Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Stari de emotie permanente

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
gligor_costin

gligor_costin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.12.2007
Buna ziua,

Acum doua saptamani am inceput sa am dureri de stomac nu foarte intense dar foarte suparatoare. La doua-trei zile dupa inceputul durerilor am inceput sa am aceleasi senzatii ca atunci cand sufar de emotii puternice (fiori, tremur, picioare amortite etc). Senzatiile apareau datorita probabil fricii de a nu reaparea durerile de stomac. Am fost la doctor sperand ca daca aflu de ce sufar la stomac vor inceta si aceste stari de emotii. Diagnosticul a fost dispepsie de tip ulceros. Insa in loc sa ma linistesc, de 2 zile aceste stari de emotii sunt aproape permanente. Si asta fiindca ma gandesc intr-una cu frica ca ma apuca o noua criza la stomac. Si tocmai aceste stari de emotii dauneaza stomacului si declanseaza durerile.
N-as vrea sa ajung din prima la psiholog, mai ales ca mai am de facut niste analize. Aveti vreun sfat pentru mine? Am inteles ca Sedatif PC ar fi o solutie

#2
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Mai bine mergi la psiholog decat sa te indopi cu pastile. Nu e nimic rau in a merge la psiholog. :)

#3
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mã întãrește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
eu am avut cam aceleasi simptome, m-am dus la doctor si mi-a dat medicamente pentru un inceput de ulcer
cauza era de la prea multi cartofi prajiti in primul an de faculta, si la prea putina atentiei mancarii la ore fixe + ca mancam putin
m-am pus si am mancat bine, totul era normal, cand mancam neregulat si multe porcarii prajeli sau saream peste o masa apareau din nou simptomele (am avut si frisoane la un moment dat)

sa merg la un psiholog ? ce sa imi sppuna ala ? ca nu mananc bine ? hai mai, doar nu sunt prost sa stau 2h la coada sa imi dea si ala medicamente de calmare. Mananc bine si sanatos si e ok

#4
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Post***MIHAI***, on Jan 31 2008, 14:18, said:

eu am avut cam aceleasi simptome, m-am dus la doctor si mi-a dat medicamente pentru un inceput de ulcer
cauza era de la prea multi cartofi prajiti in primul an de faculta, si la prea putina atentiei mancarii la ore fixe + ca mancam putin
m-am pus si am mancat bine, totul era normal, cand mancam neregulat si multe porcarii prajeli sau saream peste o masa apareau din nou simptomele (am avut si frisoane la un moment dat)

sa merg la un psiholog ? ce sa imi sppuna ala ? ca nu mananc bine ? hai mai, doar nu sunt prost sa stau 2h la coada sa imi dea si ala medicamente de calmare. Mananc bine si sanatos si e ok

Eu cred ca tu inca nu pricepi diferenta intre un psiholog si un psihiatru. :lol:

#5
eoz

eoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.03.2008

View Postgligor_costin, on Jan 31 2008, 12:54, said:

Buna ziua,

Acum doua saptamani am inceput sa am dureri de stomac nu foarte intense dar foarte suparatoare. La doua-trei zile dupa inceputul durerilor am inceput sa am aceleasi senzatii ca atunci cand sufar de emotii puternice (fiori, tremur, picioare amortite etc). Senzatiile apareau datorita probabil fricii de a nu reaparea durerile de stomac. Am fost la doctor sperand ca daca aflu de ce sufar la stomac vor inceta si aceste stari de emotii. Diagnosticul a fost dispepsie de tip ulceros. Insa in loc sa ma linistesc, de 2 zile aceste stari de emotii sunt aproape permanente. Si asta fiindca ma gandesc intr-una cu frica ca ma apuca o noua criza la stomac. Si tocmai aceste stari de emotii dauneaza stomacului si declanseaza durerile.
N-as vrea sa ajung din prima la psiholog, mai ales ca mai am de facut niste analize. Aveti vreun sfat pentru mine? Am inteles ca Sedatif PC ar fi o solutie
Lasa sfaturile si du-te la psiholog
Bafta!

#6
mihi78

mihi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 31.01.2008
eu zic sa iti faci niste analize complete la stomac si un examen heliobacter iar daca nu ai nimic mergi la psiholog.

#7
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

View Postmihi78, on Mar 30 2008, 16:08, said:

eu zic sa iti faci niste analize complete la stomac si un examen heliobacter iar daca nu ai nimic mergi la psiholog.
Cel mai bine ar fi sa inceapa cu radioscopia folosind praful de talc din baie si aparatul Rx din dotarea proprie, nu crezi?

Cu examenul "heliobacter" e un pic mai greu. Recomand folosirea http://encyclopedia.farlex.com/ si nu Google pentru cautatul "heliobacter"-ului. Incercati si veti intelege de ce.

#8
Doctoru_lu_peshte

Doctoru_lu_peshte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 30.03.2008
Mda... vroiam sa zic ceva dar vad ca topicul e din ianuarie....

E al n-lea caz care il vad cu legatura intre anxietate si sistemul digestiv.

#9
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 17.04.2007
am si eu o problema....de fiecare data la un examen foarte important sau orice eveniment cu adevarat important am emotii..dar emotii exagerate...simt ca ma ia cu lesin stari de voma etc... nu mai suport... am inteles ca e si din vina zodiei mele... pesti :confuzzled: in general sunt o persoana vorbareata socializez foarte mult nu sunt rusinos aboslut deloc.... nu stiu ce sa fac....

#10
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008
mergi la psiholog ...

#11
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View PostDrag0n_X, on Jan 29 2009, 22:27, said:

nu sunt rusinos aboslut deloc....
SE vede  :rolleyes:   :lol:

View PostDrag0n_X, on Jan 29 2009, 22:27, said:

am inteles ca e si din vina zodiei mele... pesti :confuzzled:

Si ca sa nu zici ca am postat sa ma aflu-n treaba: atat vreme cat inca n-ai lesinat si n-ai vomat, cred ca e in regula  ;)

#12
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 17.04.2007
multumesc de raspunsuri:P psihologul ar fi o varianta m-am gandit si eu la acest lucru si nu, nu am lesinat sau varsat niciodata app cum tiai dat seama k nu sunt rusinos? ca tare curios sunt :D

Edited by adadoi, 02 February 2009 - 17:13.


#13
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View PostDrag0n_X, on Feb 2 2009, 16:56, said:

app cum tiai dat seama k nu sunt rusinos? ca tare curios sunt :D
Ai zis ca ti se trage de la zodie; mie mi-ar fi fost rusine sa zic asa ceva, tie nu ti-a fost :rolleyes: Eu zic ca esti pe drumu cel bun :P

#14
zazone

zazone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 28.01.2006
REFLUX GASTRIC....................

#15
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postzazone, on Feb 3 2009, 13:46, said:

REFLUX GASTRIC....................

Si nu argumentam si noi cu ceva, ne lasi asa in ceata? La ce anume te referi?

#16
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View PostDrag0n_X, on Jan 29 2009, 22:27, said:

am si eu o problema....de fiecare data la un examen foarte important sau orice eveniment cu adevarat important am emotii..dar emotii exagerate...simt ca ma ia cu lesin stari de voma etc... nu mai suport... am inteles ca e si din vina zodiei mele... pesti :confuzzled: in general sunt o persoana vorbareata socializez foarte mult nu sunt rusinos aboslut deloc.... nu stiu ce sa fac....


Eu sunt taur si daca nu invatam suficient la examene pateam ce descrii tu, asa ca lasa astrologia si pune mana pe carte, preferabil inainte de sesiune.

Scoala dauneaza grav sanatatii ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate