Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4996 replies to this topic

#1999
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Am de mers strict Sofia.
La sarbi costa doar autostrada, platesti pe portiuni cam 4 euro la 100 de km.

Eu vreau sa plec la orele 18:00-19:00 din Timisoara, deci as estima o sosire in Sofia pe la un 2 noaptea cel mult sa zicem.
Daca merg pe la sarbi e clar prin Serbia trebuie mers usor, si fac ocol pe la Oravita-Naidas(nu suport sa trec pe la Moravita-Vrset ca exista multe sanse sa te pescuiasca politia sarba imediat dupa ce intri pe acolo).  De vama sarbo-buglara nu stiu lucruri. Practic pana la Nis nu as avea probleme. De la Nis la vama bulgara nu e gata inca autostrada si o sa fie drum national. Acu nici Serbia nu e cea mai faina tara de tranzitat, chiar deloc,dar macar stiu chestii ca am mai fost.

#2000
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007

View Postqew, on 03 septembrie 2017 - 15:07, said:

Mentionez ca nu am mai mers prin Bulgaria niciodata. Si voi merge noaptea.

Noapte nu mai e o problema. Am trecut Bulgaria de multe ori ori noaptea ori spre zi. Drumurile sunt pustii. Atentie la orientare ! GPS si harti bune.

#2001
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 11.10.2007
Si eu am tranzitat Bulgaria noaptea ultima oara acum 2 ani, Bucuresti-Makaza. Cu harti Google descarcate inainte, nu a fost nici o problema, drumul pustiu, doar romani mergand in aceeasi directie.
Anul asta am mers pe ruta Bucuresti-Albena si retur, in a doua jumatate a lunii august, placand luni si intorcandu-ma marti, saptamana urmatoare.
Am ales traseul prin Calarasi-Silistra, sa vad cum e cu bacul.
Dezavantaje:
Pretul pentru o traversare este de 35 de lei, asa ca nu va ganditi ca daca distanta este mai scurta pe aici faceti vreo economie - platiti mai mult decat podul de la Ruse sau decat taxa de pe A2, se compenseaza cu distanta.
Timpul iar nu este mai scurt, pentru ca traversarea in sine dureaza 10 minute, iar bacul vine o data la 30 de minute. Asa ca daca tocmai l-ati pierdut, sau daca este coada mare in fata, aveti ceva de asteptat. Eu la dus l-am asteptat cam 15 minute si am urcat din prima, iar la intors 2-3 minute, iar urcand din prima. La vama iar am asteptat destul de mult, cam 30 de minute, tinand cont ca am avut in fata doar masinile de pe bac (am coborat ultimul). La fel si la intoarcere, treceau cam 3 masini la 10 minute.
Avantaje:
Drumul mai scurt si mai linistit decat pe alte trasee, iar traficul aproape lipseste cu desavarsire. Am mers pe A2 din Bucuresti pana la iesirea de la Lehliu, iar acolo am iesit si am luat-o spre Calarasi. Drumul foarte bun si liber indeamna la viteza, dar atentie la trecerile prin sate la carute / biciclete / betivi / animale. La fel si la bulgari, drumul in general bun si liber, cu unele portiuni destul de peticite dar practicabile la 80-90 km/h. Bulgarii conduc linistit si in general incet.
Alte detalii:
Vinieta am cumparat-o de la OMV-ul din Silistra, pe o luna, ca stateam 9 zile. Cu cardul. Am lipit-o in coltul parbrizului dupa ce am slabit lipiciul pe tricou, sa mai pot s-o dau jos.
La dus am trecut pe centura orasului Dobrich, la intorc am luat-o prin centru. Recomand prin oras, desi se sta la semafoare, drumul nu este asa de peticit ca pe centura.
Atentie prin satucele bulgaresti la trecerile de pietoni cu denivelare de asfalt.  Nu-s asa rele ca cele de beton spre Makaza, dar tot risti sa dai cu masina de pamant daca nu le vezi din timp si le iei cu mai mult de 30 km/h.
N-am vazut picior de politist la panda, nici la noi nici la ei, si am putut sa merg lejer cu 90-130, in functie de starea drumului. Parca am vazut undeva la bulgari o camera fixa, dar cred ca este pentru vinieta si nu pentru viteza - altfel trebuia sa am o gramada de amenzi de acum 2 ani, cand le-am luat pe toate cu 100 spre si dinspre Makaza.

Edited by yesyesyesyo, 04 September 2017 - 11:23.


#2002
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 23.04.2005
Am folosit Waze in Bulgaria 23-24 sept. Toate radarele si politia semnalizate, inclusiv pe drumurile mai putin tranzitate de romani (ex. I-4 E772).

#2003
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View Postc_alecs, on 26 septembrie 2017 - 10:06, said:

Am folosit Waze in Bulgaria 23-24 sept. Toate radarele si politia semnalizate, inclusiv pe drumurile mai putin tranzitate de romani (ex. I-4 E772).
am folosit (de test 1 ora) waze prin Bg ( zoona Montana, drumuri secundare)
nada.
ma rog, pesemne ca pentru motociclete nu se baga :)

#2004
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
S-a mai deschis un PCTF intre Romania si Bulgaria

Chiar ma intrebam ce dracu se mosmondesc atata, drumurile erau gata din 2014.

#2005
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
am revenit de pe meleagurile vecinilor nostri de la sud si pot sa va comunica urmatoarele:
drumul pana la Giurgiu este impecabil, in zona Biala s-a tras un nou covor asfaltic asta contribuind la un confort sporit la deplasare.
In rest totul este normal si nici o alta noua sectiune nu s-a deschis dincolo de Blagoevgrad.

Taxa de pod este 14 lei pentru noi iar la ei a ramas in continuare 4 BGN sau 2 Euro (platibili doar cu fisa de 2 euro nu cu 1 + 1)
Vinieta pe o luna am cumparat-o fara nici o problema de la OMV-ul de pe Hristo Botev unde, desigur am achitat cu cardul.

Legat de Bansko, aveti deosebita atentie unde va lasati masina ca se salta masini in draci si este foarte foarte periculos pentru buzunar :)
am vazut cativa nefericiti din TR si GR, MK si RO.

Partiile in Bansko sunt absolut superbe si foarte bine intretinute.

#2006
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostMihai_3, on 22 ianuarie 2018 - 11:46, said:

... Taxa de pod ... la ei a ramas in continuare 4 BGN sau 2 Euro (platibili doar cu fisa de 2 euro nu cu 1 + 1) ...

Mihai, eşti sigur că nu se poate plăti cu 2 monede de câte 1 euro ?
Astă vară, la final de august, era doar restricţie la plata cu fracţiuni de euro (aka nu puteai plăti cu eurocenţi). Scria pe o hârtie lipită pe geamul gheretei. Dar piteai plăti cu 2 monede de 1 euro.

Deci, eşti sigur ? Ai văzut scris în geamul de la gheretă ?


Sănătate şi Bine ai revenit !

#2007
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
da ....foarte sigur !
nu accepta decat fisa de 2 EURO.
1 + 1 nu este ok, cel putin ieri nu era.

#2008
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
daca platesti cu bancnota cum iti da restul, daca nu primesc de 1?

#2009
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Puturoșenie și/sau nesimțire de moment. Îți pot da restul și în leve dacă așa li se scoală, nu cred să stea careva să se certe cu ei pe bulgărește.

#2010
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View PostBrainie, on 23 ianuarie 2018 - 11:56, said:

Puturoșenie și/sau nesimțire de moment. Îți pot da restul și în leve dacă așa li se scoală, nu cred să stea careva să se certe cu ei pe bulgărește.
este fals si tendentios. nu se cearta nimeni, toate info sunt in clar afisate.
nu ii confunda cu psd-istii de la noi.
bafta!

#2011
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005

View PostMihai_3, on 22 ianuarie 2018 - 19:25, said:

da ....foarte sigur !
nu accepta decat fisa de 2 EURO.
1 + 1 nu este ok, cel putin ieri nu era.
Asta vara am asteptat vreo 40 de minute iar cand mi-a venit randul i-am dat doua monede de 1 euro. Mi-a zis ca vrea de doi.Am cobort din masina zicandu-i ca ma duc sa schimb, blocand tot. Au inceput sa claxoneze romanii a iesit ala din ghereta urland ca e ok si asa si zicandu-mi ceva, probabil de mama. I-am aruncat un ras arogand impreuna cu cei doi banuti :) Dupa ce am plecat, ca viteazul dupa razboi si fara sa ma auda, i-am zis si eu de castraveti, mamaliciki si de cefe late :D

#2012
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Am dat o fuga Bucuresti Ruse si inapoi azi
DN 5-ul se prezinta in continuare in conditii bune, se lucreaza la marirea pe patru benzi pana la intrarea in Bucuresti. Doar bucata aia de la iesirea din Giurgiu si pana la rondul de la vama este de toata jena, chiar nu inteleg de ce dupa atatia ani a ramas kilometrul ala jenant nefacut
In vama la dus a fost cam cum se vede in poze, nu omor dar am stat vreo juma de ora, nu stiu ce s-au mosmondit atat.
In Ruse cam batea vantul, cam nimeni pe strada, mai era si frig. Ne-am fatzait un pic pe ulita principala, am intrat la Billa sa luam ceva la poporul de acasa.Nu erau preturile mici la care sperau unii, am plecat spre casa. La vama erau mai putine masini, mai era un slabanog de la politia de frontiera care verifica portbagajele prin sondaj, mai precis le-a zis la doi insi sa le ridice dar el deja plecase de langa ei . au trantit aia inapoi portbagajurile, probabil l-au injurat ca iesisera in frig dar nu te pui cu organu'.
Taxa pod la romani 14 lei iar la bulgari 4 leva

Attached Files



#2013
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare.In 2 luni plec cu masina din Bucuresti intr-un mini-concediu in Nessebar.Momentan vad ca pe google maps ruta ar fi asta
https://www.google.r...d42.6601365!3e0
Singura experienta in zona aia e un drum Burgas-Vama veche in 2015,deci nimic direct Giurgiu.
Punand cap la cap cu harta calitatii drumurilor in BG de aici
http://www.roads-bg.eu/
vad ca portiunea Vresovo-Yabalcevo e trecuta cu rosu,iar de acolo mergand pe ruta indicata de GM drumul e slab sau rau.
2.Ar mai fi o varianta sa merg Vresovo-Yabalcevo si apoi sa o tin spre sud -Aytos-DN6 spre Burgas si apoi nord-est spre Nessebar urmand soseaua de coasta.
3.Sau ca sa scap de Vresovo-Yabalcevo si pana sa ajung in Kamchia o tin sud pana in Karnobat si merg apoi DN6-Burgas sau chiar pana in A1 si merg pe autostrada pana la Burgas.
4.Fata de cazul 3,GM da varianta echivalenta ca timp si km pe Shumen-Varna si apoi pe coasta sud pana la Nessebar(cum ziceam,am facut drumul asta in sensul invers si am disperat in coloana intre Nessebar si Obzor pe curbelea alea(plus ca vad ca o portiune din A2 e pe portocaliu ca si Obzor-Nessebar).Bine,as putea incerca pe o parte la dus si pe cealalta la intors,numai ca...pe care?

Cine mai e la curent cu traseele astea?Foxbat ,help?! Posted Image
PS.As aprecia mult orice recomandare de locuri de vizitat asa ,mai din scurt pe traseu(e) la dus/intors.O manastire,o cascada,orice :)

Edited by AdrianHH, 21 February 2018 - 15:20.


#2014
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
eu as merge pe clasic- buc- shumen- varna - obzor - nessebar. ai putin  km de 'curbe"( ma rog, pt mine sunt un deliciu sau capriciu). :)
ai autostrada multa si rapida

daca te uiti pe timpi ai sa vezi ca desi ai 44 km in plus ai doar 3 min in plus la timp.

de vazut - in drum pe langa shumen - Madara si calaretul lui
poti manca pe faleza in Obzor sau in Byala  tot pe faleza.
de nessebar...stii
mare grija la parcarile aiurea ca se ridica cascarebata

#2015
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,252
  • Înscris: 24.01.2008
Despre drumuri (calitate) nu prea stiu ce sa-ti zic, n-am mai fost incolo de ceva timp si, oricum, io-s mai nebun si nu-mi bat capu' cu asta, ma bag si pe forestiere, cand "m-apuca".

De vizitat, "la prima strigare" (ce-mi amintesc pe moment), ai avea la Shumen un parc natural si-o cetate, si tot (aproximativ) prin zona Calaretul din Madara.  Asta sa zicem c-ar fi "pe un sens", aka la dus.

La intoarcere, ai avea centrul Varnei, castelul reginei Maria, la Balcic (gradina ar trebui sa arate bine, atunci), si poate ferma de melci de la Dalboka.  Si-as face intoarcerea in tara cu bacul, pe la Silistra-Calarasi.
Dar repet, mie-mi place sa merg pe coclauri, nu pe autostrada, si nu ma plang de-un asfalt ceva mai valurit, cum il stiu ca e(ra) pe-acolo (permitea, totusi, un 80 - 90 lejer).

Ce as evita eu ar fi intrarea pe la Nisipuri (si-as adauga si restul statiunilor din zona aia).   Am intrat o data (la Nisipuri), si ne-a placut atat de mult ca nici nu ne-am dat jos din masina... am intors unde-am putut si-am plecat cu pedala la podea.

Edited by Barboso, 21 February 2018 - 17:23.


#2016
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
@barbo:n are treaba cu ce i la Nord de Varna.acolo i Romanica.de fapt romnicA.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate