Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...
 BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 

Am procedat oke ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Salutare...
Am inceput sa fac un site...iar pe parcurs  ( de la inceput  :lol: ) intampinam diferite probleme  <_< ... Si mam gandit de cat sa'i bat la cap pe cei de la aria Web Scripts Forum cu scripturile si problemele mele.. am cumparat 2 carti ( ce sa mai bucurat mama ) HTML. XHTML , CSS si XML editura Teoa iar cealalta carte PHP si MySQL Pentru site-urile web dinamice ( Prezinta PHP 5 si MySQL 4.1  tot de la Teora . Iar ce'l mai mult ma doare ca am dat 80 ron ( sper sa merite ) :P
Am ales cartile necesare pentru un site mai complex ? :lol:  
--> Am inceput sa citesc din cea cu PHP si tot odata creearea unui web site de la 0 .... (Cea in php pare mai intesanta :thumbup:  )

Edited by aWp_viTal, 24 December 2007 - 19:13.


#2
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006
mai intai invata bine html si css

#3
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007

View Postavramseby, on Dec 24 2007, 19:15, said:

mai intai invata bine html si css
Deci sa citesc prima data cea cu html , css .... ?

#4
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006
Da. Fara html nu faci nici o branza

#5
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006
Cum zice si avramseby mai intai html,css si dupa ce le citesti trimitele si la mine :)))

#6
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006

View Postdemos, on Dec 25 2007, 00:50, said:

Cum zice si avramseby mai intai html,css si dupa ce le citesti trimitele si la mine :)))
are la carrefour. de acolo mi-am luat si eu de php acum ceva timp :P

#7
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Lasati offtopic-ul... eu nu inteleg cum puteti invata voi HTML si PHP din carti  :death:

Cel mai bine se invata exersand.. e ca matematica... doar ca matematica intra in cap prin varful creionului, PHP-ul si HTML-ul intra prin varful degetelor.

#8
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006

View Postdarkangelbv, on Dec 25 2007, 18:52, said:

Lasati offtopic-ul... eu nu inteleg cum puteti invata voi HTML si PHP din carti  :death:

Cel mai bine se invata exersand.. e ca matematica... doar ca matematica intra in cap prin varful creionului, PHP-ul si HTML-ul intra prin varful degetelor.
unele chestii se pot invata si din carte. nu zic ca din carte inveti php sa ajungi la nivel de expert dar unele chestii sunt explicate destul de bine

#9
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Si de ce ar trebui sa ma chinui 6 luni cu niste idiotenii de carti cand in alea 6 luni as putea citi manualul de la php.net/manual si as invata ceva cu adevarat util?

#10
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006
depinde de fiecare in parte

#11
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
pana la urma sa devii expert inseamna sa exersezi foarte mult... inseamna sute, mii de ore pierdute in fata monitorului si nenumarati pumni in tastatura.... la un moment dat anumite chestii devin evidente, si incepi sa faci o legatura.... cartile iti pot da un head start, dar din ele nu poti da copy-paste si nu te poti juca cu codul sa vezi ce anume se intampla inauntru....

Tot practica e cea mai buna. Eu mi-am luat acum ceva timp o carte despre magazine online si php, si am descoperit ca nu am invatat nimic pana nu am lucrat la un magazin online.

#12
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007

View Postdarkangelbv, on Dec 25 2007, 18:52, said:

Lasati offtopic-ul... eu nu inteleg cum puteti invata voi HTML si PHP din carti  :death:

Cel mai bine se invata exersand.. e ca matematica... doar ca matematica intra in cap prin varful creionului, PHP-ul si HTML-ul intra prin varful degetelor.
Phai in cartille astea care le-am cumparat eu sunt atasate imagini ajutatoare..iar toata cartea o faci cu ajutorulu notepad'ului .... si faci ce zice in carte....deci nu citesti cartea si atata !

#13
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

View Postxnoise, on Dec 25 2007, 19:55, said:

pana la urma sa devii expert inseamna sa exersezi foarte mult... inseamna sute, mii de ore pierdute in fata monitorului si nenumarati pumni in tastatura.... la un moment dat anumite chestii devin evidente, si incepi sa faci o legatura.... cartile iti pot da un head start, dar din ele nu poti da copy-paste si nu te poti juca cu codul sa vezi ce anume se intampla inauntru....

Tot practica e cea mai buna. Eu mi-am luat acum ceva timp o carte despre magazine online si php, si am descoperit ca nu am invatat nimic pana nu am lucrat la un magazin online.
Eu cel mai bine am inteles din tutoriale ...incepand cu acel "Hello World!".
Orice sursa de informare e buna pana la urma,numai ca nu trebuie sa te astepti ca o sa ajungi maestru in cateva saptamani,e usor a memora ...dar secretul consta in a intelege...
De fapt ... sa stii ca a fi un bun programator ,nu inseamna a sti pe de rost toate instructiunile,ci de a intelege ce face fiecare,eu de multe ori pierd zeci de minute pentru a cauta o instructiune care stiu ce face,si-mi trebuie,dar am uitat cum o cheama...:)
Si nu vreau sa te descurajez...dar e bine sa stii cate un pic din toate...eu cred ca daca inainte de a pleca la drum...ai face cate un "hello world" in mai toate limbajele de programare, ai intelege mult mai usor...parerea mea...
Poate altii nu sunt de acord cu mine...

Edited by bobyca2003, 25 December 2007 - 23:36.


#14
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
pana la urma eu cred ca a fi un bun programator se reduce la a gasi caile cele mai usoare de executare a unui task. evident asta e doar parerea mea. si chestia asta vine cu timpul, nu ai cum sa inveti asta din carti...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate