Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

La un buget de 5000$ ce sistem as alege?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

View Postkosty91, on Dec 21 2007, 23:45, said:

Mai bine te duci la dc-shop,ultra pro,sau altele si le zici sa-ti dea ce au ei mai bun.Sigur nu te duce peste 2000 de euro.

si iti face un sistem gen E4500, 2gb ram, video 8800 la 50 mil...   Oricum ai grija daca cumperi online sa nu patesti ca mine.

#20
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,467
  • Înscris: 06.06.2006
fratilor, voi ati fost atenti pt ce ii trebuie? GRAFICA
ma mir ca nimeni nu a propus pana acum quadro fx; vad ca toata lumea sare la 8800zgarci
nu zic ca 8800 nu e bun, dar quadro fx rupe in doua un 8800 in grafica

eu zic asa:
asteapta pana apar noile quad-uri sau iti iei acum xeon quad
nu iti trebuie placa de baza cu posibilitati de OC, ci una stabila si posibilitati mari (chipset 3000/5000, posiblitati raid mult mai stabile decat ICHblabla, dual socket, memorie ECC/FB)
hdd-uri rapide pt lucrul curent si storage dupa necesitatile actuale/medii (peste 2/3 iti poti pune chiar 1/2 Tb in raid 1 si alte minunatii)
o sursa robusta (nu iti trebuie cine stie ce silent daca o sa ai mai mult de 3/4 hdd-uri) si cu eficienta mare cu puterea in functie de componente
ups (pt surprizele electrica)
carcasa incapatoare si cu air flow bun (sa nu fie nevoie sa pui enspe mii de ventilatoare la vara)

nu am timp acum sa caut dupa configuratie

eu zic sa-ti faci mostruletul asta in jurul placii grafice

chiar, dati-mi si mie niste hint-uri de unde naiba se pot lua quadro FX pe la noi

daca iti iei Q6600/Q6700 nu baga banii in cooler tower, ia unui cu flux perpendicural pe PCB-ul placii de baza

Edited by kretzu77, 21 December 2007 - 23:16.


#21
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Placi quadro fx

Fx 3500
http://www.okazii.ro...ofesionala.html


Fx 4500
http://www.okazii.ro...XPRESS-16X.html


Fx 1500
http://www.epravalie...56mb-pcie-card/


Cam 500-1000 euro dai numai pe placa video.

Edited by Cutzu, 21 December 2007 - 23:30.


#22
protan

protan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.12.2007

View Postscntv, on Dec 21 2007, 21:28, said:

Salut,

Am un buget de 5000$ pentru un sistem. Ma sfatuieste cineva. Mentionez ca fac grafica de ani de zile (aproape 8 ani) dar nu ma pricep absolut deloc la detalii hardware. Bugetul nu include monitoare.

Multumesc,
Vlad




ia-ti ultimele tehnologii de pe piata. ia-ti procesorul Dual Core Intel pe 45nm(costa 1,1049$) care a aparut si mai asteapta pana anul viitor cand apare Geforce 9800(daca nu vrei sa astepti ia-ti Grforce 8800) si ia-ti o placa de baza care suporta 8Gb de RAM-i un hard disc de 1Terra sau de 2Terra, unitate optica, placa de retea daca vrei si un tv tunner de ultima generatie, si o sursa de cel putin 500W te tine crede-ma PC-ul asta 10 ani fara grija. m-ai documenteaza-te poate mai afli ceva nou ce mai apare in lumea tehnologiei Pc-urilor

#23
Dan_yo

Dan_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 24.10.2007
Editarea video presupune un procesor bun sau un subsistem video bun?
Dacă țin minte corect răspunsul e un procesor bun.Atunci nu văd necesitatea unei plăci video al cărei preț tinde la sume astronomice.Doar nu or fi făcînd banii cu ciocanul.
PS:corectați-mă dacă greșesc.

Edited by Dan_yo, 22 December 2007 - 12:52.


#24
Dan_yo

Dan_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 24.10.2007

View Postprotan, on Dec 22 2007, 12:44, said:

te tine crede-ma PC-ul asta 10 ani fara grija. m-ai documenteaza-te poate mai afli ceva nou ce mai apare in lumea tehnologiei Pc-urilor
Nu mai zi.Eu zic că îl ține maxim 4.Bun sfat ai dat la sfîrșit.Urmează-l.

#25
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,467
  • Înscris: 06.06.2006

View PostDan_yo, on Dec 22 2007, 12:51, said:

Editarea video presupune un procesor bun sau un subsistem video bun?
Dacă țin minte corect răspunsul e un procesor bun.Atunci nu văd necesitatea unei plăci video al cărei preț tinde la sume astronomice.Doar nu or fi făcînd banii cu ciocanul.
PS:corectați-mă dacă greșesc.
a zis grafica
grafica este diferita de editarea video

#26
sorin_2k7

sorin_2k7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.09.2007
frate daca vrei grafica automat trebuie sa-ti cumperi procesor intel Xenon ultimul racnet+ hd scsi ....restul le alegi din gama cema mai buna sa fie compatibile ..oricum iti  :first: ajung banii

#27
sorin_2k7

sorin_2k7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.09.2007
iti spun asta pt ca am lucrat multi ani in gis...cu arcinfo de la esri....si ce de la esri recomanda mereu pt statie grafica de lucru Xenon si hardisk scsi

#28
Viktor1985

Viktor1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 28.08.2007
http://www.alienware...DEFAULT#pdp-nav Acolo scrie ... "Starting at $4999"  :D

#29
Fish-22

Fish-22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 15.11.2007

View PostViktor1985, on Dec 22 2007, 17:46, said:

http://www.alienware...DEFAULT#pdp-nav Acolo scrie ... "Starting at $4999"  :D
:mellow: :huh: :o Doamne ce fel arata!

#30
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

View PostCap-shoot, on Dec 21 2007, 22:11, said:

yos mai sarac ca tine.   :kisstogether:
io-s mai sarac ca toti :ewwpu: in loc de pc ma leg la net cu un ABAC

#31
groowe

groowe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.09.2007
In primul rand, pentru ce o zis ca vrea sa faca, ii ajunge si un 7300GS video...Photoshop, Illustrator...astea-mi suna a multi GB de imagini necomprimate: 8gb 1066Mhz CL5, 2x WD Raptor 72GB(pt swap), Un Q6600. un hard de 1Tb pt storage, o sursa buna, si alte detalii.

Am exagerat cu placa video, da daca nu vrea sa faca modelare/animatie 3D, nu are nevoie de o super placa(recunosc ca un Quadro rupe tot, si in cazul in care lucreaza in Maya/3dsmax, un quadro FX ajuta foarte mult).Deci ca placa video un 8800GT/GTS mainstream.

#32
achim_andrei

achim_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 12.03.2006

View Postsorin_2k7, on Dec 22 2007, 17:14, said:

iti spun asta pt ca am lucrat multi ani in gis...cu arcinfo de la esri....si ce de la esri recomanda mereu pt statie grafica de lucru Xenon si hardisk scsi

e bun de tot xenonu' asta..mai ales cand lucrezi noaptea..vezi mai bine  :roflmaofast:

super racheta din link-ul lui Viktor1985

Eu as merge pe un quad cu 4 GB RAM si un 8800GT sau un 3870 de la ATI. Xeon, 8 GB RAM, harduri de X TB..mi se par bani aruncati, pentru uz "casnic".

#33
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,155
  • Înscris: 07.11.2006

View Postscntv, on Dec 21 2007, 22:04, said:

As dori sa rectific. Nu e pretul strict ci este doar o limita (5000).


Cauta un computer de calitate pe site-ul celor de la PC Coolers (nu ca altii nu ar avea),chiar daca mergi la cacealma,fa un efort si verifica oferta lor.Daca suma ta este veridica ,cel putin iti faci damblaua.Hm 5000$!!!!!!.Daca intr-adevar ai banii astia,iti sugerez o achizitie de la imperialisti,care cu siguranta va fi cu 15-20% mai ieftina,da' io iti recomand sa fii patriot!!!

traiasca Romanica

#34
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Daca chistigi din grafica atunci (parere personala ) mergi pe o statie grafica de firma , dell de exemplu . La statii grafice procesoarele Intel Xeon nu au rival , daca poti dual este ceva de vis. La placi video Matrox sunt cei mai puternici la grafica , iar memorie de la 2Giga in sus , dual . Hdd performante  recomandate sunt scsi -"scazi" , care merg si in  raid , problema la ele este zgomotul putin cam mare , dar cind vezi performantele lor uiti de zgomot  :D .
Ce am schitat in citeva cuvinte te duce undeva la 60-70 mil , merita efortul fata de unul gen : mobo asus, hdd matrox fie el si sata II etc , pt ca ai o configuratie originala de firma care nu se poate compara cu restul , nu ai erori si conflicte intre periferice , ai suport tehnic 24 din 24 on-line de la firma .
numai bine

#35
proteinman

proteinman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.03.2007

View PostNeohori, on Dec 25 2007, 19:27, said:

Daca chistigi din grafica atunci (parere personala ) mergi pe o statie grafica de firma , dell de exemplu . La statii grafice procesoarele Intel Xeon nu au rival , daca poti dual este ceva de vis. La placi video Matrox sunt cei mai puternici la grafica , iar memorie de la 2Giga in sus , dual . Hdd performante  recomandate sunt scsi -"scazi" , care merg si in  raid , problema la ele este zgomotul putin cam mare , dar cind vezi performantele lor uiti de zgomot  :D .
Ce am schitat in citeva cuvinte te duce undeva la 60-70 mil , merita efortul fata de unul gen : mobo asus, hdd matrox fie el si sata II etc , pt ca ai o configuratie originala de firma care nu se poate compara cu restul , nu ai erori si conflicte intre periferice , ai suport tehnic 24 din 24 on-line de la firma .
numai bine


uita-te aici

7000$numai placa video ........

#36
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,303
  • Înscris: 26.06.2006
Ahh.. păi îl rugăm pe scntv să mai pluseze! :thumbup:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate