Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Probleme..cu un profesor

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
madlex

madlex

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 11.07.2003
Salutare.

Sper sa nu vi se para stupida intrebarea, insa am nevoie de experienta altora pentru problema ce urmeaza.
Probabil nu mi s-a intamplat doar mie, dar un simt stupid de dreptate ma face sa doresc sa actionez in cazul meu.

Sunt student in an terminal la ASE, nu am avut niciodata probleme la informatica in nici o facultate (am mai facut cativa ani si in UPB), fiindca pe langa pasiune a devenit si meseria mea in ultimii ani, si exact in aceast an s-a lovit sa am o problema de etica si comportament cu Dn-ul profesor al meu de informatica.
Intr-o seara vazand ca mai multi colegi ii trimit mail-uri sa se consulte cu "dansul" am trimis si eu un mail foarte politicos la adresa specificata de acesta.
Am primit ca reply un raspuns de-a dreptul golanesc, fara respect si in batjocora moment in care i-am dat un reply in care l-am rugat sa ne adresam mai respectos sau daca nu deloc.Deasemenea si reply-ul era (consider eu) in limita bunului simt.

Dupa aceste mail-uri a avut o abordare cu un aer ce denota ironie,cinism si lipsa de respect la seminarile "dansului", si deasemenea note foarte , foarte mici atat in lucrari cat si in proiectul prezentat la aceasta materie.Mai exact am fost depunctat ca nu mi-a convenit sa ma faca "turmentat" sau "amuzant".

Si asta este intrebarea mea catre voi,cei care poate aveti experiente din acestea mai putin placute cu cadrele didactice:
- este cinstit sa fiu notat cu subiectivism din partea profesoruluiu cu note ce iti lasa impresia ca sunt un elev la marginea restantei?!
- nu exita nici un cadru legal care ma poate apara de "lipsa de chef" a unor profesori de a nota cinstit?!
- nu exista nici o forma de reclamatie pentru profesori care se adreseaza in acest "hal" elevilor, fara ca in urma acestor reclamatii tot eu sa fiu cel care "pica" prost?!

Va multumesc pentru atentie si astept cu nerabdare un reply.

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
bineinteles !

Printezi mailurile (daca sunt cu bun-simt cum zici tu) si faci o plangere la Decanat, catre decan sau catre rector chiar.
Mentionezi notele primite dupa acest schimb de emailuri, pe care le contesti pe baza faptului ca tu le consideri nedrepte si subiective.

Ori ti se da dreptate...ori nu mai termini facultatea, caz in care poti sa mergi cu plangerea pana la presa si minister...
dar ceva clar trebuie sa faci, si asta e primul pas

#3
madlex

madlex

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 11.07.2003

Quote

..ori nu mai termini facultatea
Merci mult de reply in primul rand.
Exact ceea de ceea ai spus ma tem mai mult.Posibilitatea de a deveni din victima in vinovat si invers in cazul Dn-ului profesor mentionat.
Ca sa fiu mai direct, de unde nu stiu ca este "amic" cu Dn-ul Decan sau ca a fost adus pe "pile" sau ca insasi breasla profesorala nu va lasa un incident ca al meu sa se rezolve corect atat din punct de vedere al unei etici profesorale (daca exista) dar si a notarii cunostintelor mele.

Ca o nota: mai mult ca sigur nu sunt singurul care a dat de un astfel de profesor (tin sa sustin ca nu numai eu am fost "norocosul" cu acest profesor dar si alti colegi care au primit un tratament asemanator - doar ca acestia au plecat capul si au inghitit ironiile si batjocora lui), si este pacat ca nu prea se poate face nimic impotriva acestor "minunati" profesori fara ca sa sufere chiar cei victimizati.

Multumesc de atentie

Edited by madlex, 27 January 2008 - 16:19.


#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
daca deja ai un job stabil si nu atarni in facultate...eu iti recomand sa faci doua plangeri, una la decanat, alta la rectorat.
plangeri respectuoase, in care sa soliciti macar reevaluarea notelor, si in care sa-ti exprimi intentia dea  evita orice conflict ( trebuie sa fii si tu diplomat)

dar sa ramai ferm, si in cazul in care esti 'apostrofat' ii anunti ca a doua zi aduci presa scrisa si televiziunea si faci plangere la minister.

#5
madlex

madlex

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 11.07.2003
Am notat opinia ta si sincer chiar cred ca am sa incerc sa fac o nota cat mai diplomata la decanat, nu de dragul notelor mai mult cat de dragul de a vedea ca exista macar undeva o forma de dreptate, si ca nu suntem la discretia unora care nu au nici elementarul bun-simt.

Am un simt ca nimic nu se va termina intr-o formula pozitiva, fiinca probleme de acest gen au existat si in liceu si nu s-au rezolvat decat atunci cand a existat un conflict de interese chiar intre ei profesorii si au transformat disputa lor in a noastra.

Ce este cu adevarat ciudat este ca studentii din facultatea de care apartin sunt mult mai respectati si mai bine tratati de profesorii in varsta, cu grade greu castigate, decat unii stagiari "ieftini" care abia au terminat facultatea si lucreaza fiindca nimeni altcineva nu ii accepta pe posturile aferente specializarii lor (mult mai bine platite decat cel de profesor).Acestia din urma sunt cei mai zeflemisti, ingamfati si atot-stiutori, lucru care dupa parerea mea poate fi catalogat ca un paradox, fiindca dupa parerea mea dpdv logic nu face sens..

Multumesc spare_me pt atentie si sfaturi;regrete mele pentru ca m-am mai abatut de la subiect.

Edited by madlex, 27 January 2008 - 16:35.


#6
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
Mai adaug eu ceva, nu vreau sa te amarasc mai tare.Plangerile alea daca or sa fie luate in considerare, o sa remedieze partial comportamentul lui, dar ai grija ca apoi o sa te arda la note.Poate acele plangeri vor rezolva comportamentul, da sa ai grija in cealalta latura.Pacat ca se ajunge la asa ceva din partea unor oameni care se cred Dumnezeu <_<

Edited by aiptek, 27 January 2008 - 16:56.


#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
exact ! dupa aia trebuie sa ai grija sa te comporti si tu impecabil si sa te pregatesti temeinic.

p.s. e spare-me nu spare_me :)

#8
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007
Da poti cere in baza acelor reclamatii sa fi evaluat de alt profesor ca sa nu ai surprize la note. Cunosc multe cazuri care au schimbat profesorul pe considerente de acest gen si nu au mai avut probleme.

#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postapasha, on Jan 27 2008, 17:11, said:

Da poti cere in baza acelor reclamatii sa fi evaluat de alt profesor ca sa nu ai surprize la note. Cunosc multe cazuri care au schimbat profesorul pe considerente de acest gen si nu au mai avut probleme.
În liceu probabil...

#10
madlex

madlex

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 11.07.2003

Quote

Mai adaug eu ceva, nu vreau sa te amarasc mai tare.Plangerile alea daca or sa fie luate in considerare, o sa remedieze partial comportamentul lui, dar ai grija ca apoi o sa te arda la note.
Pai deja a facut-o :-)

Quote

exact ! dupa aia trebuie sa ai grija sa te comporti si tu impecabil si sa te pregatesti temeinic.
Pregatit am fost, nu-i problema. Cu toata modestia iti zic ca sunt unul dintre cei mai buni din grupa(la aceste materii ca in rest nu sunt cine stie ce :-) ) si chiar sunt recunoscut pentru asta,fiindca lucrez intr-un domeniu tangent tuturor materilor legate de informatica studiate pana acum in facultate.

Quote

e spare-me nu spare_me
Scuza-ma te rog, neatentie.

Quote

Da poti cere in baza acelor reclamatii sa fi evaluat de alt profesor ca sa nu ai surprize la note. Cunosc multe cazuri care au schimbat profesorul pe considerente de acest gen si nu au mai avut probleme.
Asa cum am mentionat "surprize" am avut deja.Si cunosc si eu cazuri in acest gen dar s-au rezolvat doar atunci cand alti profesori si-au incheiat problemele personale sau de colectiv cu profesorul reclamat prin intermediul plangerii noastre a elevilor (ca pretext).Ca o parere personala cred ca si in cadrul facultatilor exista aceeasi anarhie ca in cadrul oricarei institutii de invatamant.Profesorul taie si spanzura la ora lui daca asa are chef, fara frica sau inhibitii legate de o oarecare etica sau moralitate.Nu inseamna ca toti sunt asa, insa cei care doresc sa fie se pot exercita in voie cum am zis..fara frica.

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Edited by madlex, 27 January 2008 - 21:47.


#11
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

View Postripper, on Jan 27 2008, 21:30, said:

În liceu probabil...
Nu in liceu, in facultate!

#12
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,973
  • Înscris: 08.03.2007
Bun venit in club, problema mea e oarecum similara http://forum.softped...howtopic=344716
Ce iti pot recomanda, asta daca iti permiti, este sa lupti pana la capat. Te poti astepta ca alti profesori sa ii ia apararea celui in cauza, nu e ceva iesit din comun, doar traim in Romania. Insa o chestie clara e ca va trebui sa stii acea materie dumnezeieste.
La fel am patit si eu, cu un profesor de informatica ce are vreo 70 de ani. Dar eu nu am de gand sa ma las, si voi merge pana la capat, pentru ca nu am nimic de pierdut. Nu se intampla absolut nimic daca nu termin acea facultate, viata profesionala mi-e de mult bine pusa la punct, si asta nu datorita vreunei diplome, samd.
Deci, daca te tine sa iti respecti si sa iti impui principiile, da-i bice. Dupa mine, ce e cel mai important in viata asta e sa ai o coloana vertebrala dreapta si solida.

#13
jo-an

jo-an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.01.2008

View Postmadlex, on Jan 27 2008, 15:58, said:

Salutare.

Sper sa nu vi se para stupida intrebarea, insa am nevoie de experienta altora pentru problema ce urmeaza.
Probabil nu mi s-a intamplat doar mie, dar un simt stupid de dreptate ma face sa doresc sa actionez in cazul meu.

Dupa aceste mail-uri a avut o abordare cu un aer ce denota ironie,cinism si lipsa de respect la seminarile "dansului", si deasemenea note foarte , foarte mici atat in lucrari cat si in proiectul prezentat la aceasta materie.Mai exact am fost depunctat ca nu mi-a convenit sa ma faca "turmentat" sau "amuzant".

Si asta este intrebarea mea catre voi,cei care poate aveti experiente din acestea mai putin placute cu cadrele didactice:
- este cinstit sa fiu notat cu subiectivism din partea profesoruluiu cu note ce iti lasa impresia ca sunt un elev la marginea restantei?!
- nu exita nici un cadru legal care ma poate apara de "lipsa de chef" a unor profesori de a nota cinstit?!
- nu exista nici o forma de reclamatie pentru profesori care se adreseaza in acest "hal" elevilor, fara ca in urma acestor reclamatii tot eu sa fiu cel care "pica" prost?!

Va multumesc pentru atentie si astept cu nerabdare un reply.


Maestre, daca vrei o opinie argumentata, ar trebui sa vedem mailurile, pentru ca uneori si un cuvand poate fi interpretat aiurea din fata tastaturii..

Oricum, eu pot sa te sfatuiesc urmatoarea chestie : daca esti baiat destept, fii mai inteligent decat el, si actioneaza cu tact..Du-te la el si cere-ti scuze pentru ca ai sarit calul..Asta ii va gadila orgoliul, chiar daca va sti ca tu faci chestia asta formal..Iar chiar daca iti da nota mica acum, si tii la note, te duci la marire, si cu asta basta..

Ce crezi ca rezolvi contestandu-i obiectivitatea? Ce, este primul profesor subiectiv din cariera ta studenteasca? Spuneai ca esti in an terminal..

Stii cata energie cheltuita aiurea presupune un conflict de genul asta? Si mai ales gratuit..Nu uita ca tu esti cel care a trimis primul mail..indiferent cum ti-a raspuns el..daca ti-a raspuns urat (iar tu nu ai sarit calul), inseamna ca e un caracter urat..ai sa-i faci tu educatie?

Stii care sunt sansele de reusita? Aproape nule..chiar de-ar fi sa fie in conflict cu decanul sau rectorul, nu pot sa-l sanctioneze pentru asa ceva..pe ce baza? pe faptul ca tu i-ai scris un mail si el ti-a raspuns urat, dupa care tu i-ai facut observatie? Hai sa fim seriosi..

Prin urmare, spre deosebire de ceilalti forumisti, eu te sfatuiesc sa fii diplomat si sa intorci situatia in favoarea ta, mai ales ca esti in an terminal, iar un conflict cu profii este ultimul lucru de care ai nevoie..

Bafta

#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
asa ca mai bine sa-l pupe-n fund decat sa incerce sa rezolve in mod corect, asa cum ar trebui.

ai nu e diplomatie, e umilinta tipic romaneasca, cand mori cu dreptatea-n brate !
mai bine 's-o dea la pace' decat sa-l faca de rahat intr-o romanie plina de nenorociti si de corupti !
eu saream direct peste contestatiile si plangerile alea, si chemam direct cele 5 - 10 tabloide din romania pline de chef de harta...

da' asa-s romanii :death:

lasa frate, ai dreptate, da' nu te mai certa cu el...umileste-te si intelege-te cu el, asa pe neve, ca nu rezolvi nimic !

Cum mama dracu' sa rezolvam vreodata ceva in tara asta daca mereu aplicam teorita fricosului care se umileste ca nu cumva sa pateasca ceva ?

macar daca depindea de facultate...ceea ce nu e cazul..si dac-o fi sa iasa naspa, se duce la minister, se transfera la alta facultate si tot da licenta...

sfat mai stupid nici ca puteai sa dai :death:

Edited by spare-me, 30 January 2008 - 06:30.


#15
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Ma bag si eu putin in seama cu o parere personala. Tinand cont ca esti in an terminal, ar fi bine totusi sa termini facultatea fara sa ai conflicte cu ei, pt ca tot tu vei avea de pierdut din acest punct de vedere, ceea ce nu este corect, si sa faci acest demers imediat dupa ce te vezi cu examenul de licenta luat, binenteles pe baza acelor dovezi care nu vor fi expirate peste cateva luni.

#16
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si de-aia nu se schimba nimic in tara asta...

de frica !...

#17
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007
Aici chiar are dreptate spare-me, de ce sa stai sa suporti rahaturile frustratului ala? Eu am un prieten care tot asa a avut probleme cu un profesor pentru ca aluia nu i placea mutra lui, si s-a dus pur si simplu l-a secretariat si a cerut sa fie evaluat de alt profesor. In urma unei cereri amarate! Nu e asa de greu, facem pe noi de frica pentru nimica, pentru ca nu ne stim nici macar drepturile! <_<

#18
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu respect opinia celorlalti...respect teama indusa de fosilele comuniste cu pile, si razbunatoare

DAR, spre deosebire de Dida, care e la liceu, madlex isi permite putin sa riste...avand un job stabil...ar putea ingheta un an, s-ar putea transfera (Doamne fereste, in caz de nereusita)...asa ca si-ar permite putin sa-l puna la punct pe respectivul profesor.

pana cand sa mai mergem pe teama asta ?

suntem sicanati in trafic, nu sunam la politie de frica
cer medicii spaga, dam...de frica sa nu murim pe masa
cer profesorii spaga, sau ne ard la note, tacem si ne cerem scuze, UMIL ca sa nu-i suparam mai tare
cer tiganii taxe de protectie, dam si tinem ciocul mic sa nu ne omoare

ETC !!!

PANA CAND NE VA FI NOUA INSINE FRICA DE A FACE DREPTATE ?! si pe urma urlam ca nu se face nimic in tara asta

trebuie sa inceapa DE LA NOI INSINE !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate