,la suprafata caii deja apare fenom. de inghet.observa de curiozitate ca la 0 gr,sau 1 gr, deja poleiul sau gheata f. subtire se formeaza,fenomenul se numeste extraradiatie.

#16
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
despre sistemul asta am gasit date concrete de punere in aplicare doar incepand cu a doua jumatate  a anului trecut, si doar la o singura firma din UK. e la inceput de drum...
n-am gasit insa nimic legat de costuri(uriase, presupun).
       fenomenul asta e o anomalie, dar se produce intr-adevar.

#17
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postsisifjunior, on Feb 6 2008, 13:30, said:

despre sistemul asta am gasit date concrete de punere in aplicare doar incepand cu a doua jumatate  a anului trecut, si doar la o singura firma din UK. e la inceput de drum...
n-am gasit insa nimic legat de costuri(uriase, presupun).
       fenomenul asta e o anomalie, dar se produce intr-adevar.

eu mai sint curios de ceva:
iarna odata cu scaderea temperaturilor,la geruri puternice,in mod special si in zone cu pinza freatica destul de ridicata,apa migreaza din adincime spre suprafata,fenomenul se numeste termoosmoza.adica in prima faza,se propaga inghetul(intotdeauna de la suprafata,spre adincime,nu-i asa ?),apoi apa din zona subterana urca prin capilaritate,ingrosind lentilele de gheata formate.e ca un fel de suctiune electromoleculara.pe asa zona ce captezi,ca si eu sint curios ?
fac in prealabil studii geotehnice,ptr. a vedea daca in zona respectiva,merita construit ac. sistem ?(is curios si eu).

#18
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postsisifjunior, on 1st February 2008, 16:56, said:

in privinta costului ai drepatate, banuiesc ca utilizezi instant pe gaz, asta e si cazul meu pt moment, dar peste 3-4 luni ma voi muta intr-o noua locuinta unde nu am decat electricitate, gazul e la 5 km distanta ..
pana la urma ti-ai luat instant pe GPL, ceea ce o rezolvare realista a situatiei.
Dar oare de cercetarile din acest topic ce s-o fi ales ? E pana la urma o idee buna sau nu ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate