Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Tratamente alergii (desensibilizare)

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 xeniap, on 23rd August 2010, 09:53, said:

caci asa am inteles ca vaccinul ii modifica sist imunitar astfel incat sa nu mai reactioneze la alergeni si sa-i accepte ca fiind inofensivi, nu?
Da, asta e ideea desensibilizării - ca organismul să nu mai secrete IgE împotriva lor (IgE-urile produc simptomele). Cred că e ok tratamentul... Singulair de 5 mg, nu? Eu n-aș da și Ketof, ci doar Aerius (sau în orice caz, ori una, ori alta). Dar nu sunt sigură că am înțeles cum trebuie... El ia tratament doar de când tușește, sau și până acum lua Symbicort, Nasonex, Aerius și Singulair?

 xeniap, on 24th August 2010, 18:34, said:

buna. am citit aici pe undeva prin forum ca recomandai sa se faca o imbunatatire a imunitatii prin plante, vaccinuri. eu am intrebat dr lui Stef si mi-a zis ca in nici un caz sa nu folosesc ceva pt imunitate , caci el deja e in imunoterapie, si ar putea fi bulversat tot sistemul imunitar si s-ar putea ca desensibilizarea sa nu mai aiba efectele dorite. nici capsule cu echinaceea. ce zici? iarna i-as mai fi dat cate ceva, dar mi-e teama. a zis decat vit c.
Chestiile pentru imunitate au rolul de a proteja împotriva infecțiilor, n-ar trebui să aibă treabă cu alergia și desensibilizarea, și ar fi utile dacă ar avea infecții respiratorii repetate și prelungite. Nu sunt neapărat necesare. Eventual îi poți da un complex de vitamine și minerale (cu vitamina C, zinc, seleniu, printre altele).

 xeniap, on 24th August 2010, 18:34, said:

si a doua problema. tot aici citeam ca desensibilizarea nu reduce astmul. dar mie mi s-a spus clar:cam dupa 4 ani scapam de rinita alergica si de astm. mi s-a explicat ca astmul copilului e pe fond alergic, si o data ce tratam alergia prin desensibilizare, inclusiv reducerea acarienilor, automat scapa si de astm . ce sa mai cred?? sigur e faptul ca o s-o iau razna.astept raspunsul tau. multumesc mult pt timpul acordat si seriozitate.
Astmul poate fi alergic sau nealergic. Dacă este alergic, prin desensibilizare se vindecă și astmul. Dacă nu... nu. :) Probabil la băiatul tău astmul e de natură alergică, pentru că la cei cu alergie la acarieni se întâlnește des și astm (pe lângă rinită alergică și conjunctivită alergică).

#38
xeniap

xeniap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.07.2010

 antigen, on 25th August 2010, 00:44, said:

Da, asta e ideea desensibilizării - ca organismul să nu mai secrete IgE împotriva lor (IgE-urile produc simptomele). Cred că e ok tratamentul... Singulair de 5 mg, nu? Eu n-aș da și Ketof, ci doar Aerius (sau în orice caz, ori una, ori alta). Dar nu sunt sigură că am înțeles cum trebuie... El ia tratament doar de când tușește, sau și până acum lua Symbicort, Nasonex, Aerius și Singulair?
buna.  trat lui e asa: singulair de 4, nasonex  si symbycort seara, si o pastila aerius dimineata. acum ca a tusit rau mi-a zis sa-i dau si ketof seata o lingurita7 zile doar, si sa-i dau nasonex si symbycort si dimineata si seara. dupa 3-4 zile de ketof sa stii ca tusea a mai cedat iar acum dupa 7 zile tuseste mult mai putin. a zis sa merg asa, fara ketof pana la urmatorul vaccin sa -l vada cum e si vorbim atunci. initial cand am inceput desensibilizarea si tusea ff rau avea 2 pufuri seara si doua dimineata de nasonex si symbycort si apoi le-am mai redus treptat pana la un puf seara....si mi-a zis ca tusea s-ar putea sa fie de la schimbarea mediului-am fost in concediu la mare, si cand a venit acasa......eu sunt convinsa ca astmul lui e pe fond alergic-alergia dupa cum ti-am mai spus e de 5,5 pe o scara de la 0-6. mai ales ca  mi-a si spus ca plamanii  nu sunt afectati si a avut chiar si 100% capacitatea pulmonara la spirometrie.
si altceva....cand a usit prima data rau de tot  am ajuns cu el la Bucuresti si i-a facut bronhoscopie suspectandu-l de corp strain inhalat. mi s-a spus atunci ca nu are absolut nimic, chiar i-au luat si secretie din plamani si a iesit ok. ar fi putut oare atunci sa vada ceva care sa suspecteze astmul?stiu eu....ceva pe bronhii......?
si acum cam cand ar trebui sa-i mai fac testele de alergie? sau atunci dupa 3 ani de la inceputul imunoterapiei. el asa n-a avut multe infectii respiratorii, ca orice copil normal...dar eu tot ziceam ca e racit ca-i curgea nasul si tusea. dar fara febra, fara alterarea starii generale...
mii de multumiri  :wub:  si sper ca dialogul nostru sa lamureasca si alti parinti ca eu tare am fost in ceata pana acum :unsure:

#39
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 antigen, on 25th August 2010, 00:44, said:

Da, asta e ideea desensibilizării - ca organismul să nu mai secrete IgE împotriva lor (IgE-urile produc simptomele). Cred că e ok tratamentul... Singulair de 5 mg, nu? Eu n-aș da și Ketof, ci doar Aerius (sau în orice caz, ori una, ori alta). Dar nu sunt sigură că am înțeles cum trebuie... El ia tratament doar de când tușește, sau și până acum lua Symbicort, Nasonex, Aerius și Singulair?


Chestiile pentru imunitate au rolul de a proteja împotriva infecțiilor, n-ar trebui să aibă treabă cu alergia și desensibilizarea, și ar fi utile dacă ar avea infecții respiratorii repetate și prelungite. Nu sunt neapărat necesare. Eventual îi poți da un complex de vitamine și minerale (cu vitamina C, zinc, seleniu, printre altele).


Astmul poate fi alergic sau nealergic. Dacă este alergic, prin desensibilizare se vindecă și astmul. Dacă nu... nu. :) Probabil la băiatul tău astmul e de natură alergică, pentru că la cei cu alergie la acarieni se întâlnește des și astm (pe lângă rinită alergică și conjunctivită alergică).
Cel mai probabil Ketoful a fost prescris nu ca antialergic, ci ca să reducă secrețiile și să-l ajute să respire mai bine.
Eu aș evita imunostimulatoarele, nu cred că e bine ca în perioada asta să aibă un sistem imunitar hiperreactiv.

#40
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 xeniap, on 25th August 2010, 09:48, said:

chiar i-au luat si secretie din plamani si a iesit ok. ar fi putut oare atunci sa vada ceva care sa suspecteze astmul?stiu eu....ceva pe bronhii......?
Ar fi trebuit să se găsească celule specifice astmului alergic (eozinofile) în spută. Dacă se lua și biopsie, și aceea ar fi fost cu modificări.

Quote

si acum cam cand ar trebui sa-i mai fac testele de alergie? sau atunci dupa 3 ani de la inceputul imunoterapiei.
Ar fi utilă o retestare la 1 an, ca să vezi dacă au scăzut IgE-urile specifice (și au crescut IgG-urile specifice) la acarianul pentru care a făcut imunoterapia. Nu e nevoie să retestezi toți alergenii, ci doar pe acela.

În legătură cu imunostimulatoarele... uite, sunt controversate. :) Eu citisem pe undeva că se pot adăuga imunostimulatoare și în injecția pentru desensibilizare, ca să fie mai eficientă (că nu e 100%, adică s-ar putea să nu aibă rezultate!).

#41
xeniap

xeniap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.07.2010

 adadoi, on 25th August 2010, 10:01, said:

Cel mai probabil Ketoful a fost prescris nu ca antialergic, ci ca să reducă secrețiile și să-l ajute să respire mai bine.
da, probabil ca de asta i-a fost prescris daca are si astfel de proprietati, caci mi s-a spus ca atunci cand tuseste trebuie sa reducem mucozitatile, ca cele din gat provoaca tusea. de asta mi-a zis sa-i dau si dimineata nasonex.

#42
xeniap

xeniap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.07.2010

 antigen, on 25th August 2010, 11:41, said:

Ar fi utilă o retestare la 1 an, ca să vezi dacă au scăzut IgE-urile specifice (și au crescut IgG-urile specifice) la acarianul pentru care a făcut imunoterapia. Nu e nevoie să retestezi toți alergenii, ci doar pe acela.

ar fi foarte simplu daca as putea sa -i fac doar pt acarieni-(face purethal-Derm.pteronyssinus-) dar am inteles ca trebuie sa faca tot panelul, si unde merg eu e destul de scump-vreo 200 ron cred-am mai sunat si la alte clinici in Ploiesti si acelasi lucru mi-au spus, ca nu poate sa faca doar pt acarieni-asta in sange- dar ma gandesc acum ca poate ii va face pe mana acum ca e mai mare, dar nu stiu sigur cat de relevant este.
bine asta discut asa cu voi ca daca merg si medicul imi spune ca tr sa-l fac, chiar si tot panelul, n-o sa-i pot spune ca nu vreau sau nu am bani, ca suntem amandoi bugetari....nu?ea decide ce e mai bine-SPER-.
oricum sper sa apuc ziua aia cand o sa-mi spuna ca terminam vaccinul si sa ma mai duc doar asa la control, sa oprim si tratamentul si el sa nu mai aiba nici un fel de simptome. Doamne ajuta!
aaa si mai am o nelamurire(de fapt in loc sa ma lamuresc in unele lucruri ma afund mai mult in altele......)va copiez acum de pe fisa de analize:Derm.pteronyssinus   65.75 IU/ml          5.3
                               Derm.farinae             76.59IU/ml          5.5  
                             polen de arin            1.44IU/ml          2.2          in rest toate sunt 0  0 0
nelamuriea mea e ca face Purethal Derm.pteronyssinus   , desi e mai alergic la farinae.si daca face pt.  .Derm .pteronyssinus   va ramane cu alergia pt    : farinae????? :crying: uite pana acum nu mi-am pus intrebarea asta si nici cu dr n-am discutat nimic
a, si igE avea 256 :crybaby: sau de ce a ales dr sa-l faca pe asta?
sa nu-mi spuneti ca dupa ce termina desensibilizarea cu asta o vom incepe si pe cealalta pt farinae. va rog nu-mi spuneti asta ca o iau cu capul....... :death:
MULTUMESC din suflet tuturor. sunteti extraordinari!!!

#43
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 xeniap, on 25th August 2010, 22:19, said:

ar fi foarte simplu daca as putea sa -i fac doar pt acarieni-(face purethal-Derm.pteronyssinus-) dar am inteles ca trebuie sa faca tot panelul, si unde merg eu e destul de scump-vreo 200 ron cred-am mai sunat si la alte clinici in Ploiesti si acelasi lucru mi-au spus, ca nu poate sa faca doar pt acarieni-asta in sange- dar ma gandesc acum ca poate ii va face pe mana acum ca e mai mare, dar nu stiu sigur cat de relevant este.
Sigur nu se poate testa un singur alergen?! Am gugălit puțin și am găsit că la Medsana, de exemplu, se pot face separat (dar costă cât jumătate de Phadiatop). Nu cunosc laboratoarele medicale din Ploiești, dar poți să mai cauți.E bine să se facă tot din sânge, ca să se poată compara nivelurile de IgE (deci ca să fie aceeași unitate de măsură).

Nu știu de ce a ales medicul acel acarian. Poate știe că în zona voastră e mai întâlnit decât farinae. Ar trebui să scape de alergia la ambii acarieni, pentru că sunt înrudiți.

Succes! :)

#44
xeniap

xeniap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.07.2010

 antigen, on 26th August 2010, 09:56, said:

Nu știu de ce a ales medicul acel acarian. Poate știe că în zona voastră e mai întâlnit decât farinae. Ar trebui să scape de alergia la ambii acarieni, pentru că sunt înrudiți.

Succes! :)
buna....am intrebat ieri asistenta dr . de ce face doar pentru derm.pter. si mi-a spus ca din cate stie(era doar o parere) asta e intalnit la noi in tara....stiti ceva despre asta???

#45
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Hmm... Eu știu că ambii sunt întâlniți la noi în țară. E adevărat că pter e cel "european", iar farinae cel "american", dar nu înseamnă nimic de fapt. Se suprapun ariile de răspândire.

#46
xeniap

xeniap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.07.2010

 antigen, on 19th September 2010, 11:40, said:

Hmm... Eu știu că ambii sunt întâlniți la noi în țară. E adevărat că pter e cel "european", iar farinae cel "american", dar nu înseamnă nimic de fapt. Se suprapun ariile de răspândire.

GATA, m-am linistit, daca pot spune asa, desi........nelinistea mea e alta acum...i s-a terminat vaccinul lui Stef, si a trebuit sa-i cumpar un purethal....am cautat la farmacia de unde il cumparam de obicei si...SURPRIZA....sensiblu nu mai are contractul cu Halcis.dupa multe cautari si "sapaturi" am gasit totusi o farmacie care a facut contract si care poate sa-mi aduca Purethal-ul, doar ca dupa 2 saptamani., mie imi trebuia in 5 zile !!!. ma rog, toate bune si frumoase , ma duc la farmacie ca m-au anuntat ca a sosit vaccinul si aici imi dau UN ALT vaccin care continea ambii acarieni: D. pter. si D. farinae. am innebunit, am facut 100 km si credeam ca m-am dus degeaba!!!. dar mi-au spus ca Purethal D.pter NU se mai fabrica!!!iar am turbat!!! am vb cu dr si m-a linistit spunandu-mi ca stie de acest lucru si sa-l iau pe acela ca o sa continuam cu asta, care contine ambii acarieni. m-am cam speriat, nestiind ce reactie o sa aiba copilul, dar a fost totul OK.nici nu s-a inrosit deloc la locul injectiei...ma astept acum sa-i curga nasul, deja incepuse inainte sa-i faca doza, sper doar sa nu inceapa sa tuseasca iar. oricum dr mi-a zis ca acum, toamna, acarienii se inmultesc mai rapid...incep iar cu fiertul...scuturatul...congelatul... :naughty:
poate asta e bine, ca face acum pt ambii "ascarici" (asa le spune baietelul meu :rolleyes: ), sa scapam de amandoi cand terminam vaccinul. luna viitoare avem 1 an de tratament :coolspeak:
abia astept sa-ti scriu si sa-ti spun ca am terminat vaccinul si ca am scapat de astm :thumbup:
astept parerile voastre, MULTUMESC !!!
si ,apropos, purethal se gaseste la Brasov la Help Net, nu e reclama asta, eu am cautat de mi-a venit rau, poate cineva are nevoie si nu stie unde ar putea gasi

#47
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 xeniap, on 27th September 2010, 11:14, said:

abia astept sa-ti scriu si sa-ti spun ca am terminat vaccinul si ca am scapat de astm
Și eu! :)

Nu trebuie să-ți faci probleme pentru că acum le ia combinate. Există și combinații cu 5 alergene.

S-ar putea să aibă mici probleme acum, pentru că petrece mai mult timp în casă, cu geamurile mai mult închise, deci mai aproape de "ascarici".

#48
cristi_6303

cristi_6303

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 30.07.2010
am rinita alergica si mi se infunda nasu incontinuu,eram dependent de olynth
am auzit de avamis de la vara mea si l am inlocuit cu olynth ul si ma simt excelent
cei care aveti probleme cu nasul infundat luati avamis sau nasonex e f bun
avamis e vreo 40 si ceva de lei iar nasonex peste 50 nu mai stiu exact
dar face minuni
[acum sunt un om normal,inainte parca eram racit incontinuu nas infundat

#49
bananamenduo

bananamenduo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.09.2008
Buna Ziua!
Daca poate cineva sa imi raspuna,ii raman recunoscator.
Am facut vaccinul purethal, timp de 7 ani de zile,eu fiind alergic la acarieni.Zilele trecute,am facut si testul sa vad daca alergia persista,si am aflat ca inca sunt alergic(>100, 96,96 valorile).Ideea este ca eu ma simt foarte bine,nu mai am nici o problema, insa medicul mi-a recomandat sa continuu cu vaccinul inca 3 ani.Intrebarea mea este acest vaccin nu ma poate afecta daca il folosesc o perioada atat de inelungata?Nu ar fi trebuit sa scada valorile?
Ce imi recomandati?
Va multumesc mult! O zi buna in continuare!

#50
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Nu cred că te afectează, dar de obicei nu se ia pe perioadă chiar atât de îndelungată, ci 3-4 ani. Dacă nu ai reușit să scapi de alergie în 7 ani, probabil nu vei scăpa nici în 10.

#51
sinpetru

sinpetru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.12.2010
Copilul meu cel mare a fost testat cutanat si reactia la acarieni a iesit pozitiva .Din oct.2009 suntem in tratament cu singulair ,aerius si flixotide,acesta doar la nevoie, iar din 2011 vrem sa incepem vaccinarea.Ceea ce nu imi este prea clar este ce forma si mai ales asupra carui  vaccin sa optez. Am cules date de pe net, prospecte si alte date medicale dar as dori totusi sa stiu si despre eficienta practica pentru a face o comparatie si implicit o alegere. ]

#52
xeniap

xeniap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.07.2010

 antigen, on 17th November 2010, 13:14, said:

Nu cred că te afectează, dar de obicei nu se ia pe perioadă chiar atât de îndelungată, ci 3-4 ani. Dacă nu ai reușit să scapi de alergie în 7 ani, probabil nu vei scăpa nici în 10.
Buna. imi cer scuze ca n-am mai intrat de mult timp, dar am fost ff ocupata(sunt anul 3....si m-a omorat sesiunea). sincer nu stiam ca se poate face imunoterapia 7 ani....sper ca la Stef sa nu fie nevoie de asa mult timp, caci nu stiu daca voi putea continua, vaccinul si deplasarile fiind ff costisitoare...noi bugetari. ce sa-ti zic?  sincer mi-e si teama sa spun ca Nu a mai tusit...toata iarna a fost ok , desi am redus dozele de tratament( symbycort i-am dat doar cand a iesit la ger sau cand stiam ca va face efort) si nu a racit si nici probleme cu nasul n-am avut. a fost la gradinita....doarme acolo, intr-adevar in primele zile i-a curs nasul dar nu de speriat ci se vedea ca a schimbat mediul( are lenjeria si perna lui de acasa pe care le spal si le calc saptamanal). a fost racit si cu febra mare, mucozitati si putina tuse di cauza lor acum, sapt trecuta, dar sunt sigura ca a fost o viroza nenorocita caci dupa ce i-a trecut lui ne-a luat pe noi, si ne-a fost asa rau si mie si sotului incat am zacut 2 zile. in rest vad ca totul e ok, s-a inrosit la ultimul vaccin cam mult dupa parerea mea, dar a doua zi, si mi-a zis ca-l mananca. intr-adevar cam dupa 1 an de la inceperea vaccinului s-au mai linistit apele....va pup  va urez multa sanatate si va multumesc pentru suportul moral . sa auzim numai de bine !!!!!! aaaa si sa nu uit,.... retestare inca nu am facut , dar spirometria si Niox-ul ne arata ca suntem pe drumul cel bun, niox-ul a scazut la jumatate din valoarea initiala iar spiro ne arata ca plamanii se dezvolta normal, nu sunt afectati de tusea pe care a tot avut-o. Doamne ajuta !!

 sinpetru, on 1st December 2010, 17:13, said:

Copilul meu cel mare a fost testat cutanat si reactia la acarieni a iesit pozitiva .Din oct.2009 suntem in tratament cu singulair ,aerius si flixotide,acesta doar la nevoie, iar din 2011 vrem sa incepem vaccinarea.Ceea ce nu imi este prea clar este ce forma si mai ales asupra carui  vaccin sa optez. Am cules date de pe net, prospecte si alte date medicale dar as dori totusi sa stiu si despre eficienta practica pentru a face o comparatie si implicit o alegere. ]
Baietelului meu i s-au facut analize, la ff multi alergeni, din sange. si i-a fost recomandat Purethal  forma injectabila. e mai simplu pt parinti caci mergi o zi pe luna , ii face vaccinul, si ai scapat de grija. Si in plus nu e dureros, fiind subcutanat, baiatul meu la 4 ani nici nu plangea cand i-l facea, stimulat ca cate  o promisiune din partea noastra...(bombonele si ce sa-ti spun , apoi dus la McDonald's) chiar ridica singur maneca..acum ramane la aprecierea ta..rezultate sa nu astepti prea devreme, la noi s-au vazut dupa fix 1 an asa cum mi-a scris antigen, dar stai linistit ca apar...incet dar sa speram ca sigur. bafta multa si spune-ne ce ati mai facut. Sanatate multa !!

Edited by xeniap, 11 February 2011 - 21:50.


#53
m_ioana_78

m_ioana_78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.06.2012

 m3th0dman, on 4th March 2008, 22:24, said:

Care știți un medic alergolog bun care v-a tratat de alergie în Cluj-Napoca, Oradea sau Timișoara? (detalii despre tratament dacă se poate) - medici serioși din medicina clasică nu naturiști, acupuncturiștii, ș.a. aberații medicale (din punctul meu de vedere).

In Timisoara iti recomand Dr. Lizica Igret, medic specialist alergologie.

Edited by adadoi, 19 July 2012 - 17:38.


#54
Isildor

Isildor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 27.12.2011
ma trezesc dimineata si imi curge nasul si stranut de 4 ori. se intampla in fiecare dimineata. dupa aceea in timpul zilei nu se mai intampla.

initial, am crezut ca e raceala si am luat multe medicamente pentru raceala si intarirea sistemului imunitar dar fara efect.

mi s-a sugerat ca e o alergie si sa incerc un spray nazal.

va rog sa-mi recomandati ceva tratament sau un alergolog in Ploiesti.

Edited by Isildor, 04 August 2012 - 22:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate