Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat achizitie camera video -2008-

- - - - -
  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#739
Tugurlan

Tugurlan

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2009

View Poststarsteel, on Mar 24 2009, 11:44, said:

Si eu sunt cu ochii dupa PANASONIC SDR-H40EP-S de fapt am facut comanda on-line prin Domo insa termenul de livrare e cam lung, o sa incerc si prin Electronic World unde pretul e ceva mai jos....din pacate nu am reusit sa-i contactez inca. Plata la livrare iar taxa de transport e zero....ce te mai chinui cautand prin magazine. Preturile sunt 1077 si 999 lei.

Da, și eu am făcut comanda tot de pe domo.ro și după cinci zile lucrătoare încă nu sunt în stare să-mi ofere detalii despre stadiul comenzii. Ce e și mai interesant este că Pansonicul SDR H40 pe l-am comandat și eu e pe site la ei top 1. Mă rog, cred că apelez la alte magazine online care-mi trimit camera în cel mult 48 de H acasă la același preț.

#740
clauditu2002

clauditu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.12.2008
cauta pe la selgros, ca o aveau. cel putin in constanta era acum vreo luna

#741
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 06.10.2006

View PostTugurlan, on Mar 25 2009, 11:36, said:

Da, ?i eu am făcut comanda tot de pe domo.ro ?i după cinci zile lucrătoare încă nu sunt în stare să-mi ofere detalii despre stadiul comenzii. Ce e ?i mai interesant este că Pansonicul SDR H40 pe l-am comandat ?i eu e pe site la ei top 1. Mă rog, cred că apelez la alte magazine online care-mi trimit camera în cel mult 48 de H acasă la acela?i pre?.
Fiind facuta acum 5 zile probabil au reusit sa-ti gaseasca una prin tara, termenul probabil va fi prelungit eu am comandat un aragaz la ei care a venit intr-o saptamana desi pe site scria 48 ore....comanda pt. camera am trimis-o dimineata, avea termen 5-15 zile, seara am primit e-mailul ca nu o mai au.
P.S. Am incercat la electronic world, astia nu raspund la telefoane, la email....probabil sunt loviti de criza.

Edited by starsteel, 25 March 2009 - 11:58.


#742
Tugurlan

Tugurlan

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2009
Văd că pe unele siteuri Panasonic SDR H40 are și un sufix EP-S, o fi vreo diferență sau e același model, dar terminația este irelevantă?

#743
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
panasonic sdr h40 e in auchan mai scumpa cu 2 lei decat la domo...

#744
andreea_maria60

andreea_maria60

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.03.2009
Situl  www.ertual.ro  este cea mai mare baza de produse din romania peste 85 milioane de produse. Te-ai saturat sa cumperi ce gasesti? acum poti sa cumperi exact ce iti doresti chiar de la tine de acasa...Simplu si practic!

#745
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Salut

Vreau sa cumpar o camera video si fiind prima mea camera nu prea
stiu cu ce se "mananca" asa ceva. Avand in vedere ca nu sunt profesionist
si ca utlilitatea camerei va fi exclusiv pentru filmari in concedii / petreceri / onomastici
nu vrea sa iau ceva de ultima generatie sau ceva foarte scump.
Din ce am inteles, documentandu-ma pe net, cele mai bune camere ar fi cele HD
si cu 3CCD dar acestea depasesc bugetul alocat (pana in 1000 RON).
M-am oprit la 2 firme Panasonic si Sony (s-ar putea sa fie si alte firme mai bune)
si parca as alege camere cu miniDV sau DVD.
Panasonic:
- NV-GS90 (miniDV, optic 42x, 1/6"CCD, 2.7"LCD, Stabilizator O.I.S., iluminare min. 2 lux)
- NV-GS230 (miniDV, optic 10x - cam putin, 1/6" 3-CCD, 2.5"LCD, Stabilizator E.I.S., card SD - poze, iluminare min. 1 lux)
- VDR-D50 (DVD, optic 42x, 1/6" CCD, 2.7"LCD, Stabilizator O.I.S., card SD - poze, iluminare min. 2 lux)

Sony:
- DCR-HC51 (miniDV, optic 42x, 1/6"CCD, 2.5"LCD, Stabilizator Super)
- DCR DVD 110 sau 115 (DVD, optic 40x, 1/8" CCD, 2.7"LCD,card SD - poze, iluminare min. 6 lux)

Dupa parerea mea din punct de vedere al obiectivului cea mai buna pare NV-GS230 (3CCD) dar are un minus
la zoom optic (10x).
Din punct de vedere financiar cea mai ieftina este NV-GS90.


Ma poate ajuta cineva cu un sfat ???

Multumiri

#746
clauditu2002

clauditu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.12.2008
in legatura cu camerele astea cu hdd... nu am citit tot topicul sa vad daca s-a scris ceva, dar punctul meu de vedere e urmatorul: iau o camera cu hdd de 40-60 gb. plecand intr-o excursie presupunem ca faci multe chestii pe acolo si inregistrezi mult. ce faci daca umplii memoria? un magazin de unde sa iei niste mindv-uri gasesti imediat.  ok, poate ai laptop cu tine. dar daca nu? daca tragi in calc, oricum vrei sa salvezi pe dvd-uri, ca sa nu umplii memoria. pana la urma tot se va umple hdd-ul. asa le ai deja p dvd-uri, si nici nu mai pierzi timpul sa le scrii u.  deci din start e mai buna o camera cu minidv-uri. si inca o chestie: din cate am vazut, cu banii pe o camera cu hdd, pot lua una cu minidv mai buna (sau eventual una la fel de buna dar mai ieftin). sunteti liberi sa ma contraziceti

#747
clauditu2002

clauditu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.12.2008
alta chestie: exista camere video care sa iti permita inregistrare pe hdd si pe minidv? ca ar fi foarte tare

#748
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postclauditu2002, on Mar 31 2009, 18:29, said:

alta chestie: exista camere video care sa iti permita inregistrare pe hdd si pe minidv? ca ar fi foarte tare

Nu există minidv+hard dar există minidv+card, la Sony Z5, Z7 cu adaptor separat.
Și dvd/bluray+hard+card la Hitachi. :D

Edited by vgabi, 31 March 2009 - 18:14.


#749
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
[quote name='clauditu2002' date='Mar 30 2009, 15:11' post='6262941']
in legatura cu camerele astea cu hdd... nu am citit tot topicul sa vad daca s-a scris ceva, dar punctul meu de vedere e urmatorul: iau o camera cu hdd de 40-60 gb. plecand intr-o excursie presupunem ca faci multe chestii pe acolo si inregistrezi mult. ce faci daca umplii memoria? un magazin de unde sa iei niste mindv-uri gasesti imediat.  ok, poate ai laptop cu tine. dar daca nu? daca tragi in calc, oricum vrei sa salvezi pe dvd-uri, ca sa nu umplii memoria. pana la urma tot se va umple hdd-ul. asa le ai deja p dvd-uri, si nici nu mai pierzi timpul sa le scrii u.  deci din start e mai buna o camera cu minidv-uri. si inca o chestie: din cate am vazut, cu banii pe o camera cu hdd, pot lua una cu minidv mai buna (sau eventual una la fel de buna dar mai ieftin). sunteti liberi sa ma contraziceti
[/quote name='clauditu2002' date='Mar 30 2009, 15:11' post='6262941']


o memorie de 40 gb inseamna, la calitatea cea mai buna, aproape 10 ore de filmat, daca nu ma insel... in afara de asta, camerele cu hdd au si posibilitate de card asa ca in loc de minidv sau dvd popti sa cumperi un card... :)

#750
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

View Postjudas, on Mar 30 2009, 10:08, said:

Salut

Vreau sa cumpar o camera video si fiind prima mea camera nu prea
stiu cu ce se "mananca" asa ceva. Avand in vedere ca nu sunt profesionist
si ca utlilitatea camerei va fi exclusiv pentru filmari in concedii / petreceri / onomastici
nu vrea sa iau ceva de ultima generatie sau ceva foarte scump.
Din ce am inteles, documentandu-ma pe net, cele mai bune camere ar fi cele HD
si cu 3CCD dar acestea depasesc bugetul alocat (pana in 1000 RON).
M-am oprit la 2 firme Panasonic si Sony (s-ar putea sa fie si alte firme mai bune)
si parca as alege camere cu miniDV sau DVD.
Panasonic:
- NV-GS90 (miniDV, optic 42x, 1/6"CCD, 2.7"LCD, Stabilizator O.I.S., iluminare min. 2 lux)
- NV-GS230 (miniDV, optic 10x - cam putin, 1/6" 3-CCD, 2.5"LCD, Stabilizator E.I.S., card SD - poze, iluminare min. 1 lux)
- VDR-D50 (DVD, optic 42x, 1/6" CCD, 2.7"LCD, Stabilizator O.I.S., card SD - poze, iluminare min. 2 lux)

Sony:
- DCR-HC51 (miniDV, optic 42x, 1/6"CCD, 2.5"LCD, Stabilizator Super)
- DCR DVD 110 sau 115 (DVD, optic 40x, 1/8" CCD, 2.7"LCD,card SD - poze, iluminare min. 6 lux)

Dupa parerea mea din punct de vedere al obiectivului cea mai buna pare NV-GS230 (3CCD) dar are un minus
la zoom optic (10x).
Din punct de vedere financiar cea mai ieftina este NV-GS90.


Ma poate ajuta cineva cu un sfat ???

Multumiri

recomand Panasonic gs330 sau 320... ai zoom optic cam putin,  insa e optic, nu digital, te bucuri de frumusetea culorilor ce le va oferi cele 3 ccd-uri plus modul panoramic 16/9. Stabilizarea, de asemenea, e optica(MEGA OIS), iar asta conteaza enorm. Ai si control manual la ele daca vrei sa scoti untu din ele. Chestia cu lux-ii e subiectiva... ce zic astia prin specificatii..1-2 luxi e basm, in realitate ajung la 7-8 luxi, dar cu control manual si o lampa atarnata pe ele iesi din bezna fara dureri de cap. Daca nu ai bani, NV-GS90 e o alegere de compromis. Pe ocazii am vazut ca era un gs 320 vandut la 10 batrane, dar nu bag mana in foc cu ce se vinde pe acolo.  Recomand nou, cu garantie pe 2 ani, sa nu ai teama. Bafta

#751
MoarteaDinCarpati

MoarteaDinCarpati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.04.2009
am un panasonic md 9000.. nu stiu ce sa fac... sa o vand si sa cumpar un sony vx2100? sau sa o pastrez si pe asta..  si adevarata intrebare.. ce imi recomandati? panasonic md10000 sau sony vx2100.. [din cate stiu.. vx2100 e mai bun.. dar vreau sa stiu parerea voastra..;) ] .. si mai am o camara foto digitala olympus sp550uz.. am de gand sa o folosesc alaturi de camera video.. [filmez la evenimente (nunti..botezuri.. s.a.m.d. )] credeti ca face fata la o nunta spre exemplu? o am de cateva luni si nu am avut inca ocazia sa o folosesc la un astfel de eveniment..  :)>- numai bine.. multumesc anticipat

#752
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Am mai spus o data! Fiecare cu a mamii lui!
Foto e foto si camera video e camera video! Foloseste MD-ul si daca ai bani ia un VX. Sa stii ca la NBC conteaza si impresia tehnica. Cum crezi ca se vor uita nuntasii cand filmezi cu un aparat foto? Indiferent cat e el de "meserias"! Poate te gandesti si la un telefon mobil cu camera de 5 MP! :first:

#753
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

View PostMoarteaDinCarpati, on Apr 13 2009, 19:09, said:

am un panasonic md 9000.. nu stiu ce sa fac... sa o vand si sa cumpar un sony vx2100? sau sa o pastrez si pe asta..  si adevarata intrebare.. ce imi recomandati? panasonic md10000 sau sony vx2100.. [din cate stiu.. vx2100 e mai bun.. dar vreau sa stiu parerea voastra..;) ] .. si mai am o camara foto digitala olympus sp550uz.. am de gand sa o folosesc alaturi de camera video.. [filmez la evenimente (nunti..botezuri.. s.a.m.d. )] credeti ca face fata la o nunta spre exemplu? o am de cateva luni si nu am avut inca ocazia sa o folosesc la un astfel de eveniment..  :)>- numai bine.. multumesc anticipat


vinde-le si ia-ti o scula ca lumea, ori foto ori video...vx 2100 sau DSLR(foto)!

#754
degvideo

degvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.03.2009
Ce imi recomandati ?
fx7 sau fx1 imi trebuie pt. NBC multumesc.

#755
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Mie imi miroase anul asta un an cu solicitari multe de preturi mici si foarte mici. Asa ca vedeti cu investitiile. Daca aveti deja ceva, parerea mea e sa mergeti in continuare cu ce aveti. Daca acum va apucati, analizati bine cati bani bagati ca sa va puteti amortiza.

#756
degvideo

degvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.03.2009
Este adevarat ca preturile au mai scazut ,am vx2100 dar vreau sa pot oferi clientilor HD.
Asi cumpara un fx 1 prin luna iulie ca sa se  amortizeze investitia mai repede ,cred ca o sa cumpar o camera HD la mana a doua.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate