Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 

Am o problema mare cu un site

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
piscotel2004

piscotel2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.08.2004
Buna!
Am o mare problema cu un site facut de mine...
Dar sa o iau cu inceputul. De cand am facut un curs de initiere in HTML, date generale, nu cine stie ce, am inceput sa ma joc in Dreamweaver si sa concep cate un mic site...asta se intampla cu mai mult timp in urma...apoi am vrut mai mult si iata ca am facut si eu un  unul in Photoshop si Image Ready…l-am terminat, l-am lansat pe internet...dar cand sa il vad pe net, surpriza, cam neplacuta surpriza...se incarca foarte, foarte greu si pe bucati. Peste tot pe unde am facut link-uri cu Slice Tool, s-au transformat zonele acelea in imagini, si acum apare site-ul,  bucata cu bucata, urat de tot...rusinos de urat...
Problema este ca sunt in criza de timp...trebuie sa il lansez in 2 zile...da, stiu, nu trebuia sa incerc ceva nou acum...ci atunci cand aveam timp...dar va rog ajutati-ma cu un sfat...
Am incercat optimizarea pentru web si in Photoshop si in Image Ready...dar degeaba...urat de tot...totul e jalnic...si acum nu mai doar vorba de un hobby, trebuie sa il termin cat de curand. Ce sa va mai spun...am sunat un prieten si mi-a zis ca trebuie facuta o optimizare manuala, nu cu programul, dar ca optimizarea asta se invata la un curs...si in scurte cuvinte nu a putut sa ma ajute...asa ca in aceasta clipa nu stiu ce sa mai fac...e ora 1 noaptea si pentru mine a inceput numaratoarea inversa, pana maine seara trebuie sa descopar solutia... Multumesc mult anticipat si sper sa ma ajutati sa rezolv problema asta.

#2
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004
1. ce legatura are imaginea cu subiectul?
2. mai e pe net site-ul? daca da, zi adresa sa vedem mai exact despre ce e vb

#3
piscotel2004

piscotel2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.08.2004
Buna!
1. Imaginea nu are legatura cu subiectul...am vrut doar sa o asez ca imagine sub numele meu si nici macar asta nu mi-a reusit...uff...nu am fost prea atenta, de aceea.
2. Site-ul nu mai este pe net, l-am scos de ciuda ca arata groaznic si nu am vrut sa il las pana nu e gata...

#4
lostu

lostu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 14.05.2003
ai putea totusi sa-l pui pe net si sa postezi aici un URl sa vedem si noi

#5
piscotel2004

piscotel2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.08.2004
Site-ul este pentru cineva si nu vreau sa il vada in stadiul asta...
Imaginati-va o poza mare de tot care se incarca dar nu asa cum trebuie de sus in jos ci pe parti...stiu de ce face asa..e vorba de toate slice-urile pe care le-am facut, ele sunt privite ca niste imagini separate si se incarca separat de poza. In afara de asta, un site nu e normal sa se incarce ca o poza imensa...ci sa apara deodata...da, fiecare site are un timp in care se incarca, dar apare tot deoata...al meu nu, e mai "cool", apare pe bucati...fac si eu haz de necaz...

#6
blueLotus

blueLotus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 29.04.2003
problema nu este ca se incarca pe bucati... ci ca bucatile alea sa se incarce repede... incearca sa folosesti "save for web" din Photoshop pentru toate imaginile si adu-le la dimensiuni rezonabile...

pune-l pe net sa-l vedem si noi ca sa ne dam cu parerea mai la obiect...
nu tre sa stie si clientul linkul, doar noi! :)

#7
lostu

lostu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 14.05.2003
poate clientul urmareste forumul SP ?:)

#8
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
in general, majoritatea site-urilor se incarca pe bucati... si nu cred ca ai cum sa controlezi afisarea lor...
acum trebuie sa il optimizezi, dar pentru asta, trebuie sa stim unde putem sa te ajutam...

#9
lostu

lostu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 14.05.2003
probabil el nu a aplicat Flatten Image dupa ce a terminat design-ul .

piscotel2004 : mergi la paleta Layers , ai acolo un meniu in stanga sus ( sageata care indica spre dreapta ) , click si alege apoi Flatten Image... o sa reduca cu mult din size.

sa ne spui daca ti-a fost de folos

#10
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004
@vector12
in flash se poate pune ce ordine vrei tu la incarcare :D

#11
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
@roguru

intr-adevar, nu stiam... nu este o scuza, dar in orice caz, ma refeream la html... nu m-am gandit niciodata ca in flash faci asa ceva...

#12
piscotel2004

piscotel2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.08.2004
Multumesc mult pentru sfaturi,am fost multumita sa vad ca la nevoie chiar gasesc un sfat...acum fac un test, am facut optimizarea, dar sa vedem ce a iesit.
Mai am atatea de invatat...as vrea sa aflu cat mai multe despre site-uri facute in Adobe, Dreamweaver...in Flash imi prind urechile cam tare...:(. Tutoriale am, dar de exemplu , pentru Adobe nu prea mi-au folosit. Am mai studiat azi niste carti, acolo am mai gasit cate ceva folositor.
Sa vedem ce a iesit.
Iostu...dadusem flatten, dar apoi cand l-am optimizat nu am lucrat pe fisierul cu flatten, nici eu nu stiu de ce, si acum am facut iar flatten si l-am optimizat...ceva mai bine, chiar mult mai mic, as putea spune...mersi.

#13
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003
Incarca imaginile inainte de a le afisa, folosind Javascript. Metoda se foloseste de obicei la menu rollover, dar poti s-o folosesti si ca sa afisezi toate imaginile odata. Cauta pe Google dupa
   preload images javascript
si ai sa gasesti multe exemple. E simplu, daca stii un pic de programare.

#14
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
dar nu ne mai duce atat cu vorba si da linkul

#15
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 20.01.2004
probabil ca la aceasta data deja ai predat site-ul asa cum e  dar ca un sfat pe viitor incearca sa nu folosesti slice-uri decat atunci cand e imperios necesar. solutia la problema ta ar fi fost intoarcerea in ir si resliceuire astfel incat sa iti cuprinzi toate imaginea intr-un slice.

#16
piscotel2004

piscotel2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.08.2004
Am reusit sa il fac in timp...am transformat totul in Flash si merge mai bine, mai ales ca se incarca dontr-o data si nu pe bucati si in plus are o calitate a imaginii buna.
Multumesc pentru sfaturi.

#17
piscotel2004

piscotel2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.08.2004
Intotdeauna am fost cititorul din umbra...am urmarit ce se vorbea pe forumuri dar nu ma bagam in discutii si nici nu puneam intrebari...poate doar in situatii limita. Dar acum am indraznit si asta pentru ca a fost una din acele situatii limita...da, da, am observat ca pe forum cu cat esti mai intepat(a) nu prea se zbarleste multa lume la tine...si apropo...nu am dat link-ul site-ului pentru ca pentru mine e ceva mai oficial, e vorba de o firma si nu as fi vrut sa ajunga la urechile cuiva de acolo framantarile mele legate de posibilitatea mea de a termina site-ul cu bine...tocmai  am avut un moment de slabiciune (a se citi sinceritate) si v-am zis motivul pentru care va duceam cu vorba si nu dadeam link-ul (e in regula, ral:cr
? ). Multumesc pentru sfaturi...si chiar asa...daca tot vorbim de ajutor...legat de preloader...am gasit unul ...da, da, pe net...nu l-am facut eu pentruc a nu stiu cum, dar nu am stiut unde sa il asez in codul html...sau cu Dreamweaver ce trebuia sa fac sa dau insert Applet?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate