Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Evolutia - contraargumente

- - - - -
  • Please log in to reply
1862 replies to this topic

#1603
Darwin92

Darwin92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.01.2017

View PostInfinitty, on 10 ianuarie 2017 - 22:19, said:

Va rog continuati, eu nu am avut in intentie sa deranjez, nici sa monopolizez discutiile.

mi am uitat parola ... sunt jhonlocke

continuam nu e problema  .. dar momentan sunt in sesiune . nu prea am timp de raspunsuri lungi

View PostLORELYAN, on 10 ianuarie 2017 - 23:10, said:


la regnul animal !

pai homo sapiens nu e tot regnul animal ?

ai dovezi  pentru afirmatia ta ?

Edited by Darwin92, 19 January 2017 - 21:40.


#1604
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostDarwin92, on 19 ianuarie 2017 - 21:41, said:

mi am uitat parola ... sunt jhonlocke

continuam nu e problema  .. dar momentan sunt in sesiune . nu prea am timp de raspunsuri lungi

pai homo sapiens nu e tot regnul animal ?

ai dovezi  pentru afirmatia ta ?

Si eu am trecut prin sesiunii et all da a fost prin 98-2002.

Conturi am avut si eu multe cu parole uitate sau blocate, ... (Cyber-sapiens, Endinion, ...).

Succes la examene si sanatate.

#1605
Darwin92

Darwin92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.01.2017

View PostInfinitty, on 09 ianuarie 2017 - 13:43, said:

Este stiinta de la H. Antecesor, Erectus - Goliath si H. Ergaster incoace.

Mai inainte este speculatie mai ales datorita lipsei fosilelor intermediare Rudilphensis si Habilis.

La australopiteci exista multe fosile, dar cele complete aduc cu cele de cimpanzeu sau gorile pitice.

Gigantopitecii au existat un timp indelungat, la fel gorilele si alte maimute masive.

in afara de giagantopiteci , despre care nu prea am auzit multe, toate fosilele pe care le-ai amintit sunt  clasate intre stramosul comun  al oamenilor si al cimpanzeilor, (care nu era nici om nici chimpanzei ) si omul modern

nu au treaba cu gorilele , sau alte primate

#1606
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Asa zic si eu, deci ce vrei sa spui?!

Eu vad lucrurile diferit:

Gigantopiteci sau cinodonte urise (in loc de australopiteci), apoi oameni uriasi gen Ergaster si Goliat (in loc sau si pitici gen habilis),

Eu cred ca doar gigantopitecii si cinodontele de munte si poate cele de savana au putut sa reziste megafaunei si sa se umanizeze in acelasi timp.

Dupa umanizarea completa prin utilizarea spinilor si a otravurilor, oamenii puteau rezista si la talia lui H. Florensis.

#1607
Darwin92

Darwin92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.01.2017
Da un  link la cinidonta ca nu stiu la ce te referi
Fosilele trebuiesc plasate si in erele geologice .. pe o scara temporara  
Si pe zone geografice ....

Tine mult de paleontologie

#1608
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Gelade si babuini.

#1609
Darwin92

Darwin92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.01.2017
tu intelegi ca cel mai recent stramos comun il avem cu chimpanzei,?
cum sa spui babuin  intre stramosul comun  cu chimpanzeul si omul modern ?
pentru stramosul comun cu babuinul trebuie sa coboram(in timp) pe ramurile filogenetice , nu sa urcam

#1610
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostDarwin92, on 23 februarie 2017 - 08:07, said:

tu intelegi ca cel mai recent stramos comun il avem cu chimpanzei,?
cum sa spui babuin  intre stramosul comun  cu chimpanzeul si omul modern ?
pentru stramosul comun cu babuinul trebuie sa coboram(in timp) pe ramurile filogenetice , nu sa urcam

Stiu foarte bine ce cunosc, ideea este simpla, ai dreptate cand spui genetic, dar somatic poate fi complet diferit, de fapt chiar este, de exemplu omul difera somatic fata de cimpanzeul Bonobo enorm de mult indiferent de care specie /varietate umana discutam, pe cand geladele sunt aproape identice cu cimpanzeii.

Uite exista specii de macaci (cinodonte) din aceeasi categorie cu geladele si babuinii si nu mai au coada deloc (mandrilii, macacul de Sulawesi, Maimuta porc, sau au un ciot de coada alti macaci).

Cinodontele africane de stepa nu au coada prehensila ea este un simplu atavism.

Asadar cand spun stramosi cinodonte gelade, ne putem gandi la o maimuță similara genetic cimpanzeului, dar somatic similara mai mult geladelor si babuinilor, adică o varietate excentrică de proto-cimpanzeu, ori evolutia umana pe filum exact asta arata, o maimuță aflată undeva inaintea cimpanzeului, de fapt ideea este ca strămosul omului era o pongidă probabil, iar cimpanzeul a fost cel care s-a desprins ultimul de acest filum comun, insa la fel de bine aceasta pongidă proto-umană putea avea aspect de macac-geladă fara coadă, adică un aspect maimuțesc comun somatic vorbind, in timp ce genetic este alta poveste.

Aceasta speculatie este alimentata de faptul ca si australopitecii variau somatic de la conformatia de gorilă pitică, la cimpanzeu pana la replici bipede oarecum.


PS: Pana si aspectul palmei si a tălpii piciorului tradeaza deriva somatică, faptul ca pongidele sunt foarte departe de noi pe cand macacii si babuinii sunt mult mai aproape, de fapt au membrele aproape ca noi. Prin urmare strămosul preuman trebuie sa fi pastrat un aspect semi-terestru, iar pongidele au evoluat divergent spre mediul arboricol, altfel omul ar fi avut un stramos direct din pongide dar de fapt el are un stramos comun cu toate pongidele, iar cimpanzeul nu este decat ultimul desprins din acest stramos comun, mai exact putem spune ca stramosul comun s-a arboritizat si pongidizat mai degraba decat invers.



http://image.slidesh...g?cb=1427590800
[ https://cdn-images-1.medium.com/max/1000/1*y5Fm2c0OUvSctw0r1tXa-g.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://image.slidesharecdn.com/biok5-150329005911-conversion-gate01/95/bioknowledgy-54-cladistics-5-638.jpg?cb=1427590800 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1611
Darwin92

Darwin92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.01.2017
Fenotipul poate asemana datorita evolutiei convergente ex rechinul si balena.In cazul in care sunt caractere fenotipice care nu sunt codate genetic, nu are importanta  pentru ca aceste nu se transmit ereditar.
Nu poti luat doar cateva caractere si sa construiestio clada, de ex avem organisme fotosintetiatoare in 3 regnuri diferite plante protiste si monere

Avem pastravul si tonul  mai inruditi cu omul decat cu rechinul





#1612
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostDarwin92, on 19 ianuarie 2017 - 21:41, said:

pai homo sapiens nu e tot regnul animal ?

ai dovezi  pentru afirmatia ta ?

eu am dovezi ca sunt om
tu ai dovezi ca esti animal ?

in principiu...esti tot om...dar iti place sa te dai !

Edited by LORELYAN, 28 February 2017 - 21:18.


#1613
Darwin92

Darwin92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.01.2017

View PostLORELYAN, on 28 februarie 2017 - 21:18, said:

eu am dovezi ca sunt om
tu ai dovezi ca esti animal ?

in principiu...esti tot om...dar iti place sa te dai !

nu exista sistem  de clasificare  a biodiversitatii  in care sa nu incadrezi omul la regnul  animal

Cel mai familiar la facultatea de biologie (unde sunt student) e  Whittaker 1969, deocamdata

http://www.ib.usp.br...ttaker_1969.pdf

daca ai ceva de obiectat te asteptam la facultate cu teza ta , facultatea e langa parcu Izvor

Edited by Darwin92, 01 March 2017 - 00:35.


#1614
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Diagrama evolutiei maimutelor indica o linie dreapta la capatul careia este omul.

Din aceasta sub om apare o ramura cimpanzeul, mai jos alta ramura gorila, mai jos alta orangutanul, mai jos gibonul, apoi macacul, apoi ...

Asadar avem stramosi comuni cu toate aceste pongide si maimute,  dar toate aceste ramurele reprezinta supraspecializari la viata arboricola, ceea ce inseamna ca stramosii comuni nu semanau cu aceste maimute specializate anatomic vorbind, ci semanau mai degraba maimutelor cinodonte de tipul geladelor, mandrililor si babuinilor chiar si macacilor, altfel filumul ar fi mers perfect linear, ne-am fi tras direct din cimpanzeu prin intermediul australopitecilor de toate felurile.

#1615
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
In cartile citite de mine in Epoca de Aur savantii discutau despre o maimuta nespecializata numita Driopitec ca stramos comun, iar despre Oreopitec ca stramos comun si mai indepartat.

#1616
Darwin92

Darwin92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.01.2017

View PostInfinitty, on 31 martie 2017 - 21:41, said:

Diagrama evolutiei maimutelor indica o linie dreapta la capatul careia este omul.

Din aceasta sub om apare o ramura cimpanzeul, mai jos alta ramura gorila, mai jos alta orangutanul, mai jos gibonul, apoi macacul, apoi ...

Asadar avem stramosi comuni cu toate aceste pongide si maimute,  dar toate aceste ramurele reprezinta supraspecializari la viata arboricola, ceea ce inseamna ca stramosii comuni nu semanau cu aceste maimute specializate anatomic vorbind, ci semanau mai degraba maimutelor cinodonte de tipul geladelor, mandrililor si babuinilor chiar si macacilor, altfel filumul ar fi mers perfect linear, ne-am fi tras direct din cimpanzeu prin intermediul australopitecilor de toate felurile.

e totl gresit
pe baza carei teorii de clasificare  faci asta?

#1617
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015
Evolutia e strict a constiintei. Restul sunt efecte colaterale.

#1618
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostDarwin92, on 04 aprilie 2017 - 15:08, said:

e totl gresit
pe baza carei teorii de clasificare  faci asta?

Poti explica putin propria afirmatie?

#1619
Darwin92

Darwin92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.01.2017

View PostInfinitty, on 05 aprilie 2017 - 12:12, said:

Poti explica putin propria afirmatie?

sunt mai multe curente de clasificare taxonomica , de exemplu Cladismul (care se pare a are niste lipsuri)

evolutie in linie drepteapta nu am mai auzit

#1620
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Hmmm!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate