Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Barbati insarcinati?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
remnuvela

remnuvela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.03.2008
citisem si eu articolul respectiv, de aceea am zis ca ma refer la situatia ipotetica in care fatul se dezvolta in interiorul uterului celuilalt fat.
in articolul de pe wiki se spune ca nu se poate dezvolta normal daca nu e in mediu uterin si daca e, prin urmare, privat de lichidul amniotic specific acestui mediu: "However, without the gestational conditions attainable (so far) only in utero with the amnion and placenta, a fetus in fetu can develop into, at best, an especially well-differentiated teratoma; or, at worst, a high-grade metastatic teratocarcinoma."
nu am absolut deloc pretentia ca am dreptate in privinta asta, e doar o idee care, ca orice idee, poate fi demontata, dar argumentele pe care le astept inca nu le-am primit.
si mie mi se pare deplasat faptul ca un fat poate sa coexiste ani de zile in corpul fratelui sau geaman, dar daca au existat astfel de cazuri si au fost dovedite nu pot decat sa cred ca e posibil.
la fel de deplasata mi se pare si ideea pe care am exprimat-o mai sus (daca un astfel de fetus se dezvolta in interiorul unui geaman de sex feminin? si daca se dezvolta in partea unde i se va forma uterul? asta inseamna ca s-ar putea oarecum dezvolta normal, fara anomalii si fara disfunctii, nu? exista posibilitatea aceasta.
acum, cu riscul de a parea, in viziunea unora, eretica....ganditi-va la fecioara maria si la nasterea ei fara a fi fecundata...nu s-ar putea explica totul pe baza acestei teorii...foetus in foetu?), dar o cred pana in momentul in care cineva o sa ma convinga cu argumente solide ca nu e posibil.

pe de alta parte, nu m-as fi gandit niciodata pana cand am citit posturile de aici, ca o astfel de situatie medicala este posibila, nu m-as fi gandit niciodata, pana cand am auzit la stiri la TV, ca o fetita, virgina fiind, a ramas insarcinata dupa ce un glont care, dupa ce a atins organele genitale ale unui barbat, a patruns in uterul ei.
toate astea sunt, la prima vedere, aproape inimaginabile si totusi exista cazuri reale care sa le confirme. poti spune orice despre orice pana la proba contrarie.

#38
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

View Postremnuvela, on Jun 2 2008, 14:30, said:

cand am auzit la stiri la TV, ca o fetita, virgina fiind, a ramas insarcinata dupa ce un glont care, dupa ce a atins organele genitale ale unui barbat, a patruns in uterul ei.
toate astea sunt, la prima vedere, aproape inimaginabile si totusi exista cazuri reale care sa le confirme. poti spune orice despre orice pana la proba contrarie.

Pe asta nu o auzisem!!! Mi se pare foarte tare :D

Si apropo de fetus in fetus, si eu cred ca exista posibilitatea sa se dezvolte normal in interiorul unui uter. De ce nu? La cate anomali se intampla e posibil si asta!

#39
wattaman

wattaman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.05.2007

View PostBean, on Jan 27 2008, 03:27, said:

Dar fenomenul n-a fost cercetat de medicii respectivi? N-a produs stupoare? Nu s-a auzit de el in media?
Caci nu vezi asa ceva in fiecare zi...
Sincer, daca eu ti-as spune ca am o cunostinta careia i-ar fi crescut niste aripi mititele, m-ai crede?
Fiind aria stiinta, e firesc sa prezinti lucruri care cat de cat pot fi investigabile, nu relatari din cercuri restranse, ezoterisme si tot felul de lucuri mai putin verosimile.
Adica, eu nu vrea sa fiu absurd si sa inchid ceva doar pentru ca nu stiu/n-am auzit. Dar daca poti sustine cumva cele afirmate, atunci thread-ul tau ramane pe aria asta.
Daca nu, regret, ma simt nevoit sa-l sterg/mut.

Bean, astea se intampla mereu... de fapt ma mir ca n-ai auzit pana acum. Nu e deloc putin verosimil, este geamanul copilului nascut care s-a format in interiorul acestuia. De multe ori acesta e asimilat de corp, in timp, de multe ori ramane ca o tumoare si este extirpat mai tarziu. Fenomenul nu mai produce stupoare de mult timp...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate