Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

Excursii de o zi.

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
m-larry

m-larry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.01.2011
Pentru cei care nu prea au timp de concediu.
Am facut doua excursii de o zi in Bulgaria anul asta si m-am simtit foarte bine.Plecare din Bucuresti.
In prima am fost langa Ruse,la manastirea sapata in stanca de la Basarabovo si apoi chiar in orasul Ruse,unde am mancat la un restaurant superb: Mehana Ciflika.
In alta zi am fost sa vizitez orasul si cetatea de la Veliko Tarnovo.Pentru cei carora le place istoria este un punct de atractie deosebit.
Drumurile sunt foarte bune prin Bulgaria,si daca incerci sa respecti restictile de viteza,nu te opreste politia,asa ca poti avea o zi placuta.
Numai bine si "drum bun". :peacefingers:
P.S.  Se mai pot face si alte excursii de o zi,asemanatoare cu acestea?Daca stie cineva,mi-ar fi de mare folos.(cam astea sunt concediile mele in ultimul timp) :confuzzled:

#2
poec

poec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.10.2007

View Postm-larry, on 9th January 2011, 13:44, said:

Pentru cei care nu prea au timp de concediu.
Am facut doua excursii de o zi in Bulgaria anul asta si m-am simtit foarte bine.Plecare din Bucuresti.
In prima am fost langa Ruse,la manastirea sapata in stanca de la Basarabovo si apoi chiar in orasul Ruse,unde am mancat la un restaurant superb: Mehana Ciflika.
In alta zi am fost sa vizitez orasul si cetatea de la Veliko Tarnovo.Pentru cei carora le place istoria este un punct de atractie deosebit.
Drumurile sunt foarte bune prin Bulgaria,si daca incerci sa respecti restictile de viteza,nu te opreste politia,asa ca poti avea o zi placuta.
Numai bine si "drum bun". :peacefingers:
P.S.  Se mai pot face si alte excursii de o zi,asemanatoare cu acestea?Daca stie cineva,mi-ar fi de mare folos.(cam astea sunt concediile mele in ultimul timp) :confuzzled:
  

Se mai poate merge la Ivanovo , dupa Ruse ,pe drumul spre Veliko Tarnovo ,la stanga , e o biserica pictata in stanca , monument UNESCO , la satul Arbanassi , la 6 km de Veliko Tarnovo, la Dryanovo , dupa V.T. , este o manastire  si o pestera Bacho Kiro , la Etara -un fel de muzeul satului dupa orasul Gabrovo , foarte frumos.Noi am mai mers la Silistra ,cu bacul de la Ostrov (Calarasi) .Mai exista un sat  foarte frumos intre Dryanovo si Gabrovo , pe un drum secundar- Bojentsite.Am atasat cateva poze.

Attached Files



#3
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009

View Postm-larry, on 9th January 2011, 13:44, said:

Pentru cei care nu prea au timp de concediu.
Am facut doua excursii de o zi in Bulgaria anul asta si m-am simtit foarte bine.Plecare din Bucuresti.
In prima am fost langa Ruse,la manastirea sapata in stanca de la Basarabovo si apoi chiar in orasul Ruse,unde am mancat la un restaurant superb: Mehana Ciflika.
In alta zi am fost sa vizitez orasul si cetatea de la Veliko Tarnovo.Pentru cei carora le place istoria este un punct de atractie deosebit.
Drumurile sunt foarte bune prin Bulgaria,si daca incerci sa respecti restictile de viteza,nu te opreste politia,asa ca poti avea o zi placuta.
Numai bine si "drum bun". :peacefingers:
P.S.  Se mai pot face si alte excursii de o zi,asemanatoare cu acestea?Daca stie cineva,mi-ar fi de mare folos.(cam astea sunt concediile mele in ultimul timp) :confuzzled:

Vrei doar Bulgaria sau merge de exemplu o Roma pleci dimineata, iar la 8 ora locala esti in Roma, undeva in jur de 9 esti la Terminii in centru si de aici poti alege sa vezi cate ceva sau pur si simplu sa hoinaresti pe strazi, sa bei o cafea si sa mananci ceva.Pe la 18 si un pic au bus spre aeroport. Am mers o zi si pot spune ca e ok, cei drept eu stiam ce vreau , mai fusesem.

#4
m-larry

m-larry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.01.2011

View Postpoec, on 12th January 2011, 20:29, said:

Se mai poate merge la Ivanovo , dupa Ruse ,pe drumul spre Veliko Tarnovo ,la stanga , e o biserica pictata in stanca , monument UNESCO , la satul Arbanassi , la 6 km de Veliko Tarnovo, la Dryanovo , dupa V.T. , este o manastire  si o pestera Bacho Kiro , la Etara -un fel de muzeul satului dupa orasul Gabrovo , foarte frumos.Noi am mai mers la Silistra ,cu bacul de la Ostrov (Calarasi) .Mai exista un sat  foarte frumos intre Dryanovo si Gabrovo , pe un drum secundar- Bojentsite.Am atasat cateva poze.
Multumesc pentru informatii.Intr-adevar,pozele sunt foarte frumoase.
Pana la bisericile in stanca de la Ivanovo se poate ajunge cu masina,sau este ceva de mers si pe jos???

View Postroth, on 12th January 2011, 22:32, said:

Vrei doar Bulgaria sau merge de exemplu o Roma pleci dimineata, iar la 8 ora locala esti in Roma, undeva in jur de 9 esti la Terminii in centru si de aici poti alege sa vezi cate ceva sau pur si simplu sa hoinaresti pe strazi, sa bei o cafea si sa mananci ceva.Pe la 18 si un pic au bus spre aeroport. Am mers o zi si pot spune ca e ok, cei drept eu stiam ce vreau , mai fusesem.
Ar fi frumos,dar asta presupune deja biletul de avion.Poate dupa ce mai trece "criza" asta :confuzzled:

#5
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009

View Postm-larry, on 14th January 2011, 13:57, said:

Multumesc pentru informatii.Intr-adevar,pozele sunt foarte frumoase.
Pana la bisericile in stanca de la Ivanovo se poate ajunge cu masina,sau este ceva de mers si pe jos???


Ar fi frumos,dar asta presupune deja biletul de avion.Poate dupa ce mai trece "criza" asta :confuzzled:

Daca urmaresti o oferta poti iesi cu tot cu "magneti " pe la  50e/om
Eu am luat biletele din timp , stiam ca asa vreau, si au costat  320 lei / 2 pers cu tot cu comision bancar.
Transport in Roma 11e/om
Mancare 6e/om
diverse....... depinde /om
si nu am avut cel mai bun pret la bilet de avion.

Edited by roth, 15 January 2011 - 00:08.


#6
poec

poec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.10.2007

View Postm-larry, on 14th January 2011, 13:57, said:

Multumesc pentru informatii.Intr-adevar,pozele sunt foarte frumoase.
Pana la bisericile in stanca de la Ivanovo se poate ajunge cu masina,sau este ceva de mers si pe jos???


Ar fi frumos,dar asta presupune deja biletul de avion.Poate dupa ce mai trece "criza" asta :confuzzled:



Se poate ajunge cu masina pana la biserica , ( se mai urca pe jos niste trepte ) , exista indicator la stanga din drumul Ruse -Veliko Tarnovo ,cam la 20 km dupa Ruse.Se plateste bilet de intrare la biserica pictata.

#7
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postpoec, on 12th January 2011, 20:29, said:

Se mai poate merge la Ivanovo , dupa Ruse ,pe drumul spre Veliko Tarnovo ,la stanga , e o biserica pictata in stanca , monument UNESCO , la satul Arbanassi , la 6 km de Veliko Tarnovo, la Dryanovo , dupa V.T. , este o manastire  si o pestera Bacho Kiro , la Etara -un fel de muzeul satului dupa orasul Gabrovo , foarte frumos.
...
Am atasat cateva poze.

Salutare !

Excelente poze, dar în afară de pozele 1 și 3 (ce par a fi din Parcul Național Russenski Lom), nu știu ce reprezintă. Ești drăguț să ne precizezi ?

Sănătate și mulțumiri anticipate !

#8
poec

poec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.10.2007

View PostOvidiuNS, on 15th January 2011, 23:43, said:

Salutare !

Excelente poze, dar în afară de pozele 1 și 3 (ce par a fi din Parcul Național Russenski Lom), nu știu ce reprezintă. Ești drăguț să ne precizezi ?

Sănătate și mulțumiri anticipate !


A 2-a poza e de la biserica de la Ivanovo , a 4-a de la Arbanassi ,urmatoarele 3 de la muzeul satului de la Etara (langa Gabrovo) si ultimile 2 de la Dryanovo -manastirea si cascada de langa pestera Bacho Kiro.


#9
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
A 2-a poza e de la biserica de la Ivanovo , a 4-a de la Arbanassi ,urmatoarele 3 de la muzeul satului de la Etara (langa Gabrovo) si ultimile 2 de la Dryanovo -manastirea si cascada de langa pestera Bacho Kiro.

Ei, da, mulțumesc, să trăiești și să ai multă sănătate !

#10
m-larry

m-larry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.01.2011
Am reusit sa fac o excursie de o zi pe valea raului Rusensky Lom,in apropiere de orasul Ruse.(plecare din Bucuresti)
Spre surprinderea mea am descoperit niste locuri foarte frumoase,care nu se "ghicesc" de pe drumul principal pe care am trecut de zeci de ori.
O sa atasez niste poze cu obiectivele vazute in aceasta scurta dar superba calatorie.
Pozele 1,2 si 3-vedere asupra canionului.
Pozele 4 si 5-pestera Orlova Ciuca(intrare 4 leva si reducere pt studenti)
Pozele 6,7,8,9,10-cetatea Cerveni(intrare 4 leva si reducere pt studenti)
Pozele 11,12,13-bisericile in stanca de la Ivanovo cu icoane foarte vechi care sunt in patrimoniul unesco.
Pozele 14,15,16,17-manastirea in stanca de la Basarabovo.
La toate aceste obiective se ajunge de pe un drum oarecum paralel cu cel principal care duce spre Sofia(Veliko Tarnovo) si sunt bine semnalizate(marcate) cu indicatoare.
Dupa vizitare se poate merge in orasul Ruse pentru o masa buna si de ce nu,pentru niste cumparaturi. :)

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   4.01MB   86 downloads
  • Attached File  2.JPG   4.17MB   71 downloads
  • Attached File  3.JPG   3.75MB   67 downloads
  • Attached File  3_a.JPG   4.29MB   67 downloads
  • Attached File  3_b.JPG   3.54MB   63 downloads
  • Attached File  4.JPG   3.92MB   49 downloads
  • Attached File  5.JPG   4.14MB   43 downloads
  • Attached File  6.JPG   4MB   40 downloads
  • Attached File  7.JPG   4.2MB   50 downloads
  • Attached File  8.JPG   4.09MB   50 downloads
  • Attached File  9.JPG   4.03MB   41 downloads
  • Attached File  10.JPG   4.22MB   46 downloads
  • Attached File  11.JPG   4.51MB   48 downloads
  • Attached File  12.JPG   3.97MB   61 downloads
  • Attached File  13.JPG   3.71MB   59 downloads
  • Attached File  14.JPG   4MB   80 downloads
  • Attached File  15.JPG   3.8MB   86 downloads

Edited by m-larry, 27 July 2011 - 13:19.


#11
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postm-larry, on 27th July 2011, 14:16, said:

Am reusit sa fac o excursie de o zi pe valea raului Rusensky Lom,in apropiere de orasul Ruse.(plecare din Bucuresti) ...
Superb !

Tocmai ce am achiziționat de o săptămână 2 ghiduri (Ro--h și Lo--ly Pl--et) și tot studiez Bulgaria mai profesionist (în special Russenski Lom). Când colo ... hop și tu, cu poze și informații proaspete ! La fix !

Sănătate și multe mulțumiri !

Edited by OvidiuNS, 29 July 2011 - 02:00.


#12
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
unde imi recomandati sa ma cazez 3-4 nopti ca sa fim destul de aproape de obiectivele turistice?

ms

#13
m-larry

m-larry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.01.2011

View Postflorinetzul, on 29th July 2011, 16:23, said:

unde imi recomandati sa ma cazez 3-4 nopti ca sa fim destul de aproape de obiectivele turistice?

ms
Eu zic ca doua zile ar fi prea de ajuns pentru vizitarea obiectivelor turistice de pe valea Rusenski Lom deci ai putea sa stai chiar in Ruse astfel incat ai putea sa vezi si orasul,sau la marginea lui undeva pe malul Dunarii.Se gasesc pe internet oferte de cazare.
Eventual poti prelungi excursia cu doua nopti la Veliko Tarnovo(sau satul traditional Arbanasi de langa Veliko).
O seara frumoasa. :)

#14
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009

View Postm-larry, on 29th July 2011, 18:34, said:

Eu zic ca doua zile ar fi prea de ajuns pentru vizitarea obiectivelor turistice de pe valea Rusenski Lom deci ai putea sa stai chiar in Ruse astfel incat ai putea sa vezi si orasul,sau la marginea lui undeva pe malul Dunarii.Se gasesc pe internet oferte de cazare.
Eventual poti prelungi excursia cu doua nopti la Veliko Tarnovo(sau satul traditional Arbanasi de langa Veliko).
O seara frumoasa. :)
sunt din bucuresti,nu cred ca are rost sa iau cazare in ruse;ma interesa cazarea in veliko;m aintereseaza zi zona si hotel sau locatie ceva...

ms

#15
m-larry

m-larry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.01.2011

View Postflorinetzul, on 29th July 2011, 20:06, said:

sunt din bucuresti,nu cred ca are rost sa iau cazare in ruse;ma interesa cazarea in veliko;m aintereseaza zi zona si hotel sau locatie ceva...

ms
Eu am vizitat si Veliko Tarnovo tot intr-o zi,dar foarte multi isi iau cazare in satul Arbanasi,la vreo 6 km de Veliko.Am trecut pe acolo si erau afise pe la porti cu "camere de inchiriat".Mai sunt si hoteluri si pensiuni dar nu am stat acolo ca sa-ti pot recomanda.
Poate gasesti ceva aici: http://forum.softped...howtopic=729364

O zi buna!!!

#16
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postflorinetzul, on 29th July 2011, 20:06, said:

sunt din bucuresti,nu cred ca are rost sa iau cazare in ruse;ma interesa cazarea in veliko;m aintereseaza zi zona si hotel sau locatie ceva...








E plin orașul Veliko Tărnovo de hoteluri!
Pe ales, pentru orice buzunar! :thumbup:

#17
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postm-larry, on 27th July 2011, 13:16, said:

... Pozele 4 si 5-pestera Orlova Ciuca ...
Întrucât nu am găsit în ghiduri decât informații vagi, te-aș ruga să-mi spui și mie prin ce sat ai ajuns la Orlova Ciuca, prin Tabachka sau prin Pepelina ? Din postul tău aș deduce că din Tabachka, totuși peștera pare mai apropiată de Pepelina.

Sănătate și mulțumiri anticipate !

#18
m-larry

m-larry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.01.2011

View PostOvidiuNS, on 4th August 2011, 10:19, said:

Întrucât nu am găsit în ghiduri decât informații vagi, te-aș ruga să-mi spui și mie prin ce sat ai ajuns la Orlova Ciuca, prin Tabachka sau prin Pepelina ? Din postul tău aș deduce că din Tabachka, totuși peștera pare mai apropiată de Pepelina.

Sănătate și mulțumiri anticipate !
Uite care a fost traseul meu:
Am mers pe drumul principal E85 de la Ruse si am facut stanga spre satul Dve Mogili.De aici am luat-o pe un drum national,501,(bun,fara gropi) oarecum paralel cu E 85,inapoi spre Ruse si in putin timp am gasit un indicator care arata dreapta spre pestera Orlova Ciuca.De aici am mai mers doi-trei km printre campuri cu plantatii agricole,dar din nou pe un drum bun,asfaltat,si am ajuns la pestera.Nu are legatura cu satul Tabachka.Pe langa acesta am trecut mai tarziu dupa m-am intors in drumul 501 si din nou am facut dreapta ca sa ajung la cetatea Cerveni,unde se merge chiar prin satul cu acelasi nume(Cerveni).
Deci daca mergi pe drumul 501 de la Dve Moghili spre Ruse,se fac in dreapta niste drumuri care te duc fiecare la cate un obiectiv turistic:pestera,cetatea,Ivanovo si Basarabovo si nu ai cum sa le ratezi ca au indicatoare puse la vedere.
O zi frumoasa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate