Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tratamente alergii (desensibilizare)

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
Rocs

Rocs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2008
Salutare!!

Am intrat de curand pe forum iar unul dintre motive este faptul ca nu reusesc sa gasesc un raspuns concret nici macar de la medici. Eu sunt alergica la polen, in special la cel de graminee(asa a iesit in urma testelor). Am fost la medic si mi-a prescris un tratament de desensibilizare cu un vaccin Purethal. Problema este ca pentru rezultate optime trebuie sa-l fac neintrerupt timp de 3-5 ani si costa cam 600Ron la 6 luni. As vrea sa stiu daca l-a mai folosit cineva  si daca imi poate spune concret daca  a observat o schimbare si nu mai are probleme ...as vrea sa stiu daca se merita sa-l continui avand in vedere si pretul :(:(
Va doresc o zi frumoasa! :rolleyes:

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Adulti care sa-l foloseasca nu stiu. Stiu doi copii, unul de 8 ani, va face a treia doza prin martie, care lua aerius si singulair, acum ia doar aerius, si unul de 14 ani, in al treilea an de tratament, care "se simte mult mai bine" (mi-s spus matusa lui, care-i cumpara vaccinul, el e dintr-un sat izolat). Mai bine rogi medicul care ti l-a recomandat sa te puna in legatura cu alti pacienti care-l folosesc.

#3
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 adadoi, on Jan 11 2008, 12:39, said:

Adulti care sa-l foloseasca nu stiu. Stiu doi copii, unul de 8 ani, va face a treia doza prin martie, care lua aerius si singulair, acum ia doar aerius, si unul de 14 ani, in al treilea an de tratament, care "se simte mult mai bine" (mi-s spus matusa lui, care-i cumpara vaccinul, el e dintr-un sat izolat). Mai bine rogi medicul care ti l-a recomandat sa te puna in legatura cu alti pacienti care-l folosesc.
Singulaire e un produs ultra nou si ultra eficient...Nu ca i-as face publicitate dar vad cu ochii mei efectele benefice pe prietena mea care are astm bronsic agravat(din copilarie) si e poli alergica la diverse tipuri de polen(de fapt e alergica la toate tipurile de polen cu care a fost testata in diverse randuri la alergologie). Avea crize puternice inclusiv "status asthmaticus" de cateva ori pe an(cand sustinea tratament cu seretide si ventolin la nevoie). Acum, de un an incoace nu mai a acuzat astfel de episoade(nici macar unul) si seretideul si ventolinul au expirat prin neutilizare...  ^_^ .
In plus Singulaire are o un mecanism de actiune ultra-tintit insa cred ca marea lui deficienta este pretul cam piperat  -_- , dar calitatea vietii creste semnificativ.  B)

Crede-ma, Purethal e chiar ieftin fata de Singulaire(comprimate orale care se iau zilnic). Daca medicul ti l-a recomandat eu zic ca ti l-a recomandat "cu cap". Daca totusi esti nehotarat(a) viziteaza un alt alergolog, nu astepta un raspuns pe forum.

#4
c17h21no4

c17h21no4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.12.2007
e ok ma vaccinul iti trece la graminee nu e panica  eu sunt alergic la 99% din fructe si legume nu mai vorbim de acarieni si ale alea :P  pana si la cannabis sunt alergic si nu ma plang :P
oricum morala povestii e ca  ala pentru graminee la clinica unde faceam eu era 1000ron pe an si se facea 5 ani

Edited by adadoi, 14 January 2008 - 09:32.
fara limbaj mirc si milioane de puncte


#5
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Am văzut că nu este un topic special despre acest tip de boală, destul de sâcâietoare. Din câte știu eu este un tip de boală a sistemului imunitar. Există tipuri de alergii mai grave (astm alergic) și mai puțin grave (febra fânului, etc).

Chestii importante care mă interesează:
1.Care știți un medic alergolog bun care v-a tratat de alergie în Cluj-Napoca, Oradea sau Timișoara? (detalii despre tratament dacă se poate) - medici serioși din medicina clasică nu naturiști, acupuncturiștii, ș.a. aberații medicale (din punctul meu de vedere).
2.Am auzit de aparate pe bază de sare și curent electric (sau ceva de genu) care ar trebui să salinizeze aerul și să-l umezească, fiind ideal pentru alergii. Se merită să-mi iau așa ceva?


În continuare detalii, mai multe fără rost. Oricum relevă într-un fel situația din sănătate (chiar și cea din domeniul privat).
Din nefericire și eu sufăr de un tip (mai puțin grav) al acestei boli sâcâietoare și dintr-o nefericire mai mare am dat doar peste medici cretini (și farmaciști) până acum.
În urmă cu vre-un an și jumătate strănutam de cel puțin 10 ori pe zi, aveam mâncărime sâcâietore de nas (plus senzația că aș avea o pană în nas care se tot învârte) iar câteodată și de ochi, sau în zona cerului gurii.
Am fost în județul meu, în Oradea la o policlinică de stat, și un medic, la prima vedere de treabă, și am făcut vreo 5-6 teste de alergeni și a reieșit că sunt alergic la praf, puf, pene șî polen. Am primit medicamente Aerius, spray nazal Rhinocort Aqua din farmacie, și un fel de vaccin (care nu era sigiliat, nu era din farmacie și costa bani eu fiind minor) care nefiind sigiliat nu-i știu numele. Trebuia să mă întorc la control după ce terminam vaccinul. Cât timp am luat medicamentele totul a fost bine, dar după ce s-au terminat a revenit la normal (cu toate că eu încă mai luam vaccin). Mai mult câtedoată când suflam nasul ieșea și sânge închegat cu "substanță din nas" de la spary-ul nazal (Rhinocort - sau cum s-o scrie). Am fost la control și mi-a zis să fac același lucru încă odată; i-am spus și de spray dar nu mi-a zis nimic (n-am mai luat). Auzeam pe coridor oamenii care luau vaccinul de 3 ani. N-am mai dat pe acolo când am auzit eficiența.
După o pauză de vreo 5-6 luni (am avut o altă problemă de sănătate - pareză facială - de care am scăpat cu bine) a reînceput din nou să mă sâcâie tot mai mult alergia.
De data aceasta am mers la o clinică privată în Cluj. Aici un medic (de peste 70 de ani) mi-a făcut vreo 13 teste de alergie și am ieșit alergic la două tipuri de praf și la părul de pisică (de fapt la acarieni). Acesta m-a trimis la ORL-ist, și m-am trezit că-mi dă ORL-ista medicamente, și mi-a zis ca să merg la ea la control. Am mers înapoi și la alergololg și mi-a zis să fac ce mi-a zis ORL-ista :huh: . Am făcut întocmai, numai că dobitoaca de farmacistă mi-a dat spray nazal Nazomer în loc de Nasonex; pe lângă aceasta am mai primit Xyzal. După ce am mers la control am aflat că nu am luat spray-ul nazal care nu trebuie și a trebuit să reîncep tratamentul.
L-am reînceput și după ce l-am terminat am stat o lună calm și liniștit. Încet, încet totul revine la starea inițială (noroc că mai am Nasonex, care calmează iritațiile nasului).
Deci dilema,  unde găsesc alergolog bun, care să mă scape. Mai mult, am citit, că există posibilitatea de a face astm, din această cauză. Nu am avut niciodată senzația de astm, să nu mai am aer (de fapt să nu mai pot expira aerul).

Edited by m3th0dman, 04 March 2008 - 21:25.


#6
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 m3th0dman, on Mar 4 2008, 21:24, said:

1.Care știți un medic alergolog bun care v-a tratat de alergie în Cluj-Napoca, Oradea sau Timișoara? (detalii despre tratament dacă se poate) - medici serioși din medicina clasică nu naturiști, acupuncturiștii, ș.a. aberații medicale (din punctul meu de vedere).

Din Timisoara ti-o recomand cu caldura pe Conf. Dr. Carmen Bunu. Nu i-am fost pacienta, ci studenta. E specializata in imunologie-alergologie, lucreaza mult pe astm bronsic, e cea mai buna in acest domeniu (in Timisoara, cel putin). Lucreaza la Spitalul de Boli Infectioase si Pneumoftiziologie "Victor Babes". Mie mi s-a parut profesionista, serioasa, modesta.

#7
karina27

karina27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.07.2006
mie mi s-a prescris cetirizine hydrochloride tablets pt alergie.Sunt alergica la polen,si in special la er conditionat sau aer rece...sau aer cald(cand sunt in masina si pun caldura).

#8
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 antigen, on Mar 4 2008, 21:56, said:

Din Timisoara ti-o recomand cu caldura pe Conf. Dr. Carmen Bunu. Nu i-am fost pacienta, ci studenta. E specializata in imunologie-alergologie, lucreaza mult pe astm bronsic, e cea mai buna in acest domeniu (in Timisoara, cel putin). Lucreaza la Spitalul de Boli Infectioase si Pneumoftiziologie "Victor Babes". Mie mi s-a parut profesionista, serioasa, modesta.
Din fericire eu nu am probleme de fel cu astmul bronșic, dar voi vedea, poate ajung pe la Timișoara.

#9
versys

versys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.04.2008

 Rocs, on Jan 10 2008, 16:11, said:

Salutare!!

Am intrat de curand pe forum iar unul dintre motive este faptul ca nu reusesc sa gasesc un raspuns concret nici macar de la medici. Eu sunt alergica la polen, in special la cel de graminee(asa a iesit in urma testelor). Am fost la medic si mi-a prescris un tratament de desensibilizare cu un vaccin Purethal. Problema este ca pentru rezultate optime trebuie sa-l fac neintrerupt timp de 3-5 ani si costa cam 600Ron la 6 luni. As vrea sa stiu daca l-a mai folosit cineva  si daca imi poate spune concret daca  a observat o schimbare si nu mai are probleme ...as vrea sa stiu daca se merita sa-l continui avand in vedere si pretul :(:(
Va doresc o zi frumoasa! :rolleyes:


Salut,

eu am primit un tratament in 2001 care a durat cam 6 luni..histaminoglobulina...la inceput primeam cred ca de 4 ori pe sapt timp de o luna..dp aia de 3x..pana am ajuns la 1x /luna...de atunci n-am avut nici o reactie alergica:)
bye

#10
chio_3

chio_3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.05.2008
Si eu sunt alergic, cam la toate cele ce m-au testat, polen, praf, graminee, vad ca si al aer conditionat, etc...
Nu m-am nascut asa insa de multa vreme a inceput sa imi curga nasul vara, asa putin de tot, si dupa ani buni m-am dus la doctori ca sa aflu ca sunt alergic.

M-au tratat cu toate cele, aerosli, medicamente scumpe, au ajuns la injectii in nas, chiar si injectie cu diporfoz.
Tratamentele lor aveau un pic de efect pe perioada alergiei, insa in fiecare an eram alergia devenea tot mai grava.
Am ajuns in stari asa de grave ca nu eram in stare sa merg la padure la un picnic de o zi, stranutam tot timpul, imi cureau ochii si nasul ajunsese asa de itirat ca nici sa ma sterg nu mai puteam.

Am rezolvat problema foarte simplu si ieftin. Din intamplare, cautand tratamente pentru astmul bronsic cronic al lui tata, asociat cu toate bolile posibile celor ce se lasa de fumat mult prea tarziu am gasit un aparat.
Este inventia unui doctor roman, brevetata cu medialie de argint la Salonul Inventiilor de la Geneva in anul 2002
Acest aparat are un filtru de sare si un ventilator la care se poate regla intensitatea rotatiilor.



Sincer va spun ca de cand am acest aparat in casa nu mai am probleme cu alergia daca il folosesc zilnic, adica aparatul este in priza toata ziua si toata noaptea cand sunt acasa. A doua zi pot sa merg si sa miros si flori daca  vreau.

Doar cand am fost plecat pentru 9 zile de acasa alergia a revenit iar, insa dupa ce m-am intors in cateva zile a trecut si iar ma simt foarte bine.
Este o versiune si mai mica a aparatului. Eu mi-am luat versiunea mare, si il folosesc intr-un apartament cu 3 camere. De obicei merge la turatie medie, insa cand sunt acasa il pun pe maxim in timpul zilei intr-o alta camera decat ceva in care stau, insa cu usile deschise, iar noaptea il las in hol pe turatie medie.

Parerea mea este ca este cea mai buna metoda si nu voi mai apela la medicamente nicodata. Am incercat pre multe, care cine stie ce efecte secundare au avut si fara folos.
E mult mai simplu sa pus un ventilator in priza care sufla aerosoli de sare in aerul din camera. simplu, natural si fara efecte secundare.
Eu zic ca merita incercat.

Sincer, incerc sa spun la toata lumea ca merita incercat.

Edited by mianna, 21 May 2008 - 21:25.
da, vad ca incerci. cam mult entuziasm in postul numarul 1. am mai ajustat pe ici pe colo


#11
adi23

adi23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.10.2006
Spune-mi te rog dupa cat timp de la utilizare ai simtit diferenta ?Si eu sufar de rinita alergica si alergie poliflora.
Ma tenteaza sa cumpar un aparat de-asta.
E incredibil...ti-au editat postul si au scos link-ul. Da' ce-avea frate era o informatie ce daca e la primul post ?

Edited by adi23, 21 May 2008 - 21:42.


#12
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 adi23, on May 21 2008, 22:39, said:

Spune-mi te rog dupa cat timp de la utilizare ai simtit diferenta ?Si eu sufar de rinita alergica si alergie poliflora.
Ma tenteaza sa cumpar un aparat de-asta.
E incredibil...ti-au editat postul si au scos link-ul. Da' ce-avea frate era o informatie ce daca e la primul post ?


pe la noi ii zice "reclama" :D si costa :)

#13
higheaven

higheaven

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 01.09.2005
Am cautat pe google dupa "aparat salin"
Aparent e intersant, dar sunt curios cat de bun e efectul.

#14
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
Eu am avut acum vreo 9 ani o vara intreaga in care am stranutat fara oprire, in fiecare zi, din momentul cand ieseam din casa si pana cand ma intorceam. Stranutul se oprea daca mancam o inghetata sau beam un suc rece, se oprea pentru vreo 15 minute apoi reincepea. Vara a trecut, simptomele au disparut, si nu am mai avut nici un fel de probleme.

Pana acum cateva zile  :confuzzled:


De vreo saptamana incoace am inceput iar sa stranut haotic. Am o senzatie de mancarime puternica in nas, si incep sa stranut. Si stranut si cate un sfert de ora fara oprire, apoi ma linistesc, peste o ora doua ma apuca iar. La fel ca acum 9 ani, imi trece la rece.


Nu pot sa inteleg cum o alergie a disparut timp de 9 ani ca apoi sa apara iar. Locuiesc in Bucuresti, unde ar trebui sa merg? Unde imi pot face un test ca sa vad la ce sunt alergica, si ce pot primi pentru asta?

#15
adi23

adi23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.10.2006
Un test poti sa faci la un alergolog-imunolog normal.Vei primi tratament de ameliorare a simptomelor pt ca deocamdata medicina moderna nu poate mai mult cu toate ca nu recunoaste nimeni.
Faza cu inghetata sau sucul rece i-mi este cunoscuta eu ziceam ca sunt "racit" si cui pe cui se scoate dar binenteles nu era vorba de raceala.
Ciudat este intervalul asta de 9 ani. Trebuie sa cauti elemente comune din acea perioada si ziua de azi. Poate ai fost intr-un loc anume doar acum 9 ani si acum 1 saptamana si ceva de-acolo ti-a declansat chestia asta.
As vrea eu sa ma lase 9 ani...esti "norocoasa" :D .

Edited by adi23, 22 May 2008 - 21:32.


#16
decenuela

decenuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.03.2008

 karina27, on Mar 4 2008, 23:17, said:

mie mi s-a prescris cetirizine hydrochloride tablets pt alergie.Sunt alergica la polen,si in special la er conditionat sau aer rece sau aer cald(cand sunt in masina si pun caldura).
eu sunt alergica la soare. De fiecare data in ultimii ani cand merg la mare oricat m-as proteja de soare, imi apar un fel de bubite prin zonele mai sensibile, piept, gat etc si am niste mancarimi de mor. am luat toate tampeniile pana cand nu mai suportam anul trecut in grecia si mi s-a dat de la farmacie cetirizine hydrochloride tablets - ceva cu z Mi-au facut f bine. Recomandati-mi un alergolog in Bucuresti, n-as lua asa de capul meu, ma duc peste o luna jumate la mare si gandul ca iar mi se declanseaza alergia ma ia cu fiori. Meric.

Edited by mianna, 26 May 2008 - 12:45.
fara "..." cand nu e cazul


#17
mishake

mishake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.06.2007

 chio_3, on 21st May 2008, 22:22, said:

Si eu sunt alergic, cam la toate cele ce m-au testat, polen, praf, graminee, vad ca si al aer conditionat, etc...
Nu m-am nascut asa insa de multa vreme a inceput sa imi curga nasul vara, asa putin de tot, si dupa ani buni m-am dus la doctori ca sa aflu ca sunt alergic.

M-au tratat cu toate cele, aerosli, medicamente scumpe, au ajuns la injectii in nas, chiar si injectie cu diporfoz.
Tratamentele lor aveau un pic de efect pe perioada alergiei, insa in fiecare an eram alergia devenea tot mai grava.
Am ajuns in stari asa de grave ca nu eram in stare sa merg la padure la un picnic de o zi, stranutam tot timpul, imi cureau ochii si nasul ajunsese asa de itirat ca nici sa ma sterg nu mai puteam.

Am rezolvat problema foarte simplu si ieftin. Din intamplare, cautand tratamente pentru astmul bronsic cronic al lui tata, asociat cu toate bolile posibile celor ce se lasa de fumat mult prea tarziu am gasit un aparat.
Este inventia unui doctor roman, brevetata cu medialie de argint la Salonul Inventiilor de la Geneva in anul 2002
Acest aparat are un filtru de sare si un ventilator la care se poate regla intensitatea rotatiilor.



Sincer va spun ca de cand am acest aparat in casa nu mai am probleme cu alergia daca il folosesc zilnic, adica aparatul este in priza toata ziua si toata noaptea cand sunt acasa. A doua zi pot sa merg si sa miros si flori daca  vreau.

Doar cand am fost plecat pentru 9 zile de acasa alergia a revenit iar, insa dupa ce m-am intors in cateva zile a trecut si iar ma simt foarte bine.
Este o versiune si mai mica a aparatului. Eu mi-am luat versiunea mare, si il folosesc intr-un apartament cu 3 camere. De obicei merge la turatie medie, insa cand sunt acasa il pun pe maxim in timpul zilei intr-o alta camera decat ceva in care stau, insa cu usile deschise, iar noaptea il las in hol pe turatie medie.

Parerea mea este ca este cea mai buna metoda si nu voi mai apela la medicamente nicodata. Am incercat pre multe, care cine stie ce efecte secundare au avut si fara folos.
E mult mai simplu sa pus un ventilator in priza care sufla aerosoli de sare in aerul din camera. simplu, natural si fara efecte secundare.
Eu zic ca merita incercat.

Sincer, incerc sa spun la toata lumea ca merita incercat.

Si pe mine ma intereseaza acest aparat. Poti, te rog, sa-mi scrii de unde sa-l iau? [email protected]

Edited by mishake, 30 June 2009 - 07:56.


#18
tavone

tavone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 10.02.2007
si eu sunt alergic in perioada asta, mai ales la mirosul de iarba, fan proaspat cosit, nu suport florile puternic mirositoare, gen crinii, teii. La ultima testare alergologica am iesit alergic si la mucegai/egrasie
In urma cu 12-13 ani faceam tratament la buc, la dr. Filip foarte cunoscut atunci, acum nu am mai auzit nimik de el. Tratamentul consta doar intr-un vaccin, care la vremea aceea ma rupea de bani+drumul la buc. Il faceam o data pe sapt, mai tarziu ma chema o data la 2 sapt. Cica era un vaccin frantuzesc, care dupa tratament de 1 an s-a dovedit frectie la picior de lemn. Apoi am facut tratament timp de vreo 3-4 ani la Olanesti, cu injectii cu apa din aia "miraculoasa", beam cate 2-3 litri/zi de la nush ce izvoare, bai cu sulf si aerosoli. in prima primavara de dupa primul tratament la Olanesti s-a simtit diferenta. momentan nu am mai fost la Olanesti de vreo 6-7 ani si de la an la an parca incepe sa fie din ce in ce mai aprofundata alergia mea. Momentan ma intretin cu picaturi nas/ochi si pastile antialergice.

Acum 2 ani am fost la un alergolog, la Sp.Colentina si mi-a dat o reteta de vreo 4-5 medicament, dintre care 3 erau numai picaturi. Trebuia sa il incep din martie si sa ma opresc la sf lui iulie, toate costau cam 2-3mil pe luna. binenteles ca nu l-am luat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate