Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Fan Courier - Pareri / Sugestii / Reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
584 replies to this topic

#559
andreistamate

andreistamate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 07.01.2016
Ar trebui să faci o sesizare la ei. Dacă e foarte cautat fanboxul acela și mai e și coletul voluminos, nu or fi avut spațiu liber. Eu tot timpul ridic coletul din easybox cât mai repede, în ziua livrării. Dar sunt alții care poate le lasă pe ultima secundă

#560
lonutz

lonutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.07.2009
Salutare!
As vrea sa trimit si eu de la un FanBox, cu livrare la adresa, ar fi prima data, deci nu sunt familiarizat cu procesul.
Dupa ce fac cererea pe site si plasez comanda, imi vine pe mail vreun AWB ce trebuie printat si lipit pe colet? Sau las coletul fara nimic pe el si va lipi currierul cand il ridica din fanbox pt expediere?
Multumesc anticipat!

#561
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,581
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://i.imgur.com/2IdH529.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#562
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Asta e prea buna ca sa nu impartasesc cea mai recenta experienta cu Fan Courier. Lung mesajul, dar mai scurt nu stiu daca am cum povesti.
Comanda de pe Temu, livrare cu Fan Courier. Nici nu conteaza cine e expeditorul, conteaza cine e livratorul.
Ajunge in vama, desigur ca sta cateva zile bune ca sa o ridice, ca asa e treaba la Fan Courier.
In sfarsit, se scoate in livrare miercuri, dupa Craciun. Nici nu ma asteptam sa o livreze miercuri, nu mi-am facut griji.
Joi, pe la amiaza, vad statusul ca adresa e gresita. Curierul normal ca nu raspunde la telefon. Sun in cetrala, le spun ca adresa e corecta, le reconfirm, sa transmita mai departe sa livreze coletul. Ma suna si din depozitul din Cluj-Napoca, sa le confirm si lor adresa.
Se face vineri. Dupa ora 10-11, vad ca se schimba statusul in "Contactat destinatar, cerere ulterioara de livrare". Dar nu m-a contactat nimeni, normal, doar un nou tertip ca sa nu livreze curierul. Sun din nou, le spun sa faca bine sa-l livreze, ca nu m-a contactat nimeni. Se face sesizare mai departe, catre depozitul Cluj. Am zis ca asta e, precis o sa-mi livreze dupa Revelion.
Trece Revelionul, parca miercuri nu o scoate in livrare. Sun iar in centrala, sa faca bine sa-l scoata in livrare. Joi il scoate in livrare, tot astept si astept, nu l-a livrat. Vineri iar nu-l scoate in livrare, sun iar la Fan Courier. Imi face legatura la superior, imi spune ca face sesizare la Cluj. Atunci am facut si sesizare pe email, ca sa imi raspunda si ceva in scris.
Se face luni, deja aproape 2 saptamani de cand a ajuns coletul la curier. Nu e nici luni scos in livrare, sun direct la superiorul din suport clienti, sa-mi raspunda de ce nu se livreaza. Ca verifica, ca transmite mai departe si o sa-mi raspunda. In final, imi raspunde pe email ce mi-a zis si la telefon, ca iar face sesizare, bla, bla.
Se face marti, ma uit pe la 9 la status AWB, scrie ca a fost dat spre retur. Sun iar, iar vorbesc cu superiorul de la suport, zice ca verifica unde e coletul. Coletul plecase spre Arad parca, spre hub-ul lor international, de unde sa-l trimita retur la Temu. Pe la amiaza imi scrie ca face eforturi mari ca sa opreasca returul.
Se face miercuri dimineata, primesc raspuns ca nu a reusit sa opreasca returul.

Pe scurt, cel putin la Cluj, e haos. Curierii fac ce vor, alora din depozit probabil ii doare in fund de colete, nu raspund la tichetele transmise de la centrala. Cel mai probabil coletul ori a disparut, ori a fost deteriorat si nu au vrut sa mi-l livreze, altfel nu-mi explic. Deci colet exista, destinatar exista, curier exista, dar Fan Courier nu isi face treaba pentru care exista. Alta concluzie e ca suportul e egal cu zero. Probabil doar trimit sesizari scrise, daca le raspunde cineva din depozite e bine, daca nu, nu. Pun pariu ca nu a luat nimeni un telefon si sa sune direct pe careva, sa zica "Ba, vezi ca ai un colet, livreaza-l ca adresa e buna, vezi ce are curierul ala de nu vrea sa livreze". Sau "Ba, vezi ca ai un colet in masina, spre Arad, opreste-l si fa-i retur la Cluj". Or fi fost doar sesizari scrise, ce se pare ca nu le citeste nimeni, sau se citesc prea tarziu. Birocratia, nesimtirea, incompetenta omoara Fan Courier.
Sa va bucurati cand va ajunge un colet cu Fan Courier, pentru ca doar soarta il face sa ajunga la voi Posted Image)

Edited by bai3tzash, 16 January 2024 - 11:13.


#563
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Da, Clujul e praf de cel putin 1 an. Am avut si eu cateva discutii pe acolo, singura data cand am reusit sa rezolv ceva e cand am cerut sa faca retur mai repede la colet(pentru ca domnisorul curier numai nu nimerea adresa de livrare), culmea ca atunci a mers foarte rapid, eu eram expeditorul.

#564
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

Vizualizare mesajbai3tzash, pe 16 ianuarie 2024 - 11:12, a scris:

Sa va bucurati cand va ajunge un colet cu Fan Courier...
Am pățit și eu același lucru ca și tine, cu ani în urmă.
Mi-a ajuns coletul cu o zi înainte de 1 Dec... (zi liberă națională).
Coletul desigur, a fost trimis retur exact în aceiași zi.
Pe 2 Dec am fost eu la sediu să ridic coletul.
Ia-l de unde nu-i !!!
Coletul era deja în Timișoara.
Era greșită adresa de destinație.
La nr de telefon era 111 ... vreo 6 de 1. Contactează destinatarul ?!?
La adresă era trecut județul, lipsea comuna, strada, nr.
Deci, destinatar negăsit . Retur  !!!!

#565
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Fan Curier in zona Cluj are probleme mari, și pe firma avem probleme cu coletele clienților persoane juridice ce trebuiesc livrate în acea zonă a țării. De multe ori întrebăm cu ce alt curier au contract clienții și îi rugăm să comande ei preluarea, pe cheltuiala noastră.

#566
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,581
  • Înscris: 10.04.2009
si in Dolj e dezastru cu fanmizer curier... decat sa comanzi prin rapanosii astia mai bine te lipsesti

#567
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Azi am primit dimineață  pe la 10 un SMS că urmează să primesc un colet.
Țin telefonul aproape sa fiu pe faza că oricând între 9-17 se va face livrarea. ;)
Apoi la ora 12 alt SMS că s-a încercat livrarea dar nu m-au găsit.
Sun in secunda 2 la curier și îmi zice că m-a sunat de 2 ori și a intrat căsuța vocală.
Ii zic că nici nu am căsuța vocală, am apel în așteptare.
Îi zic că îl aștept la locație, mă întreabă pe unde stau :(.
Vine totuși în 3 minute.
Oare a bifat el acolo că nu m-a găsit așa aiurea?  Sau a format el un număr greșit?
Totuși au cred că direct din aplicația lor numărul de telefon și adresa.

#568
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,581
  • Înscris: 10.04.2009
a bifat el, ca un ordinar ce e :)

asa fac multi... si daca nu esti pe faza, cum ai fost tu, risti sa te duci la sediu dupa colet, ca asa vrea p**a lui

ce scarba mi-e de firma asta rapanoasa!

#569
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Aia care-s angajați la fan direct nu prea fac așa, dar cei ce lucrează prin firme intermediare nu se complică, lor le convine sa vii la sediu după colet sa nu se complice ei.

#570
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Pai nu am sediu în oraș la mine.
Și era unul nou. Că a întrebat unde e Nr 56. ;)

#571
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Tocmai, ca nu o fi stiut unde e 56 si sa nu se complice a zis ca nu te-a gasit :)). Ce-i drept, nu a mintit, el a incercat, dar nu te-a gasit :)). Doar ca i-a fost lene sa te si sune sa te intrebe unde sa vina.

#572
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Nu. După ce mi-a predat coletul a întrebat unde e numărul 56?

Am pe casa, cutia poștală și pe poarta scris numărul meu.
Și am raportat la Google și de juma de an arata corect numărul casei. Că era cu 100 metri amplasat greșit pe google când m-am mutat aici.

#573
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Fan C oferă posibilitatea să redirecționezi un colet de la curier la box?!

#574
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,581
  • Înscris: 10.04.2009
da, se poate

#575
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

View Postbeavis03, on 23 aprilie 2024 - 15:22, said:

da, se poate
Cum și în ce stadiu al trimiterii pentru că nu vad nici o opțiune în acest sens în aplicație. Cumva după ce primesc SMS că se face livrarea?! LE sau nu merge și pentru cumpărături de la magazine care nu livrează la box?! Ar avea o logică mă gândesc... comercială sau că unii ar putea să-și direcționeze la cutie obiecte de dimensiuni mari.

Attached Files


Edited by echoshoworacle, 24 April 2024 - 07:28.


#576
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,581
  • Înscris: 10.04.2009
exact, cand primesti mesajul ca e in drum spre tine, selectezi box-ul, si se duce acolo sa il puna... iar a doua zi il ridici ;)

era bine daca mergea in aceeasi zi, dar lenea e mare la firma asta, de obicei il pune a doua zi...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate