Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Vulcanii noroiosi

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
152 răspunsuri în acest subiect

#127
narghita

narghita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 56
  • Înscris: 25.03.2009

View PostAlexaF, on 15th July 2009, 22:37, said:

Daca ati trecut prin Chiliile ati ales un drum lung si prost.
Catre drumul Buzau - Lopatari se poate ajunge de la Paclele Mici, prin satul Beciu spre Arbanasi (se poate vedea si al treilea platou cu vulcani cum bine spune savadanut) si se iese la Dimieni in drumul respectiv.
Deci exista un drum mai scurt fara asfalt (cca 8km) spre Platoul Meledic.
Apoi la intrarea in Lopatari se face dreapta (2 km) pana pe Platou.
Spre Siriu, intradevar nu aveai alternativa decat prin Plaiul Nucului, dar de la Vulcani spre platoul Meledic, da.

Mersi mult pentru informatii; oricum faptul e deja consumat si nu cred ca ma voi mai aventura pe acolo vreodata. Insa in mod sigur imi voi aminti toata viata de aceasta excursie  :)

#128
ultrascrang

ultrascrang

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 28.09.2007

View Postdana&ovi, on 14th July 2009, 14:32, said:

Daca ati ales ca de la Lopatari sa iesiti la Siriu, prin Luncile, Plaiul Nucului, sa stiti ca ala se numeste drum national.
Nu e drum national, ci e drumul Judetean 203K.

#129
dana&ovi

dana&ovi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 308
  • Înscris: 07.01.2007
Corect. Mea culpa.

#130
aspirina

aspirina

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 373
  • Înscris: 05.10.2005
Am trecut din nou pe la vulcani (dupa 2 ani); drumul e MULT mai prost, a inceput sa fuga asfaltul, sa se surpe; acum 2 ani era ca nou ... ; dupa Berca e un pod in reparatie, se circula pe malul unu parau si pe niste ulitze ale satului (atentie cei cu masini joase); cateva poze Vulcani 2009

Recomand Paclele mari; Paclele mici (unde se plateste intrarea, 4RON) sunt vizitate mai ales de scolari bucuresteni veniti in excursie cu clasa, 90% fiind retardati; 3 autocare pline; de evitat.

#131
george_andries_tw

george_andries_tw

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 11.05.2009

View Postaspirina, on 30th October 2009, 15:04, said:

Am trecut din nou pe la vulcani (dupa 2 ani); drumul e MULT mai prost, a inceput sa fuga asfaltul, sa se surpe; acum 2 ani era ca nou ... ; dupa Berca e un pod in reparatie, se circula pe malul unu parau si pe niste ulitze ale satului (atentie cei cu masini joase); cateva poze Vulcani 2009

Recomand Paclele mari; Paclele mici (unde se plateste intrarea, 4RON) sunt vizitate mai ales de scolari bucuresteni veniti in excursie cu clasa, 90% fiind retardati; 3 autocare pline; de evitat.

Super faine pozele! Pot sa te intreb cu ce aparat si cu ce obiectiv sunt facute?

#132
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Frumoase poze .Se vede ca esti un impatimit al fotografiei .

#133
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 500
  • Înscris: 01.06.2007
Eu vara trecuta am fost la vulcani de foarte multe ori si imi place peisajul in chiuda gunoaielor
P.S fratele meu sta intr-un orasel destul de aproape

#134
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.923
  • Înscris: 19.09.2002
din pacate e un loc usor accesibil pentru hoardele de cocalari. d-aia e mizerie ca la balamuc acolo.

pacat de toate zonele de exceptie din tara noastra care-s invadate si distruse de "oamenii" de 2lei.

#135
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 500
  • Înscris: 01.06.2007
ai dreptate..... :(

#136
anisha

anisha

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 23.06.2011
Buna ziua! stie cineva programul de vizitare la vulcanii noroiosi? tinand cont ca se plateste intrare ma gandesc ca trebuie sa existe si un program. as vrea sa ajung in week-end-ul asta. multumesc mult!

#137
acidhouse

acidhouse

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 730
  • Înscris: 25.04.2005

View Postanisha, on 11th August 2011, 10:51, said:

Buna ziua! stie cineva programul de vizitare la vulcanii noroiosi? tinand cont ca se plateste intrare ma gandesc ca trebuie sa existe si un program. as vrea sa ajung in week-end-ul asta. multumesc mult!


nu exista program si nu se plateste :)

la vulcani mici e un nene la poarta de iti vinde o vedere cu 1 2 lei si cica ala ar fi biletu de intrare

insa daca mergi la vulcani mari nu exista nimeni urci pe niste scari si aia e :) sunt mult mai interesanti astia mari , intrebi pe acolo care-s aia mari....

#138
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Eu stiu ca se plateste, dar nu mai stiu exact cat. Iti taie si bilet. Am fost anul trecut.

#139
anisha

anisha

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 23.06.2011
o sa merg si eu maine dimineata plec din bucuresti spre galati si vroiam sa nu plec prea dimineata daca este un program. va multumesc oricum si am sa revin cu impresiile pe care mi le-am facut. Va multumesc pt raspunsuri ^_^

#140
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 544
  • Înscris: 25.05.2009
De mult timp imi propusesem sa ajung la vulcanii noroiosi.
Deoarece tot auzeam ca drumul este prost, am tot amanat.
Astazi neavand ce face am dat o fuga pana acolo.
Surprinzator drumul e chiar ok.
Bucuresti-Buzau desigur ca fara probleme si apoi inca vreo 25 de km pe DN 1O, asfaltat si chiar ok.

Aici se lasa masina si se urca aproape 1 km.

[ https://lh6.googleusercontent.com/-MYSuKzgUtSY/TlEJ_zKtylI/AAAAAAAAGAg/cb-q7ncc74k/s800/Pic053.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sus e chiar interesant

[ https://lh4.googleusercontent.com/-pg5Mna6CpYw/TlEKGtuEeII/AAAAAAAAGBE/z08JVpKxGgs/s800/Pic008.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://lh3.googleusercontent.com/-FO7dHDB-BKg/TlEKUKENrhI/AAAAAAAAGCs/6mxJBRdbMmM/s800/Pic035.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pozele sunt facute la Paclele Mari.
Taxa de vizitare nu este , iar pentru masina se platesc 2 RON.

Daca aveti cateva ore libere, sa stiti ca merita sa mergeti pe acolo.

#141
dimitrio

dimitrio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 96
  • Înscris: 07.10.2007
Soseaua acum ( 19.08.2012 ) te duce pana la intrarea in rezervatie-Paclele Mici. Intrarea costa 4lei/pers. Venind dinspre Ploiesti-Buzau carosabilul este bun,
iar indicatoarele rutiere spre Vulcanii Noroiosi foarte bune. Merita sa "pierzi" o zi pentru a vedea acest fenomen creat de gazele naturale, care imping la suprafata
apa amestecata cu argila, si care formeaza conuri asemanatoare cu vulcanii.
Pun cateva poze.

Fișier atașat  DSCN3178.JPG   1,25MB   42 download-uri
Fișier atașat  DSCN3162.JPG   1,17MB   38 download-uri
Fișier atașat  DSCN3166.JPG   1,28MB   40 download-uri
Fișier atașat  DSCN3169.JPG   1,25MB   34 download-uri
Fișier atașat  DSCN3174.JPG   1,27MB   32 download-uri
Fișier atașat  DSCN3177.JPG   1,29MB   29 download-uri
Fișier atașat  DSCN3193.JPG   1,37MB   30 download-uri
Fișier atașat  DSCN3212.JPG   1,36MB   23 download-uri
Fișier atașat  DSCN3188.JPG   1,34MB   29 download-uri
Fișier atașat  DSCN3195.JPG   1,24MB   24 download-uri
Fișier atașat  DSCN3200.JPG   1,24MB   25 download-uri
Fișier atașat  DSCN3197.JPG   1,38MB   23 download-uri
Fișier atașat  DSCN3222.JPG   1,28MB   21 download-uri
Fișier atașat  DSCN3225.JPG   1,25MB   23 download-uri
Fișier atașat  DSCN3223.JPG   1,35MB   25 download-uri
Fișier atașat  DSCN3226.JPG   1,29MB   26 download-uri

#142
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 771
  • Înscris: 10.10.2011
Interesante pozele. Totusi ce traseu ai utilizat ? Observ 2 trasee de ajuns la Vulcanii noroiosi: prin Berca-Joseni-102F sau Izvorul Dulce - 203K.

Editat de misuf, 24 septembrie 2012 - 08:28.


#143
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 548
  • Înscris: 12.11.2003
Eu am fost saptamana trecuta pe Berca - Joseni si drumul este OK

#144
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 771
  • Înscris: 10.10.2011
Din 102F se face la dreapta o ramificatie spre paclele mari , observ pe harta ; de aici ai mai mers mult , unde ai lasat masina?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate