Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 

router adsl

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
dany_cand

dany_cand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.06.2007
Sal, mi-am luat un router adsl2+router...nu am internet prin adsl si eu m-am gandit ca nu o sa fie nici o problema daca o sa-l folosesc ca router acasa, adica eu am internetul prin dhcp...intra in router si de acolo impart la 2 pc-uri...din pacate am fost sunat de firma de la care primesc internet ca routeru imi face probleme in retea, defapt trimite ip-uri aiurea.Ce sa fac...asta inseamna ca nu il pot folosi ca pe un router normal...?
Multumesc!

#2
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Omule am si eu o curiozitate, routerul ADSL nu are port WAN de tip RJ45 (mufa UTP), are doar conexiunea pentru modemul ADSL (RJ11)... tu unde ai bagat cablu care vine de la provider?
Banuiesc ca intr-un port LAN. In cazul asta routeru se comporta ca si un simplu switch si nu-ti vor merge 2 calculatoare, decat daca iti da provideru doua IP-uri.

Iar referitor la IP-urile alocate aiurea de routeru tau, e si normal, din moment ce folosesti un port LAN si DHCP-u e activat. Daca totusi in cofiguratia asta, prin vreo minune, iti merge netu pe ambele calculatoare atunci e suficient sa dezactivezi DHCP-ul, si totul va fi in regula!

Edited by Berti, 19 December 2007 - 13:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate