Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 

not another heart broken story

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
kittypoisongirl

kittypoisongirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.08.2006
Se facea odata ca niciodata ca intr`un orasel mic si inghesuit pe harta, traia o fata. Ea avea 2 parinti care se tot certau. Tatal era foarte chill in privinta tuturor lucrurilor, durere foarte mare de basca. Mama ei, in schimb, era exact opusul: perfectionismul intruchipat. Inca din copilarie, avand 2 exemple diferite copilul incerca sa`si formeze caracterul, osciland intre anti-socialitate si perfectonismul mult visat de mama "be the best  , be the best". asaaa. Fata avea preferinte cam obscure gen poezie abstracta , visand la idolul ei, de multi ani de zile un anume star rock. La inceput ea a inceput sa poarte tricouri negre si tot tacamul, fiind clasificata de catre misticul colectiv in care era si cu care nu prea socializa, drept un copil freak. Cu toate acestea era considerata cumintenia intruchipata pentru ca oamenii nu se oboseau sa o cunoasca, dar nici ea nu indraznea sa se apropie prea mult de lume, deoarece se considera o ratusca urata, punand la sufletel orice comentariu din partea bunicii cele diabolice, cu sau fara intentie.
     Ca in orice poveste, cand fata se mai maturizeaza, desi ea oricum se considera pe sine un fel de geniu neinteles, cu preferinte ambiguu si abia scapata de sub teroarea profesorului de matematica, apare si un baiat. Ca orice copil introvertit, daca ar fi vorba de un gen, sta si admira din departare pe baiat, tot gandindu-se cum ar putea sa`i capteze atentia, fara sa para ridicola. Fata asta avea un par negru ca abanosul (multumita genelor tatalui  :D  )ochii mari,pistruii atat de specifici chipului ei. Si tot uitandu`se si uitandu`se fata isi inchipuia diferite scenarii si planulete si fiecare gest din partea baiatului era interpretat exagerat. Fata vedea ca are multe in comun cu baiatul...dar nu stie cum sa arate acest lucru, sa demonstreze cat de frumos ar fi...daca...
     Intre timp, fata a avut ceva iubiri pasagere, insa gandul ii zbura la anumitul baiat, si la chitara lui. Insa ca o mana a destinului fata si`a dat seama ca are parte exact de ceea ce ea a facut la altii...mai precis altul. A facut sa sufere un omulet, a dat de inteles ca ar vrea sa mearga mai departe s`a jucat cu sentimentele lui. Si ea este in aceeasi situatie acum.
     Insa nu cred ca destinul are vreun rol in acest story ci tocmai faptul ca orice s`ar intampla, fata nu va reusi niciodata sa`si arate sentimentele fata de acel baiat, gesturile fiindu`i controlate si neindraznind sa poarte lungi discutii cu el.

    Ce sfat i-ati da fetei din poveste?  :rolleyes:

#2
svejk

svejk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 16.06.2007
cel mai usor e sa dai sfaturi,nu te costa nimic.

eu unul i-as zice fetei,sa incerece intr-un fel sau altul sa-i castige atentia, sa ajunga in preajma lui, sa-l momeasca prieteneste cu cateva lucruri care-i plac lui  ( discuri, filme, carti, pileala, petreceri, orice, in nici un caz cu persoana ei, in general, lucrurile au valoarea pe care o platesti pentru ele,ce primesti de pomana nu prea are mare valoare ) in scopul de a avea cu respectivul baiat cateva discutii directe si lamuritoare.

Cu ocazia acestor discutii fata se va lamuri daca baiatul ala e intradevar cine credea ea de departe ca e ( de exemplu: poate se dovedeste ca omuletul respins e mult mai aproape de idealul ei decat idolul intangibil ),daca au limbaj comun,daca au criterii compatibile, daca sunt sanse sa-l cucereasca in vreun fel, daca merita.

Sa-i dea si baiatului ocazia sa arate cine e, si eventual cum si cat poate el sa o vada.

Mai departe nu e usor deloc ,depinde foarte, foarte mult de fata aia ( si de baiat, si de conjuncturi, si de noroc si de soarta si de.... am spus destule ? )

Daca reuseste sa fie obiectiva si sa faca o analiza corecta a situatiei si daca are puterea si intelepciunea  sa nu faca prea multe concesii in cazul in care concluziile nu i-ar fi prea convenabile, oricum probabil ca nu i-ar folosi prea mult si totusi sa lupte pentru ce doreste, dar, cat si cum si pana unde ....cine-i poate spune ?
Practic, aici incepe greul si nimeni dinafara nu poate fi de vreun ajutor.  
Poate ,niste discutii,lungi si permanente cu un fel de confesor,mentor,prieten,indrumator,intelept,bun psiholog,dar , cine are asa o sansa in ziua de azi ? Uneori si intr-o oarecare masura si o discutie aici pe SP poate ajuta cat de cat cu toate ironiile si prostiile ei,poate fi de folos unui om destept.

#3
gigel de hohenþolãrn

gigel de hohenþolãrn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postkittypoisongirl, on Dec 14 2007, 01:43, said:

Ce sfat i-ati da fetei din poveste?  :rolleyes:
având în vedere ora postului.
somn uºor. prinde bine :)

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
avand in vedere titlul ? niste meditatii...

#5
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
eu nu am inteles ce e cu chitara si daca chitara e introvertita sau nu :huh:

si a fost scrisa povestea asa de "feminin" incat nu am inteles cine cu cine s-a cuplat. poate niste schite tehnice ne-ar prinde bine  :photo:

#6
alina85

alina85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 10.07.2007
poveste buna de o telenovela :)

#7
kittypoisongirl

kittypoisongirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.08.2006
de asta i`am si pus titlul asta :))...dar cred ca fiecare are o poveste a lui asa ca:) tencs pentru sugestii oricum  :lol:

#8
just_me_4_you

just_me_4_you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 05.05.2006
Poi fata ar trebui sa aiba grija si sa nu exagereze cu persupunerile in legatura cu anumite gesturi ale baiatului.Poti incerca sa intri in cercul lui de prieteni,dar sa fie totul relativ discret.Si vezi care sunt gesturile sale fata de tine.

#9
shoricel

shoricel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.04.2007
Eu sunt de parare ca ar trebui sa atasezi niste poze ale personajelor implicate, ca sa ne putem da cu parerea.

Peace!     :peacefingers:

Shoricel

#10
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006
sa-i dea de inteles ca-l place pe ghitarist, daca ala nu prinde => bou => next
sa-si inceapa viata sexuala
sa-si faca un cerc de prietene
sa nu mai asculte the doors/jim morisson
sa mai lase filmele cretine pt adolescentii retarzi si sa mai puna mana pe o carte cu mai mult de 20 de pagini, merge si una in engleza, macar o limba sa stie ca lumea
sa tina minte ca si la filmele americane zice ca "what goes around, comes around"

as mai avea da incepe american pie 6 pe mtv si nu mai am timp ...

#11
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
pentru inceput, sa si-o traga.

#12
dr_fred

dr_fred

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.12.2007

View Postkittypoisongirl, on Dec 14 2007, 01:43, said:

Se facea odata ca niciodata ca ...     Insa nu cred ca destinul are vreun rol in acest story ci tocmai faptul ca orice s`ar intampla, fata nu va reusi niciodata sa`si arate sentimentele fata de acel baiat, gesturile fiindu`i controlate si neindraznind sa poarte lungi discutii cu el.

    Ce sfat i-ati da fetei din poveste?  :rolleyes:

Kitty tata, lasa tu povestile ca avem suficienti autori si inca buni, la cat de putin citim; de ce nu te ocupi tu noaptea la 1.43 de ceva ce stii face mai bine?  :rolleyes:

#13
happywolf

happywolf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.12.2007

View Postkittypoisongirl, on Dec 14 2007, 01:43, said:

Se facea odata ca niciodata ca intr`un orasel mic si inghesuit pe harta, traia o fata.
     Insa nu cred ca destinul are vreun rol in acest story ci tocmai faptul ca orice s`ar intampla, fata nu va reusi niciodata sa`si arate sentimentele fata de acel baiat, gesturile fiindu`i controlate si neindraznind sa poarte lungi discutii cu el.

    Ce sfat i-ati da fetei din poveste?  :rolleyes:


Pai, sa vedem: daca oricum, orice s-ar intampla, nu va reusi niciodata sa-si arate sentimentele si nu va indrazni sa poarte lungi discutii cu el, io zic s-o ia la fuga din oraselul ala. si din poveste. :P

#14
ralfy_tm

ralfy_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.08.2006
o poveste minunata,inspirata din fapte reale si presupun ca tu esti pesonajul principal @kitty ,daca il prinzi odata cand canta la chitara acea dute la el si spunei ca iti place muzica lui si ca ai putea sa o asculti toata ziua,asta ii va atrage atentia si isi va da seama ca aveti ceva in comun si roagal sa cante un cantec pentru tine (daca nu se prinde baiatu ce vrei inseamna ca e greu de cap,dar sa speram ca nu e cazul)

@kitty sa ne ti la curent cu ce sa mai intamplat???  ^_^

#15
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postlandscape10, on Dec 30 2007, 15:36, said:

pentru inceput, sa si-o traga.
cu baiatu sau cu ghitara?  :huh:

propun schimbare titlu topic  in "de ce plang chitarele"- @ ozone .

#16
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 15.02.2007
grow up. get laid, sufera un pic, mai get laid un pic, pana intelegi cum e cu treaba asta si apoi iti trece de chitarist si te concentrezi pe chitara ;)

#17
kittypoisongirl

kittypoisongirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.08.2006
yeah whatever  :lol: ... am scris ce am avut de scris intr`o forma mai speciala ca sa zic asa asta nu inseamna ca asa si traiesc, legat de faza "sa si`o traga"  ^_^ . in loc sa zic ca imi place un tip si as vrea sa mi`o trag cu el am zis`o intr`un mod mai special, sa fac un story mai interesant. asta nu inseamna ca traiesc in lumea zanutelor. de asta i`am pus si tagul de "story", pentru a iesi din banal.

#18
teoratiu

teoratiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.01.2007
Fucking shit!!!!

Aici nu e loc de mishtocareala. Nu vedeti ca fata sufera? Cere si ea cu disperare un sfat de mangaiere si un fir de pai in care sa se agate. Daca aveti chef de dat dume, de ce nu intrati pe sectiunea de fun?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate