Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

PFA pentru vanzare produse farmaceutice

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005
Vreau sa fac un PFA (nu pe numele meu, un prieten, dar eu ma interesez de acte) pentru vanzare de produse medicale. Codul CAEN e 5231: Comert cu amanuntul al produselor farmaceutice. Stiti cumva daca pe langa autorizatia normala de PFA si restul tacamului (impozite, certificat fiscal) mai trebuiesc si alte autorizatii? Intreb pentru ca in cazul unei farmacii trebuiesc un teanc de acte si autorizari. Si vreau sa mai stiu daca se poate face asa ceva "la domiciliul clientului" (e o optiune pe autorizatia de PFA). Adica eu merg cu masina cu medicamente si le livrez acasa, cui are nevoie, cu o comanda in prealabil.
Multumesc.

#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
prietenul tau are o diploma in domeniu?

Edited by again, 16 December 2007 - 18:16.


#3
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005

 again, on Dec 16 2007, 18:16, said:

prietenul tau are o diploma in domeniu?

Da, nu e problema de diploma. Intrebam daca pe langa autorizatia de PFA mai trebuie altceva pentru o astfel de activitate.

#4
C++

C++

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 182
  • Înscris: 01.07.2006
Din cite stiu vinzarea de produse farmaceutice nu se poate face pe PFA
Este obligatoriu sa fie absolvent la farmacie !

 denied, on Dec 16 2007, 17:47, said:

Vreau sa fac un PFA (nu pe numele meu, un prieten, dar eu ma interesez de acte) pentru vanzare de produse medicale. Codul CAEN e 5231: Comert cu amanuntul al produselor farmaceutice. Stiti cumva daca pe langa autorizatia normala de PFA si restul tacamului (impozite, certificat fiscal) mai trebuiesc si alte autorizatii? Intreb pentru ca in cazul unei farmacii trebuiesc un teanc de acte si autorizari. Si vreau sa mai stiu daca se poate face asa ceva "la domiciliul clientului" (e o optiune pe autorizatia de PFA). Adica eu merg cu masina cu medicamente si le livrez acasa, cui are nevoie, cu o comanda in prealabil.
Multumesc.


#5
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005
Absolvent de farmacie, nu asta e problema. Problema ar fi daca mai trebuiesc si alte autorizatii in afara de autorizatia de pfa sau ai luat pfa-ul si mergi si vinzi medicamente.
Se poate sigur, odata ce exista cod CAEN pentru asta.

#6
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Asa minuni ar face un search..
daca e farmacist (cu diploma si certificat de membru colegiu) atunci poate deschide farmacie. Numai Societate Comerciala
daca e asistent atunci poate fi si pfa
In ambele cazuri este necasara autorizatia de functionare eliberata de ministerul sanatatii si familiei. De asemenea autorizatie sanitara de functionare precum si spatiul comercial corespunzator, in functie de tipul unitatii (farmacie sau drogherie)
Nu se poate vinde nimic medicamentos online sau la domiciliu, deoarece este un act medical si trebuie sa se desfasoare in anumite conditii. Asa cum nu poti merge online la medic tot asa nu poti vinde medicamente online

#7
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 denied, on Dec 17 2007, 17:48, said:

Absolvent de farmacie, nu asta e problema. Problema ar fi daca mai trebuiesc si alte autorizatii in afara de autorizatia de pfa sau ai luat pfa-ul si mergi si vinzi medicamente.
Se poate sigur, odata ce exista cod CAEN pentru asta.


Asa exista cod CAEN si pentru prelucrarea combustibililor nucleari. Asta nu inseamna ca si poti face asta pe PFA. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate