Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Sfat achizitie camera video -2008-

- - - - -
  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#703
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 02.09.2005
salut, ma intereseaza achizitionarea unei camere video pentru filmari de familie (concedii, aniversari etc), deci nimic cu pretentii... am primit o oferta de a cumpara  o camera hdd  JVC GZ-MG 630S, nou-nouta, la 200 de euro... eu sunt total nepriceput in acest domeniu, nu ma pricep la caracteristicile tehnice si din cauza asta m-am hotarat sa apelez la ajutorul vostru... credeti ca merita banii? e bun acest format hdd sau sa caut o camera cu dvd?.... caseta nu ma intereseaza fiindca e cea mai putin comoda...  chestia e oarecum urgenta si as aprecia daca s-ar gasi cineva care sa ma sfatuiasca intr-un timp cat mai scurt...va multumesc anticipat pt raspunsuri...

http://camcorder.jvc...l...119&page=10

#704
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 vgabi, on Feb 19 2009, 18:04, said:

Ar mai fi și jucăria Sanyo Xacti. :D
Are mari probleme cu stabilizarea optica.

#705
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005
Am apucat sa fac cateva teste cu SD100. In lumina naturala un singur cuvant am de zis:INCREDIBIL. O imagine clara brici si culorile sunt aproape de ceea ce vede ochiul
Un prim test aici. Prelucrat cu Ulead 11.5
In low light insa se descurca insa mult mai bine decat ma asteptam. Ma asteptam dupa ce citisem pe net sa fie un dezastru total, insa e departe de a fi asa.
Pe scurt:
- in lumina naturala ii dau 10
- in low light 7
- baterie 9 (alta surpriza placuta 2.30 ore de filmare cu bateria standard; probabil fiind doar pe card consumul este mai mic)
- nota 10 si pt marime (este cat palma) dar din cauza marimii....vezi mai departe
- nota 8 la manevrabilitate - butoanele le dibuiesc mai greu...degetele sunt mai lungi decat camera :). pana la urma e chestie de obisnuinta, dar un minus pt amplasarea joystickului care este undeva pe peretele camerei. ar fi trebuit pus pe LCD
- tot datorita marimii mici si greutatii (are 300 si ceva de grame) tendinta este sa misti mana mult mai repede in timpul filmarii ceea ce e total contraindicat pt AVCHD. Combinata cu un tripod da rezulatate maxime
- pe partea de fotografie nu am testat dar nici nu ma intereseaza

In concluzie overall nota 9. 1 punct pierde pt filmare in conditii de iluminare slaba. In rest perfect.
Camera e incredibila in conditie de iluminare naturala. Combinata cu un televizor HD puteti lejer sa va faceti un mic Hollywood acasa.

Edited by McDude, 21 February 2009 - 19:30.


#706
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Ala e test? Daca pentru tine aia e calitate de nota 10 atunci  :puke:

#707
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
Camerele Panasonic HD oricum trag bine si ar fi fost de preferat sa pui un test care sa cuprinda o gama larga de culori si fara prelucrari ulterioare.Parerea mea!Corpul "sculei" si imaginea sunt aproape la fel ca la HDC-SD9 (sau camerele HD consumer de la Panasonic) cu toate bunele si relele care converg din cauza unei camere foarte mici si usoare.
:rolleyes:

#708
radu84

radu84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.12.2005
Vrea sa isi cumpere fratele meu o camera din state cu 400-450$. Se doreste o calitate cat mai buna a imaginii si inregistrare pe hard. Ar fi bine daca puteti sa recomandati mai multe modele, ca poate nu gaseste un model anume.

Edited by radu84, 22 February 2009 - 17:26.


#709
lungan

lungan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.11.2007
Canon HG10.
E un pic mai scumpa, 500$, dar face banii.

#710
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Daca as gasi-o la 500$ in Romania, as lua-o instant, din pacate inca la noi e destul de scumpa, mai astept.

#711
radu84

radu84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.12.2005

 lungan, on Feb 22 2009, 19:22, said:

Canon HG10.
E un pic mai scumpa, 500$, dar face banii.

Arata foarte bine din specificatii, iar pretul la noi este de 4.000lei, deci in state l'ar cumpara la jumatate de pret. Multumesc de recomandare!
Sunt bine-venite si alte recomandari. :)

#712
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Este si cu 2900 la noi. Vezi pe dm.ro.

Edited by daddy, 22 February 2009 - 21:32.


#713
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 02.09.2005

 jericho, on Feb 21 2009, 13:13, said:

salut, ma intereseaza achizitionarea unei camere video pentru filmari de familie (concedii, aniversari etc), deci nimic cu pretentii... am primit o oferta de a cumpara  o camera hdd  JVC GZ-MG 630S, nou-nouta, la 200 de euro... eu sunt total nepriceput in acest domeniu, nu ma pricep la caracteristicile tehnice si din cauza asta m-am hotarat sa apelez la ajutorul vostru... credeti ca merita banii? e bun acest format hdd sau sa caut o camera cu dvd?.... caseta nu ma intereseaza fiindca e cea mai putin comoda...  chestia e oarecum urgenta si as aprecia daca s-ar gasi cineva care sa ma sfatuiasca intr-un timp cat mai scurt...va multumesc anticipat pt raspunsuri...

http://camcorder.jvc...l...119&page=10


nimeni? :(

#714
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

 jericho, on Feb 23 2009, 11:16, said:

nimeni? :(

Pt filmări de hobby e bună orice cameră. Aici conteează mai mult comoditatea și spațiul de stocare.
Modelele JVC sînt mai bune în partea de HD, dar și modelul indicat de tine merge ok.

#715
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 02.09.2005
dar ca pret e ok? adica merita sa dau 200 de euro in conditiile in care nu o sa am garantie? camera e intr-adevar nou-nouta, sigilata iar persoana care o vinde  are mai multe, nu e una singura...

#716
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

 jericho, on Feb 23 2009, 11:34, said:

dar ca pret e ok? adica merita sa dau 200 de euro in conditiile in care nu o sa am garantie? camera e intr-adevar nou-nouta, sigilata iar persoana care o vinde  are mai multe, nu e una singura...

Compară și tu prețurile online și dacă ai încredere ia-o. Sau încearcă să vezi 1 zi 2 de probă.

#717
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 02.09.2005
in tara nu e la vanzare iar pe siteurile de afara e in jur de 430 de dolari...

#718
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

 radu84, on Feb 22 2009, 21:24, said:

Arata foarte bine din specificatii, iar pretul la noi este de 4.000lei, deci in state l'ar cumpara la jumatate de pret. Multumesc de recomandare!
Sunt bine-venite si alte recomandari. :)

Parerea mea e ca e o camera slaba, e de acum 2 generatii la Canon si nu merita pretul chiar din SUA.
De la Canon nu merita decat de la generatia HS100, sau Panasonic SD90 sau mai noi. Stiu ca sunt mai scumpe, dar diferenta de pret e mult mai mica decat diferenta de calitate.

#719
lungan

lungan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.11.2007
HG-10 nu este in nici un caz un produs slab calitativ, uita-te la sample-uri sa vezi cum filmeaza. HS100 nu este model Canon, poate HF-100, care intr-adevar, fata de HG-10 parca filmeaza un pic mai bine, dar nu are HDD, are senzorul mai mic, nu are viewfinder si este o idee mai scumpa. In plus trebuie sa mai cumperi si cateva carduri de memorie.

#720
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 02.09.2005
pana la urma am luat un alt model si anume panasonic sdr h40.... din primele incercari, ma declar multumit de calitatea filmuletelor, pt familie cred ca e o camera destul de ok...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate