Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Vulcanii noroiosi

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
152 răspunsuri în acest subiect

#73
Bocutz

Bocutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 21.03.2006
fitness4mind.. tinem legatura? Ma tenteaza si pe mine o tura in zona cu biclele, este spectaculoasa zona si merita o tura si pe tzoacle :bicycle:

#74
predalucianconstantin

predalucianconstantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 30.12.2007
Buna ziua tuturor.
pentru ca tot am locuit aproximativ 20 de ani in zona haideti sa va spun ceva si eu.incepand cu  vulcanii noroiosi.daca vrei sa pleci la drum si ai ceva habar despre acestia stii la ce sa te astepti cand ajungi acolo.farmecul vulcanilor este tocmai acela ca isi fac treaba lor linistiti aruncand din cand in cand pacle de noroi la suprafata.tocmai acesta este fenomenul interesant - spectacolul lor.nu te astepta sa arunce cu noroi dupa tine si sa jucati v-ati ascunselea.accesul pana acolo se face usor mai ales ca de  cativa ani este drumul asfaltat.din dn 10 te abati la berca si de acolo nu trebuie decat sa urmaresti vreo 15 kilometrii indicatoarele ca sa ajungi acolo si nu este deloc greu.ciudat mi-i se pare ca am auzit faptul ca s-ar plati intrare si din cate stiu eu nu prea se face asta.se pare ca baietii care povesteau au fost victimele unor baieti destepti  din zona care se pare ca nu au fost ciobani sau vacari cum spunea un user pe aici.Daca tot ai ajuns in zona aceea si ai o masina la dispozitie, exclus bicicleta,te sfatuiesc sa dai o tura si pe la manastirea ciolanu.merita.ca sa ajungi acolo te intorci inapoi pana la berca si faci dreapta la intersectia cu dn 10 mergi 5 kilometrii pana la restaurantul magura unde te poti opri sa mananci ceva daca ti-i s-a facut foame apoi de abati iar de la drum in stanga si mergi 8 kilometrii pana la tabara de sculptura-pentru pasionati  dar si pentru amatori este ceva foarte frumos.sunt minunate.ajuns la tabara de sculptura inseamna ca esti la poarta manastirii ciolanu.intra.viziteaza.daca ai ocazia asculta slujba.preotii sunt minunati.fac o opera din aceasta slujba.
Acum ai terminat de vizitat si manastirea,daca nu te opresti la iarba verde pentru ca peisajul este minunat iti recomand sa mergi spre restaurantul magura iar la acea intersecie fa stanga spre patarlagele.in drumul tau  vei trece prin localitatea cislau unde poti vizita herghelia de cabaline unde poti chiar calarii frumosii cai pentru o suma modica.
Continuam drumul.vei trece apoi prin localitatea Poieni,Valea-Seaca- aici locuiesc eu.nu cred ca esti interesat sa ma vizitezi pe mine asa ca mergi mai departe .in comuna patarlagele fa stanga spre colti.aici dupa ce a mers 10 kilometri pe un drum nu prea frumos din pct de vedere al asfaltului poti vizita singurul muzeu de chihlimbar din tara noastra.
Te intorci in patarlagele iar la intersectie faci stanga mergi 5-6 kilometrii si pot vedea pe partea stanga renumitele alunecari de teren de la Setu.
Mergi mai departe.Trecand  prin frumosul orasel Nehoiu ajungi in localitatea Siriu.Aici poti innopta la cabana 14Scaune ,poti vizita barajul de acumulare de la siriu poti vizita locurille interesante unde apare ceata albastra sau focurile vii ce se aprind instantaneu in plus zona de munte poate fii si un prilej de uitare a problemlor cotidiene si relaxare.daca te intorci acasa spre buzau pe dn10 iti mai recomand si zona FISICI .poti da un search pe google si o sa vezi ce lucruri interesante afli despre aceasta zona.sau poate BOZIORU  o sa te atraga deasemenea.
Anexez in continuare o lista cu atractii turistice din aceeasi zona.Poate te ajuta sa iti stabilesti traseul tau:
- manastirile de la Ciolanu, Ratesti si Carnu
Muzeul chihlimbarului de la Colti, unic în felul sau prin varietatea culorilor acestor pietre semipretioase de la galben translucid la negru opac
- Rezervatia de sculptura taraneasca de la "Fântâna Rece" si Tabara de sculptura Magura, cu cele 256 de lucrari în piatra
- Asezarile rupestre de la Alunis-CoIti si Fisici-Bozioru
- Pestera Sase Iezi se afla in subteranul lacului Meledic si este cea mai lunga pestera de sare din lume (1337 m), pestera cu trei intrari, a doua din lume ca raritate, si o salba de alte 23 de pesteri mai mici
- rezervatia geologica si paleontologica de la Badila, cunoscuta si sub nume
le de "Sarea lui Buzau";
- Vulcanii Noroiosi sau Pâclele Mari si Mici;
- Vârful Penteleului (1772)
- Masivul Siriu (1659)
T e poti informa despre aceste atractii aici:
http://www.phg.ro/st...=8351&cat_id=10
http://www.hoinari.r...=13505320030731

Sper ca te-am ajutat cu ceva pentru calatoria ta .Iti doresc drum bun.Vezi sa nu te scapi in vreun vulcan sau....sa nu dispari pe la bozioru ......Calatorie placuta BYE BYE

#75
Mr.Cod

Mr.Cod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 56
  • Înscris: 06.05.2007
poze

poze

Fișiere atașate



#76
MikaEL

MikaEL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 54
  • Înscris: 25.08.2003
@predalucianconstantin: foarte bun ghid!

#77
predalucianconstantin

predalucianconstantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 30.12.2007

 MikaEL, on Mar 30 2008, 17:34, said:

@predalucianconstantin: foarte bun ghid!
trebuie sa revin un pic in legatura cu faptul ca am gresit ceva.pentru a merge la muzeul de chihlimbar de la colti la patarlagele  se vireaza dreapta iar la intoarcere pentru a se ajunge la setu se vireaza iarasi dreapta.nu stiu cum de mi-au scapat greselile acestea.Sper sa va  ajute in calatoria voastra.:P

#78
narbxxxela

narbxxxela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 23.09.2007
merita vizitati!! superb locul!!

#79
Katalina

Katalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 10.12.2006
:D Pentru PredaLucian.... e cu plata de ceva ani de zile 2-3, cum s-a mai spus este si un motel. Au bagat taxa pentru a folosi banii in scopul ingrijirii rezervatiei (acesta este scopul declarat)...dar ca la romani, cine sta acolo la intrare (daca e acolo :D) nu da uneori bilete, oare de ce? :P ....Sa fumeze si gura lui ceva...dar este sigur cu plata, si eu am fost surprinsa cand am revenit a n-spea oara acolo si am vazut ca s-au schimbat destul de multe, inainte era complet pustiu... (deh, nascuta si crescuta la Buzau....si ma voi intoarce :D)

#80
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.800
  • Înscris: 22.10.2005
Azi am fost la vulcani.Ce sa zic,drumul e perfect si inca se lucra la asfaltarea lui(aproape de vulcani), iar privelistea de acolo,total unica,este absolut superba.Fiind 1mai,pot zice ca era full,autocare si masini chiar si din strainatate.Zona este foarte curata si frumoasa si am putut face si un gratar  :P  in vecinatatea motelului,care era in constructie.Si da,e cu taxa,4 ron adulti si 1 ron copii.
Daca e cineva interesat,poate voi pune si cateva foto.

Fișiere atașate



#81
maktweet

maktweet

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 372
  • Înscris: 03.07.2008
Multumiri tuturor pentru informatii, e prima data cand citesc atatea despre vulcanii noroiosi, desi imi doresc de cativa ani buni sa ajung acolo.
Promit sa merg in vara asta si va voi povesti si eu cum a fost.

#82
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 384
  • Înscris: 27.03.2007
taxa o platesti daca intrii pe poarta :). cand am fost eu, vara trecuta, daca mergeai 50-60 m mai jos de intrare se termina gardul si intrai lejer fara nici o taxa.

#83
prelude_to_agony

prelude_to_agony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 204
  • Înscris: 04.07.2008
as vrea sa vizitez zona luna asta,n-am mai fost acolo de acum cativa ani,cu generala:D.am auzit ca e in apropiere de Berca,am intrat pe infofer si am vazut ca e un tren Bucuresti-Buzau si apoi unul Buzau-Berca.e mult de mers pe jos de la Berca la vulcani?

#84
dansta

dansta

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 744
  • Înscris: 07.05.2007

 prelude_to_agony, on Jul 5 2008, 21:46, said:

as vrea sa vizitez zona luna asta,n-am mai fost acolo de acum cativa ani,cu generala:D.am auzit ca e in apropiere de Berca,am intrat pe infofer si am vazut ca e un tren Bucuresti-Buzau si apoi unul Buzau-Berca.e mult de mers pe jos de la Berca la vulcani?

e cam mult sa mergi pe jos din com Berca pana la vulcani. sunt vreo 14-15 km. asta pe asfalt , daca sunt scurtaturi peste dealuri nu stiu

#85
prelude_to_agony

prelude_to_agony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 204
  • Înscris: 04.07.2008

 dansta, on Jul 6 2008, 13:19, said:

e cam mult sa mergi pe jos din com Berca pana la vulcani. sunt vreo 14-15 km. asta pe asfalt , daca sunt scurtaturi peste dealuri nu stiu

maxi-taxi sau ceva de genul asta exista?e vreun alt traseu pe care l-as putea face sa ma lase mai aproape(alte mijloace de transport in afara de masina personala)?

#86
afra

afra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 107
  • Înscris: 15.11.2007

 Africanul, on Aug 24 2004, 16:35, said:

Pe soseaua Buzau-Brasov, ajungi in localitatea Berca, si faci dreapta acolo.
Pana la vulcani (sunt cativa Km buni) ajungi pe o sosea pietruita, destul de nasoala, intr-un peisaj pustiu si batut de soare, atentie sa nu te ratacesti (sunt cateva "intersectii") - dar poate ai noroc si intalnesti vreun cioban/vacar sa-ti arate drumul corect.
Ajuns acolo, chiar ai ce vedea! Ultima data am fost in 2001. Merita sa te duci!

Un loc de cazare decent in zona ?

#87
skippy2008

skippy2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 81
  • Înscris: 05.06.2008

 afra, on Jul 12 2008, 12:43, said:

Un loc de cazare decent in zona ?
Daca mergi vreo 10 km mai sus,spre Brasov,vezi pe dreapta un complex,Magura;nu m-am cazat acolo,doar am fost in trecere si am mancat,mi s-a parut ok,vedeata multa,piscina;da un search sa vezi

#88
oid

oid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 07.02.2007
ca tot veni vorba de magura, un alt punct de interes in zona este tabara de sculptura de la magura; rezervati-va insa destul timp daca vreti s-o vedeti pe indelete, merita.
ce m-a enervat acolo au fost tzoparlanii care venisera la gratar printre sculpturi, pe care intindeau farfuriile cu mici, carnati si branza. horror. exemple de astfel de ghertzoi aveti mai jos.

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  m1.JPG   441,71K   94 download-uri
  • Fișier atașat  m2.JPG   493,81K   86 download-uri
  • Fișier atașat  m3.JPG   558,12K   89 download-uri
  • Fișier atașat  m4.JPG   517,1K   87 download-uri


#89
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.235
  • Înscris: 31.07.2007

 afra, on Jul 12 2008, 12:43, said:

Un loc de cazare decent in zona ?
Am inteles de la niste prieteni care au fost de curand ca e o pensiune mai mult decat decenta chiar la intrarea in rezervatie, Casa Matei sau asa ceva - incearca un google

#90
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.800
  • Înscris: 22.10.2005

 oid, on Jul 16 2008, 17:23, said:

exemple de astfel de ghertzoi aveti mai jos.
INADMISIBIL !!!
Vorba reclamei....niste tzarani...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate