Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Barbati insarcinati?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

View Postapasha, on Jan 27 2008, 15:28, said:

Eu am 20 si nu mi-am facut! daca am fetus in fetus? :lol:
Pfff .. du-te rapid  ..

#20
Vladgbv

Vladgbv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.01.2008
Aceste anomalii se numesc teratoame cum a scris cineva printr-un link mai sus, sau tumori desmoide. Ele se gasesc mai des in cavitatea peritoneala si in mediastin.
Am avut ocazia sa vad asa ceva in fata la morfopatologie, groaznic, pur si simplu ti se intoarce stomacul. Mase pseudotumorale care contin fragmente din fatul inglobat in timpul dezvoltarii intrauterine, cum ar fi : par, dinti, fragmente de oase. Ni s-a spus ca uneori poate fi si un embrion intreg inglobat in sistemul gazdei, situatie in care se pot observa toate segmentele anatomice.
Auzisem de asa ceva, dar nu am crezut ca o sa vad...  -_-

#21
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

View PostVladgbv, on Jan 30 2008, 10:11, said:

Aceste anomalii se numesc teratoame cum a scris cineva printr-un link mai sus, sau tumori desmoide. Ele se gasesc mai des in cavitatea peritoneala si in mediastin.
Am avut ocazia sa vad asa ceva in fata la morfopatologie, groaznic, pur si simplu ti se intoarce stomacul. Mase pseudotumorale care contin fragmente din fatul inglobat in timpul dezvoltarii intrauterine, cum ar fi : par, dinti, fragmente de oase. Ni s-a spus ca uneori poate fi si un embrion intreg inglobat in sistemul gazdei, situatie in care se pot observa toate segmentele anatomice.
Auzisem de asa ceva, dar nu am crezut ca o sa vad...  -_-
Da stii cumva in ce cazuri apar anomaliile astea?

#22
Vladgbv

Vladgbv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.01.2008

View PostOxford Journal of Medicine, on Jan 30 2008, 10:54, said:

The anatomopathological features of ovarian mature teratomas are well known. Different tissues such as hair, fat, thyroid and bones are often found and identified even macroscopically.

However, the biological event which leads to such a heterogeneous and bizarre tumour is far from being understood. As it is, several theories have already been suggested, but none of them has yet been proved. Among these theories, it is worth mentioning the germ cell origin (Linder and Power, 1970Go), neoplastic proliferation of sequestered totipotent cells, incomplete twinning and depression of totipotent genetic information in the nuclei of somatic cells (Scully, 1979Go; Gonzales-Crussi, 1982Go).

Deci in principiu,nici in prezent nu se cunoaste o cauza exacta, cum scrie mai sus, sunt 3 teorii principale.


View PostOxford Journal of Medicine, on Jan 30 2008, 10:54, said:

The initial biological event which leads to such a heterogeneous and bizarre tumour is not yet understood. However, it is believed that ovarian germ cell tumours (including teratomas) may develop directly from oocytes. Also, a high frequency of ovarian teratomas has been described in some inherited mutant mice (strains LT/Sv and Mos-null). In these strains, ovarian teratomas are derived from oocytes that undergo maturation and spontaneous parthenogenetic activation followed by embryonic development within the ovarian follicles (Stevens and Varnum, 1974Go; Hirao and Eppig, 1997Go).

The most accepted theory to explain the existence of ovarian teratomas is the parthenogenetic activation of oocytes. The fact that the 46,XX karyotype is found in almost all mature teratomas strengthens this theory. Even though embryonic development without the male gamete, named parthenogenesis, can be found in some lower organisms, this sort of reproduction seems to be completely unsuccesful in mammals. Nevertheless, this does not mean that embryonic tissues cannot be generated from parthenogenetically activated oocytes in humans. Although all germ layer derivatives are encountered in this kind of tumour, it is known that mammalian parthenotes fail to proceed to a successful pregnancy.

Partenogeneza = Este o forma de inmultire sexuata ce consta in dezvoltarea unui nou organism dintr-un ovul nefecundat.

Deci teoria de mai sus (cea mai probabila) se bazeaza pe o dezvoltare patologica de tip partenogenetic, in care ovocitul isi incepe diferentierea si dezvoltarea, fara a fi fecundat de catre un gamet de la sexul opus. Dar cum acest tip de dezvoltare nu este incununat cu succes la mamifere, produsul va fi recunoscut ca non self si oprit din evolutie, eventual incapsulat si calcificat. De aici, potentialul malign al acestor chiste dermoide...

Ti-am zis, ceva mai ciudat ca astea nu credeam ca o sa vad, si parerea mea este ca va mai dura ceva timp pana o cauza exacta va fi gasita...

Unii chiar ziceau ca e posibil ca unul dintre gemeni sa se dezvolte mai repede ca celalalt si sa il incapsuleze pe acesta in timpul evolutiei lui...desi, aceasta teorie e cam prea Alfred Hitchcock. Dar in lumea asta cine stie ce mai e posibil...

#23
berkut

berkut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 18.01.2008
horror

#24
Bambishu

Bambishu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 27.12.2007

View Postturbo trabannt, on Jan 27 2008, 02:24, said:

inseamna ca un barbat a facut amor cu burta cunostiintei tale .  :rolleyes:


Da, a uitat moasa sa-i lege buricul...  :rolleyes:

#25
gio_bari

gio_bari

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 246
  • Înscris: 27.12.2007
Ala care ti-a zis asta face misto grosolan de u .:))))))))))
sau topicul asta ar trebui mutat la fun

#26
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

View Postgio_bari, on Feb 6 2008, 18:53, said:

Ala care ti-a zis asta face misto grosolan de u .:))))))))))
sau topicul asta ar trebui mutat la fun
Nu face. E un om de incredere si mi-a aratat si semnele care le are de la operatie. Acum am citit mai multe articole despre asta si chiar sunt convinsa ca e adevarat.

#27
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View Postapasha, on Feb 7 2008, 13:49, said:

Nu face. E un om de incredere si mi-a aratat si semnele care le are de la operatie. Acum am citit mai multe articole despre asta si chiar sunt convinsa ca e adevarat.
este adevarat! am vazut si eu ceva asemanator in Alien...

#28
feti

feti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.02.2008
nu e vorba sub nicio forma de sarcina
asemenea 'fenomene' se intampla cand persoana in cauza a avut unul sau mai multi frati gemeni(cand era in burta la mama) pe care 'i-a absorbit'...de cele mai multe ori acestia sunt 'absorbiti' in intregime(cand fenomenul are loc in stadiu embrionar) insa se mai intampla si contrariul, adica sa nu il 'absoarba' ci acesta sa ramana in organismul fratelui(cand se vorbeste deja de fetus)...in acest fel se nasc si copii cu 'anomalii': cu o pereche de membre in plus, gemenii siamezi, copii care au un organ in plus...si asa mai departe

#29
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

View Postfeti, on Feb 15 2008, 21:56, said:

nu e vorba sub nicio forma de sarcina
asemenea 'fenomene' se intampla cand persoana in cauza a avut unul sau mai multi frati gemeni(cand era in burta la mama) pe care 'i-a absorbit'...de cele mai multe ori acestia sunt 'absorbiti' in intregime(cand fenomenul are loc in stadiu embrionar) insa se mai intampla si contrariul, adica sa nu il 'absoarba' ci acesta sa ramana in organismul fratelui(cand se vorbeste deja de fetus)...in acest fel se nasc si copii cu 'anomalii': cu o pereche de membre in plus, gemenii siamezi, copii care au un organ in plus...si asa mai departe
acum am prins idea... stiu ca e impropriu spus "insarcinati " ca doar e fratele lor acolo nu e vorba de o reproducere. insa tot ca un fel de sarcina e ca fatul desi e fratele lui se dezvolta in organismul lui nu? in fine, a fost exprimarea unei necunoscatoare, acum m-am lamurit si eu cat de cat despre acest fenomen, insa nu am cunostiinte in ceea ce priveste terminologia. asa ca imi cer scuze pentru numele pe care l-am dat acestui topic. atunci nu stiam ca se spune fetus in fetus :D

Edited by apasha, 19 February 2008 - 21:58.


#30
mafalda

mafalda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 05.12.2003
Eu zic ca l-a inghitit din greseala, nu din canibalism. Si apoi a dat vina pe Sfantul Duh.

#31
euandrei

euandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.03.2008

View Postfeti, on Feb 15 2008, 21:56, said:

nu e vorba sub nicio forma de sarcina
asemenea 'fenomene' se intampla cand persoana in cauza a avut unul sau mai multi frati gemeni(cand era in burta la mama) pe care 'i-a absorbit'...de cele mai multe ori acestia sunt 'absorbiti' in intregime(cand fenomenul are loc in stadiu embrionar) insa se mai intampla si contrariul, adica sa nu il 'absoarba' ci acesta sa ramana in organismul fratelui(cand se vorbeste deja de fetus)...in acest fel se nasc si copii cu 'anomalii': cu o pereche de membre in plus, gemenii siamezi, copii care au un organ in plus...si asa mai departe
  

perfect de acord cu tine!!

#32
p0psicle

p0psicle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.12.2005
http://www.unbelieva...egnant-man.html

#33
remnuvela

remnuvela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.03.2008
daca un astfel de fetus se dezvolta in interiorul unui geaman de sex feminin? si daca se dezvolta in partea unde i se va forma uterul? asta inseamna ca s-ar putea oarecum dezvolta normal, fara anomalii si fara disfunctii, nu? exista posibilitatea aceasta.
acum, cu riscul de a parea, in viziunea unora, eretica....ganditi-va la fecioara maria si la nasterea ei fara a fi fecundata...nu s-ar putea explica totul pe baza acestei teorii...foetus in foetu?

Edited by remnuvela, 01 June 2008 - 13:29.


#34
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postremnuvela, on Jun 1 2008, 14:28, said:

daca un astfel de fetus se dezvolta in interiorul unui geaman de sex feminin? si daca se dezvolta in partea unde i se va forma uterul? asta inseamna ca s-ar putea oarecum dezvolta normal, fara anomalii si fara disfunctii, nu? exista posibilitatea aceasta.
acum, cu riscul de a parea, in viziunea unora, eretica....ganditi-va la fecioara maria si la nasterea ei fara a fi fecundata...nu s-ar putea explica totul pe baza acestei teorii...foetus in foetu?
Si cat ar fi trebuit sa stea fatul acolo? 20 de ani? Si sa ma fie si viu?

#35
remnuvela

remnuvela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.03.2008
http://abcnews.go.co...tory?id=2346476
aici cam cat a stat?
si nu uita, am zis ca ar putea sa se fi dezvoltat in mediu uterin

#36
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postremnuvela, on Jun 1 2008, 22:58, said:

http://abcnews.go.co...tory?id=2346476
aici cam cat a stat?
si nu uita, am zis ca ar putea sa se fi dezvoltat in mediu uterin
http://en.wikipedia....#Is_it_alive.3F

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate