Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Clujul va avea zgarie-nori de 35 de etaje

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
In citiva ani se vor construi mai multe cladiri de birouri care vor face din orasul de pe Somes un centru financiar-bancar.

Comisia de urbanism a Primariei Cluj-Napoca a aprobat joi trei proiecte care presupun inaltarea unor turnuri de peste 20 de etaje in oras. Unul dintre proiecte este cel al firmei IMO Invest si reprezinta Planul Urbanistic Zonal al primului centru financiar-bancar al Clujului, denumit Europa Business Center. Acesta se va ridica pe o zona de 14 hectare, in centrul orasului, iar cladirile vor avea cel putin 15 etaje. Proiectul IMO Invest se afla de aproape un an in asteptarea avizului Comisiei tehnice de urbanism si amenajare a teritoriului deoarece i se reprosa faptul ca nu oferea cai de acces suficient de largi (strazile din zona fiind foarte inguste).

„Am marit anumite strazi si am asigurat in plus parcari“, a spus arhi-tectul proiectului, Marian Munteanu, de la firma Constrex. Proiectul IMO Invest urmareste transformarea zonei, situata in spatele Pietei Mihai Viteazul („buricul“ Clujului), intr-un centru de afaceri cu firme IT, de consultanta financiara, banci si alte afaceri complementare. Iar, potrivit unor reprezentanti ai firmei, compania va cumpara casele din zona, aproximativ 40, care se afla in stare proasta ori nu mai sint locuite, pentru a ridica si un ansamblu de locuinte pe terenul respectiv. Totodata, proiectul mai presupune si realizarea unei esplanade pe malul Somesului.

Compania de dezvoltare imobiliara este infiintata si condusa de catre fostul presedinte al Bancii Transilvania Iosif Pop. Acesta a declarat ieri, pentru Cotidianul, ca pasul urmator este „stabilirea destinatiei“ precise pentru fiecare parte de teren, in functie de care se vor clarifica necesitati precum locurile de parcare, spre exemplu. „O estimare bruta a investitiei ar fi de 15 milioane de euro, dar cifre mai exacte va putem da numai dupa ce vom avea toate detaliile gata. Cit priveste timpul de executie, ar putea fi cam de doi ani, depinde de tehnologiile de constructie la care vom apela. Noi am pierdut nu doar timp, ci si bani in acest interval lung de asteptare a avizelor, asa ca sintem hotariti sa recuperam“, a marturisit Pop.

Un alt proiect care a primit joi aviz favorabil din partea Comisiei de urbanism este complexul Sigma Tower, care va fi format din doua turnuri de 35 de etaje fiecare - „gemenii“ Clujului. Acestia se vor ridica pe Strada Gheorghe Bilascu (fosta Republicii), linga actualul centru comercial Sigma Center. Potrivit arhitectului Sorin Scripcaru, constructia unei astfel de cladiri ar putea fi realizata in patru ani. Turnurile vor include spatii cu destinatie comerciala, galerii, birouri, un hotel de cinci stele si apartamente de lux.

Un al treilea proiect avizat se refera la ridicarea unei cladiri de 25 de etaje in cartierul Manastur, pe Calea Floresti, o investitie de aproximativ 17 milioane de euro. Turnul va cuprinde birouri, spatii comerciale, amenajari hoteliere de cinci stele, iar beneficiarul este firma Imperial Development.

Autoritatea Aeronautica urmeaza sa verifice daca inaltimile propuse ale cladirilor vor afecta sau nu culoarul de zbor de deasupra Clujului.
Sursa

#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
e posibil. Zona aia are riscuri seismice reduse.

#3
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

View Postpunkt, on Jan 18 2008, 11:17, said:

e posibil. Zona aia are riscuri seismice reduse.
La cele 7 blocuri de p+18 au inceput constrctia si vanzarea. Finalizare in 2009 la sfarsit pentru primul turn.

#4
macmac

macmac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 20.09.2006
oribil

#5
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

View Postmacmac, on Jan 25 2008, 19:41, said:

oribil
de ce?

#6
macmac

macmac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 20.09.2006
Fiindca, vorba lu' Petrica, "arata ca dracu'". Mai ales intr-un oras al carui farmec este dat de locuintele tip casa/vila.
Sigur ca depinde si cum o sa arate turnurile astea, dar noi in Bucuresti avem vreo cateva porcarii din astea inalte si cilindrice si mie nu-mi plac deloc. Avem si altele tot inalte care nu arata chiar asa rau, dar mai rare astea.

#7
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 08.03.2007
Turnurile vor fi construite in spate la cladirea Sigma. Pentru asta, spatiul care e acum centru comercial se pare ca va fi demolat, si probabil si ce e sub el, adica clubul Obsession.

#8
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

View Postpisoiu2, on Feb 2 2008, 21:46, said:

Turnurile vor fi construite in spate la cladirea Sigma. Pentru asta, spatiul care e acum centru comercial se pare ca va fi demolat, si probabil si ce e sub el, adica clubul Obsession.
Ori nu esti din Cluj, ori nu stii pe ce lume traiesti. Turnurile se vor consrtui in Manastur. Iar daca singura ta problema este ca nu va mai fi Obsession, poti sa stai linistit ca va gasi Istvan solutii.

#9
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

View Postmacmac, on Feb 2 2008, 20:51, said:

Fiindca, vorba lu' Petrica, "arata ca dracu'". Mai ales intr-un oras al carui farmec este dat de locuintele tip casa/vila.
Sigur ca depinde si cum o sa arate turnurile astea, dar noi in Bucuresti avem vreo cateva porcarii din astea inalte si cilindrice si mie nu-mi plac deloc. Avem si altele tot inalte care nu arata chiar asa rau, dar mai rare astea.
In primul rand turnurile nu se vor construi in zona de case, in al doilea rand nu sunt cilindrice. Dar ma bucur ca Softpedia da ocazia turor habarnistilor sa se exprime.

#10
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Dacă revine Funar la putere le va vopsi în tricolor și vor fi vizibile tocmai de la Budapesta.
E-te așa...să moară Tokes... :lol:

Edited by Maresalul, 03 February 2008 - 04:26.


#11
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 08.03.2007

View Postnoha_1508, on Feb 3 2008, 03:53, said:

Ori nu esti din Cluj, ori nu stii pe ce lume traiesti. Turnurile se vor consrtui in Manastur. Iar daca singura ta problema este ca nu va mai fi Obsession, poti sa stai linistit ca va gasi Istvan solutii.

S-ar putea ca tu sa fii ala care habar n-are pe ce lume traieste, si care vorbeste inainte sa se informeze. Din intamplare sunt prieten bun cu cativa oameni care conduc diverse afaceri din sigma, nu vreau sa dau nume, iar sediul firmei mele este la 2 pasi de obsession. Un coleg de-al meu a vazut si planurile pe zona respectiva, asa ca eu zic sa te mai informezi inainte de a sari ca ars. Problema mea nu este ca va disparea clubul obsession, pentru ca nu frecventez astfel de localuri.
Daca linkurile de mai jos nu te conving ca turnurile sigma se construiesc totusi langa cladirea sigma, spune-mi, sa iti mai trimit.

http://www.foodandba...i-clujului.html
http://www.ziuadecj....article?ID=7451
http://www.citynews....e-etaje 20 2812

/pisoiu

Edited by pisoiu2, 03 February 2008 - 12:04.


#12
macmac

macmac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 20.09.2006

View Postnoha_1508, on Feb 3 2008, 03:58, said:

In primul rand turnurile nu se vor construi in zona de case, in al doilea rand nu sunt cilindrice. Dar ma bucur ca Softpedia da ocazia turor habarnistilor sa se exprime.
Care dintre noi e habarnist ramane de vazut. Vino in Bucuresti sa le vezi pe alea de care iti zic, ca sa stii despre ce e vorba, inteligentule... sau poate tie iti plac, ma rog. Poate-ti plac si manelele si atunci e explicabil. Turnurile alea arata rau nu numai din imediata lor apropiere.
Am zis ca avem si unele care arata destul de bine, dar parerea mea e ca si mai bine ar fi aratat un grup de 2-3 cladiri gen WTP din Piata Presei, adica de inaltime medie, daca vrei neaparat sticla.
Daca voi va simtiti bine cu un primar ca Boc, bravo voua ! :peacefingers:
... sau cu Videanu... il dam ieftin.

Edited by macmac, 03 February 2008 - 12:05.


#13
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

View Postmacmac, on Feb 3 2008, 12:01, said:

Care dintre noi e habarnist ramane de vazut. Vino in Bucuresti sa le vezi pe alea de care iti zic, ca sa stii despre ce e vorba, inteligentule... sau poate tie iti plac, ma rog. Poate-ti plac si manelele si atunci e explicabil. Turnurile alea arata rau nu numai din imediata lor apropiere.
Am zis ca avem si unele care arata destul de bine, dar parerea mea e ca si mai bine ar fi aratat un grup de 2-3 cladiri gen WTP din Piata Presei, adica de inaltime medie, daca vrei neaparat sticla.
Daca voi va simtiti bine cu un primar ca Boc, bravo voua ! :peacefingers:
... sau cu Videanu... il dam ieftin.
Aici se vorbea despre turnurile din Cluj.

#14
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

View Postpisoiu2, on Feb 3 2008, 11:56, said:

S-ar putea ca tu sa fii ala care habar n-are pe ce lume traieste, si care vorbeste inainte sa se informeze. Din intamplare sunt prieten bun cu cativa oameni care conduc diverse afaceri din sigma, nu vreau sa dau nume, iar sediul firmei mele este la 2 pasi de obsession. Un coleg de-al meu a vazut si planurile pe zona respectiva, asa ca eu zic sa te mai informezi inainte de a sari ca ars. Problema mea nu este ca va disparea clubul obsession, pentru ca nu frecventez astfel de localuri.
Daca linkurile de mai jos nu te conving ca turnurile sigma se construiesc totusi langa cladirea sigma, spune-mi, sa iti mai trimit.

http://www.foodandba...i-clujului.html
http://www.ziuadecj....article?ID=7451
http://www.citynews....e-etaje 20 2812

/pisoiu
Acestea nu sunt inca in constructie. Eu vorbeam de cele din Manastur.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate