Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
5002 replies to this topic

#2017
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Stiu, de-asta-i ziceam, daca tot e pus pe vizitat, sa nu fie tentat sa treaca si pe-acolo, cum am facut-o eu... ocol din drumul de Sunny Beach, "sa vedem si noi vestitele Nisipuri" (anii 2000 si-un pic).

#2018
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Adi, tu te duci acolo de Paşti ? Dacă nu, eu aş merge pe Veliko Târnovo - ocolire pe lângă Gurkovo - DN6 până la Sliven - autostradă până la Burgas - Nessebâr.
Ştiu, s-a mai discutat de porţiunea dintre Burgas şi Nessebâr cum că ar fi aglomerată, dar eu cred că într-o zi normală de aprilie nu văd de ce ar fi bucata aia aglomerată. Noi am fost în 2012 chiar de Paşti şi nu mi s-a părut că ar fi trafic aşa mare. Cred mai degrabă că vara e aglomerat pe-acolo, în niciun caz în aprilie, (şi nici măcar de Paşti).

De ce totuşi am zis să te duci nu de Paşti pe-acolo ? Răspunsul îl poţi găsi la topicul "Burgas", dar ca să nu mai cauţi spun aici din nou: în zilele de Paşti muzeele din Burgas sunt închise. Ştiu de pe propria piele, tot de atunci, din 2012. Nu a fost tragedie, a fost frumos şi aşa, cele 2 străzi pietonale din Burgas şi parcul de la faleză au fost o revelaţie (vezi poze tot la topicul "Burgas"), dar ştiam dintr-un ghid că muzeul de arheologie expune un minunat tezaur al unei "vrăciţei trace", adică nişte piese fabuloase din aur. Acum văd că din noiembrie 2017 s-a organizat o nouă colecţie. Nu mă dumiresc dacă mai există, dar din orele de vizitare din subsolul paginii reiese că e permanentă. Poate vă interesează şi pe voi şi poate că înţelegi mai multe decât am reuşit eu - uite link-ul.
Şi mai ştiam şi de mineralele din toată lumea din celălalt muzeu, de alături, parcă pe strada Fotinov, nu pe Bogoridi. Nu găsesc mare lucru pe net, doar asta. Se pare că site-ul grupează toate colecţiile într-un singur muzeu, dar sunt clădiri diferite, la adrese diferite. Din păcate, în 2012 le-am ratat, era a doua zi de Paşti şi era zi liberă (deci muzeele erau închise).

Deci, dacă te duci într-o zi normală, ai toate şansele să găseşti colecţiile din Burgas deschise. Iată de ce am recomandat ruta asta. Nu ştiu dacă vă pasionează, dar pentru mine ştii că tot ce e plăcut ochiului e "un must". Şi cred că uneori e mai interesant de văzut aşa ceva decât "o mânăstire" sau "o cascadă".
Plus că în Gurkovo există Muzeul Măgarului, la care am văzut reclamă chiar pe un panou pe şoselele din zonă (Donkey Museum sau Museum of the Donkey, nu reţin exact). Iar oraşul Kazanlâc (apasă aici) e doar la vreo 25 de km de Gurkovo şi la întoarcere ar merita o scurtă deviere, mai ales că ştii cât de bune sunt DN5 şi DN6.

Iar dacă te duci de Paşti, eu zic că cea mai bună rută ... tot aia e, adică pe la VT - DN6 - autostradă - Burgas ! Eu aş lua-o pe acolo.
Pe la Şumen sunt tot felul de inconveniente, pe orice variantă ai lua-o. Iar timpii sunt comparabili.


Sănătate şi tcb !.

Edited by OvidiuNS, 22 February 2018 - 02:36.


#2019
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Eu am prins aglomerat pe-acolo si de Pasti.  Ma rog, era "combinat" cu 1 Mai, asa picasera atunci.  N-as mai sti sa zic exact in ce zi (zile... parca de doua ori am fost la Burgas atunci, din Sunny Beach) am mers.
Sunt, totusi, doar vreo 30 de km, daca in rest il aranjeaza mai bine drumul ala, e o varianta de luat in calcul.  Personal, daca ratez serpentinele de pe "partea cealalta", Varna - Obzor - Sunny Beach, mi-am stricat jumate din vacanta.   Posted Image

P.S.  Mi-am amintit acum, o cina aici, intr-una dintre seri...   Posted Image

Edited by Barboso, 22 February 2018 - 13:14.


#2020
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Eeeeee, păi 1 mai e altceva decât 16 aprilie. Normal să fie aglomerat. Până şi sofioţii şi plovdienii se duc la mare atunci. Şi cum aia e singura lor autostradă completă, atunci e normal ca pe bucata Burgas - Nessebâr să fie aglomeraţie.
Dar chiar şi de Paşti, 8 aprilie încă nu e 1 mai, n-are cum să fie ce-aţi prins voi.
Şi dacă tot ai zis de serpentine, drumul cu verde (aka foarte bun) e prin Elena, nu pe la Gurkovo, nu ?
Dar Adi dacă se duce cu copilu' ar cam vrea să evite drumurile virajate.


Sănătate şi tcb !

#2021
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

 Barboso, on 21 februarie 2018 - 17:17, said:

La intoarcere, ai avea centrul Varnei, castelul reginei Maria, la Balcic (gradina ar trebui sa arate bine, atunci), si poate ferma de melci de la Dalboka.  Si-as face intoarcerea in tara cu bacul, pe la Silistra-Calarasi.
La Dalboka e ferma de midii.Posted Image
Ferma de melci este in Balgarevo ( la cativa km de Dalboka )
Recomand vizitarea amandurora.

#2022
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Dalboka s a stricst grav.manelizata.de evitat.

#2023
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Noi am fost anul trecut in Dalboka si nu ni s-a parut deloc manelizata.
Aaaa ca era plin de rom^ni, asta e alta mancare de pește ...

#2024
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 cristiany, on 22 februarie 2018 - 11:21, said:

La Dalboka e ferma de midii.Posted Image
Ferma de melci este in Balgarevo ( la cativa km de Dalboka )
Recomand vizitarea amandurora.
Ai dreptate.  :)
M-a tradat faptu' ca nu-s consumator (nici de una, nici de alta)... in locuri de-astea merg pt ceilalti din grup si sper sa gasesc si-o friptura "cinstita", de porc..   :D


 foxbat, on 22 februarie 2018 - 11:23, said:

Dalboka s a stricst grav.manelizata.de evitat.
Mda, am mai auzit asta de la cineva.   :(

#2025
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

 Barboso, on 22 februarie 2018 - 13:08, said:

Ai dreptate.  Posted Image
M-a tradat faptu' ca nu-s consumator (nici de una, nici de alta)... in locuri de-astea merg pt ceilalti din grup si sper sa gasesc si-o friptura "cinstita", de porc..   Posted Image
Stai linistit, ca nici eu nu sunt mare consumator.
Mai ales de gastropode Posted Image
Dar daca " sefa " a vrut, m-am conformat Posted Image

#2026
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Va multumesc !
Sa raspund pe rand :
@foxbat-Madara e perfect!
@Barboso-Prin Varna am trecut doar in tranzit.
La Balchik si imprejurimi(Manastirea Aladja,Dalboka,Kaliakra) am fost anul trecut in aceeasi perioada.
A ramas ca sa vad si manastirea Basarabovo de langa Ruse ca ultimele dati mereu ajungeam seara tarziu dupa lasatul inturnericului ori dimineata ...prea de dimineata.Si poate si Adamclisi(mereu ajungeam prea devreme/tarziu).
@Ovidiu-14/16 aprilie.La o saptamana dupa Pasti.Pt ca in Balchik am fost inainte de Pasti si restaurantele erau jumatate inchise.De Pasti banuiesc ca e aglometat.Iar la 1 saptamana deja lumea s-a "dezmortit".Sper.Cazarea e in Nessebar-pe continent(ca sa zic asa).
Muzuleu de pe Fotinov nu cred ca il pot "puncta".Inchide sambata la 17 si as fi cam la limita.D+L inchis.Incerc.Poate reusim sa ne organizam eficient.
PS:eu incerc sa vad multe,timpul si altele ( Posted Image ) nu imi dau pace.
Nu stiam de Muzeul Magarusului.Copilului o sa ii placa sigur Posted Image
@barboso-La "shatra" vreau si eu sa ma duc.Am citit relatarea.Sa ma imbrac adecvat? Posted Image
@Ovidiu-Am intrebat ca sunt in dilema.Si eu ma gandisem la varianta ta Gurkovo-Sliven-A1-Burgas insa sunt 45min si cca 100 km in plus.
Copilul e "calit" la drumuri lungi (are la activ un tur de forta(1650km in 40 ore cu 10h la cazare) de cand avea 14 luni) :
https://www.google.r...d44.4267674!3e0
Cu parintii e mai greu dar au anul asta pe agenda drumuri muuuult mai lungi asa ca asta e asa, de ...incalzire.
By the way,uitasem de topicul ala cu Bulgaria mai putin stiuta.Multumesc ca mi-ai reamintit!

Edited by AdrianHH, 22 February 2018 - 16:43.


#2027
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 AdrianHH, on 22 februarie 2018 - 16:34, said:

1. @foxbat-Madara e perfect!

2. @Barboso-Prin Varna am trecut doar in tranzit.

3. Cazarea e in Nessebar-pe continent(ca sa zic asa).

4. @barboso-La "shatra" vreau si eu sa ma duc.Am citit relatarea.Sa ma imbrac adecvat? Posted Image
1. Vezi ca au si-un mic muzeu de istorie, acolo !
Noi era sa-l ratam, habar n-aveam de el (de Madara ne spusese ospatarul din Sunny Beach, dar numai de monument... era inainte de smartphone si net in roaming), si la fata locului a fost o chestie de "Da-n cladirea aia ce naiba o fi ?  Hai sa vedem !".

2. Nu e ceva "de neratat", dar daca vreti sa va opriti putin...  ma refer la centrul lor istoric, ceva similar Lipscaniului nostru.
In tranzit am fost si noi, vreo doua ore.

3. Aha... orasul nou.  Nu prea e de petrecut timpul acolo, dar puteti merge (inclusiv pe jos, daca va plac plimbarile) in orasul vechi (pe insula) sau in Sunny Beach.

4. Neaparat smoking sau frac, tu, si rochie de seara doamna !   :lol:
Spoiler
Glumesc... daca nu mergeti in costum de baie, e-n regula.   :)

#2028
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 AdrianHH, on 22 februarie 2018 - 16:34, said:

A ramas ca sa vad si manastirea Basarabovo de langa Ruse ...
Trece si Ivanovo pe lista, mie mi s-a parut mai interesant decat Basarabovo!

http://wikimapia.org...989876&z=14&m=b

#2029
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Depinde cat timp aveti. Ivanovo si Basarabovo se pot vedea intr-o excursie de o zi din Bucuresti.

Multumesc pentru raspunsurile catre Adrian, si noi avem in plan un week-end la Nessebar in aprilie dar nu de Pasti si nici de 2 mai. Ne cazam tot “pe continent”, cat sa avem de facut o mica plimbare pana in orasul vechi.

Noi vom pleca direct, pe drumul cel mai scurt, probabil prin Giurgiu- Shumen-Varna daca ziceti ca e cel mai bun, planuim sa luam pranzul in Nessebar si a doua zi ne intoarcem ocolit prin Vama veche cu o oprire la Cap Kaliakra.

Edited by mdt, 01 March 2018 - 17:51.


#2030
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Si cetatea Cerveni se poate adauga la lista excursiei pentru 1 zi, merita.

#2031
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 AdrianHH, on 22 februarie 2018 - 16:34, said:

... uitasem de topicul ala cu Bulgaria mai putin stiuta ...

Adi, există şi topicul "Excursii de o zi".
Asta că tot s-au adus în discuţie obiectivele dintre Ruse şi Dve Moghili (am scris fonetic, pe româneşte).

Şi o corectură necesară, zic eu. Corect este Mânăstirea Basarbovo, nu Basarabovo, n-au treabă bulgarii cu numele de Basarab. Dealtfel, dacă veţi căuta pe google şi veţi tasta "basarabovo", veţi observa că google vă va corecta automat tăind al 3-lea "a". Deci BASARBOVO.

Dar eu zic să te axezi pe obiectivele mai apropiate de Nessebâr, fiindcă la Ruse poţi merge oricând.


Sănătate şi tcb !

#2032
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Ce recomandati pentru bucuresti - sunny beach pentru cineva cu un copil mic care nu prea apreciaza serpentinele. Se poate ocoli cumva portiunea dintre Varna si Sunny beach? Shumen-Karnobat-Aytos ar putea fi o varianta?

#2033
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Oarecum offtopic, dar nu prea...
Tot citesc cu raul asta de serpentine.
Nu cumva problema este la sofer? [no offence]
Inteleg sa aiba cineva rau de masina pur si simplu iar in acest caz nu ar mai conta existenta serpentinelor.
Abordarea mai ponderata a serpentinelor nu ar rezolva problema?

Am si eu in familie un pusti caruia i se facea rau cand mergea cu parintii lui cu masina (in tara si pe o distanta de 80 km maxim). L-am avut pasager in masina si am condus pana in Nafplio, prin toata zona respectiva si retur - si nu a avut nici pe naiba.

Edited by BlueKing-69, 07 March 2018 - 10:35.


#2034
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Ca obiective in Varna, pe langa centrul vechi, va recomand si baile romane: http://visit.varna.b...preview/88.html si muzeul vehiculelor de epoca (comuniste) http://visit.varna.b...review/191.html din Grand Mall Varna. In apropierea centrului vechi sun numeroase restaurante traditionale (Mehana) unde se mananca bine si ieftin.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate