Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#3961
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,624
  • Înscris: 18.01.2010

View PostSwatKat, on 15 noiembrie 2023 - 17:16, said:

De ce zic de colmatare, pentru ca in robinetii de la distribuitoare pe care i-am schimbat vara asta cu unii Giacomini am gasit o multime de mizerie, canepa si calcar. (poza)
Eu zic sa nu mai forțezi, riști să pui mizeria în mișcare, deloc indicat.
Las-o asa pana la primăvară, apoi scoți caloriferele și le speli temeinic. Eu asa as proceda.

#3962
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005

View Postgushpi, on 16 noiembrie 2023 - 15:00, said:

dacă-i mai știi pe cei ce ți-au făcut instalația - trage-le o bătaie pe cinste! Posted Image
De acum 13 ani.... ani de zile nu am avut probleme, acum de vreo 2-3 am inceput sa sesizez ca nu se mai incalzeau integral.

View Postnoxious30, on 16 noiembrie 2023 - 20:05, said:

Eu zic sa nu mai forțezi, riști să pui mizeria în mișcare, deloc indicat.
Las-o asa pana la primăvară, apoi scoți caloriferele și le speli temeinic. Eu asa as proceda.
Multam, mda, le las, oricum ce mai e in miscare se mai opreste in filtrul y de pe retur. Acolo cred ca se oprea inainte re robinetii din distribuitor, am constatat ca filetele de la conectorii aia nu fusesera crestati inainte de infiletare si cred ca de acolo provenea multa canepa din distribuitor.

#3963
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
Ca mic update, instalatia sigur nu e dezechilibrata, caloriferul mare se incalzeste pe primele 3 nervuri verticale de sub tur, apoi urmeaza o zona de cam 40 cm unde toata partea de jos e rece (apa trece doar prin canalele de sus, sub ele alea verticale sunt reci) ca apoi sa fie total incalzit si uniform. Deci probabil ca vreo mizerie ceva sau apa aia neagra si "uleioasa", cu oxid de fier pe care am gasit-o cand am schimbat un calorifer asta vara a infundat ceva sub tur si atunci circuitul se face pe unde nu se opune rezistenta...

Ma "mananca" sa opresc din tur/retur caloriferul ala, sa desfac aerisitorul si dopul din partea opusa si cu o pompa de genul https://www.hornbach...e=vv&url=932956 sa incerc sa bag apa "in sens invers", de la aerisitor spre dop (dopul fiind sub tur, zona unde circulatia are probleme).  
Are sens sa incerc sa ma complic asa, sau bag picioarele si asta e - caldura am dar ma seaca problema..

#3964
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 15.10.2006
Masoara temp. Tur si retur pe calorifer.
Daca e la fel ca la celalalte calorifere atunci El merge perfect.
Probabil ai calti pe canalele respective si e la noroc daca Ii Mai poti scoate de acolo.
Daca temp. In camera respectiva e la fel cu celalalte camere Sau cea dorita atunci ai facuta "echilibrarea hidraulica cu calti" si o poti breveta. A fost o gluma dar chiar nu ar Mai trebui sa te intereseaza acel calorifere.

Edited by cipaul, 20 November 2023 - 09:28.


#3965
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
@cipaul: temperatura e la fel ca la celelalte. Nu vad vreo diferenta. Exact, ma gandesc ca sunt infundate ceva canale verticale, ca ce vine de pe tur "cade" si probabil s-a adunat si nu se mai asigura scurgerea.
Cu pompa aia as face ceva sau doar ma complic degeaba? Ca mi-e ca daca o sa chem direct o firma pt spalat e posibil tot sa nu rezolva problema la radiatorul ala si ma gandeam ca poate o "prespalare" ar ajuta.

#3966
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
Daca esti pe centrala proprie, caldura care nu iese din caloriferul ala e gazul care nu s-a ars, nu ai nici o pierdere financiara. Toata treaba e sa poata mentine temperatura ceruta in camera cu suprafata care i-a ramas.

La britanici au niste jucarii power flush machine pentru clatit radiatoare, dar, evident, se leaga la tuburile de intrare si iesire ale caloriferului. Pare ceva ce poate fi aproximat casnic, eventual sa te legi pe cele doua colturi ramase neutilizate, sau pe oricare doua de sus, ca sa nu trebuiasca sa evacuezi multa apa din calorifer.

#3967
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 15.10.2006
Daca temp. E la fel lasa-l in pace.
Echilibrarea hidraulica chiar asta face: reduce temp. Pe iesirea caloriferului, la tine reducerea e pe intrare, adica e mai smechera, e personalizata.
Nu castigi nimic daca IL desfunzi.

#3968
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005

 sebulbus, on 20 noiembrie 2023 - 10:02, said:

Pare ceva ce poate fi aproximat casnic, eventual sa te legi pe cele doua colturi ramase neutilizate, sau pe oricare doua de sus, ca sa nu trebuiasca sa evacuezi multa apa din calorifer.

Multumesc, cam la asta ma gandeam, sa inchid tur si retur, apoi pe celelalte 2 colturi sa conectez mini pompa aia ca sa circul apa prin el. si cand ramane curata, inchid dopul de jos, umplu cat se poate caloriferul, apoi desfac pompa si montez la loc aerisitorul. Si apoi deschid returul ca sa se refac presiunea.

#3969
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.09.2008
Salut.
Ce parere aveti de modelul acesta de calorifer baie de la bricodepot?
https://www.bricodep...-101338818.html

Pretul e super ok si imi place ca e radiator cromat. Ma gandesc ca protejeaza mai bine la rugina fata de unul vopsit alb.

Ca o comparatie varianta de la Prumo https://www.bricodep...-101338818.html
costa 314 lei si are dimensiuni mai mici.



La radiatoarele Ferolli am gasit multe comentarii negative.Intr-adevar tot ferolli am si eu si cu aceeasi problema. Dupa 2-3 ani a aparut rugina la greu.

Edited by mariusixy, 24 November 2023 - 10:28.


#3970
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Doar ca suport pt prosop.
De caldura sa nu stai pe baza lui.

#3971
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Am o instalatie cu pexal de 16 facuta de multi ani.
La un calorifer am obervat astazi ca pe la imbinarea dintre robinetul returului si piesa pe care este strans pexalul (nu stiu cum se numeste) si care este infiletata in robinet se prelinge apa.
Nu vad nici o urma de calt sau banda de teflon la infiletarea acelei piese in robinet. Sa inteleg ca etansietatea era asigurata cu o garnitura care a cedat?
Poate ma ajutati ca cateva lamuriri:
1. exista garnituri pentru robineti de cumparat?
2. cand voi desface returul va curge toata apa din circuit? Pot preveni acest lucru?

Edited by vdingo11, 09 December 2023 - 22:45.


#3972
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005

 SwatKat, on 20 noiembrie 2023 - 08:55, said:

Ca mic update, instalatia sigur nu e dezechilibrata, caloriferul mare se incalzeste pe primele 3 nervuri verticale de sub tur, apoi urmeaza o zona de cam 40 cm unde toata partea de jos e rece (apa trece doar prin canalele de sus, sub ele alea verticale sunt reci) ca apoi sa fie total incalzit si uniform. Deci probabil ca vreo mizerie ceva sau apa aia neagra si "uleioasa", cu oxid de fier pe care am gasit-o cand am schimbat un calorifer asta vara a infundat ceva sub tur si atunci circuitul se face pe unde nu se opune rezistenta...

Ma "mananca" sa opresc din tur/retur caloriferul ala, sa desfac aerisitorul si dopul din partea opusa si cu o pompa de genul https://www.hornbach...e=vv&url=932956 sa incerc sa bag apa "in sens invers", de la aerisitor spre dop (dopul fiind sub tur, zona unde circulatia are probleme).  
Are sens sa incerc sa ma complic asa, sau bag picioarele si asta e - caldura am dar ma seaca problema..

Am avut niste timp liber asa ca am oprit tevile, montat stut de furtun de gradina (potrivut la fix) pe aerisitor si pe dop si cu 2 furtune lungi, conectate la apa si evacuare in vas wc am curs apa prin radiator. Asa cum m-am asteptat, mizierie solida nu a iesit, doar apa neagra. Duopa cateva min deja apa era spre curata.. Oprit si montat la loc.

Radiatorul se incalzeste acum cum trebuie, uniform.

La primavara o sa bag si spalare profesionala, cu soutie. Sper sa meaga, ca am instalatia cu cupru din centrala si coloane si apoi din distribuitoare spre calorifere cu ppr.

#3973
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
Salut, am o nelămurire legata de echilibrarea hidrodinamica a caloriferelor. Casa in care locuiesc P+1+M are pe fiecare etaj cate un distribuitor unde sunt legate caloriferele de pe etajul respectiv. Pot sa aplic regula ca toate caloriferele din M (cele mai îndepărtate de centrala aflata la parter, doua la număr) sa aibă robinetul de retur deschis la maxim, cele de la etaj la 2/3 (aici sunt 6) si cele de la parter la 1/2 (sunt 7)? Practic toate caloriferele de pe un etaj sunt la aceiași distanta de centrala daca sunt legate intr-un repartitor, nu?

#3974
LaRevedere

LaRevedere

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 01.09.2022
Fondital, Helyos, Ferolli Proteo? Asta e oferta locala.

#3975
LaRevedere

LaRevedere

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 01.09.2022
PAna la urma am sa cumpar helyos, are socrul meu pe centrala cu lemne, si a scapat-o in 120 grade de cateva ori.

#3976
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Am unul din calorifere ruginit la partea inferioara , la exterior . Dupa ce se termina sezonul , vreau sa il schimb , dar in loc , sa montez unul tip prosop ; nu se va mai potrivi la tevi .

1.Se pot folosi tuburi gofrate de inox din cele care se folosesc la apa pt racord , macar unul sa pun . Garniturile de cauciuc rezista la temperatura agentului ? ce garnituri sa pun ?
2.Se pot reutiliza robineti de tur si retur ? Au vechime 8 ani si au avut oring de cauciuc pe con .

Edited by hspinache, 16 March 2024 - 11:10.


#3977
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,624
  • Înscris: 18.01.2010
Nu mai bine îl vopsești pe poziție?
Trebuie sa fii atent si la putere, sa nu faci frigul.
Nici nu vreau sa-mi imaginez cum va arăta cu racord gofrat...
Robinetii neapărat schimbați. Ce naiba.. sunt mult mai ieftini decât o inundație..

Edited by noxious30, 16 March 2024 - 11:10.


#3978
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,059
  • Înscris: 26.11.2001
Caut sa inlocuiesc de urgenta un radiator de tabla cu dimeniunile (atipice, stiu) Inaltime 90cm, latime 50cm. Aveti idee unde as gasi unul pe stoc sau cu livrare de 5-10 zile ? Pretul e mai putin relevant, daca nu e scump cu atat mai bine.

Multumesc

Edited by don_King, 18 March 2024 - 10:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate