Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Totul despre Ryanair

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4181 replies to this topic

#2251
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Dacă aplicația permite check-in-ul pe mobil normal că se poate citi.

#2252
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Tot vanam eu un bilet, tot pentru acea ruda de-a mea, si pretul era de 260 de euro. Apoi intr-o noapte cand am mai verificat a fost 210. Totusi, am zis ca poate mai scade. Pretul a revenit insa tot la valoarea anterioara, de 260, si asa a ramas. Mai ca imi vemea aseara sa fac rezervarea, de frica sa nu creasca si mai mult. Astazi insa l-am gasit la 154 de euro. Am si facut rezervarea! :D

#2253
dangun03

dangun03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 06.05.2006
Salut,

A zburat cineva in ultimul timp cu ei pe intern insotit de copii minori? Am un zbor Bucuresti-Timisoara pe 02.08.2017 si este prima data cand plec cu copiii (3 si 6 ani) pe avion. Stiti cumva ce documente cer la imbarcare pentru copii? Voi pleca fara sotie. Este necesara vreo imputernicire de la ea ca la zborurile externe? Am intrat pe chat online la ei dar nu m-au lamurit.

#2254
AutoFranta

AutoFranta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.06.2009

 dangun03, on 07 iulie 2017 - 10:54, said:

Salut,

A zburat cineva in ultimul timp cu ei pe intern insotit de copii minori? Am un zbor Bucuresti-Timisoara pe 02.08.2017 si este prima data cand plec cu copiii (3 si 6 ani) pe avion. Stiti cumva ce documente cer la imbarcare pentru copii? Voi pleca fara sotie. Este necesara vreo imputernicire de la ea ca la zborurile externe? Am intrat pe chat online la ei dar nu m-au lamurit.

nu trebuie.

#2255
dangun03

dangun03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 06.05.2006
Ok. Deci pentru copii nu am nevoie de nici un act pentru ca nu au nici macar Carte de Identitate.

Multumesc pentru lamurire.

#2256
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Certificatul de naștere cred

#2257
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
E vorba de transport intern. Nu există punct de control acte identitate cum e la internaționale controlul pașapoartelor.

#2258
tracul3

tracul3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.07.2017
Salut!
Am facut o rezervare la Ryanair si din eroare am trecut doar al doilea prenume middle name cu zic ei.
Am contactat un operator de la ei si a spus ca trebuie sa fie first name si se poate cu un singur prenume, al meu este al doilea prenume.
In formularul de rezervare la ei pe site in limba romana scrie doar prenume si primul prenume.
Pareri?

#2259
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

 tracul3, on 13 iulie 2017 - 00:30, said:

Salut!
Am facut o rezervare la Ryanair si din eroare am trecut doar al doilea prenume middle name cu zic ei.
Am contactat un operator de la ei si a spus ca trebuie sa fie first name si se poate cu un singur prenume, al meu este al doilea prenume.
In formularul de rezervare la ei pe site in limba romana scrie doar prenume si primul prenume.
Pareri?

Nu te complica...vei trece linistit...

#2260
Saruca

Saruca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.07.2017
Buna ziua. Poate pare o intrebare ciudata, avand in vedere abundenta informatiilor existente pe internet. Pentru a zbura in Spania cu Ryanair este acceptat doar pasaport? Adica am facut check-inul cu o carte de identitate, m8-au dat voie, dar totusi am gasit o informatie cum ca ei accepta doar pasapoarte. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

#2261
TybyMen

TybyMen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 28.12.2008
Poti zbura cu cartea de identitate / pasaport valabil indiferent care dintre ele

#2262
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008
Se zboară cu "buletinul" valabil, fără probleme.

#2263
Saruca

Saruca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.07.2017
Va multumesc mult pentru raspuns. O zi minunata!

#2264
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

 Saruca, on 18 iulie 2017 - 11:27, said:

Buna ziua. Poate pare o intrebare ciudata, avand in vedere abundenta informatiilor existente pe internet. Pentru a zbura in Spania cu Ryanair este acceptat doar pasaport? Adica am facut check-inul cu o carte de identitate, m8-au dat voie, dar totusi am gasit o informatie cum ca ei accepta doar pasapoarte. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?


Salut,
Daca zborul catre Spania decoleaza de pe Otopeni, poti sa vii la poarta de imbarcare cu telefonul mobil pe care sa ai bording-pas-ul(trebuie sa-ti faci cont inainte de check-in pe Ryanair.com).
Zbor placut!!!

#2265
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
Zbor prima data cu avionu si am o nelamurire in privinta bagajului.
Am achizitionat de la ryanair cand am luat si biletul si optiunea pentru un bagaj de 20kg, ei zic ca dimensiunile trebuie sa fie : 40 x 55x 20 insa eu am 50 x 30 x 20 este ok sau sunt pasibil de taxa aceea de 50 E ?

In privinta medicamentelor, am voie cu o cutie de pastile pentru tensiune pentru taica-miu?
Si am voie sa iau o borseta in care sa tin telefonu, incarcatorul,castile+o baterie de rezerva?

#2266
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dimensiunile sunt stricte.Daca te referi la bagajul de mana, nu la cel de cala, preferabil este un rucsac de dimensiuni medii, nu se leaga de el. In plus, daca faci check-in-ul online, treci direct la vama, si ai toate sansele sa treci fara plati suplimentare.  Medicamentele se pun intr-o punga transparenta, la fel si toate electronicele dupa vama le poti baga linistit int-ro borseta. "Alte intrebari"?
A, sa nu uit: regimul de vamuire in Romania este mult mai strict decat in celelalte tari EU, pentru ca, deh, pe aici se intra in UE. La ce aeroport te imbarci?

Edited by myshyk, 18 July 2017 - 20:55.


#2267
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008

 Dementozaur25, on 18 iulie 2017 - 20:45, said:

dimensiunile trebuie sa fie : 40 x 55x 20 insa eu am 50 x 30 x 20 este ok ...?
40x55x20 sunt dimensiuni maxime admise. In czul tau 50<55, 30<40 si 20=20, deci e ok!

#2268
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010
Posted Image nu spune nimeni ca bagajul trebuie sa repecte dimensiunile in ordinea respectiva.
Oamenii au o cutie pentru bagajele de mana, in caz ca bagajul e prea mare, te vor ruga sa pui bagajul in cutie, daca intra, totul e bine, daca nu intra, 50Euro.

Din dimeniuni, deduc ca totusi te bazezi pe un bagaj de mana, nu stiu oricum daca poti baga in el mai mult de 10KG (daca nu cumva cari plumb), iar de cantarit, cel de mana nu se cantareste.
Ryan te lasa in plus si cu un bagaj mic (gen borseta de care spui).
Legat de medicamente, ryan nu spune nimic, poibil daca apare la scanare ceva pe ecrans a te intrebe cei de la securitate din aeroport.

mai multe despre bagajele  acceptate la ryan gasesti aici: https://www.ryanair....calatorie/bagaj


Toți pasagerii Ryanair au gratuit 2 bagaje de mână, un bagaj de 10 kg (dim. max.: 55 cm x 40 cm x 20 cm) și un bagaj de mână (dim. max.: 35 cm x 20 cm x 20 cm), la tariful nostru obișnuit.
Adulții cu un bebeluș (cu vârsta între 8 zile şi 23 de luni) care călătoreşte în braţele lor pot transporta o geantă pentru bebeluş de maxim 5 kg pe lângă bagajul de mână permis.
Din cauza spaţiului limitat din cabină, aici pot fi transportate doar 90 de bagaje de mână de dimensiuni mari (55 cm x 40 cm x 20 cm), bagajele de mână rămase vor fi transportate gratuit la cală.
Atunci când este posibil, pasagerilor care au achiziţionat Îmbarcare prioritară nu li se va cere să îşi depoziteze bagajul de mână la cală. Dacă ai nevoie de bagaj suplimentar, vezi mai jos tarifele pentru bagajul de cală.

Calatorie placuta!

Edited by boringboy, 18 July 2017 - 20:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate